Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 17:35
 
2020 YAŞ Kararları ve daha muhafazakar yapıların TSK içerisindeki etkinliğinin artması
Ömür Çelikdönmez yazısı...
ANALİZ Haberi
2020 YAŞ Kararları ve daha muhafazakar yapıların TSK içerisindeki etkinliğinin artması

Dün, 23 Temmuz 2020’de Yüksek Askeri Şura, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 


18 Temmuz 2020’de Yüksek Askeri Şura’da geri sayımın başladığını, şuranın Kurban Bayramı öncesinde toplanacağını, “YAŞ Sürprizi yok!” başlığı altında değerlendirmiş, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında değişiklik olmayacağını ve Orgeneral İsmail Metin Temel, Korgeneral Zekai Aksakallı gibi isimlerin, 31 Ağustos 2020 sonrası TSK tarihi arşivinde yerlerini alacağını belirtmiştim. 

Öyle de oldu. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre, Millî Savunma Bakanlığı’na bağlanan Genelkurmay Başkanlığı’nın uyum sorunu yaşamaması, mevcut Komuta kademesinin değişmemesinde en önemli etken. Uyumsuzluk gösterenler, izafi başarı grafiklerine bakılmaksızın, kadrosuzluktan emekliye sevk edildiler.

2020 YAŞ Kararlarının bir kez daha gösterdiği gibi, Hükümet ve askeri bürokrasi arasındaki uyumda hiç şüphesiz Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın katkısı yadsınamaz.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminde derdest edilen dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar hakkında neden ısrarcı olduğu şimdi daha iyi anlaşılmıyor mu?

Görünen o ki Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’da Hulusi Akar Paşa en güçlü isim. Ona eleştiri getiren komutanlar kim olursa olsun, medyanın desteğine rağmen pozisyonlarını koruyamadılar. 

Hulusi Akar, Danişmed Gazi'nin torunu mu? 

Soy ağacının Anadolu Selçuklu  döneminde Danişmed Gazi'ye uzandığı iddia edilen Hulusi Akar Paşa, ister şahsından kaynaklı, ister konjonktürden kaynaklı karizmasından dolayı neredeyse dört yıldır YAŞ terfi listesini belirleyen güç odağı.  

Onunla zıtlaşan, takışan askeri personelin hiç şansı yok. 

Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklar, mevcut Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanlarının göreceli Suriye ve Libya krizindeki başarıları ve savaş komuta deneyiminden dolayı, bu kritik süreçte görevlerinin başında olmasının gerektiğini, ayrıca alevlenen Azerbaycan - Ermenistan anlaşmazlığının Kafkaslar’da bölgesel savaşa dönüşme kapasitesi, Kuvvet Komutanlarının görev sürelerinin temdidi yani uzatılmasında önemli bir faktör olduğunu söylemişlerdi.  

Sonuç değişmedi. 

Temel ve Aksakallı’nın TSK üzerindeki 15 Temmuz gölgesi sizlere ömür!

Kadrosuzluktan emekli edilen 2. Ordu Komutanlığı görevinden alınarak Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevine atanan Bayburtlu Orgeneral İsmail Metin Temel ile Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan 2. Kolordu Komutanlığına atanan Erzurum Ilıca Rizekent Köylü Korgeneral Zekai Aksakallı’nın görev süreleri 31 Ağustos’a kadar.

Sonrası ya orduevlerinde tavla atarlar ya da torunlarına askerlik anılarını anlatırlar. 


Terfi alan veya emekli edilen  askeri personelden özellikle bu iki isim neden gündemde hiç düşündünüz mü?

Birçok sebebi var. Mesela 15 Temmuz darbe girişimi sonrası birbirlerini suçlayan, töhmet altında bırakan açıklamaları mevcut. 

