Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 09:50
 
AMERİKALI KİM KARDASHİAN'IN TÜRKİYE BAĞLANTISI!
GÜNDEM Haberi
AMERİKALI KİM KARDASHİAN'IN TÜRKİYE BAĞLANTISI!

Amerikalı show yıldızı Kim Kardashian'ın soyadı; hem Türkçe hem de Ermenice.

  “Nasıl yani?..” der gibisiniz! 

ABD'ye göç eden dördüncü jenerasyonda yer alan ve tanınmış bir aileden gelen Kardashian, Amerika'nın Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde, ünlü hukuk danışmanı ve avukat Robert Kardashian ile Kris Jenner’ın (d. Houghton) kızı olarak dünyaya geldi.Kardashian'ın soyadı; Türkçe "Kardaş-Kardeş" sözcüğü ile Ermenice “oğlu” anlamına gelen “yan” ekinin eklemeleri ile "Kardas + yan" oluşmuştur. 

 

Kim Kardashian melez mi melez…

Babası yarı Osmanlı, yarı Rus asıllı bir üçüncü jenerasyon Amerikan Ermenisi’dir. Annesi ise Hollanda ve İskoçya (Büyük Britanya) kökenli bir Amerikalı’dır.
 

 

Baba tarafından büyük-büyükbabası Los Angeles’a, Osmanlı İmparatorluğu'ndan (günümüz adıyla Türkiye sınırları içerisinde kalan bölge) göç etmiştir.  Birçok röportajında: "Ben büyük bir Ermeni etkisiyle yetiştirildim. Daima Ermeni öyküleri duyarak, Ermeni geleneksel yemeklerini yiyip bayramlarını kutlayarak büyüdüm" diyen Kardashian; “Ermeni Kırımı” konusunda, ABD eski Başkanı Barack Obama'ya bu konudaki görüşlerini iletmek için çabalamasıyla tanınıyor.

 

 

Türkiye'yi soykırım konusunda haksız gördüğünü ilân edip, Türkler’i hoş karşılamadığını ve Türkiye'nin boykot edilmesini istediğini belirtmişti.

Kim Kardashian’ın, baba tarafından ailesi…

 

 

ABD'li Ermeni asıllı gösteri sanatçısı Kimberly Noel "Kim" Kardashian'ın babası Robert George Kardashian, 22 Şubat 1944’de Kaliforniya eyaleti Los Angeles şehrinde doğdu ve 30 Eylül 2003'te öldü.  Robert George Kardashian’ın annesi Ermeni asıllı ABD vatandaşı Helen Arakelian, ABD’nin Michigan eyaletindeki Wayne şehrinde 1922’de doğmuştu.  Helen Arakelian’ın annesi Vartanuş, Erzurum’dan Amerika’ya göç eden Ermeni bir ailenin kızıydı. 

Kardashian’ın Erzurumlu ailesi…
 

 

-Kim’in büyük büyük babası Hovhannes Miroyan (önde, en solda) - büyük büyük annesi Lusyak Çorbacıyan (önde, soldan ikinci) ve kızları Vartanuş…- Vartanuş’un babası 1844 Erzurum doğumlu Hovhannes (Hovik-Hovo) Miroyan ile annesi 1853 Erzurum doğumlu Lusyak Çorbacıyan (Chorbajian).  Hovhannes ile Lusyak (Luciag) 1867'de Erzurum'da evlendiler.

-Kim’in büyük büyük annesi Lusyak…

- Çiftin ilk çocukları Vartanoosh Rose Arakelian (Miroyan); 15 Ekim 1886’da Erzurum’da doğmuştu. 

Erzurum’da yaşanan Ermeni İsyanları sonrasında kentin yaşanabilir olmaktan çıkması üzerine, 1810’da Boston’da kurulan ABD’nin Protestan misyoner teşkilatı ABCFM (American Board of Commissioners for Foreign Missions-Amerikan Yabancı Misyon Örgütü) misyonerlerinin yönlendirmesiyle, 1901’de kızları Vartanuş’u da yanlarına alarak, Erzurum’dan Californiya’ya göç etmişlerdi.

Vartanuş’un babası Hovhannes Miroyan, 1913’te  69 yaşında, annesi Luciag Miroyan (Chorbajian) ise 1925’te 72 yaşında Kaliforniya Eyaletinde Fresno kentinde öldü. Vartanoosh Rose Arakelian (Miroyan) 15 Ekim 1886’da Erzurum’da doğmuştu.

