Haber Detayı
02 Mayıs 2020 - Cumartesi 16:38
 
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi neden geri çevirdi!
Ömür Çelikdönmez
ANALİZ Haberi
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi  neden geri çevirdi!

Covit-19  salgınını hangi küresel güç kurgulamış olabilir? Zarar görmeyen yok gibi.

Dünya Sağlık Örgütü virüsün doğal ortamda kendiliğinden türediğine inanmamızı istiyor.

Oysa laboratuvar farelerinin ne dolaplar çevirdiğini gayet iyi biliyoruz.

 

Kapitalizm rüyasının sonuna gelindi mi?

Corona virüsünün yarattığı krizden en kötü etkilenen sektörlerin başında enerji geliyor. Petrole olan arzın hızla azalması, enerji sektörünü Şubat ayından bu yana yüzde 39,54 oranında geriletti.

Bu gidişle Petrol fiyatlarının düşüşü devam ederken enerji sektöründe de gerileme sürebilir.

 

Corona salgınının yol açtığı işsizlik ve ekonomik faaliyetlerdeki durgunluk, kapitalizmin can damarı finans sektörünü de sekteye uğrattı.

Kapitalizmin hantal gövdesini taşıyan ABD’nin  durumu hiçte iç açıcı değil.

 

Trump yönetimi bir taraftan Amerikan toplumunun omurgasını oluşturan orta sınıfının kanını emen banker sülüklerle diğer taraftan Coronavirüsün çökerttiği ekonomik krizle savaşıyor.

İşsiz sayısı 30 milyona merdiven dayamış, evsiz sayısı üç milyon civarında. Sağlık güvencesi olmayan yüzbinlerce yurttaşı var.

 

Harç bitti yapı paydos

Mesela halka açık en büyük 500 ABD şirketinin pazar kapitalizasyon ağırlıklı endeksi, geniş kapsamlı ABD hisse senetlerinin en iyi göstergesi olarak kabul edilen S&P 500 veya Standard & Poor's 500 endeksinde işlem gören finans sektörü hisseleri, yüzde 26,2 oranında gerilemiş durumda.

 

Enerji ve finans dışında endüstriyel imalat sektörü yüzde 21, emlak sektörü ise yüzde 9 oranında küçüldü. Özellikle emlak sektöründeki bu düşüş, finans sektörünü de olumsuz etkiliyor.

 

Büyük şehirlerde inşaatların durması, Amerikan ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan emlak sektörüne olumsuz yansıdı. Çok sayıda Amerikalı'nın işlerini kaybetmesi veya işten çıkarılması da yaşanan olumsuzluklar arasında.*

 

Arz ve talebin küresel ölçekte olumsuz etkilendiği bir dönem yaşanıyor ve Koronavirüsün yol açtığı gelişmeler, neoliberalizm ve serbest piyasa ekonomisini  sorgulatıyor.

 

Sonuçta tüketim yoksa üretim yok. Satış yok. Artıdeğer yok. Ekonomik büyüme yok. Kapitalizmin ilerlemesininin sanki sonuna gelindi gibi. Ama yerine aday  küresel ölçekli başka bir ekonomik model var mı?

 

Türkiye’nin koronavirüs ekonomisi ne durumda?

Merkez Bankası yetkililerine göre, Türkiye'nin  nakit sıkıntısı yok. Döviz rezervleri ağzına kadar dolu. Enflasyon kontrol altında, ekonomik büyüme dahi öngörülüyor.

 

Mart ayının ikinci yarısından itibaren, salgına bağlı gelişmeler, iktisadi faaliyeti dış ticaret, turizm ve iç talep kanallarıyla sınırlamaya başladı.

 

Doğal olarak yüksek frekanslı veriler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ikinci çeyrek için belirgin bir yavaşlamaya işaret ediyor. 

 

Bu yavaşlama neye yol açar? derseniz, en kestirmeden cevap vereyim, mal ve hizmet ihracatında beklenen bir düşüş kapıda.**

Eee boşuna dememişler hesapsız kasap  ne bıçak kor  masat! 

 

Betona para gömen zihniyet  ekonomiye can suyu arıyor!

Ekonomi bürokratların gerçekleştirdiği bir dizi görüşmelerden sonra Dünya Bankası, corona virüsü salgınının sağlıkla ilgili etkilerine karşı aldığı önlemleri desteklemek için Türkiye'ye 100 milyon dolar (695 milyon TL) tutarında krediyi onayladı.

 

İlk 5 yılı geri ödemesiz olan  şartlı kredi, 10.5 yıl vadeli. Dünya Bankası kredi projesinden dolaylı olarak 20 milyon vatandaş yararlanabilecek.