Zekai Aksakallı’nın Özel Kuvvetler Komutanlığına yakışmayacak bir tutum sergileyerek, o gece evine kapanması, kendi ekibinden Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Hâlisdemir ile darbeci General Semih Terzi'yi  birbirine vurdurarak iz kaybettirme çabası, ayrıca dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı ihmalle suçlayan açıklamaları, TSK arşivlerinde yerini çoktan almıştı.

Cumhurbaşkanını alkışlaması aleyhine oldu...

İsmail Metin Temel'in, 15 Temmuz sürecinde TSK bürokrasisinin tepe isimlerini, darbecilerle işbirliği yapmakla suçlaması, Zekai Aksakallı ile girdikleri polemik, hep sicil dosyasına yazıldı. 

Nitekim İsmail Metin Temel, 15 Temmuz'dan sonra, Genelkurmay Karargâhı'na gittiğinde, bağırıp çağırdığı dahası Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in odasının önünde, “Darbe gecesi Akıncı'da olan herkes şüphelidir” dediği basına sızmıştı.

 Ben ta iki yıl önce, "Sineye çekilen bu sözler, şimdi kim bilir "Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu…"  kıvamında?" diye tarihe not düşmüştüm. 

Arife tarif gerekmez, anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az!..

Yine 24 Haziran seçim sürecinde yaşanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi eleştirdiği konuşmayı alkışladığı için "Apolet sökme" tartışması ile gündeme gelen 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel’in, daha önce bir orgeneralin atanmadığı, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına atanmasının askeri çevrelerde "görevden alma" olarak değerlendirildiğini belirtmiştim.

Yine Genelkurmay Başkanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı Genelkurmay 2. Başkanına bağlı bir birim ve her ne kadar Genelkurmay 2. Başkanlığı Orgeneral kadrolu bir görev olsa da halihazırda Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak'a bağlı olmasının yani, Orgeneral Temel Paşa’nın, Korgenerale bağlı bir göreve atanmasının askeri teamüllere aykırı ve ve bir o kadar da incitici olduğunu söylemiştim. 

İnanmayan, "15 Temmuz kalkışmasında FETÖ’cülerin öldürmek istediği Afrin fatihi İsmail Metin Temel Paşayı Amerikalılar Mümbic’te görmek istemedi?" başlıklı yazıma bakabilir. 

“Halep orada ise arşın burada” diye boşuna söylemiyoruz. 

Aksakallı ve Temel'in 2018'de atandıkları yeni görevleri terfi amaçlı değildi.

2020 YAŞ kararlarına bakıldığında daha iyi anlaşıldığı gibi, aslında TSK içindeki belirgin odak tarafından kendilerine 2018'de verilen uyarı mesaj, "biz emekli etmeyelim, siz emekli olun" şeklindeymiş. 

Her iki ismin, bugüne kadar görevlerinin başında olmalarından bu uyarı mesajı almadıkları ya da kulak ardı ettikleri ortaya çıkıyor. 

Tümamiral Cihat Yaycı mesajı almış, gereğini yapmış…

Milli Savunma Bakanlığı'na yakın kaynaklar,  Tümamiral Cihat Yaycı'nın DKK görevinden sarfınazar edilerek Genelkurmay emrine alındığında, hiç vakit kaybetmeden, derhal Cumhurbaşkanına bağlılığını bildirerek emekliliğe ayrılmasının sembolik önemine dikkat çekiyor. 

TSK hiyerarşisini iyi bilenler, Tümamiral Cihat Yaycı'nın bu Kurmay kıvraklığının, daha önce 2. Ordu Komutanlığı görevinden alınan  Orgeneral İsmail Metin Temel ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan alınan daha sonra 1. Orduya bağlı 2. Kolordu Komutanlığına atanan Zekai Aksakallı'dan da beklendiğini ifade ediyorlar. 


Yapmadıklarına göre kafalarında ne vardı? 

Kelli-felli koskoca paşaların bunu anlamaması, bilmemesi mümkün mü? 

Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadı Harbiyelilerin kafalarında acaba başka bir plan mı vardı? 