7 Nisan 1950’de (63) yaşında Kaliforniya’da Los Angeles’de öldü.

 

-Kim’in büyük büyük annesi Lusyak ile kızı Vartunuş…

- Vartanoosh Rose; Arut (Arthur) Arakelyan'ın eski karısıydı. Vartanoosh Rose’nin kocası Arut (Arthur) 10 Haziran  Çarlık Rusyası’nda 1883’te Vayots Dzor kentine bağlı Getap köyünde doğmuştu.  Eskiden “Koytur” olarak bilinen Getap, Ermenistan'ın Vayots Dzor eyaletinde bir köydü ve şarap üretimi ile ünlüyü. Köylülerin çoğu, 1800'lerde bölgeye göç eden İran’daki Salmaslı Ermeniler’in soyundandı. Arakelian ailesinin adı, 1880 ile 1920 arasında ABD, Kanada ve İskoçya’da resmi kayıtlarda mevcut.  

En kalabalık Arakelian ailesi 1920'de ABD’de yaşıyordu. 1880'de Illinois'te yaşayan 4 Arakelian ailesi vardı. Vartanoosh Rose Miroyan ile Arut Arakelyan, 1910'da California'da evlendiler. Robert George Kardashian’ın annesi, Kim Kardashian'ın büyükannesi Helen, bu evlilikten 15 Temmuz 1917’de California Oakland’da, doğdu. 

Vartanoosh ile Arut, iki çocukları olmasına rağmen anlaşamadılar. Arut (Arthur); Vartanoosh Rose Arakelian (Miroyandan boşandıktan sonra Arıknazan Arakelyan ile evlenmişti. 26 Eylül 1947 (64) İkinci eşi Arıknazan Arakelyan kendisinden önce, Los Angeles’te 10 Mart 1941’de (51) yaşında öldü. Vartanoosh bir daha evlenmedi. 7 Nisan 1950'de (63) yaşında Kaliforniya’da Los Angeles’de öldü. 

Kardashian’ın Karslı ailesi…

Çiftin Helen Arakelyan adlı kızları ise Kars göçmeni Arthur Kardashian ile dünya evine girdi.

 

-ABD’de Arakel Arakelyan ile Vartanuş'un evliliğinden Helen Arakelyan,

-Kim'in büyükannesi- oldu.

Helen Arakelyan ise Kars göçmeni Arthur Kardashian ile evlendi…

- Helen’in kocası Arthur Thomas Kardashian, 27 Ekim 1917’de Çarlık Rusyası sınırları içerisinde yer alan günümüzde Ardahan ili Hanak ilçesine bağlı Karakale köyünde doğmuştu. 

Arthur Thomas Kardashian, 09 Aralık 2012'de (95)  yaşında öldü. Helen, 21 Mayıs 2008'de (90) yaşında California, Santa Barbara’da öldü.  Bu bölgeyi, “Brestlitowsk Barışı” (3 Mart 1918) ile Bolşevik Rusya, Osmanlı Devleti'ne teslim etmişse de 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi’yle tekrar elden çıkan Hanak, 3 Aralık 1920'de imzalanan Gümrü Antlaşması’yla resmi olarak Gürcüler’den geri alınmıştı.

  Arthur Kardashian; Tatos Saghatel; “Thomas” Kardashian ve Harom Shakarian'ın oğlu idi.  Tatos, 4 Haziran 1896'da doğmuştu. Karakale göçmeni olan Hamas Hanna Shakarian ile evlendi.

-Kim’in büyükannesi Helen Arakelyan ile Kars göçmeni dedesi Arthur Kardashian…

 

- Full Gospel Business -Erkekler Bursunu- Enternasyonal'i kuran Los Angeles kökenli Amerikalı Ermeni kökenli bir işadamı Demos Shakarian, Hanna Shakarian'dan dolayı akrabaları oluyor. 

Tatos'un  babası Sam; Malakan annesi Harom ise Ermeni asıllıydı.  “Kardaschoff” ailesi Kars'ın Çarlık Rusyası işgali döneminde 1918'de, Amerika’ya göç ettiler. 

Malakanlar…

1877’de Kars’ı ele geçiren Ruslar 1878’de, Berlin Antlaşması’yla da bölgeyi sınırlarına katmakla kalmadılar, 1878’de Kars merkezli “Karskaya Oblast” idari birimini kurdular.  “Oblast” Kars, Ardahan, Oltu ve Kağızman olmak üzere 4 alt-bölgeye bölünmüştü.   İnançları gereği savaşmayı, askerlik yapmayı günah kabul ettikleri için askerlik sorunundan bunalan birçok Malakan, çareyi bu topraklardan temelli olarak ayrılmakta buldu. Çünkü Ruslar, Malakanlar’ı zorla orduya alıyor, Türk ordusu ile savaşmaya zorluyordu. 

