Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:52 Bu haber 164 kez okundu
 
ABD, İngiltere Almanya ve Fransa anlaştı: Sokaklar karışacak! Hedefleri Türk Baharı!
ABD, İngiltere Almanya ve Fransa anlaştı: Sokaklar karışacak! Hedefleri Türk Baharı!
GÜNDEM Haberi
ABD, İngiltere Almanya ve Fransa anlaştı: Sokaklar karışacak! Hedefleri Türk Baharı!

Mehmet Akif’i okuyanlar bilir; “Tarih’i, ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar / Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” dizeleriyle önemli bir uyarıda bulunur. 

Yahya Kemal de “Kökü mazide olan atiyiz” diye boşuna demez. Zaman tünelinde geçmişe yolculuk iyidir.

”Arap Baharı” nasıl “Arap Cehennemi” oldu?

2010 yılında başlayan ve günümüzde de süren, Arap Dünyası’nda yaşanan halk hareketleri “Arap Baharı” diye adlandırılıyor. 

17 Aralık 2010, Tunus’ta bir gencin kendini yakmasının ardından tüm Tunus halkının giriştiği eylemle beraber Arap coğrafyasında sokak eylemleri başladı. Birçok Arap ülkesi halkı, Tunus’tan etkilenip “özgürlük” diye sokaklara döküldü.

Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Ürdün, Yemen gibi ülkeler, ArapBaharı’ndan etkilenen ülkelerdi. Tunus'ta başlayan isyanlar dört ülkede liderlerin değişmesine, Libya, Suriye ve Yemen'de ise iç savaşa yol açtı.  

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre; Arap Baharı'yla başlayan protesto hareketleri, bölgedeki büyümeyi 2011 yılından bugüne kadar 614 milyar dolar aşağıçekti. 

Arap Baharı; Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkmış; bölgesel, toplumsal bir siyasi-silahlı hareket olmasına rağmen, ABD veAvrupa Birliği ülkelerinin müdahalesiyle emperyalizmin bu coğrafyayı yeniden düzenleme operasyonuydu. 

“Arap Cehennemi”nde kitle iletişim araçlarının rolü!

Ortadoğu-Kuzey Afrika'da kitlelerin başlattığı ''Arap Baharı'' eylemlerinde kitleleri harekete geçiren organize gelişmelerle ilgili sosyal medyanın etkilerini hiç düşündünüz mü?

“Arap Baharı/Cehennemi” sürecinde internet, hiçbir alan ve konuyla sınırlandırılamayan, bütün dünyanın sınırlarını aşarak yepyeni bir ortamın oluşmasını sağladı. 

Kendine özgü sanal bir evren ve bu sanal evrene özgü kültürel değerler yaratan bu yeni ortamla, yeni toplumsal ve bireysel ilişki biçimleri şekillendi; yeni kültürel kimlikler ortaya çıktı ve en önemlisi yeni sosyal ve ekonomik taleplerinoluşmasının itici gücü oluşturuldu.

ABD ve Avrupa teknolojisinin sunduğu toplumsal paylaşım ağları -ki buna “Sosyal Medya” da deniliyor- ile daha hızlı ve daha az maliyetle birbirleriyle iletişim kurabilen birey ya da topluluklar, iktidarlara karşı söz konusu ağları son derece etkin kullanabildi. 

2011 yılının ilk aylarında başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da başlayan halk hareketlerinin örgütlenme ve iletişim aracı olarak “Sosyal Medya” araçlarından yararlanılmasının ardından, yaşanan halk hareketlerine “Sosyal Medya Devrimi” gibi tanımlamalar yapılmaya başlandı. 

Emperyalizm, yeni bir yöntem bulmuştu ve bu yöntemi kullanmaya devam etti.

Sömürülmeye eğilimli ve batı eğitimli halk kitleleri, “Mal bulmuş mağribi” gibisosyal medya araçlarına sarıldılar. 

Sarıldıkları yılan, onları sokmakta gecikmedi. 

Çünkü birileri, onların kulaklarına, “Sosyal medyanın, devrimci grupların katılım, örgütlenme ve eğitim masraflarını azaltmasına imkân sağlayan bir araç olduğunu” fısıldamıştı. 

Sosyal medya/toplumsal paylaşım ağlarının (Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Myspace, Linkedln vb.) iktidarlardan memnun olmayan halkların sokaklara dökülmesinde ne kadar etkin olduğu görüldü. 

