Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 16:42 Bu haber 185 kez okundu
 
CEM OĞUZ: “BOĞAÇAYI’NIN GELECEĞİNE ANTALYALILAR KARAR VERECEK”
“Ya Konyaaltı Sahilimizi koruyacağız ya da yok edeceğiz”
ANTALYA Haberi
CEM OĞUZ: “BOĞAÇAYI’NIN GELECEĞİNE ANTALYALILAR KARAR VERECEK”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı Projesi’nin geleceğine Antalyalıların karar vereceğini belirterek, “Antalyalılar Konyaaltı Sahili’ni mi Boğaçayı göletini mi istiyor bir karar verecek. Ya Konyaaltı Sahilimizi koruyacağız ya da yok edeceğiz. Bir gölet için Dünyaca ünlü sahilimizi yok etmemeliyiz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı Projesi’yle ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya basın mensuplarının ilgisi yoğun oldu. Dr. Cem Oğuz, toplantıda Boğaçayı Projesi’nin tarihçesi, durum değerlendirmesi, geleceği ile ilgili teknik ve bilimsel verilere dayalı bir sunum gerçekleştirdi. Boğaçayı havzasının üzerinde aktif 5 içme suyu kuyusu bulunan bir Yeraltı Su Koruma Alanı olduğunu kaydeden Oğuz, bir taşkın alanı olan Boğaçayı’nın Dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı’nı kumu ve çakılı ile besleyen ana kaynak olduğunun altını çizdi.

SAHİL 41 YILDA 86 METRE ÇEKİLDİ

Geçmişte Boğaçayı üzerinde kum ve çakıl ocakları bulunduğunu hatırlatan Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, bu nedenle Konyaaltı Sahili’nde 1975-2016 yılları arasında yer yer 86 metreye varan kıyı erozyonu olduğunun tespit edildiğini dile getirdi. Oğuz, 2016 yılından bugüne de 2 metreye varan gerilemelerin kaydedildiğin bilgisini verdi. Cem Oğuz, Boğaçayı’nda 90’lı yıllarda DSİ tarafından 260 metre olarak belirlenen yatak genişliğinin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 19 Temmuz 2016 tarihli kararı ile onaylanan planda 205 metreye kadar düşürüldüğünü söyledi. Çok önemli bir taşkın alanı olan Boğaçayı’nda 1960, 1994, 2003, 2009 ve 2015 yıllarda büyük taşkınlar yaşandığını anlatan Oğuz, 2003 yılındaki 1900 metreküp/saniye debili taşkında köprünün yıkıldığını hatırlattı.

PROJENİN TARİHÇESİ

Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı’nda 1997 yılında yapılan ilk projenin çay yatağına dokunmayan bir çevre düzenlemesi olduğunu belirtti. Cem Oğuz mevcut projenin kronolojisini de şöyle anlattı: “2014 yılında da dönemin belediye başkanı tarafından seçim vaadi olarak açıklanan Boğaçayı Projesi’nde ise denizin tamamen içeri alınacağı ki bu mühendislik açısından çok büyük taşkın riski oluşturuyordu, içine teknelerin girip dolaşacağı, marinaların yer aldığı bir görüntü hafızalara kazındı. Mühendislik hesapları bunun bir hayal proje olduğunu ortaya koyuyordu ki belediye başkanı bundan vazgeçti. 2015 yılında ikinci bir proje ortaya konuldu. Denizin 2 km’lik bir kısmının içeri alındığı, içeride büyük bir iç marina, hemen Boğaçayı’nın akış ağzına büyük bir liman planlanmıştı. Denizin içeri girmesi taşkın riskini artıracağı için bu projeden de vazgeçildi. 2017 yılında denizin 750 metre içeri alındığı üçüncü proje açıklandı. Mühendislik olarak taşkın faktörü hiçbir şekilde denizin içeri alınmasını ön görmüyor. Denizin içeri alınması taşkını artırır diyor ama belediye başkanı denizi içeri alacağım diye inat etti. İçerideki marinayı da Büyük Limanı’nın doğusuna taşıdı ki bu da halkın denize girebileceği önemli bir alanı kapatıyordu. Ayrıca bu marina da ihtiyaç değildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2010 yılında hazırladığı Türkiye Kıyıları Master Planı’nda Boğaçayı Marinası önerilen yerler arasında bulunmamaktadır. Devletin master planında olmayan bir marinayı yapamazsınız.”

