Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 19:34
 
Ekosistemi Koruma ve Burdur Gölüne Hayat Verelim Derneği Basın Açıklaması
BURDUR Haberi
Ekosistemi Koruma ve Burdur Gölüne Hayat Verelim Derneği Basın Açıklaması

Değerli Burdur Kamuoyu’na ;

 

Sayın Milletvekilimiz Bayram Özçelik’in geçen hafta yaptığı Burdur Gölü ile ilgili açıklamasını büyük bir takdirle karşıladık. Açıklamasında yer verdiği bilgileri ilgi ile okuduk aynı zamanda tümüne önem verdiğimiz düşüncelerini yer yer haklı bulduk. Doğaldır ki katılmadığımız bölümleri olmasına rağmen kendisinin ‘Bir Burdur Gölü sevdalısı’ olduğuna inandığımız için yaptığı açıklamanın bir bütün olarak yapıcı ve olumlu olduğuna inancımız tamdır.

 

Biliyoruz ki Burdur Gölü hepimizin ve gölü kurtaracak olan da, yaşatacak olan da bizleriz. Bu slogandan yola çıkarak göl için atılacak her olumlu adıma destek olmak ve konacak her taşa emek vermek bizim için görevdir.

 

Sayın Milletvekilimiz açık yüreklilikle kendisinin de mensubu olduğu siyasi iktidarın hatalarını da, yaptığı açıklama ile dile getirmiş oldu. Bu nedenle de kendisini bir kez daha kutluyoruz. 17 yıllık iktidarları süresince önceki iktidarlar tarafından da göz ardı edilen; göletlerin su tutması, su savurganı tarım ürünlerinin ekimi ile dikiminin yapılması ve göl etrafındaki sondaj miktarının gün be gün artması ile kontrol altına alınamaması (kayıtlı ve kayıt dışı toplam 10.000 bine yakın sondaj) gölümüzün zaten kuraklık sebebiyle yaşadığısıkıntılı sürecini daha da hızlandırmıştır.

 

Kendisinin de özellikle belirttiği gibi 1970 den 2020 ye uzanan süreçte göl 20 mtlik kot kaybına bununla beraber yüzey alanında da yaklaşık 50 km2 lik bir alan kaybına uğramıştır.  Bu 2 önemli veri Burdur Gölünün can çekişmekte olduğunun en önemli göstergeleridir.

 

2014 Yılında Derneğimizin Ulıslararası ve Ulusal alanda başlattığı kampanya ile önemi bir kez daha gündeme gelen Burdur Göl havzasında siyasi düşüncelerden arınmış olarak söz verildiği halde 3 önemli konunun halen çözümlenemediğini görüyoruz. Bu konular ;

 

1-Sayın Cumhurbaşkanımızın Burdur halkına verdiği söz bu konulardan en önemlisidir. Burdur gölüne Eldere kaynağının suyundan takviye getirme işlemi hemen başlatılmalıdır.

 

2-Burdur Şehir içme suyunun sağlandığı alan olan Çine Ovasında yapılaşma ve tarım alanlarında insan sağlığını tehdit eden tarım ilaçlarının kullanımına hiçbir şekilde izin verilmemelidir. Burdur şehir insanı şu anda Türkiye ölçeğinin kat be kat üstünde nitratlı su kullanmaktadır ki, bu durum insan sağlığını tehdit etmektedir. Mücavir alan sınırları içinde ilaçlı tarım, hayvancılık, seracılık yapanlara devlet eliyle alternatif geçim kaynakları yaratılarak, içme suyu rezervlerine tarım ilaçları, gübre, hayvan dışkısı ve diğer zararlı kimyasalların karışması önlenmelidir.

 

3-Şehir içme suyu için daha sağlıklı kaynak çalışmaları hızlandırılmalı, aynı zaman da Belediye eliyle yapımı devam eden atık su arıtma tesisinin bitirilmesi elbirliği ile çabuklaştırılmalıdır.

 

Gölün neden bu hale geldiği bu güne kadar o kadar çok tartışıldı ki artık aynı cümleleri kurmanın faydasız olduğunu düşünüyor ve bugünden sonra yapılması gerekenler üzerinde elbirliği ile güçlerimizi birleştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. BURDURLULAR İÇİN BURDUR GÖLÜ SORUNU SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR VE SİYASİ İHTİRASLARA KURBAN EDİLEMEZ.