Ukrayna ve Türkiye’de Facebook ve Twitter, İran’da Telegram…

Sosyal medya, genç kuşağın sosyal hayatta yaptıklarını  birbirlerine göstermek ve dünyaya duyurmak açısından en önemli araçlardan biri. 

Ukrayna’da 21 Kasım 2013 tarihinde başlayan protestolarda da sosyal medya çok önemli bir rol oynadı. 

Sosyal medya üzerinden bilgi paylaşımı yoğun olarak devam etti. Özellikle “Facebook”ve “Twitter” uygulamaları aracılığıyla katılımcılar tarafından aktarılan bilgiler devamlı güncellendi. 

28 Mayıs 2013’te başlayan “Gezi Parkı” eylemleri sırasında “Twitter” İstanbul,Ankara ve İzmir gibi merkezlerde eylemlerin organize edilmesinde, eylemcilerden yaralananlara “tıbbi müdahale”de bulunulmasında büyük işlev gördü. 30 milyonu aşan üye sayısıyla “Facebook” olup bitenlerin Anadolu’da duyulmasında etkiliydi.  

İran’da en popüler mobil mesajlaşma uygulaması “Telegram” eylemcilerin gözdesi. Olayların büyüme potansiyelini göz önünde bulunduran İran makamları, protestoları sınırlamak için sosyal medya platformu “Telegram”ı zaman zaman engelliyor.

“Telegram”, 80 milyon nüfusa sahip İran’da yaklaşık 40 milyon kişi tarafındankullanılan yaygın bir sosyal medya ağı. Ücretsiz mesajlaşma servisi, “Telegram”, haberleşmeyi sağlıyor.

Rus Pavel Valeriyeviç Durov tasarlamıştı. “Rusya’nın Mark Zuckerberg’i” olarak anılıyor. “Telegram”dan önce, 2006 yılında Rusya’da, “Facebook”un alternatifi olan “Vkontakte”yi kurmuştu. 

“Telegram”, “Facebook”un satın aldığı “WhatsApp” uygulamasının bir numaralı rakibi. İki aşamalı şifreleme kullanan uygulama, diğer mesajlaşma hizmetlerine göre, “Daha hızlı ve daha güvenli” olduğu iddiasında. 

Kullanıcılar, uygulama üzerinden arkadaşlarıyla mesajlaşarak birbirlerine dosya gönderebiliyor, 200 üyeye kadar grup konuşmaları oluşturabiliyor ve mesajların kendi kendini imha ettiği gizli mesajlaşmalar yaratabiliyor.

ABD, İngiltere Almanya ve Fransa gizli servislerinin “Türk Baharı”nda kullanacakları sosyal medya aracı Youtube…

Tarihte ilk kez, “4 farklı ülkeden 4 yayın Kuruluşu”nun bir araya gelerek açtığı “Tarafsız gündeme bağlan” mottosuyla ve “+90” ismiyle yayına başlayan kanal, ekonomiden siyasete, kadınların iş hayatındaki yerinden bilim kültüre kadar pek çok konuda içerik üreteceği iddiası ile yayına başladı.

“Deutsche Welle (DW) Genel Müdürü Peter Limbourg" diğer üç partner kuruluşun temsilcileri ile birlikte İstanbul’da düzenlediği basın toplantısı ile “YouTube” kanalı yayınlarını başlattı.

“Deutsche Welle” ve işbirliği yaptığı üç yayın kuruluşunun kurduğu ve 18 aylık hazırlık devresi sonrasında yayına başlayan  “YouTube” kanalının  amacı; “Türkiye’de ifade ve medya özgürlüğünü güçlendirmek!”

Yeni “YouTube” kanalının ilk yayınında, Türkiye’deki inşaat sektöründe yaşanan krizden, çocuk evliliğine kadar farklı konularda videolar yer aldı. Proje, Deutsche Welle’nin sorumluluğunda yürütülüyor. 

Kanalın kurulmasından Türkiyeli gazeteciler Erkan Arıkan ve Işıl Nergiz sorumlu…

1 Kasım 2018’de Deutsche Welle Türkçe yayınlarının yeni yöneticisi olarak göreve başlayan Erkan Arıkan’ın Deutsche Welle’de hayata geçirdiği ilk büyük proje olma özelliği taşıyor.

2018 yılının sonunda Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan (WDR)Deutsche Welle’ye geçen Erkan Arıkan, Türkçe Servisi Yöneticisi olarak görev yapıyor. Almanya doğumlu.

