Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 14:25
 
Dev sağlık merkezi Kovid-19'da lokomotif oldu
Türkiye'nin Kovid-19 pandemisiyle mücadele döneminde hizmete alınarak İstanbul'da sağlığın önemli merkezlerinden biri haline gelen Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, şifa dağıtmaya devam ediyor.
TÜRKİYE, KORONAVİRÜS Haberi
Dev sağlık merkezi Kovid-19'da lokomotif oldu

Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisyle mücadele döneminde hizmete alınarak İstanbul'da sağlığın önemli merkezlerinden biri haline gelen Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi, personelinin özverili çalışmasının mihenk taşını oluşturduğu sağlık stratejisiyle şifa dağıtmaya devam ediyor.

 

İlk kez geçen yılın aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde görülmesinin ardından tüm dünyaya hızla yayılan Kovid-19 ile ülkeler de adeta sağlık altyapılarının test edildiği büyük bir sınava tabi tutulmuş oldu.

Türkiye, birçok ülkede sağlık sistemlerinin çökmesine neden olan Kovid-19'a yönelik kararlılıkla sürdürdüğü mücadelesinde dikkatleri üzerine çekerken, bir yandan da çok kısa süre içerisinde hizmete alınan birçok hastaneyle olası mağduriyetlerin de önüne geçti.

 

Yaklaşık 17 yıldır devam eden sağlıkta dönüşüm programı sayesinde birçok önemli sağlık üssü ülkenin dört bir yanında yükselirken, İstanbul da bu merkezlere ev sahipliği yapan şehirlerin başında geldi.

 

İstanbul aynı zamanda pandeminin etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla hayata geçirilen birçok yeni projenin merkezi olarak da önemli bir görevi üstleniyor.

 

Şehirde, pandemi sürecinde birçok dev sağlık yatırımının açılışı hızlandırılarak mücadeleye katkı sunması sağlanırken, 45 gün gibi kısa bir sürede inşa edilen iki acil durum hastanesi ve yine aynı sürede restorasyonu tamamlanarak ihya edilen bir ecdat mirası hızla sağlık sistemi içerisindeki yerini aldı.

 

Bulunduğu lokasyon, teknik ve teknolojik altyapısı, tecrübeli her kademeden personeli ile Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi de bu önemli merkezlerden biri olarak pandemiyle mücadeleye çok önemli katkılarda bulundu.

 

Dahiliye duayeni Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu'nun ismi dev eserde yaşatılıyor

Hizmet kalitesiyle öne çıkan şehir hastaneleri, hastaların sağlıkla ilgili sorunlarının tek bir merkezde çözülebildiği yerlerin başında geliyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu'nun isminin verildiğini duyurduğu Okmeydanı'ndaki hastanenin ilk etabı 30 Mart'ta hizmete açıldı.

 

Açıldığı ilk günden bu yana aralıksız olarak sağlık sunumuna devam edilen hastane, pandemi sürecinde spesifik olarak Kovid-19 hastalarına hizmet verdi.

 

Birçok hastanın şifa ile taburcu edildiği hastane, normalleşme süreciyle birlikte diğer branşlarda da hasta kabulüne başladı.

Hastane, modern mimarisi, son teknolojiyle donatılmış sağlık altyapısı, her kademeden tecrübeli personeliyle şehrin en önemli sağlık merkezlerinden biri olarak kendinden söz ettiriyor.

 

Sağlık üssü, 667 servis, 81 yoğun bakım yatağı, 3 MR, 4 BT, 1 mamografi cihazı olmak üzere son teknolojiye sahip altyapısı ve 3 bin 763 personeliyle şifa dağıtıyor.

 

"Bir Türk çocuğu olarak gurur duyduğum bir mücadeleden geçtik"

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınına karşı hummalı bir çalışma yürütülen hastanenin başarısının ardındaki gerçek kahramanın lojistik desteği veren devlet organizasyonu olduğunu söyledi.

 

"Biz buna 'devlet aklı' dedik. Biz kendimizi Okmeydanı Sağlık Kompleksi olarak nitelendiriyoruz. Çünkü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile başladık mücadeleye. Sonra mart ayının sonunda Prof. Dr. Cemal Taşcıoğlu Şehir Hastanesini de açarak çift hastane çalışmaya başladık." diyen Gürbüz, bu süreçte çok yoğun bir tempoyla çalıştıklarını söyledi.