 

Önerilerimizİ önem derecelerine göre sıralamamız gerekirse;

 

1-Bugünden sonra yapmamız gereken doğanın bizlere değil bizim doğaya ayak uydurmamızdır. Bizim doğaya ayak uydurmamız için ;

Yağmuru yönetmeyi

Rüzgarı Yönetmeyi

Buharlaşmayı kontrol etmeyi öğrenmeli ve öğrendiklerimizi de bölgemizde uygulamalıyız.

 

2-Gölün küçülmesine bugünden sonra çevresinde yaşayan insanlar olarak nasıl uyum sağlayacağız ve gölü bu yaşama nasıl entegre edeceğiz?Tartışılması gereken asıl konu budur.

 

3-Burdur Gölü ekosistem bölgesinin yönetiminin tek elden yapılası gerektiğine inanıyoruz.  Hali hazırda Göl iki ilin sınırları içinde kalmakta, bu durum İl Valiliklerinin ve ilgili devlet kurumlarının göle farklı bakışı nedeniyle farklı uygulamalara yol açmaktadır. Bir an önce göl Burdur Valiliğinin yönetimine verilerek bu iki başlılık ortadan kaldırılmalıdır.

 

4-Sadece Burdur Gölünün kendisi ve çevresi değil tüm havzasının bir yönetim koordinasyonu altında birleştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Burdur Gölü ve çevresi için en kısa sürede Burdur Gölü HAVZA Yönetim Planı oluşturulmalı ve yürürlülüğe konmalıdır.

 

5-Burdur Valiliği- Belediye Başkanlığı MAKÜ Rektörlüğü ile ilgili kurumların bir araya gelmesiyle MAKÜ çatısı altında kurulacak Burdur Gölü Enstitüsü eli ile Göl havzasındaki her bilgiyi arşivleyecek, her tür materyali envanterinde kayıt altına alacak, havzanın rehabilitasyonu ile ilgili kapsamlı çalışmalara ağırlık verecek, bu çalışmalar eli ile halkın gölden daha fazla yararlanmasına olanak tanıyacak politikalar üretecek, ilgili kurumların bu politikaları yürürlüğe koymasını izleyecek MERKEZİ BİR ENSTİTÜ’YE ACİLEN İHTİYAÇ VARDIR.

 

6-Kamuoyunda yaygın kanı Burdur gölünün çekildiği alanlarda herhangi bir rehabilitasyona izin verilmediğidir. Bu yaygın kanı bizce doğru değildir. Bizler bağlayıcı uluslararası anlaşmamız olan Ramsar Sulak Alanlar Sözleşmesinde de, ulusal alanda en önemli mevzuatımız olan Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde de Burdur Gölü ve benzeri göllerin korumasını sağlamak için yapılacak her olumlu çalışmaya izin verileceğini bilmekte ve düşünmekteyiz. Burdur Gölünün ‘ Hassas Koruma Bölgelerinde’ su tutucu ve ekolojik sistemi yeniden canlandırıcı tarımsal ürün ekimi ile dikimi yapılmasına kurulacak Enstitü eli ile biran önce başlanmalıdır.

 

7-Göl hafzasında hala tam olarak sayımı bitirilememiş olan sondaj sayının tam olarak tespitinin yapılması ve belirlenecek “istasyon sondajlar” yolu ile su kullanımının sınırlandırılması hemen yürürlülüğe konulmalıdır.

 

8-Göl ekosistemi içinde yer alan kırsal yerleşim bölgelerinde büyükbaş hayvancılık faaliyetlerine hemen son verilmeli, küçükbaş hayvancılık faaliyetleri devlet kurumlarının vereceği teşviklerle hızlandırılmalıdır.

 

9-2019-2023 Burdur Gölü Sulak Alan Revize Yönetim Planı’nda belirlenen hedeflere ulaşılabilmesi amacıyla gerekli düzenlemelerin acilen yapılmaya başlanılması gerekmektedir. Bu düzenlemelerin içinde bulunan

 

a)İleri biyolojik arıtma devreye girinceye kadar kentsel AAT deşarj sularını yapay sulak alan arıtımından geçirildikten sonra göle vermek

b)Tampon bölge sınırları içinde ahır gübrelerinin vahşi depolanmasını önlemek

c)Göl çevresinde otlatma faaliyetlerini düzenlemek

d)Özellikle şeker plajı ve kuş gözlem kulesi arasında kalan göl kıyı alanına her türlü motorlu kara taşıtı girişini önlemek için gerekli tedbirleri almak öncelikli olmalıdır. 

