Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 16:42
 
CEM OĞUZ: “BOĞAÇAYI’NIN GELECEĞİNE ANTALYALILAR KARAR VERECEK”
“Ya Konyaaltı Sahilimizi koruyacağız ya da yok edeceğiz”
ANTALYA Haberi
CEM OĞUZ: “BOĞAÇAYI’NIN GELECEĞİNE ANTALYALILAR KARAR VERECEK”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı Projesi’nin geleceğine Antalyalıların karar vereceğini belirterek, “Antalyalılar Konyaaltı Sahili’ni mi Boğaçayı göletini mi istiyor bir karar verecek. Ya Konyaaltı Sahilimizi koruyacağız ya da yok edeceğiz. Bir gölet için Dünyaca ünlü sahilimizi yok etmemeliyiz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı Projesi’yle ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya basın mensuplarının ilgisi yoğun oldu. Dr. Cem Oğuz, toplantıda Boğaçayı Projesi’nin tarihçesi, durum değerlendirmesi, geleceği ile ilgili teknik ve bilimsel verilere dayalı bir sunum gerçekleştirdi. Boğaçayı havzasının üzerinde aktif 5 içme suyu kuyusu bulunan bir Yeraltı Su Koruma Alanı olduğunu kaydeden Oğuz, bir taşkın alanı olan Boğaçayı’nın Dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı’nı kumu ve çakılı ile besleyen ana kaynak olduğunun altını çizdi.

SAHİL 41 YILDA 86 METRE ÇEKİLDİ

Geçmişte Boğaçayı üzerinde kum ve çakıl ocakları bulunduğunu hatırlatan Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, bu nedenle Konyaaltı Sahili’nde 1975-2016 yılları arasında yer yer 86 metreye varan kıyı erozyonu olduğunun tespit edildiğini dile getirdi. Oğuz, 2016 yılından bugüne de 2 metreye varan gerilemelerin kaydedildiğin bilgisini verdi. Cem Oğuz, Boğaçayı’nda 90’lı yıllarda DSİ tarafından 260 metre olarak belirlenen yatak genişliğinin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 19 Temmuz 2016 tarihli kararı ile onaylanan planda 205 metreye kadar düşürüldüğünü söyledi. Çok önemli bir taşkın alanı olan Boğaçayı’nda 1960, 1994, 2003, 2009 ve 2015 yıllarda büyük taşkınlar yaşandığını anlatan Oğuz, 2003 yılındaki 1900 metreküp/saniye debili taşkında köprünün yıkıldığını hatırlattı.

PROJENİN TARİHÇESİ

Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı’nda 1997 yılında yapılan ilk projenin çay yatağına dokunmayan bir çevre düzenlemesi olduğunu belirtti. Cem Oğuz mevcut projenin kronolojisini de şöyle anlattı: “2014 yılında da dönemin belediye başkanı tarafından seçim vaadi olarak açıklanan Boğaçayı Projesi’nde ise denizin tamamen içeri alınacağı ki bu mühendislik açısından çok büyük taşkın riski oluşturuyordu, içine teknelerin girip dolaşacağı, marinaların yer aldığı bir görüntü hafızalara kazındı. Mühendislik hesapları bunun bir hayal proje olduğunu ortaya koyuyordu ki belediye başkanı bundan vazgeçti. 2015 yılında ikinci bir proje ortaya konuldu. Denizin 2 km’lik bir kısmının içeri alındığı, içeride büyük bir iç marina, hemen Boğaçayı’nın akış ağzına büyük bir liman planlanmıştı. Denizin içeri girmesi taşkın riskini artıracağı için bu projeden de vazgeçildi. 2017 yılında denizin 750 metre içeri alındığı üçüncü proje açıklandı. Mühendislik olarak taşkın faktörü hiçbir şekilde denizin içeri alınmasını ön görmüyor. Denizin içeri alınması taşkını artırır diyor ama belediye başkanı denizi içeri alacağım diye inat etti. İçerideki marinayı da Büyük Limanı’nın doğusuna taşıdı ki bu da halkın denize girebileceği önemli bir alanı kapatıyordu. Ayrıca bu marina da ihtiyaç değildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2010 yılında hazırladığı Türkiye Kıyıları Master Planı’nda Boğaçayı Marinası önerilen yerler arasında bulunmamaktadır. Devletin master planında olmayan bir marinayı yapamazsınız.”