 

Prof. Dr. Gürbüz, bu işte iyi de bir organizasyon yaptıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çünkü biz işe aslında mart ayının başında başladık. Bu pandemi saldırısının Türkiye'ye nüfuz edeceğini hem Bakanlık hem de biz yerel olarak düşündük ona göre bir altyapı çalışması yaptık. İlk günlerde moral kaybı olmasın diye, alet, edevat, özellikle koruyucu ekipmanı tedarik ettik ve stokladık. Çalışanlarımızı psikolojik olarak analiz edip destekledik ve hazırlığımızı yaptık ve sanıyorum 18 Mart gibi ciddi bir şekilde pandemi savaşı başladı. Gerçekten de bir Türk çocuğu olarak gurur duyduğum bir mücadeleden geçtik. Özellikle Bakanlık muhteşem bir altyapı organizasyonu yaptı. Biz bir gecede 81 yataklı yoğun bakım ünitesini açtık ki, bu daha önceden, açılması planlanan bir hastaneydi ama o kadar erkene çekildi ki ihtiyaçlar gereği yani devlet muhteşem bir organizasyon yaptı."

 

"Bundan sonra daha ciddi seferberliğe ihtiyacımız var"

Bu süreçte birçok kademeden insanın emeği geçtiğini dile getiren Gürbüz, bu özverili çalışmalar sayesinde hastanenin devreye alındığını söyledi.

Prof. Dr. Gürbüz, "O panik dönemi zaten devletin bu altyapı çalışmalarıyla söndürülmüştü ve arkasından da çok rahat şekilde Kovid-19 ile ilgili sıkıntıları atladık. Bu işte devletin aklı, iyi organizasyon, altyapı çalışmaları ve lojistik hizmetler bu işin temel başarı anahtarıydı. Kahraman olan da bu konuda sorunsuz, sorgusuz çalışan hekim, hemşire, paramedik, teknisyen, temizlikçi, depocu, şoför olarak görev yapan personelimizdir." diye konuştu.

 

Son dönemlerde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de kültürel bir erozyon yaşandığını ancak Kovid-19 ile birlikte bir seferberlik oluşunca tüm ülkenin birlik, beraberlik içinde mücadeleye katıldığını aktaran Gürbüz, "Seferberlik ruhu bana göre Türk toplumuna çok iyi geldi. İnşallah da bu hissiyatla devam ederiz, saldırının yarattığı artçıl etkilerle karşı karşıyayız. Aslında bundan sonra daha ciddi seferberliğe ihtiyacımız var. Çünkü Kovid-19 bitmiş değil." ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Gürbüz, Türkiye'nin sağlık altyapısının yeterli olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Türkiye'de yaşayan her Türk vatandaşı şunu bilecek ki devleti ve sağlık sistemi her türlü musibetle baş etmeye hazır. Bu mücadeleye girmeden önce ve sonrayı kıyaslarsam, İstanbul özelinde konuşuyorum, 6 bin yeni yatak açıldı. İnanılmaz bir altyapı. Acil durum hastaneleri de dahildir buna ki onların hepsi plan ve projeler çerçevesinde yapılmıştır. İstanbul her türlü afete altyapı olarak hazır. Bizim herhangi bir kaostan ya da hastalıktan korkmamızı, ürkmemizi gerektirecek bir şey yok. Geldiği gibi giderler. Büyük Atatürk'ün lafıdır bu. Enfeksiyonlar için de aynı şey söz konusudur ama kalıcı olan aslında hepimizin yapması gereken gerçekten psikolojik olarak hayata yeniden hazırlanmamız ve önümüzdeki ikinci dalgaların ya da arkasından gelecek başka sorunların mücadelesi için bir iç enerji toplamamız. Yani ruhumuzda özümüze dönmemiz lazım. Daha bir birleştirici zihniyete yönelmemiz lazım."

