Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 09:50 Bu haber 294 kez okundu
 
AMERİKALI KİM KARDASHİAN'IN TÜRKİYE BAĞLANTISI!
GÜNDEM Haberi
AMERİKALI KİM KARDASHİAN'IN TÜRKİYE BAĞLANTISI!

Amerikalı show yıldızı Kim Kardashian'ın soyadı; hem Türkçe hem de Ermenice.

  “Nasıl yani?..” der gibisiniz! 

ABD'ye göç eden dördüncü jenerasyonda yer alan ve tanınmış bir aileden gelen Kardashian, Amerika'nın Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde, ünlü hukuk danışmanı ve avukat Robert Kardashian ile Kris Jenner’ın (d. Houghton) kızı olarak dünyaya geldi.Kardashian'ın soyadı; Türkçe "Kardaş-Kardeş" sözcüğü ile Ermenice “oğlu” anlamına gelen “yan” ekinin eklemeleri ile "Kardas + yan" oluşmuştur. 

 

Kim Kardashian melez mi melez…

Babası yarı Osmanlı, yarı Rus asıllı bir üçüncü jenerasyon Amerikan Ermenisi’dir. Annesi ise Hollanda ve İskoçya (Büyük Britanya) kökenli bir Amerikalı’dır.
 

 

Baba tarafından büyük-büyükbabası Los Angeles’a, Osmanlı İmparatorluğu'ndan (günümüz adıyla Türkiye sınırları içerisinde kalan bölge) göç etmiştir.  Birçok röportajında: "Ben büyük bir Ermeni etkisiyle yetiştirildim. Daima Ermeni öyküleri duyarak, Ermeni geleneksel yemeklerini yiyip bayramlarını kutlayarak büyüdüm" diyen Kardashian; “Ermeni Kırımı” konusunda, ABD eski Başkanı Barack Obama'ya bu konudaki görüşlerini iletmek için çabalamasıyla tanınıyor.

 

 

Türkiye'yi soykırım konusunda haksız gördüğünü ilân edip, Türkler’i hoş karşılamadığını ve Türkiye'nin boykot edilmesini istediğini belirtmişti.

Kim Kardashian’ın, baba tarafından ailesi…

 

 

ABD'li Ermeni asıllı gösteri sanatçısı Kimberly Noel "Kim" Kardashian'ın babası Robert George Kardashian, 22 Şubat 1944’de Kaliforniya eyaleti Los Angeles şehrinde doğdu ve 30 Eylül 2003'te öldü.  Robert George Kardashian’ın annesi Ermeni asıllı ABD vatandaşı Helen Arakelian, ABD’nin Michigan eyaletindeki Wayne şehrinde 1922’de doğmuştu.  Helen Arakelian’ın annesi Vartanuş, Erzurum’dan Amerika’ya göç eden Ermeni bir ailenin kızıydı. 

Kardashian’ın Erzurumlu ailesi…
 

 

-Kim’in büyük büyük babası Hovhannes Miroyan (önde, en solda) - büyük büyük annesi Lusyak Çorbacıyan (önde, soldan ikinci) ve kızları Vartanuş…- Vartanuş’un babası 1844 Erzurum doğumlu Hovhannes (Hovik-Hovo) Miroyan ile annesi 1853 Erzurum doğumlu Lusyak Çorbacıyan (Chorbajian).  Hovhannes ile Lusyak (Luciag) 1867'de Erzurum'da evlendiler.

-Kim’in büyük büyük annesi Lusyak…

- Çiftin ilk çocukları Vartanoosh Rose Arakelian (Miroyan); 15 Ekim 1886’da Erzurum’da doğmuştu. 