BOŞUNA YAPILDI

2019 yılında da dördüncü versiyonu olarak şimdiki projenin yapıldığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz,şunları söyledi: “Doğru bir kararla denizin içeri alınmasından vazgeçildi. Ancak yapılan projede denizin 750 metre içeri alınması öngörülüyordu. Projede revizyon da yapılmamış.Projede deniz içeri alınacak diye çayın her iki yakasına toplam 6 bin 400 fore kazık çakılarak set yapıldı. Çay yatağı 2.5 metre kazıldı, 660 bin metreküp yani 44 bin kamyonluk kazı malzemesi çıktı. 105 bin mekreküp dolgu yapıldı. Bunlar deniz içeri alınacak diye yapıldı. Alındı mı peki, alınmadı. O zaman bunları boşuna yaptık.”

130 MİLYONA MAL OLDU

İlgili meslek odalarının bas bas bağırmasına, bilim insanlarının ileride büyük tehlikeler çıkar demesine rağmen projenin yapıldığını vurgulayan Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı Projesi’nin toplam 130 milyon liraya mal olduğunu söyledi. Oğuz, projenin 8 aydaki temizlik, peyzaj, güvenlik gibi işletme giderinin de 1 milyon 400 bin lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

PROJEDE GELİNEN NOKTAYI ANLATTI

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, projede gelinen noktayı şöyle açıkladı: “Yaz aylarında su akışı olmadığından Boğaçayı’nda durgun bir gölet (lagün) oluşmuştur. Sucul bitki ve yosunlaşma başlamıştır. Sudaki oksijen dengesi bozulmuştur. Hidrojen sülfür nedeniyle koku başlamıştır. Durgun su nedeniyle sinekler artmıştır.” Proje yapılırken yılda 34 cm rusubat birikimi ön görüldüğüne dikkati çeken Oğuz, “Yaptığımız ölçümlerde kanaldaki derinlik yer yer 2.5 metreden 87 cm’ye düşmüş. 6 ayda ortalama 1.5 metrelik rusubat birikimi olmuş. Projede öngörülenin 5 katı. Rusubat kıyıya ulaşamayınca kıyıda erozyon (gerileme) başlamıştır” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Sorunların çözümü için Haziran sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, ASAT, Akdeniz Üniversitesi, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve akademisyenlerden oluşan bir Bilim Kurulu oluşturduklarını belirten Cem Oğuz, kısa, orta ve uzun vadeli çözümleri masaya yatırdıklarını belirtti.

ANTALYA DENİZ SÜPÜRGESİ İLE TANIŞTI

Sucul bitkilerin temizlenmesine yönelik ilk olarak botla yüzey temizliği yaptıklarını, ardından taraklama makinesi ile sucul bitkileri suyun 1.5 metre altından kesmeye başladıklarını anlatan Cem Oğuz, “Bugün itibariyle de Antalya ilk defa deniz süpürgesi ile tanıştı. Taraklama makinesinin kestiği bitkileri toparlayıp, bertaraf eden bir tekne Boğaçayı’nda çalışıyor” dedi.

YÜKSEK İŞLETME MALİYETİ

Cem Oğuz, başlayan çalışmaları ve neler yapılması gerektiğini de şöyle sıraladı: “Fiziksel mücadeleye taraklama makinesi ve deniz süpürgesi ile başladık. Biyolojik mücadele bu yosunları azaltmamız için bakteri atmamız gerek. Yılda yaklaşık 50 ton buraya bakteri atıp, bitkilerin oluşmasını önlememiz gerekiyor. Bugünkü kurla yıllık maliyeti 3 milyon lira. Kimyasal mücadele daha ekonomik ama oradaki doğal yaşamı ve insanları etkileyeceği için tercih etmiyoruz. Sinekle mücadele için yıllık 1 milyon lira ön görüyoruz. Sudaki oksijen miktarı değişince hidrojen sülfür oluşuyor ve koku başlıyor. Sudaki oksijen dengesini sağlamak ve yosun önlemek için dubalı fıskiye sistemi kurmamız gerek. Bugünkü kurla maliyeti 3 milyon lira. Biriken rüsubat her yıl kamyonlarla kıyıya taşınıp kıyıya besleme yapılmalıdır. 6 ayda 225 bin metreküp rüsubat birikmiş. Yani 15 bin kamyon malzemeyi denize taşımamız gerekecek. Bunun maliyetini hesaplayamadık bile.”