 

Dünya Bankası, Türkiye'ye tahsis ettiği kredinin, tıbbi cihaz, malzeme ve eğitim hizmetlerinin sağlanması, test ve takip sistemlerinin güçlendirilmesi, yoğun bakım hizmetleri ve virüse karşı bilgilendirme faaliyetleri için kullanılmasını şart koştu.

 

Kredinin 2 milyon dolarlık kısmı ise projeler için gereken insan kaynakları ve idari kaynakları destekleyecek.***

Dünya Bankasının özel şartlı  kredisi Türkiye'deki iktidarın çokta hoşuna gitmemişki,  kriz alarmı veren ekonominin ayakta kalması en azından nefes almasını sağlayabilmek için sıcak para arayışı sürüyor.

 

Altın endeksli Türk Ekonomisi dolara boyun mu eğiyor?

Öyleki TCMB, dolardaki artışı dahi kontrol edebilecek mali denetim fonuna sahip değil. Anlaşılması güç bir şekilde ABD doları, koronavirüs sürecinde güvenli liman görülüyor ve tüm olumsuzluklara karşı güvenli para birimi niteliğini koruyor.

 

TL kurundaki ABD dolarının  hızlı yükselişin, TCMB'nin rezervlerindeki erime kaynaklı olabileceği maalesef endişe konusu. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kurun 7 seviyesinin üzerine çıkmasını engelleyememesi dolar rezervlerinin erimiş olmasıyla açıklanabilir.

 

Türkiye'nin bu yıl ödemek durumunda olduğu 170 milyar dolar döviz borcu var. Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın genel rezerv seviyesi kısa vadeli yükümlülükler açısından bir sıkıntı olmaktan uzak profil çiziyor.

 

Merkez Bankaları Sistemi Federal Reserve  FED  Türkiye’yi kapıdan çevirdi

Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait, A400M tipi, Koca Yusuf isimli kargo uçağına yüklenen Sağlık ekipmanları, N95 maske ve tulumdan oluşan yardım malzemesi, Amerika Birleşik Devletlerine  iki sefer yaptı. Türkiye’den başka yardım malzemesi gönderen ülke var mı bilmiyorum.

 

Bu yardım malzemesi Amerikalıların vicdanını çok yumuşatmış sayılmaz. Türkiye’nin nakit sıkıntısına çözüm bulmaya niyetli değiller. Bu durumu ABD’nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield açıklamasa haberimiz olmayacaktı.

 

Büyükelçi David Satterfield ne açıkladı?

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Türkiye’nin takas hattına (SWAP line) dahil edilmesi için gereken koşulların finans ve para konuları temel alınarak oluşturulduğunu, bu koşulların siyasi olmadığını söyledi.

 

Durup dururken bu bu koşullarda nereden çıktı?

FED, salgının yol açtığı kriz dolayısıyla, merkez bankalarıyla kurulan, dolar karşılığında başka para birimlerini kabul ettiği takas hatlarının sayısını arttırmıştır. Türkiye'de takas hattına başını uzattı ama içeri giremedi.

 

FED’in Corona virüsü salgını karşısında artan küresel dolar talebini karşılamak üzere 14 ülke ile takas hattı (swap line) kurduğu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşmede Türkiye’nin de FED’in takas hattına dahil edilmesini istediğini  ABD medyasında yer almıştı.

 

Reuters haber ajansı Türkiye’nin takas hattına girmek için yaptığı görüşmeleri sonlandırdığını ve başka kaynak arayışına gittiği bilgisini,  abonelerine  geçmişti.

 

İşte Dünya Bankasından alınan kredi, Türk yetkililerin FED ile görüşmeleri sonrasında temin edilmiş, Ankara FED ile anlaşma yolunu ararken Uluslararası Para Fonu’na (IMF) iç siyasetteki olumsuz algıyı önlemek için başvurmayı tercih etmemişti.

 

Corona virüsü nedeniyle alınan önlemlerin Türkiye’de iki yıldan kısa sürede, ikinci kez ekonomik resesyona neden olmasından endişe ediliyor.****

 

Size bir sır vereyim mi? Ağız alışkanlığı ile Amerikan Merkez Bankası dediğimiz FED, hiçte Amerikan toplumun veya devletinin kontrolünde değil. Trump elinden gelse FED simsarlarını bir kaşık suda boğacak.

 

ABD Başkanı Donald Trump, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gönderdiği bürokratlara olumsuz cevap veren FED oligarşisine bozulduğunu saklamıyor. Dünya Bankasından (World Bank Group)  Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu krediyi çıkartmak için araya girdiği söyleniyor.

