Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 09:44
 
İran’ı Irak’tan vurmak nasıl bir şey?
- Haberi
İran’ı Irak’tan vurmak nasıl bir şey?

 İran’ı Irak’tan Vurmak Nasıl Bir şey?

Irak kaynıyor. Bu gidişle dikiş tutmaz. Bölünme misyonunu Kürt bölgesi bir şekilde bugüne taşıdı.

Ama etnik bölünme değil, din odaklı bölünme daha işlevsel. Bu bölünme Necef ulemasının Kum ulemasına başkaldırısı.

Necefli Şii Liderlerin geçen yıl Suudi Arabistan ziyaretlerine bir bakın. İsyanında maliyeti var.

Halkın işini gücünü bırakarak sokakları mesken tutmasının da maliyeti var.

Necef Ulemasının topladığı 'Humus' bu isyanın finansına  yeter mi sanıyorsunuz?

Irak Halkı Neden İsyan Ediyor?

Irak'ta Şiiler Şiilere karşı. Ortada Ezidi, Nasturi, Kürt veya Türkmen etnisitesinden kaynaklı  olaylar zinciri yok.

Protestocular baskın şekilde Şii nüfusundan. Talepler ekonomik ve siyasi. Protestolar yönetimi tepeden tırnağa hem sarıyor hem de sarsıyor.

Iraktaki siyasi istikrarsızlık bölge ülkelerini yakından ilgilendiriyor. Çünkü Irak’taki yönetim değişikliği İran’ın 1979 devrimi sonrasında bölgede oluşturmaya çalıştığı Şii Kuşak projesinin sonu demek.

Velayeti Fakih rejiminin Şii Kuşak projesi sadece İran’ı değil de bu projeye destek veren Irak, Suriye, Yemen ve Lübnan’ı bitirdi, zor durumda bıraktı.

Tahran'ın Şii Kuşak kapsamındaki ülkelerde etkisini artırmak için yıllar boyunca merkezi yönetimlere destek vermişti. Lübnan ve Irak’ta hükümet karşıtı protestolar, İran’ın bu Şii Kuşak projesinin sonu.

Irak bir taraftan ABD emperyalizmi ile boğuşurken diğer yandan Pers yayılmacılığı ile mücadele ediyor.

Saddam Hüseyin'in kanlı şekilde bastırdığı Iraklı Şiilerin ayaklanmasını kaderin cilvesine bakın ki şimdi de İranlı  Şiiler aynı yöntemle önlemenin peşinde.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor.

Irak’ta ortalama insan yaşamı bile kısaldı. Körfez Harbi öncesi ve sonrası Irak'a uygulanan ekonomik yaptırımlar ve ABD öncülüğündeki küresel emperyalist istila Irak halk sağlığının en büyük tehdid unsuru.

İşgal ve iç savaşı izleyen yıllarda Irak’ın sağlık sistemi yıkıma uğrayınca, bunun sonucunda ülkede ortalama yaşam süresi erkeklerde 58,7’ye, kadınlarda ise 62,9’a düştü.

Günümüzde çoğu hane halkının düzenli ve sağlıklı bir su kaynağına erişimi yok.

Sürekli kesintilerle karşı karşıya olan Iraklıkar, su tankerlerinden ya da açık kuyulardan su ihtiyaçlarını karşılıyor.

Salgın hastalıklar can alıyor.

Viran olmuş, harabeye dönmüş Irak'ta barınma koşulları içler acısı. Neden mi? Çünkü Haçlı hava kuvvetleri evlerini başlarına göçürdü.

ABD’nin açtığı savaş sırasında ve sonrasında yaşananlar yüz binlerce kişinin evini yok etti ve milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu.

Öyleki halen yüzbinlerce Iraklı oluklu saç çatısı bulunan ve rüzgarın içeride çalıp oynadığı derme çatma barakalarda ikamet ediyor.

Irak halkının yüzde 51’i sıkış tepiş, üst üste yaşıyor.  Düşünsenize 10 kişi tek bir evde.  Hayat parası olana güzel.