ANTALYA DALGAKIRANLARLA TANIŞACAK

Bunlarla birlikte Konyaaltı Sahili’ni kaybetmemek için Karadeniz’de olduğu gibi sahil boyunca T şeklinde dalgakıranlar yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Cem Oğuz, “Eğer Boğaçayı göletini koruyacaksak bu mahmuzları yapmak zorundayız. Bunların ciddi maliyeti var. Antalya bunlarla tanışacak. Konyaaltı Sahili’ne kim bunları yapmak ister. Kim bu dalgakıranların arasında denize giren. Kimin vicdanı buna el verir. Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

BİLİM ADAMLARI KENDİ HALİNE BIRAKIN DİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, bilim adamlarının projeyi kendi haline bırakmayı önerdiğini ifade ederek, “Kendi haline bıraktığınızda bir kış geçtiğinde 2.5 metrelik derinlik rüsubatla dolacak, kıyıyı beslemeye başlayacak. Konyaaltı sahilinin geleceği kurtulacak. Projenin kenarındaki rekreasyon alanları duracak. Yaz aylarında suyun azalmasıyla gölet görüntüsü yaşanmayabilir” diye konuştu.

ANTALYALILAR BİR KARAR VERECEK

Dr. Cem Oğuz şöyle devam etti: “Bunları Antalyalılar ile paylaşacağız. Gelinen noktada Antalya halkın 6.5 kilometrelik Konyaaltı plajlarını mı istiyor, yoksa küçücük Boğaçayı göletini mi istiyor bir karar vermek zorunda. İkisini birden istiyoruz derse ki bunun çok yüksek bir maliyeti olacak. Bu para Antalyalıların cebinden çıkacak. Bu kadar parayı harcayın göleti istiyoruz derse bunu da belediye olarak yapmaya hazırız. Ya bu sahili koruyacağız, ya bu sahili yok edeceğiz.”