Erzurum’da yaşanan Ermeni İsyanları sonrasında kentin yaşanabilir olmaktan çıkması üzerine, 1810’da Boston’da kurulan ABD’nin Protestan misyoner teşkilatı ABCFM (American Board of Commissioners for Foreign Missions-Amerikan Yabancı Misyon Örgütü) misyonerlerinin yönlendirmesiyle, 1901’de kızları Vartanuş’u da yanlarına alarak, Erzurum’dan Californiya’ya göç etmişlerdi.

Vartanuş’un babası Hovhannes Miroyan, 1913’te  69 yaşında, annesi Luciag Miroyan (Chorbajian) ise 1925’te 72 yaşında Kaliforniya Eyaletinde Fresno kentinde öldü. Vartanoosh Rose Arakelian (Miroyan) 15 Ekim 1886’da Erzurum’da doğmuştu.

7 Nisan 1950’de (63) yaşında Kaliforniya’da Los Angeles’de öldü.

 

-Kim’in büyük büyük annesi Lusyak ile kızı Vartunuş…

- Vartanoosh Rose; Arut (Arthur) Arakelyan'ın eski karısıydı. Vartanoosh Rose’nin kocası Arut (Arthur) 10 Haziran  Çarlık Rusyası’nda 1883’te Vayots Dzor kentine bağlı Getap köyünde doğmuştu.  Eskiden “Koytur” olarak bilinen Getap, Ermenistan'ın Vayots Dzor eyaletinde bir köydü ve şarap üretimi ile ünlüyü. Köylülerin çoğu, 1800'lerde bölgeye göç eden İran’daki Salmaslı Ermeniler’in soyundandı. Arakelian ailesinin adı, 1880 ile 1920 arasında ABD, Kanada ve İskoçya’da resmi kayıtlarda mevcut.  

En kalabalık Arakelian ailesi 1920'de ABD’de yaşıyordu. 1880'de Illinois'te yaşayan 4 Arakelian ailesi vardı. Vartanoosh Rose Miroyan ile Arut Arakelyan, 1910'da California'da evlendiler. Robert George Kardashian’ın annesi, Kim Kardashian'ın büyükannesi Helen, bu evlilikten 15 Temmuz 1917’de California Oakland’da, doğdu. 

Vartanoosh ile Arut, iki çocukları olmasına rağmen anlaşamadılar. Arut (Arthur); Vartanoosh Rose Arakelian (Miroyandan boşandıktan sonra Arıknazan Arakelyan ile evlenmişti. 26 Eylül 1947 (64) İkinci eşi Arıknazan Arakelyan kendisinden önce, Los Angeles’te 10 Mart 1941’de (51) yaşında öldü. Vartanoosh bir daha evlenmedi. 7 Nisan 1950'de (63) yaşında Kaliforniya’da Los Angeles’de öldü. 

Kardashian’ın Karslı ailesi…

Çiftin Helen Arakelyan adlı kızları ise Kars göçmeni Arthur Kardashian ile dünya evine girdi.

 

-ABD’de Arakel Arakelyan ile Vartanuş'un evliliğinden Helen Arakelyan,

-Kim'in büyükannesi- oldu.

Helen Arakelyan ise Kars göçmeni Arthur Kardashian ile evlendi…

- Helen’in kocası Arthur Thomas Kardashian, 27 Ekim 1917’de Çarlık Rusyası sınırları içerisinde yer alan günümüzde Ardahan ili Hanak ilçesine bağlı Karakale köyünde doğmuştu. 

Arthur Thomas Kardashian, 09 Aralık 2012'de (95)  yaşında öldü. Helen, 21 Mayıs 2008'de (90) yaşında California, Santa Barbara’da öldü.  Bu bölgeyi, “Brestlitowsk Barışı” (3 Mart 1918) ile Bolşevik Rusya, Osmanlı Devleti'ne teslim etmişse de 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi’yle tekrar elden çıkan Hanak, 3 Aralık 1920'de imzalanan Gümrü Antlaşması’yla resmi olarak Gürcüler’den geri alınmıştı.

