Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 17:48
 
İçişleri Bakanı Soylu: DEAŞ'ın çok önemli bir adamını Suriye'de ele geçirdik
İçişleri Bakanı Soylu, "DEAŞ'ın çok önemli bir adamını Suriye'de ele geçirdik. Verdiği bilgilerle neler yaptığını ifade etmektedir. Sorgusu arkadaşlarımız tarafından devam etmektedir." dedi.
- Haberi
İçişleri Bakanı Soylu: DEAŞ'ın çok önemli bir adamını Suriye'de ele geçirdik

Van

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van'da bir otelde düzenlenen "Korucular Hizmet İçi Eğitim Semineri"nde konuştu.

DEAŞ'lıları ülkeleri kabul etmeye yanaşmasa da geri gönderdiklerini ve ayrım gözetmediklerini belirten Soylu, "Kimin kimi desteklediğine bakmıyoruz. Kendimize ait bir politikamız var ve onu tavizsiz uyguluyoruz. Yolumuzdan çekilen çekilir, çekilmeyen sonuçlarıyla yüzleşir." ifadesini kullandı. 

"Buradan iki ülkeye hassaten teşekkür etmek isterim. Biri Almanya, diğeri Hollanda.." diyen Soylu, şöyle devam ettİ:

"Birinin içişleri bakanıyla diğerinin de adalet ve güvenlik bakanlarıyla yaklaşık 5 gündür yürüttüğümüz görüşmeler ve değerlendirmeler sonucu yapıcı bir tutum sergilediler. DEAŞ'tan kendi ülkemizde bulunan, aynı zamanda Suriye'de şu anda gözetimimiz atında bulunan Rasulayn ve Tel Abyad'ta hem TSK hem de Suriye Milli Ordusunun yakalayıp kendi gözetimimiz altına yani Cerablus ve Azez bölgesinde şu an gözetimimiz altında bulunan alanda tuttuklarımız da dahil olmak üzere kendi memleketlerine mensup DEAŞ'lı teröristleri aynı zamanda eşleri ve çocukları her birini alacaklarını dün akşam itibariyle teyit ettiler, dile getirdiler. "

Soylu, terörle mücadelenin kararlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayarak, "Diğer ülkelerden de aynı iş birliği ve yakınlığı ile aynı yapıcı tutumu beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Eğer terörle hep birlikte mücadele edilecekse kusura bakmayın herkes teröristine sahip çıkacak. Biz kimsenin teröristinin oteli değil, misafirhanesi değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

"Terör örgütlerine yönelik operasyonlar kararlı şekilde devam ediyor"

Sınır içerisinde ve dışında terör örgütlerine yönelik operasyonların kararlı bir şekilde devam ettiğini anlatan Bakan Soylu, "DEAŞ'ın çok önemli bir adamını yakın zamanda Suriye'de ele geçirdik. Verdiği bilgilerle neler yaptığını ifade etmektedir. Sorgusu arkadaşlarımız tarafından devam etmektedir." diye konuştu.

"Biz devletiz ve terörün çok acısını çeken bir milletiz." ifadesini kullanan Soylu, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda şunu söylemek isterim. FETÖ ile mücadelemiz aynı kararlılıkla davam etmektedir. Kamuoyu, milletimiz rahat olsun. FETÖ meselesinin Türkiye'de dibini kazıyana kadar vazgeçmeyiz, vazgeçen namerttir. FETÖ'ye önümüzdeki günlerde çok önemli bir operasyonun hazırlıklarını arkadaşlarımız yapıyor. Bu musibetleri bu ülkenin üzerinde bir daha kötü emel düşünmeyene kadar kazımaya kararlıyız. Burada şahsımızın olup olmaması önemli değildir. Hiç kimse aman bu adamlar değişti başkaları gelir mücadele biter diye beklemesin. Bu mücadeleyi bu milletin evlatları sonuna kadar yürüteceklerdir."

"Biz güçlü olmak için güçlü bir koşu yapıyoruz"

Soylu, Türkiye'nin kardeşliğine kurşun sıkan hain terör örgütüne karşı yıllardır asker, polis ve jandarmayla aynı safta mücadele eden güvenlik korucularıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'de terörle mücadelenin yıllardır kararlılıkla devam ettiğini anlatan Soylu, PKK'nın dinsiz bir örgüt olduğunu ve temel amacının bu topraklarda öğretilen İslam'ın şartlarını, camilerde, Kur'an kurslarında, okullarda öğretilenleri bu coğrafyadan silmeye çalıştığını belirtti.

