Haber Detayı
12 Haziran 2020 - Cuma 10:31
 
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
Ömür Çelikdönmez yazdı...
ANALİZ Haberi
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!

Akıl vermek gibi olmasın. Erdoğan ve yakın çevresi Brütüs sendromu yaşamak istemiyorlarsa, çok geç olmadan bir an evvel Mufassal İslam TarihiHayatüs Sahabe okumalarına ara verip, acilen Roma ve Bizans tarihine yoğunlaşmalılar.

Büyük Selçuklu Devleti'nin veziri, Ebu Ali Kıvamuddin Hasan bin Ali bin İshak et-Tûsî  yani bilinen adı ile Nizamülmülk'ün  Siyâsetnâme'si  olup biteni anlamada yetersiz kalabilir.
Niccolò Machiavelli'nin Prens kitabını önerebilirim.

Neden mi?

Çünkü Brütüslerle çepeçevre kuşatılmışlar.  Bizans entrikalarının  haddi hesabı yok. İktidar odağına biat eden her fani, güç ve servetten kendi payına düşeni kapabilmek  için önce sadakatini sunuyor sonra ilk fırsatta Brütüslüğe soyunuyor.

Kendileri de Brütüs olanların başka Brütüslerin ihanet edecekleri Sezar olmaları belki bu nedenle kaçınılmaz. Nasıralı İsa'nın sözüne yeni bir yaklaşım şart. Sezarın hakkı ve Brütüs'ün  hakkı  yeniden tasnif edilmeli.
Günümüzde siyaset yapan kişilerde ahde vefa olmaması ne yazıkki yitik bir etik değer. Bazı siyasetçilerin verilen emeğe hiç saygı duymaması ne büyük trajedi? 

Eğer vefa onlar için İstanbul’da bir semt adı ise  demek ki şimdiye kadar akıntıya kürek çekmişler.  Ve hep böyle mi olmalı?

Kendisi ile ters düşen herkesi Brütüs ilan edenlerin vakti zamanında kaç Sezarı sırtından hançerlediği gerçeği görmemezlikten geline bilir mi?
Siyasette vefa  belki doğasına ters.  Bununla birlikte siyasette vefa arayanların siyaset kurumunun seviyesinin yükseltilmesine ne tür bir katkı sunduklarına ve kişisel menkıbelerine bakmak gerekir. 

Biat itaat ihanet

Siyaset sahnesinde yeni Dümbüllü kim olacak? Taliplisi çok. Onlardan biri de eski başbakan Davutoğlu.
Biat ve itaat  sürecinde egosunu zorlayan hadiseleri, kol kırılır yen içinde kalır deyip içselleştirdi.
O günleri hatırlarsanız beyefendinin, başbakanlıktan alınmasına, deyim yerindeyse “gıkı dahi” çıkmamıştı.
Bahanesi hazırdı.

Kan kustu kızılcık şerbeti içti. Etrafındaki danışman sürüsü, "-Reise meydan okumayalım, konjonktür uygun değil, ortam oluştuğunda alanlara ineriz…” gibi suya-sabuna dokunmayan yol haritası önerdiler.
Başbakanlık görevinden alınmasını büyük bir başarı, özveri hatta siyasi etik gibi takdim etmişti. Külahıma anlatsın.

Başbakanlığa veda konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan, 28 Ağustos 2014'te kutsal bir görev devraldığını belirten Davutoğlu, Partililere, ayrışmaya izin vermemeleri çağrısında bulunmuş, "Kim ki partimizde bir gedik açmaya, kim ki şu veya bu olay sebebiyle partimizden yolunu ayırmaya kalkarsa onun karşısında önce ben dururum.

AK Parti'nin neferi olarak yürütmekte olduğum siyaset ve demokrasi mücadelesini son ana kadar sürdüreceğim" demişti.

Sarımsağı gelin etmişler kırk gün sonra kokusu çıkmış. Konya Çelebisinin Mevlevi meşrep olması, ha bre dönmesinden belli.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile vefa ilişkisini son nefesine kadar sürdüreceğini vurgulayan Davutoğlu, "Ne gelişme olursa olsun ben verdiğim söze sadığım. Cumhurbaşkanımızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. 

Hiç kimse benim ağzımdan, benim dilimden, benim zihnimden Cumhurbaşkanımız aleyhine tek bir söz duymadı, duymayacak.

Bunun açık ve net bilinmesini isterim ve bunun istismar konusu edilmesine de izin vermem.
Cumhurbaşkanımızın onuru, hem Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başkanı olarak hem benim dava arkadaşım olarak, onun ailesinin onuru benim ailemin onurudur.
Onun ailesi benim ailemdir.

Kimsenin bundan sonra yeni fitne kapıları açmaya niyetlenmemesi icap eder." demişti. Peh Peh bir atım var alapaça.

Davutoğlu şimdi, kendi ağzından çıkan bu sözleri unutmuş!..