Irak, OPEC’in en büyük ikinci petrol üreticisi ve dünyadaki en büyük beşince ham petrol rezervlerine sahip. Ama kazın ayağı öyle değil.

Geçtiğimiz yıl 100 milyar dolardan fazla petrol gelirine rağmen bu paranın, Irak halkına beş kuruşluk yararı yok.

Bu paralar nereye gitti? derseniz, uluslararası petrol şirketlerinin ve onların Iraklı siyaset ve iş dünyası çevrelerindeki rüşvetçi yerli işbirlikçilerinin cebine indi.

Nitekim Transparency International adlı kuruluşa göre Irak, dünyada yolsuzluğun en yaygın olduğu 12. Devlet.

Tam da “Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul; / Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul”luk bir durum.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor.

 Protestolar, yaygın yoksulluğa, aşırı boyutlara ulaşan işsizliğe, en temel hizmetlerin yokluğuna, ABD’nin 2003’teki işgalinden beri Irak’ta sosyal gerçekliğe dönüşen sistemli yolsuzluğa  karşı.

Gösteriler; Obama döneminde Washington/Tahran konsarsiyumunun güzelim ülkeyi mahveden, böl ve yönet stratejisinin parçası olarak kışkırttığı, şiddetli mezhepsel çatışmalara yönelik kitlesel meşru öfkeyi yansıtıyor.

 İranlılar ve Iraklı taşeronları doğru okuma yapıyorlar mı? Sanmıyorum

General Kasım Süleymani Bağdat’ta Göstericilere Ateş Açılmasını Tavsiye Etti mi?

Zulümle abad olunmayacağını  en iyi İranlı  muktedirlerin bilmesi gerekiyor.

Çünkü 1979 devriminde tüm dünya Kuran ayetlerinin makineli tüfek mermisinden daha tesirli olduğuna tüm dünya tanıklık etmişti.

Şimdi Irak’ta kendileri, makineli tüfek mermileriyle Kuran ayetlerinin donattığı halkı durdurmaya çalışıyor.

Irak’ta hükümet karşıtı protestoların patlak vermesinden bir gün sonra İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani gece geç saatlerde Bağdat'a giriş yaptı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bakanlıkların ve büyükelçiliklerin bulunduğu sıkı güvenlik önlemleriyle korunan Yeşil Bölge’ye helikopterle inen Kasım Süleymani, sürpriz bir şekilde Başbakan yerine bir grup üst düzey güvenlik yetkilisiyle buluştu.

İran Devrim Muhafızları’nın elit birliği Kudüs Gücü’nün Komutanı ve İran’ın bölgesel güvenlik sisteminin mimarı Kasım Süleymani’nin, Bağdat’a gidişi başkentte ve Irak’ta Şiiler’in merkezinde patlak veren, İran’ın ülkenin işlerine müdahale etmemesi çağrılarının yapıldığı protestolarla ilgili Tahran’ın endişelerinin dışa vurumuydu.

Lübnan’daki protestolar da İran için tehlike çanlarının çalması demek.

Lübnan ve Irak’taki protestocular söylem ve eylemlerinde, Tahran’la ilişkili hükümet ve grupları hedef alıyor.  İran’ın korkuya kapılması doğal çünkü iki ülkedeki gösteriler İran’ın bölgesel nüfuzu her an tarih olabilir.

Nitekim İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Irak ve Lübnan'daki hükümet karşıtı gösterilerden ABD ve Batılı istihbarat servisleri ile parasal destek veren bazı bölge ülkelerini sorumlu tuttu.

Kasım Süleymani’nin Bağdat ziyaretinden bir gün sonra, Irak’ta göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar daha da şiddetlendi.

Kimliği belirsiz keskin nişancıların göstericileri başından ve göğsünden vurduğu olaylarda ölenlerin sayısı 100’ü aştı. Bir haftadan daha kısa bir sürede yaklaşık 150 gösterici hayatını kaybetti.