*

https://www.amerikaninsesi.com/a/abd-borsalarinda-kazananlar-ve-kaybedenler/5401299.html

**

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/tr/tcmb+tr/main+menu/duyurular/baskanin+konusmalari/2020/konusmab30_04_2020

***

https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/son-dakika-dunya-bankasindan-turkiyeye-100-milyon-dolar-kredi-5776571/

****

https://www.amerikaninsesi.com/a/fed-in-turkiye-kosullari-siyasi-degil-/5399170.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD, Merkez, Bankası, Türkiye’yi, , neden, geri, çevirdi!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA'ya Nasıl Peşkeş Çekiyor?
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
BAE
BAE'nin Sokotra adasını işgal etmesi Yemen’in bölünmesini hızlandırıyor
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Türkiye kazandıkça Libya
Türkiye kazandıkça Libya'da uluslararası rekabet kızışıyor
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
Devlet kontrolündeki
Devlet kontrolündeki 'Eski Uzay'dan özel ve ticari 'Yeni Uzay'a
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright,  Süt Tozu ve Nazmi Toker
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright, Süt Tozu ve Nazmi Toker
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Kim bu Paşa?
Kim bu Paşa?
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Fuat Doğu
Fuat Doğu'nun MİT'i FETÖyü Irak ve Suriye 'de Nasıl Kullandı?
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'unu Türk Doktorlara Emanet Etti!
ABD ve Çin
ABD ve Çin'in Kovid-19 tartışması BM Güvenlik Konseyini bir kez daha kilitledi
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Ankara Berlin Moskova
Ankara Berlin Moskova'nın Covid-19 dayanışması ve NATO fiyaskosu
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul'dan Hangi Siyasiyi Kaçıracak?
Muhammed bin Selman
Muhammed bin Selman'ın 2030 rüyası kâbusa dönüşüyor
TBMM
TBMM'nin Açılışının 100. Yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’dan Ankara’ya Gelecek mi?
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş'ın Sırlı Bağlantıları
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
Süleyman Soylu
Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
'Korona Düzeni'nden 'Tek Dünya Devleti'ne mi?
Covid-19
Covid-19'u Yok Eden Antibakteriyel Antiviral Ürün, Kendirden Kanser İlacı Çelikten Güçlü Zırh Yaptı!
KRİPTO TESADÜFLER.!
KRİPTO TESADÜFLER.!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları  Üretiyor!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
Salgın sonrası
Salgın sonrası 'Tarım Politikası ve Ziraai Üretim' Nasıl Olmalı?
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye'de Tıp Literatürüne girdi
Coronavirüsün  Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Kovid-19
Kovid-19'un açtığı patikalar: Yeni cumhuriyetçilik ve yeni küreselleşme
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
ABD ile NATO’nun Avrupa
ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
Kovid-19
Kovid-19'dan kaçarken dezenformasyona tutulmak
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman'ın Ölümü ve Orduların Kornovirüsle Savaşı!
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
İngiltere Kraliyeti Kuzenleri Romanovlar Üzerinden Rusya’da  Hak İddia Ederse Ne Olur?
İngiltere Kraliyeti Kuzenleri Romanovlar Üzerinden Rusya’da Hak İddia Ederse Ne Olur?
Kovid-19 Türkiye’de: Bundan sonra ne yapmalı?
Kovid-19 Türkiye’de: Bundan sonra ne yapmalı?
İslamofobi Batı
İslamofobi Batı'dan sonra Hindistan’ın da gerçeği
İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
Riyad’da taht kavgasında yeni perde
Riyad’da taht kavgasında yeni perde
Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı bir faktör!
Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı bir faktör!
10 Yaşındaki Atakan Kayalar Yobazları Nasıl Korkuttu?
10 Yaşındaki Atakan Kayalar Yobazları Nasıl Korkuttu?
Bir diktatörün bıraktığı miras: Yavaş yavaş ölen Mısır
Bir diktatörün bıraktığı miras: Yavaş yavaş ölen Mısır
FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 ABD Darbesi Out of question Söz konusu değil İngiliz Darbesi Yolda?
ABD Darbesi Out of question Söz konusu değil İngiliz Darbesi Yolda?
Devlet Bahçeli’nin Klasik Araba Koleksiyonunu Dağıtması Türk Siyasetinin Geleceği Açısından Nasıl Yorumlanmalı?
Devlet Bahçeli’nin Klasik Araba Koleksiyonunu Dağıtması Türk Siyasetinin Geleceği Açısından Nasıl Yorumlanmalı?
Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
Gölge CIA –RAND’ın Türkiye Raporu Aman Gözden Kaçmasın
Gölge CIA –RAND’ın Türkiye Raporu Aman Gözden Kaçmasın
Çin
Çin'de devrimin başladığı kentte devrimin partisi sorgulanıyor
Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığının Zaaf Lüksü Var mı?
Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığının Zaaf Lüksü Var mı?
Küresel ticarette koronavirüs etkileri hissediliyor
Küresel ticarette koronavirüs etkileri hissediliyor
Haber Yazılımı