Eee boşuna dememişler yalancının mumu yatsıya kadar yanar diye. Bunların ne gecesi belli ne de feneri nerede söndürdükleri?  Gitsinler Bektaşilerden Çerağ Uyandırma neymiş öğrensinler.

Numan'ın Harunluğu Soylu’nun  Mevleviliği

Süleyman Soylu’nun AK Parti'ye hangi şartlarda hangi vaatlerle  transfer olduğu kendi sırrı. Ne yaşandı, ne konuşuldu, kimler aracı oldu bizler bilmiyoruz.

Soylu AK Parti’ye geçmeden, Numan Kurtulmuş'un bir zamanlar Saadet Partisi Genel Başkanı olduğunda "Harun gibi gelip Karun gibi olmayacağım" şeklindeki  eleştirilerine rahmet okutan konuşmalar yapıyordu.
Şimdi hatırlatsanız, Necip Fazıl Kısakürek'in, "Benim Geçmişim bir çöplüktür ve çöplüğü ancak kedi ve köpekler karıştırır." sözüyle size karşılık verir.  Polemik ustası laf ebesi.

Süleyman Soylu zaman zaman siyasi lideri Erdoğan’a bağlılık açıklamaları yapıyor(du).
Bir kaç  yıl önce sanırım 2018'de CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu 40 programında "Emekli olmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna;

 "Siyaset düşünmüyorum, mümkünse de var olan en kısa zamanda siyasetten farklı bir hayata geçmenin kendim için doğru olacağını düşünüyorum.
En kısa zaman ne zamansa. Mesela Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra siyaset yapmayacağım. Ama kendisi ne kadar yapar, kendilerinin kararıdır ama benim böyle bir kararım var." cevabını vermişti.

Soylu çıkış arıyor

10 Nisan 2020 Cuma saat 22.00'de  paldır küldür, 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde gece yarısına iki saat kala hazırlıksız yakalananlar, sosyal mesafe falan gözetmeden fırınlara, marketlere koştular.
Ortaya çıkan görüntüler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bir çırpıda harcadı.

Liderini hedef gösteren açıklamasında, "Cumhurbaşkanımızın talimatlarıçerçevesinde’ deyiverdi.
Pandemi salgını sürecinde ilk sokağa çıkma  yasağı kararını vermesi sonrasında eleştiri bombardımanından sersemleyince istifasını velinimetine pardon reisine danışmadan açıkladığında, kendisine sadık trol ordusu ortalığı yangın yerine çevirdi.

İstifası restti. Reisi resti gördü, reste rest demedi. Soylu’nun istifasını sunmasıyla yaşananlar Erdoğan’ı zora sokmasına rağmen devam dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağırmasıyla İstanbul'a giden Soylu’nun, Erdoğan’a “Hayatımın sonuna kadar size sadık kalacağım” dediği biliniyor. 

Durup dururken neden böyle deme ihtiyacı htiği sorulmaz mı?
Acaba Erdoğan bakanının sadakatinden şüphe ettiğini yüzüne vurdu da muhatabı biat tazelemek zorunda mı kaldı?

Gerçi Süleyman Soylu, bu konuda Yiğit Bulut'un eline su dökemez. Kiminin jölelisi Bulut, “İki silahım yüzlerce mermim var, ben ölmeden cumhurbaşkanına kimse dokunamaz” demişti. 
Allah var Soylu'dan  böyle bir şey duymadık!

Yapılamayan Bakanlar kurulu toplantısı  ve Ortaoyununda  son evre Sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanının iki aylık İstanbul gezisinden Ankaraya dönmesinden önce sözcüsü, amirinin  önce Milli Güvenlik Kuruluna  sonrada  kabine toplantısına başkanlık edeceğini açıklamıştı.

İlki yapıldı. İkincisinin yapılıp yapılmadığı meçhul. Yapıldığına dair bir haber yok.

Kamuoyu, Pandemi sürec takvimine bakarak hafta sonu sokağa çıkma  yasağı beklemiyordu. Çünkü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Çarşamba günü Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle bu hafta sonunda sokağa çıkma yasağı uygulanmayabileceği yönünde kamuoyunda güçlü bir kanaat oluşmuştu.

Ancak 4 Haziran Perşembe günü ne olduysa ne yaşandıysa, İçişleri Bakanlığı, büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya ve Samsun'un yanı sıra Zonguldak'ta hafta sonunda sokağa çıkma yasağı uygulanacağını, yangından mal kaçırır gibi duyuruverdi.

67. Hükümetin bakanlar kurulunda Kabine savaşlarının başladığı bu şekilde anlaşıldı. 67. Hükümetin Sağlık Bakanı, yasak masak yok diyor, 67. Hükümetin İçişleri Bakanı yasak var diyor.  Belirsizliğe son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nın hafta sonu için aldığı sokağa çıkma yasağı kararını iptal ettiğini açıkladı.