 

10-Havza kapsamında ki tüm yerleşim bölgelerinde “fosfor içeren temizlik maddelerinin” kullanımı hemen yasaklanmalıdır. Fosfor atık sular vasıtasıyla göl suyuna karışmakta akabinde göl sularının çekilmesi sonrası toprağa ve rüzgarlar eli ile tekrar şehre ve şehir insanlarına nüfuz etmektedir. Bu durum yıllar geçtikçe ciddiyetini arttırmakta ve özellikle Burdur şehir merkezinde yaşayanların sağlığını çok ciddi biçimde tehdit etmektedir.

 

11-Özellikle Söğüt Dağlarının mermer ve madencilik işletmelerine açılması kesinlikle yasaklanmalı ve bu konuda il valiliklerinin farklı politikalar izlenmesi merkezi hükümet tarafından yasaklanmalıdır.

Değerli Burdur Kamuoyu

Yukarıda yer verdiğimiz önerilerimizin hayata geçirilmesi Burdur Gölünün bulunduğu konumunu korumasını sağlamak içindir. Biliyoruz ki bu havzada yaşayan her birey Burdur gölünü seviyor ve gözlerinin önünde erimesini istemiyor. Elbirliği ile bu zor günleri atlatacağız ve  Burdur gölünün bizden sonraki nesillerin hayatında da önemli olmasını sağlayacağız.