Bu hafta yeniden başlayan gösterilerde siyah giyimli ve maskeli şahıslar Bağdat hükümeti askerlerinin önünde durarak göstericilere göz yaşartıcı gaz bombalarıyla müdahale ettiler.

Iraklılar  bu kişilerin kim olduğunu bilmediklerini bu şahısların İranlı olduklarını öne sürüyor.

Ne Yapsalar Boş Neceften Gelen Karar Vardır!

Bağdat Hükümetinin orantısız  güç kullanması yalnızca halk öfkesini körüklemeye yaradı.

On yılı aşkın bir süre önce milislerin, Amerikan askerleriyle karşı karşıya geldiği, Bağdat bölge kentinin parçası olan Sadr kentinin yoksul Şii mahallelerinde, kalabalıklar hem hükümet binalarını hem de hükümeti destekleyen Şii tabanlı partilerin bürolarını ateşe veriyor, yakıp yıkıyor.

,“Bütün hükümeti devirmek ve hepsini söküp atmak için buradayız”, “Hiçbirini istemiyoruz. Ne Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, ne Başbakan Adil Abdulmehdi. Hükümeti alaşağı etmek istiyoruz,” sloganları, Protestocuların dilinde.

Göstericiler, Bağdat’ın Yeşil Bölgesi’ne yürümelerinin yanı sıra, güney Irak genelinde çeşitli milis merkezlerini de hedef aldılar.

Amare’deki Bedr milisleri ve Divaniye’deki Asaib Ehl El Hak bunlar arasındaydı. Nasıriye’deki Seyyid El Şüheda’nın genel merkezi de ateşe verildi.

Grubun bölgede ne kadar güçlü olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu, önemli bir gelişmeydi.

Göstericiler, siyasi parti ve hükümet binalarına da saldırdılar. Divaniye’de Dava Partisi’nin, Samava’da Hikmet Partisi’nin genel merkezleri ve güneydeki Zi Kar, Kadisiye ve Vasit illerindeki yerel yönetim binaları yakıldı.

Yüzlerce gösterici Misan vilayetinin Meşru bölgesinde bulunan petrol kuyularına giden ana yolu trafiğe kapattı. Ayrıca petrol şirket çalışanlarının işe gitmesini engelledi.

‘İmam Humeyni Caddesi’nin adı ‘Ekim Devrimi Şehitleri Caddesi’ olarak değiştirildi

Irak’ta hükümet karşıtı gösteri düzenleyen protestocular, Şiilerin merkezi olan Necef şehrindeki ‘İmam Humeyni Caddesi’nin adını ‘Ekim Devrimi Şehitleri Caddesi’ olarak değiştirdi.

Protestocular, ‘İmam Humeyni Caddesi’nin adını tabeladan silerek, aynı caddeye ‘Halkın emriyle: Ekim Devrimi Şehitleri Caddesi olarak değiştirildi’ yazan bir afiş astılar. 

Bu ikonik gösterge Kum kökenli din anlayışının Irak topraklarında sonunun geldiğinin işareti.

Necef'teki yerel yönetim, yerel konsey tarafından yapılan ‘Necef Uluslararası Havalimanı’na giden caddeye İmam Humeyni Caddesi adını verme’ teklifini Ağustos 2014'te onaylamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ise 18 Şubat 2015 tarihinde caddeyi resmen açmıştı. İmam Humeyni, Şah rejimi tarafından sürgün edildikten sonra Irak’ın Necef şehrinde 14 yıl kalmıştı.

O köprünün altından çok sular aktı. Ne eski tas ne eski hamam var?

Bağdat'ta ve güneydeki bazı şehirlerde yapılan gösterilerde, Irak'taki iktidar sahiplerine Tahran nüfuzunun egemenliği altında olduklarına ilişkin ithamlarda bulunan protestocular İran bayrağı da yaktı.

Kerbela'daki İran Konsolosluğu taşlandı. Olay yerinden paylaşılan görüntülerde, konsolosluk binasından dumanlar yükseldiği görüldü.

