Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 09:16
 
ʹDünyanın ilk atlasıʹ haritacılık tarihine ışık tutuyor
KÜLTÜR Haberi
ʹDünyanın ilk atlasıʹ haritacılık tarihine ışık tutuyor

Fatih Sultan Mehmetʹin çevirttiği, Topkapı Sarayıʹnın nadide kitaplarından biri olan Klaudios Ptolemaiosʹun ˮCoğrafya El Kitabıˮnın tıpkıbasımı yapıldı. Kitabın tanıtımı dolayısıyla İstanbul Teknik Üniversitesiʹnde (İTÜ) basın toplantısı düzenlendi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, toplantıda yaptığı konuşmada, haritanın önemine işaret ederek, ˮHarita deyip geçmeyelim. Ptolemaios kendi dönemi için büyük bir bilim adamı.ˮ dedi.

Bilim evrensel olduğunu belirten Karaca, bu açıdan bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. ˮMüslüman coğrafyacılar bunu geliştirmişler. Çok ilginçtir, hatalarını düzeltmişlerˮ İTÜ Öğretim Üyesi Celal Şengör de milattan sonra 2. yüzyılda yapılan Ptolemaios Atlasıʹnın, 7. yüzyılda kaybolduğunu söyledi. Atlası, 7. yüzyıldan sonra Avrupaʹnın da unuttuğunu aktaran Şengör, ˮFakat İslam dünyasında yaşamaya devam etmiş. Bununla da kalmamış, Müslüman coğrafyacılar bunu geliştirmişler.

Çok ilginçtir, hatalarını düzeltmişler. İslam dünyasının 11. yüzyıldan sonra çökmesi üzerine orada da unutulmuş.ˮ diye konuştu. ˮKitap bir sene suyun içinde kalmışˮ Kitabın 1464ʹte Fatih Sultan Mehmetʹin eline geçtiğini anlatan Şengör, ˮFatih Sultan Mehmet, İstanbul yağma edilirken diyor ki ʹHerkes her şeyi alabilir. Yalnız, kitaplar benimdirʹ. Topladığı kitaplar içinde de din kitaplarından ziyade, zamanın bilim kitapları yer alıyor.ˮ ifadelerini kullandı. Şengör, Fatih Sultan Mehmetʹin Bizanslı yüksek rütbeli memur Amirutzesʹe büyük bir dünya haritası yaptırdığını kaydederek, ˮBu harita yapılırken de bu kitap ele geçiyor. Fatih hayran oluyor buna. Fakat Fatih öldükten sonra kitap çok ihmal edilmiş. Hatta bunu restore eden Prof. Fuchsʹun ifadesine göre bir sene suyun içinde kalmış, Topkapı Sarayı zindanlarında.ˮ diye konuştu. Atatürkʹün, Eski Eserler Umum Müdürü Halil Ethemʹe emir vererek envanter çıkarılması talebinde bulunması üzerine, kitabın 1926ʹda yeniden bulunduğunu aktaran Şengör, şöyle devam etti: ˮAdolf Deissman, Halil Ethemʹe restore edilmesi gerektiğini söylüyor. Halil Ethem de ʹRestore edelim de izin almak lazımʹ diyor. Cumhurreise haber veriliyor. Atatürkʹe diyorlar ki ʹPaşam böyle bir kitap bulundu. Zat-ı alinize arz etmek üzere getireceğiz.ʹ Atatürk, ʹSakın yerinden kımıldatmayın kitabı. Ben geliyorum.ʹ diyor.ˮ ˮBu kitap, Amerikaʹnın keşfine sebep olmuş, çok önemli bir kitapˮ Prof. Dr. Şengör, Fatih Sultan Mehmetʹin müthiş bir kütüphanesi olduğunu ve bu kitabın da o kütüphanede kaldığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: ˮHalil Ethem, envanter yaparken Fatihʹin bütün kitapları ortaya çıkmış.