Berlin Hür Üniversitesi’nde hukuk eğitiminin yanı sıra aynı üniversitenin İletişim, Sosyal ve Siyasi Bilimler Fakültesi’nde gazetecilik eğitimi de aldı. Arıkan, üniversite öğrenimi sonrası haber kanalı “n-tv”de gazetecilik stajını tamamladı ve 2003 yılına kadar burada editör ve moderatör olarak görev yaptı. Türk ve Alman vatandaşı.

Berlin’de yaşayan Işıl Nergiz ise kendisini “Feminist” olarak tanımlıyor. Eğitim, DW Akademie, Almanya Potsdam Üniversitesi ile Leopold-Franzens-Universität Innsbruck mezunu. 

Deutsche Welle'de TV ve Sosyal Medya Muhabiri. İngilizce, Almanca, Fransızcave Felemenkçe biliyor. 

Küresel ağ, dünyayı Türkiye aleyhine kışkırtmaya hazırlanıyor!

Kendi ülkelerinin dışına yayın yapan dört kuruluş ilk kez işbirliği yapıyor.

Deutsche Welle, 30 dilde “bağımsız haberler” sunuyor. Deutsche Welle  (DW) veFrance Medias Monde ( FFM), televizyon, radyo ve dijital platformları ile her hafta yaklaşık 320 milyon dinleyici, izleyici ve takipçiye ulaşıyor. 

BBC Dünya Servisi’nin de farklı dillerde yaptığı radyo, televizyon ve internet yayınları farklı bölgelerde yayınlanıyor. BBC’nin uluslararası yayınları dünyada haftada 279 milyon kişiye ulaşıyor. 

Dördüncü partner, “Voice of America” ise ABD’nin en büyük uluslararası radyo ve televizyon kuruluşu. 40’tan fazla dilde yayın yapan “Voice of America” haftada yaklaşık 275 milyon kişiye ulaşıyor.

Amaçları kar etmek değilse ne? Ne zamandan beri Avrupalı sömürgeciler, sağmadıkları keçinin önüne ot koymaya başladılar?

“France 24” İngilizce Servisi Müdürü Gallagher Fenwick; “Amacımız kâr etmek değil” diyor.

Fenwick, “Birbiriyle iletişim kurmayan insanların da birbiriyle irtibatta olduğu bir platform oluşturmak; yani köprüler inşa etmek için burdayız. Amacımız fikir dayatmak değil sorular sormak” diyor. 

Onlara sorarsanız “Ciddi ve tarafsız gazetecilik” yapmaya devam edecekler. 

Türkçesi: Türk milletini kışkırtacaklar!

Deutsche Welle (DW) ve işbirliği yaptığı partnerleri, gazetecilikle işlenmiş (analiz edilmiş, yönlendirici kışkırtıcı, beyin yıkayıcı) bilgiler/görüntüler sunacak yeni “YouTube” kanalı ile Türkiye’deki takipçilerin yanı sıra ülkeleri dışında yaşayanTürkler’e de ulaşmayı hedefliyorlar.

Alman “DW”, İngiliz “BBC”, Fransız yayın kuruluşu “France24” ve ABD’li “Voice of America” birlikte video içerikleri üreterek, “online/canlı” yayınlar yapacak. 

Dört yayın kuruluşu, bu kanalda röportajlar, arka plan bilgiler ve söyleşilerle toplumsal ve siyasete ilişkin konuları geniş bir yelpazede ele almayı hedefliyor.

“YouTube” üzerinden 4 kanalın açtığı “+90” bugün yayına başladı. 

Daha önce benzeri görülmemiş bir işbirliğinin ürünü olan “plus 90”, 4 farklı ülkenin yayın organını Türkiye hedefiyle bir araya getirdi.

ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gizli servisleri, sözde gazetecilik, “Sosyal medya faaliyeti” görünümlü istihbarat operasyonlarına başladı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin işi zor!

İktidarın işi zor!

Hele hele AK Parti’nin işi çok mu çok zor!

Bu müstevli müsveddelerinin unuttukları bir şey var; Türk Gençliği, birinci vazifesinin,Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek olduğunun bilince. 

Haydi bilişimci gençler; gazeteci kılıklı ajanların “YouTube” kanalı projelerine pirim vermeyelim!

Buradan bağırıyorum, yöneticilerimiz uyuyor mu!..

.