Ülkenin güneyindeki Zikar vilayetinde ise göstericiler, Bakanlar Konseyi Genel Sekreteri Hamid el-Gazzi'nin inşaat halindeki evini ateşe verdi.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde, ekim ayının başından bu yana 200'den fazla kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler ise Irak'ta protestoların başlamasından bu yana 229 göstericinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Irak Halkı  Irak yönetiminde ABD-İran çekişmesini istemediğini ve bağımsız bir Irak istediğini iradesiyle ortaya koyuyor.

Yolun sonu görünüyor

Irak ve Lübnan'da haftalardır süren eylemlerde halk, canına tak ettiği için, yolsuzluğun son bulmasını ve hükümetlerinin istifasını istiyor.

Oysa bu de facto durum İran'a rahatsızlık verici. İran’ın güvenlik algısına göre bu eylemler, İran'ın Lübnan ve Irak'taki çıkarlarına yönelik tehdit.

Lübnan ve Irak’ta milli karaktere sahip gösterilerin hedefinde İran destekli mevcut siyasi iktidarlar var.

Neden göstericiler ülkelerindeki iktidarı hedef alıyor hiç düşündünüz mü?

Çünkü bu iktidarlar. yönetimler İran destekli gruplar sayesinde ayakta duruyor. İran, başında ABD belası varken, iki ülkede de yaşanan gerginlikten ve karmaşadan uzak durmak isteyebilir.

Ama korkunun ecele faydası yok. Sokaklara kızgın lavlar gibi akan östericilerin hedefinde İran'ın yerel müttefikleri olan silahlı kuvvetler de var.

Bush'a Ayakkabı Fırlatan Gazeteci Eylemcilerin Arasında

Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush'a basın toplantısı sırasında ayakkabılarını fırlatın Iraklı gazeteci, ülkeyi sarsan hükümet karşıtı gösterilerde yeniden sahneye çıktı.

Eski ABD Başkanı Bush, 2008 yılında Irak ziyareti sırasında Iraklı gazeteci el-Zeydi'nin ayakkabılı saldırısına uğramıştı.

Gazeteci, dönemin Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin yanında duran Bush'a, "Bu Irak halkının sana hoşçakal öpücüğü, seni köpek." demişti.

Bu hareketi nedeniyle yaklaşık 1 yıl hapis cezasına çarptırılan el-Zeydi, ülkedeki direniş hareketinin bir simgesi haline gelmişti.

Bağdat'ta Türk Lokantası Direnişin Merkez Üssü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta başlayan ve ülke geneline yayılan hükümet karşıtı gösterilerin ana merkezi başkentin göbeğinde ve "Türk Lokantası" adıyla bilinen terk edilmiş bir alışveriş merkezi oldu.

Saddam Hüseyin zamanında yapılan Dicle Nehri kıyısındaki 14 katlı metruk binada toplanan çoğunluğu gençlerden oluşan göstericiler, hükümet istifa edene kadar mekanı terk etmemekte kararlı olduklarını belirtiyor.

Iraklı yüzlerce gösterici burada yatıp kalkarak, yemeklerini de burada yiyor. Birçok genç ailelerini günlerdir görmediklerini, duş alamadıklarını ancak protestolara devam edeceklerini söylüyor.

Göstericiler "Türk Lokantası bizim kalemiz. Protestolar başladığından beri buradayız. Burada yiyor içiyor, kısaca burada yaşıyoruz. Halkını yok eden ve yolsuzluğa saplanmış hükümetin gitmesini istiyoruz." diyor.

Türk Lokantası Tahran'a verilen anlamlı bir mesaj. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup askeri birlikler son operasyonda, 2016'da İran ve Rus askeri uzmanlarının ortak çalışmasıyla kurulan Suriye ordusuna bağlı 5. Kolordu'nun paydaşları, Suriye, İran  ve Hizbullah güçleriyle çatıştı.