BOŞUNA YAPILDI

2019 yılında da dördüncü versiyonu olarak şimdiki projenin yapıldığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz,şunları söyledi: “Doğru bir kararla denizin içeri alınmasından vazgeçildi. Ancak yapılan projede denizin 750 metre içeri alınması öngörülüyordu. Projede revizyon da yapılmamış.Projede deniz içeri alınacak diye çayın her iki yakasına toplam 6 bin 400 fore kazık çakılarak set yapıldı. Çay yatağı 2.5 metre kazıldı, 660 bin metreküp yani 44 bin kamyonluk kazı malzemesi çıktı. 105 bin mekreküp dolgu yapıldı. Bunlar deniz içeri alınacak diye yapıldı. Alındı mı peki, alınmadı. O zaman bunları boşuna yaptık.”

130 MİLYONA MAL OLDU

İlgili meslek odalarının bas bas bağırmasına, bilim insanlarının ileride büyük tehlikeler çıkar demesine rağmen projenin yapıldığını vurgulayan Dr. Cem Oğuz, Boğaçayı Projesi’nin toplam 130 milyon liraya mal olduğunu söyledi. Oğuz, projenin 8 aydaki temizlik, peyzaj, güvenlik gibi işletme giderinin de 1 milyon 400 bin lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

PROJEDE GELİNEN NOKTAYI ANLATTI

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, projede gelinen noktayı şöyle açıkladı: “Yaz aylarında su akışı olmadığından Boğaçayı’nda durgun bir gölet (lagün) oluşmuştur. Sucul bitki ve yosunlaşma başlamıştır. Sudaki oksijen dengesi bozulmuştur. Hidrojen sülfür nedeniyle koku başlamıştır. Durgun su nedeniyle sinekler artmıştır.” Proje yapılırken yılda 34 cm rusubat birikimi ön görüldüğüne dikkati çeken Oğuz, “Yaptığımız ölçümlerde kanaldaki derinlik yer yer 2.5 metreden 87 cm’ye düşmüş. 6 ayda ortalama 1.5 metrelik rusubat birikimi olmuş. Projede öngörülenin 5 katı. Rusubat kıyıya ulaşamayınca kıyıda erozyon (gerileme) başlamıştır” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Sorunların çözümü için Haziran sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, ASAT, Akdeniz Üniversitesi, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve akademisyenlerden oluşan bir Bilim Kurulu oluşturduklarını belirten Cem Oğuz, kısa, orta ve uzun vadeli çözümleri masaya yatırdıklarını belirtti.

ANTALYA DENİZ SÜPÜRGESİ İLE TANIŞTI

Sucul bitkilerin temizlenmesine yönelik ilk olarak botla yüzey temizliği yaptıklarını, ardından taraklama makinesi ile sucul bitkileri suyun 1.5 metre altından kesmeye başladıklarını anlatan Cem Oğuz, “Bugün itibariyle de Antalya ilk defa deniz süpürgesi ile tanıştı. Taraklama makinesinin kestiği bitkileri toparlayıp, bertaraf eden bir tekne Boğaçayı’nda çalışıyor” dedi.

YÜKSEK İŞLETME MALİYETİ

Cem Oğuz, başlayan çalışmaları ve neler yapılması gerektiğini de şöyle sıraladı: “Fiziksel mücadeleye taraklama makinesi ve deniz süpürgesi ile başladık. Biyolojik mücadele bu yosunları azaltmamız için bakteri atmamız gerek. Yılda yaklaşık 50 ton buraya bakteri atıp, bitkilerin oluşmasını önlememiz gerekiyor. Bugünkü kurla yıllık maliyeti 3 milyon lira. Kimyasal mücadele daha ekonomik ama oradaki doğal yaşamı ve insanları etkileyeceği için tercih etmiyoruz. Sinekle mücadele için yıllık 1 milyon lira ön görüyoruz. Sudaki oksijen miktarı değişince hidrojen sülfür oluşuyor ve koku başlıyor. Sudaki oksijen dengesini sağlamak ve yosun önlemek için dubalı fıskiye sistemi kurmamız gerek. Bugünkü kurla maliyeti 3 milyon lira. Biriken rüsubat her yıl kamyonlarla kıyıya taşınıp kıyıya besleme yapılmalıdır. 6 ayda 225 bin metreküp rüsubat birikmiş. Yani 15 bin kamyon malzemeyi denize taşımamız gerekecek. Bunun maliyetini hesaplayamadık bile.”