Bunları bugün Topkapı Sarayı kütüphanesinde görmeniz mümkün. Ben Homerosʹu merak ediyordum. Gidip gördüm. Pırıl pırıl. Hatta İlber (Ortaylı) dikkatimi çekti. ʹDikkat et, yanında Fatihʹin aldığı notlar varʹ dedi. El hak, doğru. Meraklısı olanın görmesini tavsiye ederim.

Fatihʹin kütüphanesi bir hazine. Onu ne yazık ki dünyaya tanıtamamış durumdayız. Sebebi de şu; Fatihʹin kütüphanesi dağılmış aslında. Oraya buraya hediye edilmiş, tahrip olmuş, kimisi çalınmış. Topkapı Sarayıʹndan kitap çalınıp satılmış. 200 tane çalınıp satılan kitabın kaydı var. 200 el yazması. Beyazıt, babası öldükten sonra envanter yaptırıyor. 5 bin el yazması var. Bugün bunlardan bizim elimize geçen 80 küsur. 5 bin el yazması nereye gitti?ˮ Ptolemaios Atlasıʹnın ilk çağdan günümüze kalmış iki atlastan biri olduğunun altını çizen Şengör, ˮBu kitap, Amerikaʹnın keşfine sebep olmuş, çok önemli bir kitap. Coğrafi keşiflerin büyük bölümüne sebep olmuştur.ˮ dedi.  ˮTopkapı Sarayıʹnda 700 yıl kalmışˮ Boyut Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Bülent Özükan da kitabın önemine işaret ederek, ˮİki bin yıl önce yazılmış bir koordinat sistemine göre, 13. yüzyılda çizilmiş haritalara dokunmak, o sayfaların daha önce çekilmiş fotoğraflarını yeniden çekmek oldukça heyecan verici.ˮ ifadesini kullandı. Kitabın Topkapı Sarayıʹnda 700 yıl kaldığını aktaran Özükan, şunları kaydetti: ˮBir cildi sadece, replikanın araştırma raporu. Celal Şengörʹün, Fatih Sultan Mehmet üzerine müthiş bir makalesi de ilk defa bu kitapta yer aldı. Çok özgün ve bugüne kadar yapılmamış bir Fatih Sultan Mehmet portresinin olduğu makale bu kitapta yer alıyor. Bu kitabın orjinaliyle aynı havayı solumak, haritaların sayfalarının yapıldığı ceylan derisi parşömenlerinin 700 yıl nasıl kaldığını görmek, o boyaların 700 yıl kaldığını görmek heyecan verici.  Eser hakkında Araştırmalarını İsviçre Bern Üniversitesi Ptolemaios Enstitüsüʹnün yürüttüğü kitabın tıpkıbasımı ile araştırma raporu, Boyut Yayıncılık tarafından iki cilt halinde yayınlandı. Prof. Dr. Celal Şengörʹün ˮKitaplarının Işığında Fatih Sultan Mehmetʹin Entelektüel Kişiliğiˮ hakkında özgün ve kapsamlı makalesinin yer aldığı kitabın sunum yazısını İlber Ortaylı kaleme aldı. Kitabın tanıtımı, İTÜ ile eş zamanlı olarak Bern Üniversitesiʹnde de gerçekleştirildi. Tüm zamanların en önemli coğrafyacısı olarak bilinen Klaudios Ptolemaiosʹun atlası, 1300ʹlü yılların başında el yazması çoğaltılan scriptoriumʹda (el yazmalarının çoğaltıldığı yer) üretildiği biliniyor. ˮDünyanın ilk atlasıˮ olarak bilinen el yazması eserde, Ege ve Anadoluʹnun yanı sıra 27 özgün harita yer alıyor.

Kaynak: (ANONİM) - ANONİM Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: ʹDünyanın, ilk, atlasıʹ, haritacılık, tarihine, ışık, tutuyor,
Haber Yazılımı