Normalleşme sürecinde olunsa da tehlikenin devam ettiğini hatırlatan Gürbüz, vatandaşların uzmanların uyarısına kulak vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dev, sağlık, merkezi, Kovid-19'da, lokomotif, oldu,
Yorumlar
Diğer Haberler
Türk bilim insanları başardı! Koronavirüs üç boyutlu görüntülendi
Türk bilim insanları başardı! Koronavirüs üç boyutlu görüntülendi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'a yakalananlardan 170 bin 595 kişi iyileşti
Koronavirüs tedavisinde
Koronavirüs tedavisinde 'Türk' damgası! Dünyaya umut olacak flaş gelişme.
Kovid-19 hastasına Türk Işın Tedavisi Yöntemi uygulandı
Kovid-19 hastasına Türk Işın Tedavisi Yöntemi uygulandı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan 160 bin 240 kişi iyileşti
Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin
Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin'den 'Maske ülke genelinde zorunlu olsun' önerisi
Akhisarspor
Akhisarspor'da 12 kişide koronavirüs tespit edildi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan 156 bin 22 kişi iyileşti
Artık Yasak
Artık Yasak
Bakan Varank: Kovid-19
Bakan Varank: Kovid-19'a karşı kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı ürettik
Sağlık Bakanı Koca: Salgını, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak yenebiliriz
Sağlık Bakanı Koca: Salgını, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak yenebiliriz
Yeni sağlık tesislerine yerli üretim röntgen cihazı
Yeni sağlık tesislerine yerli üretim röntgen cihazı
Sağlık Bakanlığından Kovid-19
Sağlık Bakanlığından Kovid-19'la mücadeleye yönelik yeni tedbirler
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 137 bin 969 oldu
Kurulan taziye çadırı ve bir otobüs şoförünün ihmali, bir kentimizde 2. dalga paniği..
Kurulan taziye çadırı ve bir otobüs şoförünün ihmali, bir kentimizde 2. dalga paniği..
Bakan Koca’dan Müjde: Ayağınız Kapıda Olsun
Bakan Koca’dan Müjde: Ayağınız Kapıda Olsun
Hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak
Hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 131 bin 778'e yükseldi
Rize
Rize'ye gelen çay üreticilerden 22 kişinin test sonucu pozitif çıktı
Sağlık Bakanı Koca
Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüse karşı tedbir uyarısı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 128 bin 947 oldu
Pazartesi iş yerine döneceklere
Pazartesi iş yerine döneceklere 'ortak alan kullanımı' uyarısı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 127 bine yaklaştı
Türkiye
Türkiye'de son 24 saatte 1141 kişiye Kovid-19 tanısı kondu
'Lösemili çocuklar koronavirüse karşı daha dikkatli olmalı' uyarısı
Sağlık Bakanlığından normalleşme sürecinde 11 sektöre yönelik yeni rehber
Sağlık Bakanlığından normalleşme sürecinde 11 sektöre yönelik yeni rehber
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 121 bin 507'ye ulaştı
Filyasyon ekibi gece de koronavirüsün izini sürüyor
Filyasyon ekibi gece de koronavirüsün izini sürüyor
4 ilimizde koronavirüs yeniden kendini gösterdi! Vakalar artıyor
4 ilimizde koronavirüs yeniden kendini gösterdi! Vakalar artıyor
Koronavirüse yakalanan Türk vatandaşı kadın ve ailesi Bangladeş
Koronavirüse yakalanan Türk vatandaşı kadın ve ailesi Bangladeş'ten yurda getirildi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 117 bin 602'ye ulaştı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 116 bin 111'e ulaştı
Prof. Dr. Levent Yamanel
Prof. Dr. Levent Yamanel'den koronavirüs açıklaması! Haziranın ortasını işaret etti
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 114 bin 990'a ulaştı
Çay üreticileriyle 65 yaş ve üstü vatandaşlar, İstanbul
Çay üreticileriyle 65 yaş ve üstü vatandaşlar, İstanbul'dan ayrılmaya başladı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'la mücadelede günlük vaka sayısı 1000'in altına geriledi
Türkiye genelinde 25 ilde maske takma zorunluluğu getirildi
Türkiye genelinde 25 ilde maske takma zorunluluğu getirildi
Eczacılardan
Eczacılardan 'maske yıkanıp tekrar kullanılamaz' uyarısı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 112 bin 895'e ulaştı
KORONA GÜNLERİNDEN NOTLAR… VE “SAYGISIZ MASKESİZLER”
KORONA GÜNLERİNDEN NOTLAR… VE “SAYGISIZ MASKESİZLER”
Türkiye
