Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 23:05
 
BURDUR VALİLİĞİNDEN AÇIKTA ALKOL YASAĞI
BURDUR VALİLİĞİNDEN AÇIKTA ALKOL YASAĞI
BURDUR Haberi
BURDUR VALİLİĞİNDEN AÇIKTA ALKOL YASAĞI

Burdur Valisi Şerif Yılmaz imzası ile Burdur Valiliği radikal bir karara imza attı. Açıkta alkol tüketiminin yasaklandığını duyuran Burdur Valiliği İl sınırlarını kapsayan karar ile açıkta ve çevreyi rahatsız edecek şekilde alkol tüketimini yasaklarken, uymayanlara da kabahatler kanuna göre cezanın uygulanacağını açıkladı.

Burdur sınırları içerisinde huzur ve güven esaslı alınan bu kararda kamu esenliğinin sağlanması ile suç işlenmesinin önüne de geçilmesi hedeflenirken, valilik açıklamasında yasakların dahil olduğunu alanları da sıraladı.

İşte Valiliğin Aldığı O Karar

Amaç
MADDE 1- (1) Bu karar, Burdur İl sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacını taşımaktadır.

 

Kapsam
MADDE 2- (1) Bu karar; Burdur İl sınırları içerisinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol alan şahısların engellenmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.

 

Hukuki Dayanak
MADDE 3- (1) Bu karar;
a) 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu,
b) 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 
c) 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu,
c) 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na dayanılarak hazırlanmıştır.

 

Genel Hükümler ve Esaslar
MADDE 4- (1) Burdur il sınırları içerisinde; kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, meskun mahallerde, kara yollarında, umuma mahsus yerlerde veya umumun istifadesine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda, gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlarda, ibadethaneler ile terk edilip kullanılmayan yapılar, inşaatlar, banka ATM’leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri vb. yerler ile nerede park halinde olduğuna bakılmaksızın her türlü aracın içerisinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesi yasaktır.

 

Cezai Hükümler
MADDE 5- (1) 4.maddede belirtilen alanlarda çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içenler hakkında; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. Maddesindeki “İl Genel Kurulu veya İl İdare Kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhaliyet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununa göre cezalandırılır.”, hükmü çerçevesinde yasal işlem yapılır.

Kaynak: (ANONİM) - ANONİM Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: BURDUR, VALİLİĞİNDEN, AÇIKTA, ALKOL, YASAĞI,
Haber Yazılımı