Kim ne derse desin, bu konu iyi analiz edilmeli. Onların kafasında her ne varsa acaba başka Harbiyelilerin de kafasında olabilir mi? 

Bir çoğunuz gibi şahsım da bundan sonra acaba bu iki isim ne yapacak, doğrusu merak ediyorum. 

Daha önce değindiğim gibi, bu iki ismin birbirleri ile arası hiçte iyi degildi. Hain darbe girişimi sonrası, "karımı teskin ediyorum" olayı uzerinden karşı karşıya geldiler. 

Aksakallı'nın darbeden sonra Hulusi Akar'a yönelik "kışladan çıkmama emri verseydi olay büyümezdi " demesi, İsmail Metin Temel’in "darbe gecesi Akıncı’da kim varsa şüphelidir" şeklinde açıklama yaparak, bazı komutanları orada esir tutulsalar da töhmet altında bulundurması, bu iki ismi Akar Paşa ile karşı karşıya bıraktı. 

El-alemin ağzı torba değil ki büzesin. Ağzı olan konuşuyor. Dilin kemiği yok. 

İsmail Metin Temel’in Zeytin Dalı harekatlarında başına buyruk hareketleri ile, Hulusi Akar'ı devre dışı bırakma girişimlerinin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin politik-askeri bir figürü olan Akar Paşa'yı tedbir almak durumunda bıraktığını duymuşsunuzdur. 

Uzun lafın kısası, gelinen noktada her iki ismin aslında bugünkü emeklilik sonları daha evvel hazırlanmıştı.

18 Temmuz’da, tam beş gün önce, 2020 YAŞ Toplantısı ile ilgili Aksakallı ve Temel paşaların büyük ihtimalle emekli edileceklerini yazdığımda, bu iki isme yakın kaynaklardan yazdıklarımın paşaların hoşuna gitmediği sinyalini almıştım.

2020 YAŞ süreci belki de 15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinde önemli roller üstlenen bu iki ismin uygun şekilde tasfiye edilmesini gerektiriyordu.

Kamuoyu açısından bu önemliydi. Bu süreç, bugün nihayete erdi ve aykırı bir ses de çıkmadı. Puşkin'in dediği gibi oldu herşey. “Ey Komutan! Kulak asma, sevgisine sen halkın/O canım methü sena, anlık gürültü, geçer;/Kuru kalabalığın gülüşünü duyarsın,/Ve aptalın hükmünü; fakat metin ol, boşver.”

Orgenerali baskılayan Arapça bilen kudretli Korgeneral…

Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar'ın yerine getirilen Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Metin Gürak, Orgeneralliğe terfi etti. 

Halen Genelkurmay II. Başkanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri Libya Askeri Müşaviri görevlerini deruhte eden Orgeneral Metin Gürak, İngilizce ve Arapça biliyor.

İngilizceyi askeri okullarda öğrenen Metin Gürak, Arapçayı memleketi Mardin'de yerel dil olarak öğrenmiş. Ailesinin Arap asıllı olduğu iddia edilse de bu konuda medyaya yansımış somut bir bilgi bulunmuyor. 

Metin Gürak kara havacı. 15 Temmuz’da FETÖ’cüler esir aldı sonra KKK kurmay başkanı ve Gn. Kur 2. Başkanı oldu. Irak Suriye Libya, Doğu Akdeniz'de icra edilen operasyonları planlayan kurmay ekibin başında. 

Orgeneralliğe terfi edilerek bu istikametteki kararlılık doğrulandı. Komuta kademesi değişmedi, askeri savaş kabinesi muhafaza edildi. 

Özellikle Gürak’ın terfisi, siyaseten desteklendiğinin göstergesi. Bazı yorumculara göre önü açıldı. Yani müstakbel Genelkurmay Başkanı adayı. 

Adına “Fan Clup” kurulan Tümgeneral Emre Tayanç…

Tuğgenerallikten Tümgeneraliğe terfi ettirilen Emre Tayanç ilginç bir kişiliğe sahip. Ta 1 Ekim 2009'da sözde sevenleri tarafından sosyal medyada tanıtma çalışmaları yapılmış.