5. Kolordu’da komutanlık yapacak olanlar Hizbullah’ın özel birliklerinden seçilmişti. 5. Kolordu’nun görev alanı Humus’un kuzeyi, İdlib ve Rakka. Suriye rejim ordusundan rol çalan İranlı paramiliter güçler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin öncü birliklerine saldırdılar.

 İran da, ne öncesinde ne sonrasında asla Türkiye’nin Suriye politikasını tasvip etmedi.  Çünkü Türkiye’yi, Doğu ve Güney sınırlarından muhasaraya alan bir “Şii terör kuşağı” inşa ediyordu.

Türkiye şimdi İran'ı kendi tuzağına düşürdü. Irak Şiileriyle hesap soruyor. Türk Lokantası ne anlama geliyormuş? Kasım Süleymani ye sormalı.

İran'a mesaj Sadece Bağdat'tan Beyrut'tan  Değil Tebriz de Yüzbinlerce Traktör Taraftarı Türk Ordusuna Selam Durdu

İran Ligi'nde mücadele eden Güney Azerbaycan Türklerinin temsilcisi Traktör Tebriz'in taraftarları, İstiklal maçında "Türkiye" sesleriyle Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği harekatı destekledi.

İran'ın Tebriz bölgesinin takımı olan Traktör'ün yaklaşık 80 bin taraftarı asker selamı vererek Türkiye'nin Kuzey Suriye Harekatı'na destek verdi. Traktör takımının teknik direktörlüğünü Mustafa Denizli yapıyor.

Mustafa Denizli'nin çalıştırdığı Traktör Futbol Kulübü'nün İstiklal ile oynadığı futbol maçında 80 binin üzerinde Traktör taraftarı asker selamı verip Sehend Stadyumu'nu 'Türkiye' tezahüratlarıyla inletti.

İzmirli teknik direktör Mustafa Denizli'ye sevgi gösterisinde bulunup hep bir ağızdan "Türkiye" diyerek tribünleri inleten taraftarlar müthiş bir görsel şov sundu.

Maçı izlemek için Tahran, Erdebil başta olmak üzere dört bir yandan gelen 80 bine yakın taraftar statta tarihi görüntülere imza attı.

Traktör taraftarları Tebriz'in sokaklarında birbirlerine asker selamı verdi.