1905-1912 yılları arasında Kars ve çevresinden, çoğu Malakan olmak üzere yaklaşık 3 BİN kişi, Amerika’ya göç etti.  Yörede yaşanan siyasi ve askeri karmaşa da bu etnik göçü tetikledi.  Bu göçlere rağmen birçok Malakan, yörede kalarak hayatlarına devam ettiler.  Malakanlar (Molokonlar/Molokanlar) Rus asıllı bir topluluk olmakla beraber, İncil merkezli, spiritüel Hristiyanlık taraftarı bir dinsel hareket olarak 16. yüzyılda Rus köylüler arasında doğan Malakanizm’e mensup etnik bir topluluk. 

Aile, 1918'de Amerika’ya geldikten sonra, “Thomas” Kardashian ve Hamas “Hanna” Shakarian'ın oğlu Tatos; Ermenice adını “Tom” olarak değiştirdi.

 

 

Los Angeles'ta çöp toplama işine başladı. 12 Eylül 1896 doğumlu Hamas Hanna Kardashian (Shakarian) ile evlendi. Tatos 31 Aralık 1964'te (68) yaşında Kaliforniya Los Angeles'te, karısı Hamas Hanna da 7 Mayıs 1987 (90) yaşında aynı şehirde öldü. 

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Karslı Bob Dylan ile Kim Kardaşyan'ı davet etmeli…

 

-Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Kars kökenli dünyaca tanınmış ünlüleri Kars'a davet ederek ilin tarihinde görülmemiş bir tanıtıma imza atabilir...-

 

 

 

Uzun sözün kısası; Kardashian ailesi, tarihin en büyük trajedilerinden birinde 20’nci yüzyılın başında göç etmek zorunda kaldı. 

Karakale, Rusya’daki 1917 devriminden sonra Ermenistan topraklarındaydı, 1921’de ise Türkiye’ye bağlandı.  Türkler’le çatışmaların yoğunlaşması üzerine Sam ve Harom Kardaschoff, oğulları Tatos’la ve kardeşleriyle tehcirden önce, 1913 yılının sonbaharında Karakale köyünden Amerika’ya doğru yola çıktılar. 

ABD’de Tom ismini alan Tatos, çöp toplama işine girdi, Karakale’den kaçan Haman Shakarian’la evlendi.  Aile, daha sonra et işine  başladı. 

Çiftin oğulları Arthur (Kim’in dedesi) ve eşi işleri geliştirdiler, bölgenin en büyük şirketlerinden birine sahip oldular.

 

 

Arthur’un oğlu, (Kim’in babası) Robert ise ünlü bir avukat oldu.

ABD’li Kris’le (Kim’in annesi) evlenen Robert, 2003 yılında kanserden öldü.

Kim, kardeşleriyle birlikte kısa zamanda büyük üne kavuştu.

Nereden nereye?
 