BAŞKAN BÖCEK’İN İKİNCİ ETAP PROJESİNİ PAYLAŞTI

Dr. Cem Oğuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Boğaçayı ikinci etap projesini de paylaştı. Oğuz, “Projenin devamında Boğaçayı yatağına dokunmadan 2 kilometrelik hattın sadece etrafını düzenleyeceğiz. Yatağın iki kenarında bisiklet yolları, yürüyüş yolları, yaya köprüsü, parklar, seyir teraslarının olduğu bir projeye hazırlıyoruz. Mülkiyet sorunlarını da çözerek, bu alanı Antalyalılara kazandıracağız. Bu projeyi belediyenin kendi imkanları ile yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CEM, OĞUZ:, “BOĞAÇAYI’NIN, GELECEĞİNE, ANTALYALILAR, KARAR, VERECEK”,
Yorumlar
Diğer Haberler
Antalya
Antalya'da cuma namazı için "sosyal mesafe" tedbiri
YEŞİLİMİZE, DOĞAMIZA, MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ!
YEŞİLİMİZE, DOĞAMIZA, MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ!
Serik
Serik'te karantinada bulunanlara erzak dağıtıldı
Pazarda sattığı limon ve maydanozla ihracatın kapısını araladı
Pazarda sattığı limon ve maydanozla ihracatın kapısını araladı
Antalya
Antalya'da elektrik akımına kapılan genç öldü
Kültür Mahallesi’ne Beyoğlu gibi cadde
Kültür Mahallesi’ne Beyoğlu gibi cadde
Manavgat
Manavgat'ta ormanlık ve otluk iki alanda yangın
Altınova güzelleşiyor
Altınova güzelleşiyor
Antalya
Antalya'da evin odasına kendisini kilitleyen silahlı kişi, polis ekiplerince ikna edildi
Kepez’de şeker gibi bayram sokaklara taştı
Kepez’de şeker gibi bayram sokaklara taştı
BAŞKAN YÜCEL BAYRAMI KARANTİNADA GEÇİREN VATANDAŞLARI YALNIZ BIRAKMADI
BAŞKAN YÜCEL BAYRAMI KARANTİNADA GEÇİREN VATANDAŞLARI YALNIZ BIRAKMADI
Antalya
Antalya'da villada kumar oynayan 17 kişiye para cezası
Antalya Hayvanat Bahçesi
Antalya Hayvanat Bahçesi'nde 100'den fazla doğum gerçekleşti
Baş Danışman Oğuz’dan vektörel mücadele bilgilendirmesi
Baş Danışman Oğuz’dan vektörel mücadele bilgilendirmesi
Bayram şekerleri Büyükşehir’den
Bayram şekerleri Büyükşehir’den
Kent Müzesi Kompleksi’nde sona yaklaşıldı
Kent Müzesi Kompleksi’nde sona yaklaşıldı
Başkan Muhittin Böcek
Başkan Muhittin Böcek'ten Bayram Mesajı
Kepez’de, bayram sevinci balkonlarda yaşanacak
Kepez’de, bayram sevinci balkonlarda yaşanacak
Antalya
Antalya'nın Serik ilçesindeki Kovid-19 karantina uygulamasının alanı genişletildi
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Ramazan Bayramı Mesajı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Ramazan Bayramı Mesajı
Büyükşehir evde geçirilecek bayram için önlemlerini aldı
Büyükşehir evde geçirilecek bayram için önlemlerini aldı
Kepez’den vergi mesaisi
Kepez’den vergi mesaisi
KUL HAKKI YİYENLERE SORUYORUZ “500 BİN LİRALIK RÜŞVETİ KİM ALDI?”
KUL HAKKI YİYENLERE SORUYORUZ “500 BİN LİRALIK RÜŞVETİ KİM ALDI?”
Kepez camilerini dezenfekte ediyor
Kepez camilerini dezenfekte ediyor
Gazipaşa
Gazipaşa'da orman içinde saksılara dikilmiş 108 kök Hint keneviri ele geçirildi
"Kovid-19 bulaşır" endişesiyle hastaneye gitmek istemeyen çiftin oğulları yatağında ölü bulundu
"Kovid-19 bulaşır" endişesiyle hastaneye gitmek istemeyen çiftin oğulları yatağında ölü bulundu
Antalya
Antalya'da iki aileden 18 kişiye Kovid-19 karantinası
Uluslararası Kemer Sualtı Günleri tamamlandı
Uluslararası Kemer Sualtı Günleri tamamlandı
Kepezli çocuklara bir yeşil alan daha
Kepezli çocuklara bir yeşil alan daha
Kepez’de 19 Mayıs coşkusu
Kepez’de 19 Mayıs coşkusu
Antalya
Antalya'da film gibi olay! Kanalizasyonda mahsur kaldı
19 Mayıs Atatürk
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlanıyor
Antalya
Antalya'da "yüksek ses" ve "egzoz" uygulaması
Kepez’de 19 Mayıs coşkusu
Kepez’de 19 Mayıs coşkusu
Serik
Serik'te deposu yanan iş yeri sahibinden yardım talebi
BAŞKANIMIZ TOPALOĞLU
BAŞKANIMIZ TOPALOĞLU'NDAN 19 MAYIS MESAJI
BAŞKANIMIZ TOPALOĞLU
BAŞKANIMIZ TOPALOĞLU'NUN KADİR GECESİ MESAJI
Antalya
Antalya'da sıcak hava etkisini sürdürüyor