Saygılarımızla

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekosistemi, Koruma, ve, Burdur, Gölüne, Hayat, Verelim, Derneği, Basın, Açıklaması,
Yorumlar
Diğer Haberler
British Town’dan Burdur Belediyesine Katkı
British Town’dan Burdur Belediyesine Katkı
ÇEBİŞ KÖYÜNDE ÇIKAN YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
ÇEBİŞ KÖYÜNDE ÇIKAN YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
Bölgesel Trafik Uygulaması...
Bölgesel Trafik Uygulaması...
29.06.2020 TARİH VE 69 SAYILI İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI
29.06.2020 TARİH VE 69 SAYILI İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI
Yeşilova Belediye Başkanı
Yeşilova Belediye Başkanı'nın İkametinde Uğradığı Silahlı Saldırı...
KIZILKAYA BELEDİYESİ 98 TON BUĞDAY ÜRETTİ
KIZILKAYA BELEDİYESİ 98 TON BUĞDAY ÜRETTİ
Başkan Ercengiz, Mahrukatçılar Sitesi Esnaflarıyla bir araya geldi.
Başkan Ercengiz, Mahrukatçılar Sitesi Esnaflarıyla bir araya geldi.
BURDUR
BURDUR'DA ŞÜPHELİLERİ KOVALARKEN DÜŞÜP BAŞINI TAŞA ÇARPAN POLİS ŞEHİT OLDU
GÖRSEL ŞÖLEN SUNAN "MOR TARLALAR" HUZUR VERİYOR
GÖRSEL ŞÖLEN SUNAN "MOR TARLALAR" HUZUR VERİYOR
T.C. BURDUR VALİLİĞİ   Basın Açıklaması 2020/114
T.C. BURDUR VALİLİĞİ Basın Açıklaması 2020/114
SALDA GÖLÜ
SALDA GÖLÜ'NDE ATLI JANDARMA BİRLİĞİ GÖREVE BAŞLADI
Başkan Şenel’den Başkan Ercengiz’e ziyaret
Başkan Şenel’den Başkan Ercengiz’e ziyaret
‘‘Burdur’da Koronavirüs (COVID-19) Testi Yapılmaya Başlandı.’’
‘‘Burdur’da Koronavirüs (COVID-19) Testi Yapılmaya Başlandı.’’
BURDUR’DA GENÇ ANNE CANINA KIYDI
BURDUR’DA GENÇ ANNE CANINA KIYDI
BAKA Yönetim Kurulu Antalya
BAKA Yönetim Kurulu Antalya'da Toplandı
Market Hırsızı Tutuklandı
Market Hırsızı Tutuklandı
VALİ ALİ ARSLANTAŞ
VALİ ALİ ARSLANTAŞ'IN İLK ZİYARETİ SALDA'YA
GENÇ KIZDAN HABER ALINAMIYOR
GENÇ KIZDAN HABER ALINAMIYOR
BURDUR
BURDUR'DA DOĞAL HAYATI ANLATAN MERKEZDEKİ HEYKELLERE MASKE TAKILDI
BURDUR
BURDUR'DA MAZOT, AKÜ VE SU MOTORU ÇALDIĞI İDDİA EDİLEN ZANLI TUTUKLANDI
AZİZİYE GÖLETİNE 10 BİN BALIK SALINDI
AZİZİYE GÖLETİNE 10 BİN BALIK SALINDI
BURDUR
BURDUR'DA İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 4 YARALI
BAŞKAN MENGİ: “YENİ HASTANEMİZDE TEMELİ SAĞLAM YAPIYORUZ”
BAŞKAN MENGİ: “YENİ HASTANEMİZDE TEMELİ SAĞLAM YAPIYORUZ”
BURDUR VALİSİ SAYIN ALİ ARSLANTAŞ İMZALI BURDUR VALİLİĞİ ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI GENELGESİ YAYINLANDI
BURDUR VALİSİ SAYIN ALİ ARSLANTAŞ İMZALI BURDUR VALİLİĞİ ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI GENELGESİ YAYINLANDI
Başkan MENGİ Belediye Başkanları ile bir araya geldi
Başkan MENGİ Belediye Başkanları ile bir araya geldi
Başkan MENGİ Tefenni ve Köylerinde
Başkan MENGİ Tefenni ve Köylerinde
Başkan Ercengiz, Ateşli Sanatlar Çarşısı Esnafı ile buluştu
Başkan Ercengiz, Ateşli Sanatlar Çarşısı Esnafı ile buluştu
JANDARMA BİRİMLERİ TARAFINDAN...
JANDARMA BİRİMLERİ TARAFINDAN...
BURDUR
BURDUR'DA KOVİD-19 FARKINDALIĞI İÇİN HEYKELLERE MASKE TAKILDI
AK PARTİ BURDUR MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK, TURİSTLERİ LAVANTA BAHÇELERİNE DAVET ETTİ
AK PARTİ BURDUR MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK, TURİSTLERİ LAVANTA BAHÇELERİNE DAVET ETTİ
BURDUR
BURDUR'DA O BELDE KARANTİNA ALTINA ALINDI
BURDUR
BURDUR'DA OTOMOBİL REFÜJE ÇARPTI: 3 YARALI
ISPARTA VE BURDUR
ISPARTA VE BURDUR'DA 11 BİN 848 ÖĞRENCİ LGS HEYECANI YAŞADI
Başkan Ercengiz, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp’imakamında ağırladı.
Başkan Ercengiz, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp’imakamında ağırladı.
BURDUR
BURDUR'DA KAZA YAPAN KAMYONETTE SIKIŞAN 2 YARALIYI İTFAİYE KURTARDI
SINAV GÜNÜ KIRTASİYELER AÇIK OLACAK
SINAV GÜNÜ KIRTASİYELER AÇIK OLACAK
FETÖ/PDY SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELEDE BURDUR