Türkiye'de son 24 saatte 1615 kişinin daha Kovid-19 tedavisi tamamlandı
Kovid-19
Kovid-19'un sağlık çalışanları için 'meslek hastalığı' olarak tanımlanması talebi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 110 bine yaklaştı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 108 bin 137'ye ulaştı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 106 bin 133'e ulaştı
Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrika ilk kez görüntülendi
Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrika ilk kez görüntülendi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 104 bini geçti
Maske takma zorunluluğu ülke genelinde yaygınlaşıyor
Maske takma zorunluluğu ülke genelinde yaygınlaşıyor
Meslek lisesi öğretmenleri
Meslek lisesi öğretmenleri 'temassız' el dezenfektan cihazı üretti
Bakan Koca: Şu anki şartlarda salgın kontrol altında
Bakan Koca: Şu anki şartlarda salgın kontrol altında
Kuveyt’ten getirilen Türk vatandaşlarından 36
Kuveyt’ten getirilen Türk vatandaşlarından 36'sında Kovid-19 tespit edildi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 98 bin 889'a ulaştı
  Fenerbahçe
Fenerbahçe'de bir personelin daha Kovid-19 testi pozitif çıktı
Kovid hemşireleri salgınla mücadelede en ön cephede savaşıyor
Kovid hemşireleri salgınla mücadelede en ön cephede savaşıyor
Berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden faaliyete geçti
Berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden faaliyete geçti
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı sayısı 90 bini geçti
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 89 bin 480'e ulaştı
Bilim Kurulu Üyesi Tezer uyardı ve ekledi: 2
Bilim Kurulu Üyesi Tezer uyardı ve ekledi: 2'nci dalga kaçınılmaz olur
İçişleri Bakanlığından
İçişleri Bakanlığından 'Ticari Taksilere' ilişkin yeni genelge
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 86 bini geçti
İstanbul
İstanbul'da ücretli maske satışı başladı
Sağlık Bakanı Koca: Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun
Sağlık Bakanı Koca: Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 83 bine yaklaştı
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının detayları açıklandı
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının detayları açıklandı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: Koronavirüs bitmeyecek
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: Koronavirüs bitmeyecek
'Kovid-19 Hastaları İzlem Merkezi' açıldı
Sağlık Bakanı Koca: Yeni dönem
Sağlık Bakanı Koca: Yeni dönem 'kontrollü sosyal hayat'tır
Berber, güzellik salonu ve kuaförlerin çalışma esasları belirlendi
Berber, güzellik salonu ve kuaförlerin çalışma esasları belirlendi
İçişleri Bakanlığından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma istisnalarına ilişkin genelge
İçişleri Bakanlığından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma istisnalarına ilişkin genelge
Koronavirüs salgınında iyileşenlerin sayısı 73 bin 285 oldu
Koronavirüs salgınında iyileşenlerin sayısı 73 bin 285 oldu
Sağlık Bakanlığından mevsimlik tarım işçilerine yönelik Kovid-19 tedbirleri
Sağlık Bakanlığından mevsimlik tarım işçilerine yönelik Kovid-19 tedbirleri
Her 3 kişiden biri Van
Her 3 kişiden biri Van'da
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 68 bini geçti
Burkina Faso ve Gine
Burkina Faso ve Gine'den gelen 122 Türk vatandaşı İzmir'de öğrenci yurtlarına yerleştirildi
Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara: Türkiye
Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara: Türkiye'de 36 bin hayalet taşıyıcı var
Sağlık Bakanı Koca: Günlük Kovid-19 vaka sayısı 2 binin altına düştü
Sağlık Bakanı Koca: Günlük Kovid-19 vaka sayısı 2 binin altına düştü
Sağlık Bakanı Koca: Son 24 saatte iyileşenler, yeni tanı konan hastaların 2,25 katı
Sağlık Bakanı Koca: Son 24 saatte iyileşenler, yeni tanı konan hastaların 2,25 katı
31 ildeki 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı
31 ildeki 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı
Sağlık Bakanı Koca: Test sayısında 1 milyonu geçtik
Sağlık Bakanı Koca: Test sayısında 1 milyonu geçtik
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye ikinci tıbbi yardım seferi
Haber Yazılımı