Antalya al bayraklarla süslendi
Antalya al bayraklarla süslendi
Özel çocuklara ‘Sevgi Atölyesi’ müjdesi
Özel çocuklara ‘Sevgi Atölyesi’ müjdesi
Kepez’in Dezenfekte TİMİ
Kepez’in Dezenfekte TİMİ
19 Mayıs’ta toplu ulaşım ücretsiz
19 Mayıs’ta toplu ulaşım ücretsiz
Antalya
Antalya'da evinde skunk yetiştiren şüpheli tutuklandı
Sevgili Antalyalılar,
Sevgili Antalyalılar,
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü nün 19 Mayıs Mesajı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü nün 19 Mayıs Mesajı
Umman Sahil Güvenlik Komutanlığı için üretilen 2 bot denize indirildi
Umman Sahil Güvenlik Komutanlığı için üretilen 2 bot denize indirildi
Antalya Büyükşehir Belediyesi: Deniz üzerindeki sarı madde polen tozu
Antalya Büyükşehir Belediyesi: Deniz üzerindeki sarı madde polen tozu
Cami restorasyonunda sıvaların altından 400 yıllık altın işlemeler çıktı
Cami restorasyonunda sıvaların altından 400 yıllık altın işlemeler çıktı
Kepez’de kortejli kutlama
Kepez’de kortejli kutlama
Vali Karaloğlu
Vali Karaloğlu'ndan balıkçılara müjde!
AKBB’den 56 belediyeye koronavirüs desteği
AKBB’den 56 belediyeye koronavirüs desteği
Antalya
Antalya'da pazar günü 41 derece ile 91 yılın sıcaklık rekoru bekleniyor
Serik Sosyal Hizmetler Merkezinin müdürlüğüne Yılmaz atandı
Serik Sosyal Hizmetler Merkezinin müdürlüğüne Yılmaz atandı
Kepez Belediyesi müzeleri evlere taşıdı
Kepez Belediyesi müzeleri evlere taşıdı
Antalya
Antalya'nın Göktepe Yaylası'nda karla mücadele çalışmaları sürüyor
TÜKODER Başkanı ASAT’ı ziyaret etti
TÜKODER Başkanı ASAT’ı ziyaret etti
Kepez’den Antalya’ya bir ilk proje daha
Kepez’den Antalya’ya bir ilk proje daha
Altınova’da yollar açılıyor
Altınova’da yollar açılıyor
Tütüncü, “Gülveren Projesi, Kepez’e değer kazandıracak”
Tütüncü, “Gülveren Projesi, Kepez’e değer kazandıracak”
CHP SERİK’TEKİ SKANDALI YARGIYA TAŞIDI
CHP SERİK’TEKİ SKANDALI YARGIYA TAŞIDI
Antalya
Antalya'da alageyikler doğaya bırakıldı
TAYFUR: BAR-PAVYON SERBEST, CAMİ YASAK
TAYFUR: BAR-PAVYON SERBEST, CAMİ YASAK
BAŞKAN BAYAR KAÇAK YAPILARLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR
BAŞKAN BAYAR KAÇAK YAPILARLA MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR
Antalya
Antalya'da 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması yok
Antalya
Antalya'da 4 sokak köpeğinin zehirlenmesi üzerine çalışma başlatıldı
Konyaaltı’nda berber ve kuaförlere sağlık kiti
Konyaaltı’nda berber ve kuaförlere sağlık kiti
Kepez’den iki mahalleye rekor yeşil alan
Kepez’den iki mahalleye rekor yeşil alan
Markantalya, hijyen önlemleri ile açıldı
Markantalya, hijyen önlemleri ile açıldı
Gelecek Partisi’nden Şehit Annesine ziyaret
Gelecek Partisi’nden Şehit Annesine ziyaret
Tütüncü, sokak hayvanlarını unutmadı
Tütüncü, sokak hayvanlarını unutmadı
BAŞKAN BAYAR ‘TALANA’ DUR DEMEK İÇİN VALİ KARALOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ
BAŞKAN BAYAR ‘TALANA’ DUR DEMEK İÇİN VALİ KARALOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ
Gelecek Partisi’nden Şehit Annesine ziyaret
Gelecek Partisi’nden Şehit Annesine ziyaret
Markantalya, hijyen önlemleri ile açıldı
Markantalya, hijyen önlemleri ile açıldı
Kepez’den iki mahalleye 11 bin ton sıcak asfalt
Kepez’den iki mahalleye 11 bin ton sıcak asfalt
Kepez’den taksici esnafına koronavirüs desteği
Kepez’den taksici esnafına koronavirüs desteği
Kepez’den sağlıkçılara vefa
Kepez’den sağlıkçılara vefa
SU FATURALARINDAKİ ARTIŞIN NEDENLERİ AÇIKLANDI
SU FATURALARINDAKİ ARTIŞIN NEDENLERİ AÇIKLANDI
Beytullah Demir da Olimpos’taki ranta ‘dur’ dedi
Beytullah Demir da Olimpos’taki ranta ‘dur’ dedi
Annenin çocuğuna verdiği sevgi,  manevi duyguların temelidir
Annenin çocuğuna verdiği sevgi, manevi duyguların temelidir
‘Bireylerin oluşturduğu toplumun en önemli rol annelerin’
‘Bireylerin oluşturduğu toplumun en önemli rol annelerin’
Haber Yazılımı