FETÖ/PDY SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELEDE BURDUR
BURDUR BAROSU BAŞKANI RAMAZAN GEDİK:
BURDUR BAROSU BAŞKANI RAMAZAN GEDİK:
Flamingoların Yarışlı Gölü
Flamingoların Yarışlı Gölü'ndeki görsel şöleni ilgi çekiyor
TARİHİ ESER NİTELİĞİ TAŞIYAN (2) PARÇA MOZAİĞİ SATMAYA ÇALIŞAN 3 KIŞI YAKALANDI
TARİHİ ESER NİTELİĞİ TAŞIYAN (2) PARÇA MOZAİĞİ SATMAYA ÇALIŞAN 3 KIŞI YAKALANDI
Burdur Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü LGS sınavına girecek öğrencilere 1000 adet sınav seti hediye
Burdur Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü LGS sınavına girecek öğrencilere 1000 adet sınav seti hediye
Başkan  Ercengiz
Başkan Ercengiz'den Burdur Ziraat OdasıBaşkanı Kemal Kubilay’ı ziyaret
BAŞKAN ERCENGİZ, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ.
BAŞKAN ERCENGİZ, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ.
BURDUR VALİSİ ALİ ARSLANTAŞ GÖREVE BAŞLADI
BURDUR VALİSİ ALİ ARSLANTAŞ GÖREVE BAŞLADI
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'den taziye ziyareti
BAKANLIK NEZDİNDE YARALAR SARILACAK
BAKANLIK NEZDİNDE YARALAR SARILACAK
VALİ HASAN ŞILDAK, BURDUR
VALİ HASAN ŞILDAK, BURDUR'A VEDA ETTİ
KARAMANLI BARAJI
KARAMANLI BARAJI'NA 30 BİN YAVRU SAZAN BIRAKILDI
DEPREM BURDUR
DEPREM BURDUR'DA HİSSEDİLDİ
Hatçam türküsünü oyun havasına çeviren fenomene tepki!
Hatçam türküsünü oyun havasına çeviren fenomene tepki!
SALDA GÖLÜ
SALDA GÖLÜ'NE "KONTROLLÜ SOSYAL HAYATTA" ZİYARETÇİ İLGİSİ
Vali Hasan ŞILDAK’ ın Veda Mesajı
Vali Hasan ŞILDAK’ ın Veda Mesajı
VALİ HASAN ŞILDAK
VALİ HASAN ŞILDAK'IN VEDA YEMEĞİNE SİYASİ TEPKİ DAMGASI!..
BURDUR
BURDUR'DA SON 20 GÜNDE KOVİD-19 VAKASI GÖRÜLMEDİ
BURDUR
BURDUR'DA ŞÜPHELİLERİ KOVALARKEN DÜŞEREK BAŞINI TAŞA ÇARPAN POLİS YARALANDI
BURDUR
BURDUR'DA DEVRİLEN TRAKTÖRÜN ALTINDA KALAN KİŞİ ÖLDÜ
Başkan Ercengiz’den Rehabilitasyon Merkezlerine ziyaret
Başkan Ercengiz’den Rehabilitasyon Merkezlerine ziyaret
Vali Hasan Şıldak, Veda ziyaretlerine devam ediyor.
Vali Hasan Şıldak, Veda ziyaretlerine devam ediyor.
“GÖNÜL SEFERBERLİĞİ İLE AK PARTİ GÖLHİSAR’DA”
“GÖNÜL SEFERBERLİĞİ İLE AK PARTİ GÖLHİSAR’DA”
BURDUR’DA BİR KADIN BAHÇEDE ÖLÜ BULUNDU
BURDUR’DA BİR KADIN BAHÇEDE ÖLÜ BULUNDU
BURDUR
BURDUR'DA 5 KATLI APARTMANIN ÇATISINDA ÇIKAN YANGIN PANİĞE YOL AÇTI
BURDUR
BURDUR'DA KAMYON İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI
CANLI YAYINDA 1 MİLYON TL
CANLI YAYINDA 1 MİLYON TL'YE SATILDI
Başkan Ercengiz, sağlık çalışanlarını unutmadı
Başkan Ercengiz, sağlık çalışanlarını unutmadı
BURDUR
BURDUR'DA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ
BURDUR
BURDUR'DA DOLU YAĞIŞI TARIM ALANLARINA ZARAR VERDİ
BURDUR
BURDUR'DA SİLAHLI SALDIRI: 1 YARALI
Burdur Valisi Hasan Şıldak, Başkan Ercengiz’e veda ziyareti.
Burdur Valisi Hasan Şıldak, Başkan Ercengiz’e veda ziyareti.
YEŞİLOVA
YEŞİLOVA'DA ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ KENDİ OYUNCAKLARINI YAPACAK
Başkan Şenel
Başkan Şenel'e Ziyaret
Başkan Ercengiz, Muhtarlarla bir araya geldi
Başkan Ercengiz, Muhtarlarla bir araya geldi
BURDUR
BURDUR'DA YILDIRIM İSABET EDEN 13 KOYUN TELEF OLDU
"GLADYATÖRLER ŞEHRİ" DEVASA ANITSAL YAPILARIYLA DİKKATİ ÇEKİYOR
"GLADYATÖRLER ŞEHRİ" DEVASA ANITSAL YAPILARIYLA DİKKATİ ÇEKİYOR
Başkan Ercengiz
Başkan Ercengiz'den destek
FETÖ
FETÖ'NÜN "EMNİYET MAHREM YAPILANMA SORUMLUSU" OLDUĞU İDDİA EDİLEN ZANLI TUTUKLANDI
KARARNAME YAYINLANDI BURDUR VALİSİ DEĞŞTİ
KARARNAME YAYINLANDI BURDUR VALİSİ DEĞŞTİ
BURDUR
BURDUR'DA UYUŞTURUCU OPERASYONUNDA YAKALANAN 3 ZANLI TUTUKLANDI
AA ANTALYA BÖLGE MÜDÜRÜ YILDIRIM
AA ANTALYA BÖLGE MÜDÜRÜ YILDIRIM'DAN VALİ ŞILDAK'A ZİYARET
Yurt Dünya BURDUR
Yurt Dünya BURDUR'DA HATALI SOLLAMA KAZASI: 3 YARALI
BAŞKAN MÜMTAZ ŞENEL RESMEN GÖREVİNİN BAŞINDA
BAŞKAN MÜMTAZ ŞENEL RESMEN GÖREVİNİN BAŞINDA
Haber Yazılımı