  Arthur Kardashian; Tatos Saghatel; “Thomas” Kardashian ve Harom Shakarian'ın oğlu idi.  Tatos, 4 Haziran 1896'da doğmuştu. Karakale göçmeni olan Hamas Hanna Shakarian ile evlendi.

-Kim’in büyükannesi Helen Arakelyan ile Kars göçmeni dedesi Arthur Kardashian…

 

- Full Gospel Business -Erkekler Bursunu- Enternasyonal'i kuran Los Angeles kökenli Amerikalı Ermeni kökenli bir işadamı Demos Shakarian, Hanna Shakarian'dan dolayı akrabaları oluyor. 

Tatos'un  babası Sam; Malakan annesi Harom ise Ermeni asıllıydı.  “Kardaschoff” ailesi Kars'ın Çarlık Rusyası işgali döneminde 1918'de, Amerika’ya göç ettiler. 

Malakanlar…

1877’de Kars’ı ele geçiren Ruslar 1878’de, Berlin Antlaşması’yla da bölgeyi sınırlarına katmakla kalmadılar, 1878’de Kars merkezli “Karskaya Oblast” idari birimini kurdular.  “Oblast” Kars, Ardahan, Oltu ve Kağızman olmak üzere 4 alt-bölgeye bölünmüştü.   İnançları gereği savaşmayı, askerlik yapmayı günah kabul ettikleri için askerlik sorunundan bunalan birçok Malakan, çareyi bu topraklardan temelli olarak ayrılmakta buldu. Çünkü Ruslar, Malakanlar’ı zorla orduya alıyor, Türk ordusu ile savaşmaya zorluyordu. 

1905-1912 yılları arasında Kars ve çevresinden, çoğu Malakan olmak üzere yaklaşık 3 BİN kişi, Amerika’ya göç etti.  Yörede yaşanan siyasi ve askeri karmaşa da bu etnik göçü tetikledi.  Bu göçlere rağmen birçok Malakan, yörede kalarak hayatlarına devam ettiler.  Malakanlar (Molokonlar/Molokanlar) Rus asıllı bir topluluk olmakla beraber, İncil merkezli, spiritüel Hristiyanlık taraftarı bir dinsel hareket olarak 16. yüzyılda Rus köylüler arasında doğan Malakanizm’e mensup etnik bir topluluk. 

Aile, 1918'de Amerika’ya geldikten sonra, “Thomas” Kardashian ve Hamas “Hanna” Shakarian'ın oğlu Tatos; Ermenice adını “Tom” olarak değiştirdi.

 

 

Los Angeles'ta çöp toplama işine başladı. 12 Eylül 1896 doğumlu Hamas Hanna Kardashian (Shakarian) ile evlendi. Tatos 31 Aralık 1964'te (68) yaşında Kaliforniya Los Angeles'te, karısı Hamas Hanna da 7 Mayıs 1987 (90) yaşında aynı şehirde öldü. 

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Karslı Bob Dylan ile Kim Kardaşyan'ı davet etmeli…

 

-Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Kars kökenli dünyaca tanınmış ünlüleri Kars'a davet ederek ilin tarihinde görülmemiş bir tanıtıma imza atabilir...-

 

 

 

Uzun sözün kısası; Kardashian ailesi, tarihin en büyük trajedilerinden birinde 20’nci yüzyılın başında göç etmek zorunda kaldı. 

Karakale, Rusya’daki 1917 devriminden sonra Ermenistan topraklarındaydı, 1921’de ise Türkiye’ye bağlandı.  Türkler’le çatışmaların yoğunlaşması üzerine Sam ve Harom Kardaschoff, oğulları Tatos’la ve kardeşleriyle tehcirden önce, 1913 yılının sonbaharında Karakale köyünden Amerika’ya doğru yola çıktılar. 

ABD’de Tom ismini alan Tatos, çöp toplama işine girdi, Karakale’den kaçan Haman Shakarian’la evlendi.  Aile, daha sonra et işine  başladı. 