Batının, PKK ve PYD'ye sahip çıkmasının arkasındaki temel felsefenin de bu olduğunu vurgulayan Soylu, "Mesele bu topraklardaki inanç kuvvetini zayıflatmak ve doğru yolu yoksun kılmaya çalışmak." dedi.

Terör örgütü PYD'ye sahip çıkanların, ismini değiştirerek onu bir meşru örgüt haline getirmeye çalışanların bu coğrafyadaki katliamlardan, kardeşi kardeşe düşürmeden mesul olduklarını belirten Soylu, "Biz bütün dünyayı kendine imrendiren bir medeniyetin çocuklarıyız. Bizim bakışımız, değerlendirmemiz sadece ülkemizin sınırlarını ihtiva eden 780 bin kilometre kareyle yeterli değildir. Biz güçlü olmak için güçlü bir koşu yapıyoruz." diye konuştu.

"Artık bu işe son vermemizin zamanı geldi"

Yurt içi ve dışında gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sayesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde huzur, kardeşlik, istikrar ve gelişmişlik yaşandığını anlatan Soylu, "Bu bölgeleri nasıl huzurlu hale getirdiysek coğrafyamızı da siz kardeşlerimizle beraber huzurlu hale getireceğiz. Bu, bizim inancımızdır. Kardeşliğimizi etrafımızdaki coğrafyaya yayacağız." değerlendirmesini yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin dünyanın en ahlaksız terör örgütüyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"İnsana saygısı olmayan, kadına saygısı olmayan ve çocuğa saygısı olmayan bir terör örgütüyle karşı karşıyayız. Onun için dağlarda her türlü ahlaksızlığı ve sapıklığı ortaya koyuyorlar. Sorunumuz bir terör örgütü değil ahlakımızı ortadan kaldırmaya çalışan, bunu sabote etmeye çalışan bir terör örgütüyle karşı karşıyayız. Onun için milletin çoluk çocuğu dağda sefil edilirken liderleri uyuşturucudan, kaçakçılıktan cebe indirdikleri milyarlarca dolarla beraber kendi lüks hayatlarını yaşarlar. Kendileri bu işin siyasi sözcülüğünü yaparken çocukları dünyanın en pahalı memleketlerinde, en pahalı arabalarla ve en pahalı üniversitelerde okuyor. Artık bu işe son vermemizin zamanı geldi."

Bakan Soylu, bölgede huzurla birlikte yatırımların arttığını, dünyanın en önemli ayakkabı üreticisi firmasının Ağrı'da fabrika kurduğunu anlattı.

"Terör, istikrarsızlık olsa bunlar olur mu?" diyen Soylu, "Bu fırsatı bir daha yakalayamayız. İlk kez terör örgütünü böyle yakaladık. İlk kez güçlü bir lider ve onunda hareket eden bir millet ama aynı zamanda 21. yüzyılda doğru stratejileri oluşturan bir politikayla beraber yürüyoruz." ifadesini kullandı.

"Terör örgütleriyle topyekün mücadele ediyoruz"

Bakan Soylu, insanların evini, barkını yıkanların, devletin yaptığı yatırımlardan rahatsız duyduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Geçen gün kendi haber ajanslarında bizim bakanlığın bütçesiyle ilgili bir haber kaleme almışlar. Haberin sonunda neyi eleştirmişler biliyor musunuz? Bizim bütçe kalemleri arasındaki hane halkına yapılan transferler başlığını. Ondan rahatsız olmuşlar. İnsanların evini, barkını yıkacaklar, yaptıkları eylemlerle insanların malına, mülküne zarar verecekler, sonra da devlet burada sorumluluk üstlenip vatandaşının derdine derman olduğunda da rahatsız olacaklar. Eğer o Kandil'deki pis adamlar, o ahlaksız adamlar, onların kravat takmış sözcüleri, benim Kürt kökenli vatandaşımı düşünüyor olsalardı, eğer onlar birazcık adam olsalardı millete ihanet içinde olmazlardı. Her yıl örgüte katılanlardan 3 kat fazlası ya teslim oluyor ya ikna yoluyla dağdan iniyor. Rakamlar ortada. 2016 yılında örgüte katılım 703, ikna ve teslim toplamı 466. 2017'de bu devran tersine döndü, katılım 703'ten 161'e düştü, ikna ve teslim 417 oldu. 2018'de katılım 136, ikna ve teslim toplamı 383 oldu. Bu yıl, örgüte katılım şu ana kadar 104, ikna ve teslim toplamı ise 297 oldu. İşte bütün kıvranmaları bu gidişat ve tükeniş sebebiyledir. Hepsini tek tek biliyoruz."

"Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar girilmedik yer kalmayacaktır"

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de terör örgütü PKK'nın geçmişte insanların huzursuz şekilde buraları terk etmesine, fakirleşmesine neden olduğunu anlattı.

"Vatandaşın huzurunu bozan, PKK başta olmak üzere bütün terör örgütlerini burada tamamen yok edeceğiz." diyen Çetin, konuşmasına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızın emir direktifleri doğrultusunda son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar girilmedik yer kalmayacaktır. Kıran-6 operasyona başlattık. Bunun devamı gelecek. Burada huzur kalıcı olarak sağlanıncaya kadar bölge teröristlerden temizleninceye kadar kesintisiz operasyonlar devam edecektir. Son 3 yılda koruculara verilen desteklerden dolayı sayın bakanımıza teşekkür ederiz. Bugün korucular subayımızdan, ast subaylardan, uzmanlardan farksızdır. Daha önce 2 bin 300 uzman jandarma koruculardan aldık. Çok değerli hizmetleri var. Bundan sonra da korucularımızla, tüm güvenlik güçlerimizle, yüce milletimizin desteğiyle terörü ülkemizden kazıyıp atacağız." 

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez ise kent genelinde 385 gönüllü, 5 bin 206 güvenlik korucusunun görev yaptığını ifade ederek, "Bunlardan oluşan 441 timimiz bulunuyor. 1984 yılından bu yana 5 bin 321 güvenlik korucumuz emekli oldu. Komutanlığımız tarafından korucularımıza sürekli eğitimler veriliyor. Bu sayede korucularımız profesyonel birer jandarma haline gelmiştir. Van'da terörle mücadelede 171 güvenlik korucumuz şehit olmuş, 159 güvenlik korucumuz gazi olmuştur. Bakanlığımız tarafından ülkemizde tüm korucularına yönelik olarak organize edilen hizmet içi eğitim programının ilkinin Van'da düzenlenmesi ve programa katılan sayın bakanımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu.(AA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: İçişleri, Bakanı, Soylu:, DEAŞ'ın, çok, önemli, bir, adamını, Suriye'de, ele, geçirdik,
Yorumlar
Diğer Haberler
BAŞKAN BÖCEK’TEN OTOGAR ESNAFINA KİRA MÜJDESİ
BAŞKAN BÖCEK’TEN OTOGAR ESNAFINA KİRA MÜJDESİ
DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ!
DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ!
HER ŞEY "SİL BAŞTAN"  ELE  ALINMALI...
HER ŞEY "SİL BAŞTAN" ELE ALINMALI...
Göbeklitepe’nin sorumlusu Göbeklitepe’yi anlatacak
Göbeklitepe’nin sorumlusu Göbeklitepe’yi anlatacak
Özel’den “Cami müze olsun” teklifine tepki
Özel’den “Cami müze olsun” teklifine tepki
TEŞEKKÜR VE TAZİYE
TEŞEKKÜR VE TAZİYE
 LİDER NASIL OMALI?
LİDER NASIL OMALI?
SEVGİ ÜZERİNE!
SEVGİ ÜZERİNE!
Yazar Ömür Çelikdönmez Bayram Mesajı Yayınladı
Yazar Ömür Çelikdönmez Bayram Mesajı Yayınladı