ANTALYA DALGAKIRANLARLA TANIŞACAK

Bunlarla birlikte Konyaaltı Sahili’ni kaybetmemek için Karadeniz’de olduğu gibi sahil boyunca T şeklinde dalgakıranlar yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Cem Oğuz, “Eğer Boğaçayı göletini koruyacaksak bu mahmuzları yapmak zorundayız. Bunların ciddi maliyeti var. Antalya bunlarla tanışacak. Konyaaltı Sahili’ne kim bunları yapmak ister. Kim bu dalgakıranların arasında denize giren. Kimin vicdanı buna el verir. Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

BİLİM ADAMLARI KENDİ HALİNE BIRAKIN DİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, bilim adamlarının projeyi kendi haline bırakmayı önerdiğini ifade ederek, “Kendi haline bıraktığınızda bir kış geçtiğinde 2.5 metrelik derinlik rüsubatla dolacak, kıyıyı beslemeye başlayacak. Konyaaltı sahilinin geleceği kurtulacak. Projenin kenarındaki rekreasyon alanları duracak. Yaz aylarında suyun azalmasıyla gölet görüntüsü yaşanmayabilir” diye konuştu.

ANTALYALILAR BİR KARAR VERECEK

Dr. Cem Oğuz şöyle devam etti: “Bunları Antalyalılar ile paylaşacağız. Gelinen noktada Antalya halkın 6.5 kilometrelik Konyaaltı plajlarını mı istiyor, yoksa küçücük Boğaçayı göletini mi istiyor bir karar vermek zorunda. İkisini birden istiyoruz derse ki bunun çok yüksek bir maliyeti olacak. Bu para Antalyalıların cebinden çıkacak. Bu kadar parayı harcayın göleti istiyoruz derse bunu da belediye olarak yapmaya hazırız. Ya bu sahili koruyacağız, ya bu sahili yok edeceğiz.”