Ömür Çelikdönmez, dikGAZETE.com

 

Twitter'da bizi takip edin: @oc32oc39 , @dikgazete

 
Kaynak: (AJANSLAR) - AJANSLAR Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: ABD,, İngiltere, Almanya, ve, Fransa, anlaştı:, Sokaklar, karışacak!, Hedefleri, Türk, Baharı!,
Yorumlar
Diğer Haberler
MİLLİ MÜCADELEMİZİN 100. YILINI KUTLUYORUZ
MİLLİ MÜCADELEMİZİN 100. YILINI KUTLUYORUZ
İstanbul
İstanbul'da bugün toplu ulaşım ücretsiz
Meteoroloji
Meteoroloji'den son hava durumu tahmini uyarısı! (19 Mayıs havalar nasıl olacak?)
Milli Mücadele
Milli Mücadele'nin 100. yılı
Bu müzede
Bu müzede 'insana değer' sergileniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 konusunda geri adım atmamız kesinlikle söz konusu değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 konusunda geri adım atmamız kesinlikle söz konusu değil
BAHÇELİ
BAHÇELİ'DEN 19 MAYIS KUTLAMASI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Liselere yeni eğitim modelinin ilk sınavı 2024 yılında yapılacak
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Liselere yeni eğitim modelinin ilk sınavı 2024 yılında yapılacak
Genelkurmay arşivlerinden özel Atatürk fotoğrafları
Genelkurmay arşivlerinden özel Atatürk fotoğrafları
Türk stentleri Paris
Türk stentleri Paris'te sergilenecek
PKK
PKK'lı teröristlere ait 43 kış sığınağı imha edildi
Hamile eşine
Hamile eşine 'kahvaltıya götüreceğim' deyip kabusu yaşatmıştı! Cani koca böyle bulundu
Şanlıurfa ve Hatay
Şanlıurfa ve Hatay'dan acı haberler geldi: Şehitlerimiz var...
YÜZBİNLERCE ÖĞRETMENİ İLGİLENDİREN GELİŞME
YÜZBİNLERCE ÖĞRETMENİ İLGİLENDİREN GELİŞME
ABD, İran
ABD, İran'ı Türk çeliği ile vuracak, Ahvaz'da işçiler ayaklanacak!
"Bayram ikramiyesine enflasyon oranı kadar zam yapılmalı"
"Bayram ikramiyesine enflasyon oranı kadar zam yapılmalı"
49 GÖZALTI KARARI
49 GÖZALTI KARARI
ERDOĞANDAN SEÇİMLERE İLŞKİN YENİ ÖNERİ
ERDOĞANDAN SEÇİMLERE İLŞKİN YENİ ÖNERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan anne ve babasının mezarlarını ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan anne ve babasının mezarlarını ziyaret etti
Devlet Bahçeli duyurmuştu! MHP İstanbul için çalışmalara başlıyor
Devlet Bahçeli duyurmuştu! MHP İstanbul için çalışmalara başlıyor
Çinli Huawei teknolojisi ile ABD
Çinli Huawei teknolojisi ile ABD'yi sallıyor
Meteoroloji
Meteoroloji'den birçok bölge için sağanak yağış uyarısı
Başkentte ulaşım milli bayramlarda da ücretsiz olacak
Başkentte ulaşım milli bayramlarda da ücretsiz olacak
Kılıçdaroğlu 19 Mayıs
Kılıçdaroğlu 19 Mayıs'ta Samsun'da olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan iftar programında önemli açıklamalar
ABD’den Türkiye’ye gümrük vergisi indirimi
ABD’den Türkiye’ye gümrük vergisi indirimi
Okmeydanı
Okmeydanı'nda terör operasyonu! Çok sayıda gözaltı var
Ümit Özdağ
Ümit Özdağ'dan gündem yaratacak iddia!
Diyarbakır
Diyarbakır'da 346 kilogram esrar ele geçirildi
Cannes
Cannes'da 'Türkiye' gecesi
HEM PADİŞAHIN İŞİ NE?
HEM PADİŞAHIN İŞİ NE?
İzmir
İzmir'de av meraklısı Amerikalı bir casus: Virginia Hall!
ABD
ABD'li heykeltraş Jeff Koons'un 'Tavşan' heykeli rekor fiyata satıldı
Meteoroloji
Meteoroloji'den son hava durumu tahmini uyarısı! (Aşırı sıcaklar geliyor)
CHP
CHP'li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hakkında zorla getirilme kararı
Yeni askerlik sistemiyle ilgili yeni gelişme!