Şanlıurfa Platformu canlı yayınlara başlıyor
Şanlıurfa Platformu canlı yayınlara başlıyor
ŞANLIURFA PLATFORMU
ŞANLIURFA PLATFORMU'NDAN KADİR GECESİ MESAJI
DOĞRUYLA YANLIŞIN MÜCADELESİ...
DOĞRUYLA YANLIŞIN MÜCADELESİ...
"Trump
"Trump'ın Ölüm Saati" Times Meydanı'na asıldı
EFTEN PÜFTEN ŞEYLERLE Mİ UĞRAŞIYORUM?
EFTEN PÜFTEN ŞEYLERLE Mİ UĞRAŞIYORUM?
ÇİFT KARAKTERLİ OLMAK!
ÇİFT KARAKTERLİ OLMAK!
Bir millet ki yarısı hain!
Bir millet ki yarısı hain!
BAŞARININ SIRRI!
BAŞARININ SIRRI!
"Kirgizistan
"Kirgizistan'da Zafer Bayramı" Ankara Büyükelçiliği'nin Mesajı
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN...
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN...
ELEŞTİRİ AYRI ŞEYDİR, HAKARET AYRI ŞEYDİR!
ELEŞTİRİ AYRI ŞEYDİR, HAKARET AYRI ŞEYDİR!
GÜNÜMÜZÜN HASTALIKLARI...
GÜNÜMÜZÜN HASTALIKLARI...
ANKARA BAROSU HUZURUMUZU KAÇIRDI
ANKARA BAROSU HUZURUMUZU KAÇIRDI
Kepez’e 4. Kreş
Kepez’e 4. Kreş
İNSAN İNSANA MUHTAÇTIR
İNSAN İNSANA MUHTAÇTIR
KOVİD 19 VİRÜSÜ DÜNYANIN ÜZERİNE AZRAİL GİBİ ÇÖKTÜ!
KOVİD 19 VİRÜSÜ DÜNYANIN ÜZERİNE AZRAİL GİBİ ÇÖKTÜ!
Hukukçular Birliği’nden Ankara Barosu’na kınama
Hukukçular Birliği’nden Ankara Barosu’na kınama
SİNE-İ MİLLETTEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NE (TBMM 100. YILI)
SİNE-İ MİLLETTEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NE (TBMM 100. YILI)
EBELİK İKİ CANA HİZMET MESLEĞİDİR.
EBELİK İKİ CANA HİZMET MESLEĞİDİR.
Isparta’da bu kez kolay kurtuldu
Isparta’da bu kez kolay kurtuldu
Eyyüp AYDIN: SU UYUR FIRSATÇILAR UYUMAZ!
Eyyüp AYDIN: SU UYUR FIRSATÇILAR UYUMAZ!
Kamuoyunun Dikkatine;
Kamuoyunun Dikkatine;
KURTULUŞ AKIL VE BİLİMDEDİR!
KURTULUŞ AKIL VE BİLİMDEDİR!
BEN POLİSİM
BEN POLİSİM
BAŞDEĞİRMEN’İ AYRIMCILIK YAPMAKLA SUÇLADI
BAŞDEĞİRMEN’İ AYRIMCILIK YAPMAKLA SUÇLADI
ISPARTA’NIN İMAJI KORONADAN KÖTÜ ETKİLENDİ
ISPARTA’NIN İMAJI KORONADAN KÖTÜ ETKİLENDİ
BELEDİYE SINIFTA KALDI
BELEDİYE SINIFTA KALDI
OLMAK MI ZOR, YAPMAK MI?
OLMAK MI ZOR, YAPMAK MI?
ISPARTA KOVID-19’A NAKAVT OLDU
ISPARTA KOVID-19’A NAKAVT OLDU
HIRS NEFRETTEN DAHA TEHLİKELİDİR!
HIRS NEFRETTEN DAHA TEHLİKELİDİR!
Böyle giderse İtalya gibi oluruz
Böyle giderse İtalya gibi oluruz
İNSANLAR VE İNSANLIK!
İNSANLAR VE İNSANLIK!
Burdur
Burdur'da tarlasını süren çiftçi Roma dönemine ait yapı parçaları buldu
DİKKAT !! KORONA VİRÜSÜ DÜNYAYI SARDI.
DİKKAT !! KORONA VİRÜSÜ DÜNYAYI SARDI.
Size bir soru : “Tarihte uygarlığın ilk işareti nedir? “
Size bir soru : “Tarihte uygarlığın ilk işareti nedir? “
Büyükşehir huzurevinde önlemleri artırdı
Büyükşehir huzurevinde önlemleri artırdı
BÜYÜKŞEHİR, KENTTE ZEMİN TEMİZLİĞİ ÇALIŞMASI YAPTI
BÜYÜKŞEHİR, KENTTE ZEMİN TEMİZLİĞİ ÇALIŞMASI YAPTI