BAŞKAN BÖCEK’İN İKİNCİ ETAP PROJESİNİ PAYLAŞTI

Dr. Cem Oğuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Boğaçayı ikinci etap projesini de paylaştı. Oğuz, “Projenin devamında Boğaçayı yatağına dokunmadan 2 kilometrelik hattın sadece etrafını düzenleyeceğiz. Yatağın iki kenarında bisiklet yolları, yürüyüş yolları, yaya köprüsü, parklar, seyir teraslarının olduğu bir projeye hazırlıyoruz. Mülkiyet sorunlarını da çözerek, bu alanı Antalyalılara kazandıracağız. Bu projeyi belediyenin kendi imkanları ile yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CEM, OĞUZ:, “BOĞAÇAYI’NIN, GELECEĞİNE, ANTALYALILAR, KARAR, VERECEK”,
Yorumlar
Diğer Haberler
MUSTAFA BİLİCİ CHP
MUSTAFA BİLİCİ CHP'YE KATILDI
19 İLÇEYİ KAPSAYACAK YENİ ULAŞIM ANA PLANI ÇALIŞMALARI BAŞLADI
19 İLÇEYİ KAPSAYACAK YENİ ULAŞIM ANA PLANI ÇALIŞMALARI BAŞLADI
ANTALYA ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI BAŞKANLIĞINA ÖZÇELİK SEÇİLDİ
ANTALYA ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI BAŞKANLIĞINA ÖZÇELİK SEÇİLDİ
EŞİNİN EVİ TERK ETMESİNDEN SORUMLU TUTTUĞU KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
EŞİNİN EVİ TERK ETMESİNDEN SORUMLU TUTTUĞU KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
OĞLUNUN BORCU YÜZÜNDEN CEZAEVİNE GİRDİ
OĞLUNUN BORCU YÜZÜNDEN CEZAEVİNE GİRDİ
AZİZ NİKOLAOS VE MYRA
AZİZ NİKOLAOS VE MYRA'YA YARIM MİLYON ZİYARETÇİ
MERMER OCAĞINDA İŞ KAZASI:1 ÖLÜ
MERMER OCAĞINDA İŞ KAZASI:1 ÖLÜ
'ÇİVİSİZ' AMBARLAR ZAMANA YENİLDİ
ALTIN PORTAKAL
ALTIN PORTAKAL'IN ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİLMLERİ BELLİ OLDU
ANTALYA
ANTALYA'DA 2 BİN YILLIK 27 GEMİ BATIĞI BULUNDU
BÖCEK MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU İLE GÖRÜŞTÜ
BÖCEK MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU İLE GÖRÜŞTÜ
BOZ ÖRDEK AVLAYAN KAÇAK AVCILARA AĞIR CEZA
BOZ ÖRDEK AVLAYAN KAÇAK AVCILARA AĞIR CEZA
TAŞ:
TAŞ:'GİDİN BİR ÇAY İÇİN SIKINTI OLMAZ’
ADALET YERİNİ BULDU
ADALET YERİNİ BULDU
ZEYTİNYAĞI FABRİKASINDA SEZON AÇILIŞI
ZEYTİNYAĞI FABRİKASINDA SEZON AÇILIŞI
ANTALYA OTOGARI HAKKINDA NİHAİ KARAR HAFTAYA
ANTALYA OTOGARI HAKKINDA NİHAİ KARAR HAFTAYA
SAHTE HEYKELLERİ SATAMADAN YAKALANDILAR
SAHTE HEYKELLERİ SATAMADAN YAKALANDILAR
ANTALYA’DA HIZ LİMİTİ DEĞİŞTİ
ANTALYA’DA HIZ LİMİTİ DEĞİŞTİ
BAŞKAN BÖCEK: SOSYAL KART İHTİYAÇ SAHİPLERİNE VERİLECEK
BAŞKAN BÖCEK: SOSYAL KART İHTİYAÇ SAHİPLERİNE VERİLECEK
İŞ ARAYANLAR İLE İŞVERENLER KEPEZ’DE BULUŞTU
İŞ ARAYANLAR İLE İŞVERENLER KEPEZ’DE BULUŞTU
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
ANTALYA
ANTALYA'YA GELEN TURİST SAYISI 13 MİLYONU AŞTI
FUHUŞ OPERASYONU: 7 GÖZALTI
FUHUŞ OPERASYONU: 7 GÖZALTI
AK PARTİ SERİK İLÇE BAŞKANI İSTİFA ETTİ
AK PARTİ SERİK İLÇE BAŞKANI İSTİFA ETTİ
GÖKYÜZÜNDE CAN PAZARI
GÖKYÜZÜNDE CAN PAZARI
TACİZ VE İSTİSMAR DAVASINDA YAYIN YASAĞI KALDIRILDI
TACİZ VE İSTİSMAR DAVASINDA YAYIN YASAĞI KALDIRILDI
İNGİLİZ
İNGİLİZ ''ALTIN KIZLAR ÇETESİ ''
KAŞ KENT KONSEYİ GENEL KURULU YAPILDI
KAŞ KENT KONSEYİ GENEL KURULU YAPILDI
BÖCEK AK PARTİYE Mİ GEÇİYOR?
BÖCEK AK PARTİYE Mİ GEÇİYOR?
YAŞLI MECLİSİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLIYOR
YAŞLI MECLİSİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLIYOR
MHP ANTALYA
MHP ANTALYA'DA DEVİR TESLİM
THOMAS COOK TOPLANTISI!
THOMAS COOK TOPLANTISI!
GASTRONOMİ TUTKUNLARI ANTALYA
GASTRONOMİ TUTKUNLARI ANTALYA'DA BULUŞUYOR
EYYÜP AYDIN...
EYYÜP AYDIN...
CANİ KOCA KANLI GÖMLEĞİ İLE TUTUKLANDI!
CANİ KOCA KANLI GÖMLEĞİ İLE TUTUKLANDI!
PERGE ANTİK KENTİ