Çiftin oğulları Arthur (Kim’in dedesi) ve eşi işleri geliştirdiler, bölgenin en büyük şirketlerinden birine sahip oldular.

 

 

Arthur’un oğlu, (Kim’in babası) Robert ise ünlü bir avukat oldu.

ABD’li Kris’le (Kim’in annesi) evlenen Robert, 2003 yılında kanserden öldü.

Kim, kardeşleriyle birlikte kısa zamanda büyük üne kavuştu.

Nereden nereye?
 

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: AMERİKALI, KİM, KARDASHİAN'IN, TÜRKİYE, BAĞLANTISI!,
Yorumlar
Diğer Haberler
METEOROLOJİ
METEOROLOJİ'DEN SON HAVA DURUMU TAHMİNLERİ
YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ
YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ'NİN İLK PAKETİ KABUL EDİLDİ
MAKÜ
MAKÜ'DEKİ 'CİNSEL TACİZ' DOSYASI YÖK'ÜN GÜNDEMİNDE
TÜRKİYE
TÜRKİYE'DE 40 BİN 'LORD' VE 'LADY' VAR
MİRYOKEFALON SAVAŞI’NIN VUKUBULDUĞU TZYBRİTZİ, CYBRİLCYMANİ VEYA SYBRİZE GEÇİDİ NERESİDİR?
MİRYOKEFALON SAVAŞI’NIN VUKUBULDUĞU TZYBRİTZİ, CYBRİLCYMANİ VEYA SYBRİZE GEÇİDİ NERESİDİR?
22 İLDE EKOLOJİK KORİDOR OLUŞTURULACAK
22 İLDE EKOLOJİK KORİDOR OLUŞTURULACAK
KAMUOYU KURUM VE KURULUŞLARINA !...
KAMUOYU KURUM VE KURULUŞLARINA !...
SON DAKİKA! AYTEN ENE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
SON DAKİKA! AYTEN ENE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
SUUDİ ARABİSTAN
SUUDİ ARABİSTAN'DA İLK KADIN FUTBOL LİGİ BAŞLADI
BİN 500 KİLOGRAM ANZER BALI SATIŞA SUNULDU
BİN 500 KİLOGRAM ANZER BALI SATIŞA SUNULDU
KEKİK NEDİR? DÜNYA BUNU NEDEN GİZLİYOR ?
KEKİK NEDİR? DÜNYA BUNU NEDEN GİZLİYOR ?
26 MESLEKTE DAHA BELGE ZORUNLULUĞU
26 MESLEKTE DAHA BELGE ZORUNLULUĞU
SDÜ DÖNER SERMAYESİ KİMİN İÇİN DÖNÜYOR!
SDÜ DÖNER SERMAYESİ KİMİN İÇİN DÖNÜYOR!
ÜÇ GÜNDE 2.5 MİLYON MÜKELLEFİN BANKA HESAPLARI BLOKE EDİLDİ
ÜÇ GÜNDE 2.5 MİLYON MÜKELLEFİN BANKA HESAPLARI BLOKE EDİLDİ
ÇİN, EN ÖNEMLİ  ORTAKLARIMIZDAN BİRİDİR
ÇİN, EN ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİDİR
MİRYOKEFALONDAN SDÜ TARİH BÖLÜMÜDE SORUMLUDUR
MİRYOKEFALONDAN SDÜ TARİH BÖLÜMÜDE SORUMLUDUR
FACEBOOK
FACEBOOK'A 1 MİLYON 600 LİRALIK VERİ İHLALİ CEZASI
MİLLİ SPORCU ŞAHİKA ERCÜMEN
MİLLİ SPORCU ŞAHİKA ERCÜMEN'DEN ALTIN MADALYA
METEOROLOJİ
METEOROLOJİ'DEN SON DAKİKA UYARISI!
TÜRKİYE GENELİNDE RADARLA HIZ DENETİMİ
TÜRKİYE GENELİNDE RADARLA HIZ DENETİMİ
TURİZMİN MERKEZİ
TURİZMİN MERKEZİ '16 MİLYON TURİST' HEDEFİNE KOŞUYOR