23 Kasım 2016'da kendisi için kurdurulan facebook sayfası, ismini “Tuğgeneral Emre Tayanç Fun Clup” olarak değiştirmiş. 23 Temmuz 2020'de terfi edince, sayfanın ismi “Tümgeneral Emre Tayanç'ın askerleri” olmuş. 

Nereden nereye ve neden? 

Benim anlayamadığım bir TSK Generalii hangi amaçla bu tür işlere tevessül eder? Demek ki Paşanın “sanatçı kişiliği” var? 

Görev yaptığı Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda  sınırlarımızı terör unsurlarına karşı karış karış tarayarak güvenliği sağlayan ve teröristlere göz açtırmayan Tümgeneral Emre Tayanç,  Güney ve Doğu Anadolu'yu menzil menzil dolaşmış. “Bekar görünümlü evli” olduğunu söyleyenler var. 

Yedi kurşun yarası taşıyan gazi Tümgeneral…

Yine Tuğgenerallikten Tümgeneralliğe terfi eden, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul'daki Kartaltepe Kışlası Komutanı Piyade Albay, 7 kurşun yarası alan Davut Ala da dikkat çeken isimlerden. 

İçişleri eski Bakanlarından Erzurum Oltulu Efgan Ala ile akrabalığı var mı yok mu bilmiyorum. Ama Gazi kahraman Tümgeneral Davut Ala'nın Rizeli olduğu kayıtlarda geçiyor. 

Emre Tayanç, Davut Ala gibi isimlerin terfisi, daha muhafazakar yapıların ordu içerisindeki etkinliğinin arttığını gösteriyor. 

2020 YAŞ Toplantısı’na Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın etkisi yüzde yüz. Hulusi Akar, askeri güvenlik sistemine hakimiyetini iyice koydu ve gösterdi. Aslında bu durum geçen yıl, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin yan kuruluşu Rand Coorparation tarafından hazırlanan “Erdoğan’ı devirmek için Türk Ordusu ile çalışmayı” öneren raporla ortaya konulmuştu. 

Sonuçta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın istediği bir emir komuta sistemi kuruldu. Bu sistem ve personel tercihi, yeni komuta kademesinin Savaş Karargâhı gibi dizayn edildiği anlamına gelebilir. 

Erdoğan’ın önünde kabine değişikliği için engel kalmadı…

Kulislerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe gidebilmek için hazırlık yaptığı ve bunun için 2020 YAŞ Toplantısı’nın tamamlanmasını beklediği konuşuluyordu.

Kurban Bayramı sonrasını tarih gösterenler ve 24 Temmuz Cuma günü Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasının akşamında, yeni bakanlar kurulunun açıklanacağını söyleyenlerden kimlerin dediği doğru çıkacak birlikte göreceğiz.Memleketim Isparta'da Eğirdir Dağ Komando Okulu Komutanlığı yaptığı için ayrı bir muhabbet duyduğum Orgeneral İsmail Metin Temel Paşaya yeni süreçte, sağlık sıhhat ve afiyet diliyorum.  