PERGE ANTİK KENTİ'NDE 52 SÜTUN AYAĞA KALDIRILDI
KILIÇDAROĞLU NİKAH ŞAHİDİ OLDU
KILIÇDAROĞLU NİKAH ŞAHİDİ OLDU
KAN DONDURAN İFADE
KAN DONDURAN İFADE
HELİKOPTER DESTEKLİ TRAFİK UYGULAMASI
HELİKOPTER DESTEKLİ TRAFİK UYGULAMASI
ÖLEN SAHİBİNİN BAŞINDAN 1 HAFTA AYRILMADI
ÖLEN SAHİBİNİN BAŞINDAN 1 HAFTA AYRILMADI
UÇAKLAR, BAŞKA ŞEHİRLERE YÖNLENDİRİLDİ!
UÇAKLAR, BAŞKA ŞEHİRLERE YÖNLENDİRİLDİ!
CARETTA CARETTA ÖNLEMLERİ, KUM ZAMBAĞINA YARADI
CARETTA CARETTA ÖNLEMLERİ, KUM ZAMBAĞINA YARADI
3. ETAP RAYLI SİSTEM PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
3. ETAP RAYLI SİSTEM PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR
ALANYA
ALANYA'DA TARİHİ TALAN ETTİLER
UYUŞTURUCU OPERASYONU: 19 GÖZALTI
UYUŞTURUCU OPERASYONU: 19 GÖZALTI
ATSO BAŞKANI DAVUT ÇETİN
ATSO BAŞKANI DAVUT ÇETİN'DEN YÜZYILIN ÖNERİSİ !
ANTALYA
ANTALYA'YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
ÇOBAN FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
ÇOBAN FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
YÖRELER RENKLER FESTİVALİ SONA ERDİ
YÖRELER RENKLER FESTİVALİ SONA ERDİ
TÜTÜNCÜ STADYUMDA NİKAH KIYDI
TÜTÜNCÜ STADYUMDA NİKAH KIYDI
'SÜSLÜ KADINLAR' PEDALA BASTI
KEMER
KEMER'DE HER YIL 100 BİN KİŞİ DALIŞ YAPIYOR
LİMYRA ANTİK KENTİ
LİMYRA ANTİK KENTİ'NDE 50'NCİ YIL KAZI SEZONU BİTTİ
ANTALYA
ANTALYA'DA SAHİLLER TIKLIM TIKLIM DOLU
MHP ESKİ İL BAŞKANI AKSOY: "İFADEMİ BULMAZSANIZ
MHP ESKİ İL BAŞKANI AKSOY: "İFADEMİ BULMAZSANIZ''
POS TEFECİLİĞİ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
POS TEFECİLİĞİ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
BELEDİYE BAŞKANININ EVİNE SİLAHLI SALDIRIYA 4 TUTUKLAMA
BELEDİYE BAŞKANININ EVİNE SİLAHLI SALDIRIYA 4 TUTUKLAMA
BAKAN ERSOY, TARİHİ SU KEMERLERİNİ İNCELEDİ
BAKAN ERSOY, TARİHİ SU KEMERLERİNİ İNCELEDİ
KALBİM AĞRIYOR DEDİ, 1,5 SAAT SONRA ÖLÜ BULUNDU
KALBİM AĞRIYOR DEDİ, 1,5 SAAT SONRA ÖLÜ BULUNDU
ALANYA KALESİ
ALANYA KALESİ'NDE SURLARI YIKAN SKANDAL
2.ALANYA KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI
2.ALANYA KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI
ANTALYALILAR KALEİÇİ
ANTALYALILAR KALEİÇİ'Nİ TEMİZLEMEK İÇİN BULUŞACAK
KONYAALTI SAHİL PROJESİ’NDE 8 AYDA 7 MİLYON TL ZARAR
KONYAALTI SAHİL PROJESİ’NDE 8 AYDA 7 MİLYON TL ZARAR
BAŞKAN YÜCEL’DEN KİTAP FUARI’NA DAVET
BAŞKAN YÜCEL’DEN KİTAP FUARI’NA DAVET
MHP ANTALYA İL BAŞKANLIĞINA HİLMİ DURGUN GETİRİLDİ
MHP ANTALYA İL BAŞKANLIĞINA HİLMİ DURGUN GETİRİLDİ
BAŞKAN BÖCEK: 19 İLÇEDE TEK TAKSİMETRE TARİFESİ OLACAK
BAŞKAN BÖCEK: 19 İLÇEDE TEK TAKSİMETRE TARİFESİ OLACAK
KUMLUCA
KUMLUCA'DA FETÖ OPERASYONU: 6 GÖZALTI
5. YÖRELER RENKLER FESTİVALİ
5. YÖRELER RENKLER FESTİVALİ
 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETERLİK KOLTUĞUNA OTURDU.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETERLİK KOLTUĞUNA OTURDU.
TÜTÜNCÜ’DEN ÇÖLYAK HASTALARINA DESTEK
TÜTÜNCÜ’DEN ÇÖLYAK HASTALARINA DESTEK
ALANYA ULUSLARARASI CAZ GÜNLERİ 16 YAŞINDA
ALANYA ULUSLARARASI CAZ GÜNLERİ 16 YAŞINDA
96 SAATTE 7 BÖBREK, 2 KARACİĞER NAKLİ
96 SAATTE 7 BÖBREK, 2 KARACİĞER NAKLİ
PREMATÜRE DOĞAN BEBEK İÇİN HELİKOPTER HAVALANDI
PREMATÜRE DOĞAN BEBEK İÇİN HELİKOPTER HAVALANDI
13 YAŞINDAKİ DERYA
13 YAŞINDAKİ DERYA'DAN 6 GÜNDÜR HABER YOK
AESOB
AESOB'DAN ESNAF ÇIKARTMASI
YUNANİSTAN
YUNANİSTAN'DAKİ MAÇTA BAYRAK KRİZİ
 KUŞ NÖBETİNE GİTTİ, ATEŞ ALAN TÜFEKLE VURULUP ÖLDÜ
KUŞ NÖBETİNE GİTTİ, ATEŞ ALAN TÜFEKLE VURULUP ÖLDÜ
KUM ZAMBAKLARI YİNE AÇTI
KUM ZAMBAKLARI YİNE AÇTI
SAZLIK YANGINI KORKUTTU
SAZLIK YANGINI KORKUTTU
Haber Yazılımı