Yeni askerlik sistemiyle ilgili yeni gelişme!
TBMM
TBMM'yi karıştıran sözler! İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu'na İki birleşim çıkarma cezası
KRAVAT TAKMA ZORUNLULUĞU, 4 AY SÜREYLE, BUGÜN KALKIYOR
KRAVAT TAKMA ZORUNLULUĞU, 4 AY SÜREYLE, BUGÜN KALKIYOR
Tarlada lahit bulundu
Tarlada lahit bulundu
Monet tablosu rekor fiyata satıldı
Monet tablosu rekor fiyata satıldı
Belediyenin borcunu tek tek yazdırıp binaya astı
Belediyenin borcunu tek tek yazdırıp binaya astı
İSTANBUL SEÇİMLERİYLE İLGİLİ  BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ
İSTANBUL SEÇİMLERİYLE İLGİLİ BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ
34 AK PARTİLİ BAŞKAN İSTİFA EDECEK!
34 AK PARTİLİ BAŞKAN İSTİFA EDECEK!
AK Partili Muş
AK Partili Muş'tan flaş açıklama! Köprü cezalarının iptali için.
AK Parti
AK Parti'li Muş: Köprü cezalarının iptali için Meclis'e sunacağımız teklif var
BAŞKAN TURAL
BAŞKAN TURAL'DAN SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI MESAJI
SAĞLIK BAKANLIĞI
SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN ZEHİRLENMELERE KARŞI UYARI
OKULLARIN YENİ TATİL DÜZENİ
OKULLARIN YENİ TATİL DÜZENİ
KULÜPLERİNE İHANET EDİYORLAR
KULÜPLERİNE İHANET EDİYORLAR
Erdoğan
Erdoğan'ın imzasıyla yayımlandı! 'Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu' kuruldu
Adana
Adana'da merkezli 6 ilde FETÖ/PDY operasyonu: 16 gözaltı
ITKM
ITKM'de Çizgi film bitti, şimdi gerçekler..
Recep Özel basın açıklaması yayınladı..
Recep Özel basın açıklaması yayınladı..
Gıda işletmelerine 353 bin 673 lira ceza
Gıda işletmelerine 353 bin 673 lira ceza
DEVRİLEN TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİ
DEVRİLEN TRAKTÖRÜN ALTINDA CAN VERDİ
Sakarya
Sakarya'dan 126 ülkeye ihracat
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü mesajı
TÜRKİYE HİDROELEKTRİKTE DÜNYA SIRALAMASINDA YÜKSELİYOR
TÜRKİYE HİDROELEKTRİKTE DÜNYA SIRALAMASINDA YÜKSELİYOR
Hakkari
Hakkari'de bir asker şehit oldu
TSK
TSK'da OHAL'den sonra 1553 personel ihraç edildi
SAADET PARTİSİ
SAADET PARTİSİ'NDEN İSTANBUL KARARI
FETÖ
FETÖ'NÜN TÜBİTAK YAPILANMASINA OPERASYON
DİYARBAKIR
DİYARBAKIR'DA KIZLAR ARASINDA ŞOK KAVGA!
9 YAŞINDAKİ KEREM, KÖPEKLERİN SALDIRISINA UĞRADI
9 YAŞINDAKİ KEREM, KÖPEKLERİN SALDIRISINA UĞRADI
ABD
ABD'de tarım ilacından kanser olan çifte 2 milyar doları aşkın tazminat
AA muhabirini arama çalışmaları 5
AA muhabirini arama çalışmaları 5'inci günde devam ediyor
İçişleri Bakanlığından
İçişleri Bakanlığından 'silah ruhsatı' açıklaması
Diyanet İşleri Başkanlığında 4 isim görevden alındı
Diyanet İşleri Başkanlığında 4 isim görevden alındı
Gazeticiliği bıraktı, çoklu doğum yapan koyun yetiştiriyor
Gazeticiliği bıraktı, çoklu doğum yapan koyun yetiştiriyor
Binali Yıldırım
Binali Yıldırım'dan canlı yayında önemli açıklamalar: Adamlar sağlam çalmış
MİT
MİT'in PKK lideri Öcalan üzerinden Suriye açılımı!
Ankara
Ankara'da Mansur Yavaş üst düzey bürokratları görevden aldı.
FETÖ üyelerine
FETÖ üyelerine 'huzur' operasyonu bilgisinin önceden aktarıldığı itirafı
'Yerli Kara Şahin' helikopterinin motoru teslim edildi
Kangal ve akbaş genlerine özel koruma
Kangal ve akbaş genlerine özel koruma
Kılıçdaroğlu ve Akşener
Kılıçdaroğlu ve Akşener'den İstanbul zirvesi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na destek veren sanatçılara tepki!
Haber Yazılımı