Ömür Çelikdönmez

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2020, YAŞ, Kararları, ve, daha, muhafazakar, yapıların, TSK, içerisindeki, etkinliğinin, artması,
Yorumlar
Diğer Haberler
Doğu Akdeniz
Doğu Akdeniz'deki Küresel Hesaplaşma: Üç Harfliler Fransa'yı Beyrut'ta Çarptı!
Lüblin üçgeni: Tarih tekerrür eder mi?
Lüblin üçgeni: Tarih tekerrür eder mi?
Soğuk Savaş sarmalına giren ABD-Çin ilişkileri uçurumun kenarında
Soğuk Savaş sarmalına giren ABD-Çin ilişkileri uçurumun kenarında
Ayasofya hakkında Papalık neden konuşamaz?
Ayasofya hakkında Papalık neden konuşamaz?
Çıkmaz sokakta Fransa ve Yunanistan nereye kadar?
Çıkmaz sokakta Fransa ve Yunanistan nereye kadar?
ABDnin gayri nizami harp unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı öldürmüş olmasın?
ABDnin gayri nizami harp unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı öldürmüş olmasın?
Yüksek Askeri Şura’da Geri Sayım YAŞ Sürprizi Yok!
Yüksek Askeri Şura’da Geri Sayım YAŞ Sürprizi Yok!
Mavi Nil sorunu Türkiye-Etiyopya stratejik ortaklığını güçlendirir mi?
Mavi Nil sorunu Türkiye-Etiyopya stratejik ortaklığını güçlendirir mi?
Azərbaycan, Irak Suriye ve Libya
Azərbaycan, Irak Suriye ve Libya'daki krizin cevabı Kırım olamaz!
Daralan Çin ekonomisi dünya için ne anlama geliyor?
Daralan Çin ekonomisi dünya için ne anlama geliyor?
Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gerginliğin nedenleri ve muhtemel sonuçları
Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gerginliğin nedenleri ve muhtemel sonuçları
Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
Kuzey Makedonya erken genel seçimleri ve Türk siyasi partileri
Kuzey Makedonya erken genel seçimleri ve Türk siyasi partileri
İsrail
İsrail'in İran'a yönelik asimetrik savaşı ve İran'ın muhtemel tepkileri
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA'ya Nasıl Peşkeş Çekiyor?
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
BAE
BAE'nin Sokotra adasını işgal etmesi Yemen’in bölünmesini hızlandırıyor
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Türkiye kazandıkça Libya
Türkiye kazandıkça Libya'da uluslararası rekabet kızışıyor
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
Devlet kontrolündeki
Devlet kontrolündeki 'Eski Uzay'dan özel ve ticari 'Yeni Uzay'a
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright,  Süt Tozu ve Nazmi Toker
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright, Süt Tozu ve Nazmi Toker
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Kim bu Paşa?
Kim bu Paşa?
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Fuat Doğu
Fuat Doğu'nun MİT'i FETÖyü Irak ve Suriye 'de Nasıl Kullandı?
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'unu Türk Doktorlara Emanet Etti!
ABD ve Çin
ABD ve Çin'in Kovid-19 tartışması BM Güvenlik Konseyini bir kez daha kilitledi
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi  neden geri çevirdi!
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi neden geri çevirdi!
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Ankara Berlin Moskova
Ankara Berlin Moskova'nın Covid-19 dayanışması ve NATO fiyaskosu
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul'dan Hangi Siyasiyi Kaçıracak?
Muhammed bin Selman
Muhammed bin Selman'ın 2030 rüyası kâbusa dönüşüyor
TBMM
TBMM'nin Açılışının 100. Yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’dan Ankara’ya Gelecek mi?
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş'ın Sırlı Bağlantıları
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
Süleyman Soylu
Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
'Korona Düzeni'nden 'Tek Dünya Devleti'ne mi?
Covid-19
Covid-19'u Yok Eden Antibakteriyel Antiviral Ürün, Kendirden Kanser İlacı Çelikten Güçlü Zırh Yaptı!
KRİPTO TESADÜFLER.!
KRİPTO TESADÜFLER.!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları  Üretiyor!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
Salgın sonrası
Salgın sonrası 'Tarım Politikası ve Ziraai Üretim' Nasıl Olmalı?
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye'de Tıp Literatürüne girdi
Coronavirüsün  Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Kovid-19
Kovid-19'un açtığı patikalar: Yeni cumhuriyetçilik ve yeni küreselleşme
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
ABD ile NATO’nun Avrupa
ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
Kovid-19
Kovid-19'dan kaçarken dezenformasyona tutulmak
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman'ın Ölümü ve Orduların Kornovirüsle Savaşı!
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Haber Yazılımı