İkinci bir koronavirüs dalgasıyla karşılaşabiliriz
İkinci bir koronavirüs dalgasıyla karşılaşabiliriz
Tüketiciler sağlıklı yaşam için
Tüketiciler sağlıklı yaşam için 'organik ve katkısız ürün' arıyor
CORONA GÜNLERİNDE “HOLLYWOOD’DAN MUT’A” UZANAN BİR IŞIK…
CORONA GÜNLERİNDE “HOLLYWOOD’DAN MUT’A” UZANAN BİR IŞIK…
Gazetecilerin sağlıkları güvence altına alınmalı
Gazetecilerin sağlıkları güvence altına alınmalı
ALKIŞLIYORUZ…
ALKIŞLIYORUZ…
Espiye Kaymakamı kurtarılamadı
Espiye Kaymakamı kurtarılamadı
ITALYAN BIR   DOKTOR ANLATIYOR.....
ITALYAN BIR DOKTOR ANLATIYOR.....
80 öğrenciye burs
80 öğrenciye burs
MEZİTLİ’DE İHTİYAÇ OLAN  ” SALON”  BOŞTA ve BAKIM BEKLİYOR...
MEZİTLİ’DE İHTİYAÇ OLAN ” SALON” BOŞTA ve BAKIM BEKLİYOR...
Şanlıurfalılar Ankara’da ağaç dikecek
Şanlıurfalılar Ankara’da ağaç dikecek
Isparta’da Mevlid-i Nebi Gençlik Yarışması yapıldı
Isparta’da Mevlid-i Nebi Gençlik Yarışması yapıldı
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!
Türk halkının kalbi İdlib
Türk halkının kalbi İdlib'de Mehmetçikle beraber
TİNGADER’den BLT Türk Tv’ye ziyaret
TİNGADER’den BLT Türk Tv’ye ziyaret
TİNGADER’DEN MEDYA ÖDÜLÜ
TİNGADER’DEN MEDYA ÖDÜLÜ
Rusya’nın Boğazını Sıkma Zamanı Geldi
Rusya’nın Boğazını Sıkma Zamanı Geldi
Lotus’un koçluk eğitimi başladı
Lotus’un koçluk eğitimi başladı
GAZELHANLAR GECESİ
GAZELHANLAR GECESİ
Bilinçaltını keşfet yaşam kaliteni yükselt
Bilinçaltını keşfet yaşam kaliteni yükselt
Şefkat Derneği’nden İdlib’e yardım
Şefkat Derneği’nden İdlib’e yardım
Büyükşehir’den Yine “Umut” Dolu Bir Kurtarma Hikayesi
Büyükşehir’den Yine “Umut” Dolu Bir Kurtarma Hikayesi
Anafartalar (Güllük) Caddesi Asfalt Yenileme Çalışmaları tamamlandı
Anafartalar (Güllük) Caddesi Asfalt Yenileme Çalışmaları tamamlandı
URSİAD Bahçivan’la devam ediyor
URSİAD Bahçivan’la devam ediyor
TİNGADER’DEN VALİ ERİN’E ZİYARET
TİNGADER’DEN VALİ ERİN’E ZİYARET
ŞİDDET VE SEVGİSİZLİK!
ŞİDDET VE SEVGİSİZLİK!
Sevgililer günü 14 Şubat Cuma burç yorumları! Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık...
Sevgililer günü 14 Şubat Cuma burç yorumları! Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık...
Tütüncü, Antalya’nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
Tütüncü, Antalya’nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
"Devlet Nasıl Biter ve Çökertilir?"
"Devlet Nasıl Biter ve Çökertilir?"
İNSANCA VE HAKÇA YAŞAMAK!
İNSANCA VE HAKÇA YAŞAMAK!
MARMARA BÖLGESİNE  ALTERNATİF: “ÇUKUROVA”…
MARMARA BÖLGESİNE ALTERNATİF: “ÇUKUROVA”…
Esendemir’le yola devam
Esendemir’le yola devam
Geleneksel tirit gününün 6.’sı büyük coşkuyla düzenlendi
Geleneksel tirit gününün 6.’sı büyük coşkuyla düzenlendi
EFLATUN
EFLATUN'A SORMUŞLAR
Haber Yazılımı