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: AMERİKALI, KİM, KARDASHİAN'IN, TÜRKİYE, BAĞLANTISI!,
Yorumlar
Diğer Haberler
TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI KAYBETTİRDİ! GÖREVE VEDA EDİYOR!
TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI KAYBETTİRDİ! GÖREVE VEDA EDİYOR!
Adana
Adana'da inşaat iskelesinden düşen 3 işçi yaralandı
Hatay
Hatay'da eşinden boşanan kadın, adliye önünde davul zurna eşliğinde halay çekti
Deniz Baykal, Libya
Deniz Baykal, Libya'nın Türkiye için yaptıklarını anlattı
Başkan Selimoğlu, Belediyenin Varlıklarını Açıkladı
Başkan Selimoğlu, Belediyenin Varlıklarını Açıkladı
Hatayspor
Hatayspor'un genç takımını taşıyan otobüs Sivas'ta devrildi
Yılbaşını kutlamak caiz midir?
Yılbaşını kutlamak caiz midir?
Su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan çift ve köpekleri botla kurtarıldı
Su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan çift ve köpekleri botla kurtarıldı
Adana
Adana'nın Feke ilçesinde kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor
Adana
Adana'da ev yangınında mahsur kalan 11 kişi kurtarıldı
Elazığ
Elazığ'da 4,9 büyüklüğünde deprem
Adana
Adana'da sağanak nedeniyle bir evin giriş kısmı yıkıldı
Adana
Adana'da sağanak nedeniyle araçta mahsur kalanlar helikopterle kurtarıldı
Adana
Adana'da sağanak hayatı olumsuz etkiledi
Otomobilde yanında oturan kadını ağzından bıçakladı
Otomobilde yanında oturan kadını ağzından bıçakladı
İzmir
İzmir'de sağanak nedeniyle bazı yollarda su birikintileri oluştu
Uludağ
Uludağ'daki arama çalışmalarında iki cansız beden bulundu
Uludağ
Uludağ'daki arama çalışmalarında bir cansız beden bulundu
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar'da yolcu otobüsü ile kamyon çarpıştı: 10 yaralı
Adana
Adana'da DEAŞ'a yönelik soruşturma kapsamında 6 kişi hakkında gözaltı kararı
Uludağ
Uludağ'da kaybolan iki arkadaşı arama çalışmaları sürüyor
Hatay’da yoğun sis ulaşımı aksattı
Hatay’da yoğun sis ulaşımı aksattı
Uludağ
Uludağ'da kaybolan iki arkadaşı arama çalışmaları 15'inci gününde
Zonguldak
Zonguldak'ta mobilya imalathanesinde çıkan yangın kontrol altına alındı
Uludağ
Uludağ'da kaybolan iki arkadaşı arayan ekipler bir 'yürüyüş sopası' daha buldu
Bursa Valisi Canbolat: Uludağ
Bursa Valisi Canbolat: Uludağ'da kaybolan iki arkadaştan mont ve bere dışında bir iz yok
Uludağ
Uludağ'da kaybolan iki kişiyi arama çalışmaları sekizinci gününde
Uludağ
Uludağ'da kaybolan iki arkadaşı arama çalışmaları altıncı gününde
Doğaseverler Faselis Antik Kenti
Doğaseverler Faselis Antik Kenti'ne yürüdü
Uludağ
Uludağ'da kaybolan iki arkadaşı arama çalışmalarında dördüncü güne girildi
Karaköy
Karaköy'de başörtülü kadına saldırının iddianamesi kabul edildi
Karaköy
Karaköy'deki başörtülü kadına saldırının failine 12 yıl 8 aya kadar hapis istemi
ASELSAN denizlerde
ASELSAN denizlerde 'fersah fersah' ilerliyor
Milli Saraylar bünyesinde danışmanlık ve ihtisas komiteleri kurulacak
Milli Saraylar bünyesinde danışmanlık ve ihtisas komiteleri kurulacak
Müslüm AKTÜRK...
Müslüm AKTÜRK...
Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Kasım
Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Kasım'ı 'Milli Ağaçlandırma Günü' ilan etti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Fatih gemisi kısa sürede sondaja başlayacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Fatih gemisi kısa sürede sondaja başlayacak
Erdoğan
Erdoğan'dan 'öğrenim kredisi' müjdesi
Kadın astsubay adaylarının zorlu eğitimi
Kadın astsubay adaylarının zorlu eğitimi
Elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynak hedefine ulaşıldı
Elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynak hedefine ulaşıldı
Cumhurbaşkanlığı
Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'nin 2018 Yılı Terör Raporu'na tepki
Terör örgütü yöneticilerini ihbar edene 10 milyon liraya kadar ödül
Terör örgütü yöneticilerini ihbar edene 10 milyon liraya kadar ödül