RENK DEĞİŞTİRMESİYLE ÜNLÜ TUZ GÖLÜ
RENK DEĞİŞTİRMESİYLE ÜNLÜ TUZ GÖLÜ
SON DAKİKA... YARGI REFORMU PAKETİ MECLİS
SON DAKİKA... YARGI REFORMU PAKETİ MECLİS'E GELİYOR
POLİS OLMANIN ŞARTLARI DEĞİŞİYOR
POLİS OLMANIN ŞARTLARI DEĞİŞİYOR
BAŞKANLARDAN HÜRRİYET
BAŞKANLARDAN HÜRRİYET'E ZİYARET
ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM!
ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM!
KAMUDA
KAMUDA 'GELİR' DÖNÜŞÜMÜ
YAPILAN ALIŞVERİŞTEN BANKA SORUMLU
YAPILAN ALIŞVERİŞTEN BANKA SORUMLU
ÇADIR, DÜDÜK, EL FENERİ VE BATTANİYE SATIŞLARI KATLANDI
ÇADIR, DÜDÜK, EL FENERİ VE BATTANİYE SATIŞLARI KATLANDI
TÜRKİYE YILDA 214 MİLYAR LİRALIK GIDA İSRAF EDİYOR
TÜRKİYE YILDA 214 MİLYAR LİRALIK GIDA İSRAF EDİYOR
YABAN KEÇİSİ AVLAYANA 23 BİN LİRA CEZA
YABAN KEÇİSİ AVLAYANA 23 BİN LİRA CEZA
KKYDP’DE SÜRE UZATILDI
KKYDP’DE SÜRE UZATILDI
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS
TCMB FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRDÜ
TCMB FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRDÜ
'KIRMIZI CEVİZ'İN FİDANINA TALEP ARTIYOR
TBMM BAŞKANVEKİLİ BİLGİÇ JAPONYA HEYETİNİ AĞIRLADI
TBMM BAŞKANVEKİLİ BİLGİÇ JAPONYA HEYETİNİ AĞIRLADI
BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT!
BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT!
DİYARBAKIR ANNELERİNE 81 İLDEN KADIN DESTEĞİ
DİYARBAKIR ANNELERİNE 81 İLDEN KADIN DESTEĞİ
ARABADA SİGARA İÇEN SÜRÜCÜLERE CEZA KESİLİYOR
ARABADA SİGARA İÇEN SÜRÜCÜLERE CEZA KESİLİYOR
TARIM ARAZİSİNDE 1 KİLOMETRELİK YARIK OLUŞTU
TARIM ARAZİSİNDE 1 KİLOMETRELİK YARIK OLUŞTU
HABER MÜDÜRÜMÜZ SN. LOKMAN KUMCU İZMİR / FOÇA
HABER MÜDÜRÜMÜZ SN. LOKMAN KUMCU İZMİR / FOÇA 'DA
Müslüm AKTÜRK...
Müslüm AKTÜRK...
AK PARTİLİ YEREL YÖNETİCİLER AFYON
AK PARTİLİ YEREL YÖNETİCİLER AFYON'DA BULUŞTU
AKDENİZ
AKDENİZ'DE 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
DEVLET BAHÇELİ HASTANEYE KALDIRILDI
DEVLET BAHÇELİ HASTANEYE KALDIRILDI
FETÖ
FETÖ'NÜN İPLİĞİNİ TÜM DÜNYADA PAZARA ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ
SEYAHAT ŞİRKETİ THOMAS COOK İFLASA GİDİYOR
SEYAHAT ŞİRKETİ THOMAS COOK İFLASA GİDİYOR
KADİM DOSTLAR....
KADİM DOSTLAR....
NARGİLE VE SİGARA İÇİN YENİ DÜZENLEME GELİYOR
NARGİLE VE SİGARA İÇİN YENİ DÜZENLEME GELİYOR
KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIĞA KARŞIYIM
KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIĞA KARŞIYIM
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
'DEFİNE AVCILARI' YAKALANDI
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
MÜSİAD:MİRYOKEFALON DERHAL TESCİLLENMELİDİR
MÜSİAD:MİRYOKEFALON DERHAL TESCİLLENMELİDİR
Müslüm AKTÜRK...
Müslüm AKTÜRK...
DİYARBAKIR ANNELERİNE 20 ŞEHİRDEN 117 STK DESTEK VERDİ
DİYARBAKIR ANNELERİNE 20 ŞEHİRDEN 117 STK DESTEK VERDİ
SON DAKİKA! 49 İLİN EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ
SON DAKİKA! 49 İLİN EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ
 MİRYOKEFALON ZAFERİNİN TESCİLİNİN GECİKMESİ AHMET KÜRKÇÜ’YÜ DE KÜKRETTİ
MİRYOKEFALON ZAFERİNİN TESCİLİNİN GECİKMESİ AHMET KÜRKÇÜ’YÜ DE KÜKRETTİ
AK PARTİ
AK PARTİ'DEN SON DAKİKA YARGI PAKETİ VE AF AÇIKLAMASI! KİMLER YARARLANABİLECEK?.
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
 REKTÖR ATAMALARI RESMİ GAZETE
REKTÖR ATAMALARI RESMİ GAZETE'DE
4. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
4. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
KIZILAY
KIZILAY'DAN MENZİL'E 120 MİLYON AVROLUK İHALE
TOKAT’TA DOMATES 20 KURUŞA DÜŞTÜ
TOKAT’TA DOMATES 20 KURUŞA DÜŞTÜ
İZNİK
İZNİK'TE MUHTEŞEM KEŞİF! ÇİFTÇİ BULDU
YARALI HAYVANLARA BAKTI, CEZA ALDI
YARALI HAYVANLARA BAKTI, CEZA ALDI
KAMUYA 425 ŞEHİT YAKINI VE GAZİ ATANACAK
KAMUYA 425 ŞEHİT YAKINI VE GAZİ ATANACAK
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
ŞANLIURFA
ŞANLIURFA'DA GÖBEKLİTEPE BENZERİ YAPILARA RASTLANDI
49 BİN 717 OKUL SERVİSİ VE SÜRÜCÜ DENETLENDİ
49 BİN 717 OKUL SERVİSİ VE SÜRÜCÜ DENETLENDİ
SANDIKLI’DA ARAZİLER TOPLULAŞTIRILDI
SANDIKLI’DA ARAZİLER TOPLULAŞTIRILDI
ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ
ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ'NDE TROYA RÜZGARI ESTİ
RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE REKOR KIRILDI
RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE REKOR KIRILDI
82 MİLYON €’YA ANTALYA’YA OTEL YAPIYOR, PLANDA BİR OTEL DAHA VAR
82 MİLYON €’YA ANTALYA’YA OTEL YAPIYOR, PLANDA BİR OTEL DAHA VAR
'ABD İLE ANLAŞAMAZSAK KENDİ PLANIMIZI UYGULAYACAĞIZ'
CUMHURBAŞKANINDAN SANDIKLI’YA MÜJDE
CUMHURBAŞKANINDAN SANDIKLI’YA MÜJDE
YURT İÇİ PETROL ÜRETİMİNDE REKOR
YURT İÇİ PETROL ÜRETİMİNDE REKOR
KYK BORCU OLANLAR DİKKAT!
KYK BORCU OLANLAR DİKKAT!
Haber Yazılımı