Şimdi  bu de facto  durum, yönetim zaafiyeti değil de ne? Soylu  açıkça kazan kaldırdı. Erdoğan'a kafa tuttu. İlk değişiklikte gitmeyi garantiledi.

Yerine Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri 1960 Trabzon Çaykara doğumlu Seyfullah Hacımüftüoğlu mu atanır, yoksa MİT Başkanı Hakan Fidan mı atanır hep birlikte göreceğiz?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanına, Kafa, Tutan, İçişleri, Bakanı!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA'ya Nasıl Peşkeş Çekiyor?
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
BAE
BAE'nin Sokotra adasını işgal etmesi Yemen’in bölünmesini hızlandırıyor
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Türkiye kazandıkça Libya
Türkiye kazandıkça Libya'da uluslararası rekabet kızışıyor
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
 ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
Devlet kontrolündeki
Devlet kontrolündeki 'Eski Uzay'dan özel ve ticari 'Yeni Uzay'a
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright,  Süt Tozu ve Nazmi Toker
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright, Süt Tozu ve Nazmi Toker
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Kim bu Paşa?
Kim bu Paşa?
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Fuat Doğu
Fuat Doğu'nun MİT'i FETÖyü Irak ve Suriye 'de Nasıl Kullandı?
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'unu Türk Doktorlara Emanet Etti!
ABD ve Çin
ABD ve Çin'in Kovid-19 tartışması BM Güvenlik Konseyini bir kez daha kilitledi
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi  neden geri çevirdi!
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi neden geri çevirdi!
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Ankara Berlin Moskova
Ankara Berlin Moskova'nın Covid-19 dayanışması ve NATO fiyaskosu
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul'dan Hangi Siyasiyi Kaçıracak?
Muhammed bin Selman
Muhammed bin Selman'ın 2030 rüyası kâbusa dönüşüyor
TBMM
TBMM'nin Açılışının 100. Yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’dan Ankara’ya Gelecek mi?
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş'ın Sırlı Bağlantıları
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
Süleyman Soylu
Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
'Korona Düzeni'nden 'Tek Dünya Devleti'ne mi?
Covid-19
Covid-19'u Yok Eden Antibakteriyel Antiviral Ürün, Kendirden Kanser İlacı Çelikten Güçlü Zırh Yaptı!
KRİPTO TESADÜFLER.!
KRİPTO TESADÜFLER.!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları  Üretiyor!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
Salgın sonrası
Salgın sonrası 'Tarım Politikası ve Ziraai Üretim' Nasıl Olmalı?
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye'de Tıp Literatürüne girdi
Coronavirüsün  Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Kovid-19
Kovid-19'un açtığı patikalar: Yeni cumhuriyetçilik ve yeni küreselleşme
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
ABD ile NATO’nun Avrupa
ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
Kovid-19
Kovid-19'dan kaçarken dezenformasyona tutulmak
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman'ın Ölümü ve Orduların Kornovirüsle Savaşı!
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
İngiltere Kraliyeti Kuzenleri Romanovlar Üzerinden Rusya’da  Hak İddia Ederse Ne Olur?
İngiltere Kraliyeti Kuzenleri Romanovlar Üzerinden Rusya’da Hak İddia Ederse Ne Olur?
Kovid-19 Türkiye’de: Bundan sonra ne yapmalı?
Kovid-19 Türkiye’de: Bundan sonra ne yapmalı?
İslamofobi Batı
İslamofobi Batı'dan sonra Hindistan’ın da gerçeği
İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
Riyad’da taht kavgasında yeni perde
Riyad’da taht kavgasında yeni perde
Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı bir faktör!
Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı bir faktör!
10 Yaşındaki Atakan Kayalar Yobazları Nasıl Korkuttu?
10 Yaşındaki Atakan Kayalar Yobazları Nasıl Korkuttu?
Bir diktatörün bıraktığı miras: Yavaş yavaş ölen Mısır
Bir diktatörün bıraktığı miras: Yavaş yavaş ölen Mısır
FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 ABD Darbesi Out of question Söz konusu değil İngiliz Darbesi Yolda?
ABD Darbesi Out of question Söz konusu değil İngiliz Darbesi Yolda?
Devlet Bahçeli’nin Klasik Araba Koleksiyonunu Dağıtması Türk Siyasetinin Geleceği Açısından Nasıl Yorumlanmalı?
Devlet Bahçeli’nin Klasik Araba Koleksiyonunu Dağıtması Türk Siyasetinin Geleceği Açısından Nasıl Yorumlanmalı?
Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
Gölge CIA –RAND’ın Türkiye Raporu Aman Gözden Kaçmasın
Gölge CIA –RAND’ın Türkiye Raporu Aman Gözden Kaçmasın
Çin
Çin'de devrimin başladığı kentte devrimin partisi sorgulanıyor
Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığının Zaaf Lüksü Var mı?
Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığının Zaaf Lüksü Var mı?
Haber Yazılımı