Dolmabahçe Sarayı on binlerin ziyaretine hazırlanıyor
Dolmabahçe Sarayı on binlerin ziyaretine hazırlanıyor
Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi yeniden inşa edilecek
Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi yeniden inşa edilecek
Barış Pınarı Harekatı
Barış Pınarı Harekatı'nda dini ve tarihi yapı hassasiyeti
Hava Harp Okulu darbe davasında 8 ağırlaştırılmış müebbet
Hava Harp Okulu darbe davasında 8 ağırlaştırılmış müebbet
Kızıltepe Belediyesine görevlendirme
Kızıltepe Belediyesine görevlendirme
PKK
PKK'nın sözde 'Metina alan sorumlusu' etkisiz hale getirildi
'2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı' yayımlandı
Gri listedeki terörist etkisiz hale getirildi
Gri listedeki terörist etkisiz hale getirildi
Eski Danıştay üyesi Bülent Olcay
Eski Danıştay üyesi Bülent Olcay'ın hapis cezasına onama
Adil Öksüz
Adil Öksüz'ün saklanmasına yardım edenler hakkında iddianame kabul edildi
Kepez’de istihdam buluşmaları
Kepez’de istihdam buluşmaları
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda FETÖ soruşturması
Genelkurmay Başkanı Güler mevkidaşı Gerasimov ile telefonda görüştü
Genelkurmay Başkanı Güler mevkidaşı Gerasimov ile telefonda görüştü
9 ayda 125 bin 538 sürücü alkollü araç kullanırken yakalandı
9 ayda 125 bin 538 sürücü alkollü araç kullanırken yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse güvenli bölge sahamızı genişleteceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse güvenli bölge sahamızı genişleteceğiz
Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör koridorunu dağıtarak kararlılığımızı tüm dünyaya gösterdik
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör koridorunu dağıtarak kararlılığımızı tüm dünyaya gösterdik
Tarımda üretim artışına teknoloji katkısı
Tarımda üretim artışına teknoloji katkısı
Generalin derdest edilmesi talimatını firari albay vermiş
Generalin derdest edilmesi talimatını firari albay vermiş
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünden soruşturma
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünden soruşturma
SDÜ DÖNER SERMAYESİ KİMİN İÇİN DÖNÜYOR!
SDÜ DÖNER SERMAYESİ KİMİN İÇİN DÖNÜYOR!
OSMAN KORKMAZ:  TÜRK- İŞ OLARAK KESİNLİKLE MALAZGİRT GİBİ MİRYOKEFALON’UN DA DEVLET TÖRENİYLE KUTLANMASINI İSTİYORUZ
OSMAN KORKMAZ: TÜRK- İŞ OLARAK KESİNLİKLE MALAZGİRT GİBİ MİRYOKEFALON’UN DA DEVLET TÖRENİYLE KUTLANMASINI İSTİYORUZ
Ad ve soyadında düzeltme için son hafta
Ad ve soyadında düzeltme için son hafta
YPG/PKK, Aynularab
YPG/PKK, Aynularab'da tünel ve hendek kazıyor
METEOROLOJİ
METEOROLOJİ'DEN SON HAVA DURUMU TAHMİNLERİ
YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ
YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ'NİN İLK PAKETİ KABUL EDİLDİ
MAKÜ
MAKÜ'DEKİ 'CİNSEL TACİZ' DOSYASI YÖK'ÜN GÜNDEMİNDE
TÜRKİYE
TÜRKİYE'DE 40 BİN 'LORD' VE 'LADY' VAR
MİRYOKEFALON SAVAŞI’NIN VUKUBULDUĞU TZYBRİTZİ, CYBRİLCYMANİ VEYA SYBRİZE GEÇİDİ NERESİDİR?
MİRYOKEFALON SAVAŞI’NIN VUKUBULDUĞU TZYBRİTZİ, CYBRİLCYMANİ VEYA SYBRİZE GEÇİDİ NERESİDİR?
22 İLDE EKOLOJİK KORİDOR OLUŞTURULACAK
22 İLDE EKOLOJİK KORİDOR OLUŞTURULACAK
KAMUOYU KURUM VE KURULUŞLARINA !...
KAMUOYU KURUM VE KURULUŞLARINA !...
SON DAKİKA! AYTEN ENE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
SON DAKİKA! AYTEN ENE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
SUUDİ ARABİSTAN
SUUDİ ARABİSTAN'DA İLK KADIN FUTBOL LİGİ BAŞLADI
BİN 500 KİLOGRAM ANZER BALI SATIŞA SUNULDU
BİN 500 KİLOGRAM ANZER BALI SATIŞA SUNULDU
KEKİK NEDİR? DÜNYA BUNU NEDEN GİZLİYOR ?
KEKİK NEDİR? DÜNYA BUNU NEDEN GİZLİYOR ?
26 MESLEKTE DAHA BELGE ZORUNLULUĞU
26 MESLEKTE DAHA BELGE ZORUNLULUĞU
ÜÇ GÜNDE 2.5 MİLYON MÜKELLEFİN BANKA HESAPLARI BLOKE EDİLDİ
ÜÇ GÜNDE 2.5 MİLYON MÜKELLEFİN BANKA HESAPLARI BLOKE EDİLDİ
ÇİN, EN ÖNEMLİ  ORTAKLARIMIZDAN BİRİDİR
ÇİN, EN ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİDİR
Haber Yazılımı