Sahi Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr  bu maçı izledi mi? Türk askeri selamı verip Türkiye tezahüratı yaptı mı? Doğrusu merak ediyorum.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İran’ı, Irak’tan, vurmak, nasıl, bir, şey?,
Yorumlar
Diğer Haberler
BU TAHTALIKÖYDE HAYAT VAR
BU TAHTALIKÖYDE HAYAT VAR
BİR DAHA YAŞANMASIN
BİR DAHA YAŞANMASIN
ZEHİRLİ DÜŞÜNCELER!
ZEHİRLİ DÜŞÜNCELER!
YIRTIK PANTOLON MODASI...
YIRTIK PANTOLON MODASI...
BAŞKAN BÖCEK’TEN OTOGAR ESNAFINA KİRA MÜJDESİ
BAŞKAN BÖCEK’TEN OTOGAR ESNAFINA KİRA MÜJDESİ
DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ!
DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ!
HER ŞEY "SİL BAŞTAN"  ELE  ALINMALI...
HER ŞEY "SİL BAŞTAN" ELE ALINMALI...
Göbeklitepe’nin sorumlusu Göbeklitepe’yi anlatacak
Göbeklitepe’nin sorumlusu Göbeklitepe’yi anlatacak
Özel’den “Cami müze olsun” teklifine tepki
Özel’den “Cami müze olsun” teklifine tepki
TEŞEKKÜR VE TAZİYE
TEŞEKKÜR VE TAZİYE
 LİDER NASIL OMALI?
LİDER NASIL OMALI?
SEVGİ ÜZERİNE!
SEVGİ ÜZERİNE!
Yazar Ömür Çelikdönmez Bayram Mesajı Yayınladı
Yazar Ömür Çelikdönmez Bayram Mesajı Yayınladı
Şanlıurfa Platformu canlı yayınlara başlıyor
Şanlıurfa Platformu canlı yayınlara başlıyor
ŞANLIURFA PLATFORMU
ŞANLIURFA PLATFORMU'NDAN KADİR GECESİ MESAJI
DOĞRUYLA YANLIŞIN MÜCADELESİ...
DOĞRUYLA YANLIŞIN MÜCADELESİ...
"Trump
"Trump'ın Ölüm Saati" Times Meydanı'na asıldı
EFTEN PÜFTEN ŞEYLERLE Mİ UĞRAŞIYORUM?
EFTEN PÜFTEN ŞEYLERLE Mİ UĞRAŞIYORUM?
ÇİFT KARAKTERLİ OLMAK!
ÇİFT KARAKTERLİ OLMAK!
Bir millet ki yarısı hain!
Bir millet ki yarısı hain!
BAŞARININ SIRRI!
BAŞARININ SIRRI!
"Kirgizistan
"Kirgizistan'da Zafer Bayramı" Ankara Büyükelçiliği'nin Mesajı
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN...
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN...
ELEŞTİRİ AYRI ŞEYDİR, HAKARET AYRI ŞEYDİR!
ELEŞTİRİ AYRI ŞEYDİR, HAKARET AYRI ŞEYDİR!
GÜNÜMÜZÜN HASTALIKLARI...
GÜNÜMÜZÜN HASTALIKLARI...
ANKARA BAROSU HUZURUMUZU KAÇIRDI
ANKARA BAROSU HUZURUMUZU KAÇIRDI
Kepez’e 4. Kreş
Kepez’e 4. Kreş
İNSAN İNSANA MUHTAÇTIR
İNSAN İNSANA MUHTAÇTIR
KOVİD 19 VİRÜSÜ DÜNYANIN ÜZERİNE AZRAİL GİBİ ÇÖKTÜ!
KOVİD 19 VİRÜSÜ DÜNYANIN ÜZERİNE AZRAİL GİBİ ÇÖKTÜ!
Hukukçular Birliği’nden Ankara Barosu’na kınama
Hukukçular Birliği’nden Ankara Barosu’na kınama
SİNE-İ MİLLETTEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NE (TBMM 100. YILI)
SİNE-İ MİLLETTEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NE (TBMM 100. YILI)
EBELİK İKİ CANA HİZMET MESLEĞİDİR.
EBELİK İKİ CANA HİZMET MESLEĞİDİR.
Isparta’da bu kez kolay kurtuldu
Isparta’da bu kez kolay kurtuldu
Eyyüp AYDIN: SU UYUR FIRSATÇILAR UYUMAZ!
Eyyüp AYDIN: SU UYUR FIRSATÇILAR UYUMAZ!
Kamuoyunun Dikkatine;
Kamuoyunun Dikkatine;
KURTULUŞ AKIL VE BİLİMDEDİR!
KURTULUŞ AKIL VE BİLİMDEDİR!
BEN POLİSİM
BEN POLİSİM
BAŞDEĞİRMEN’İ AYRIMCILIK YAPMAKLA SUÇLADI
BAŞDEĞİRMEN’İ AYRIMCILIK YAPMAKLA SUÇLADI
ISPARTA’NIN İMAJI KORONADAN KÖTÜ ETKİLENDİ
ISPARTA’NIN İMAJI KORONADAN KÖTÜ ETKİLENDİ
BELEDİYE SINIFTA KALDI
BELEDİYE SINIFTA KALDI
OLMAK MI ZOR, YAPMAK MI?
OLMAK MI ZOR, YAPMAK MI?
ISPARTA KOVID-19’A NAKAVT OLDU
ISPARTA KOVID-19’A NAKAVT OLDU
HIRS NEFRETTEN DAHA TEHLİKELİDİR!
HIRS NEFRETTEN DAHA TEHLİKELİDİR!
Böyle giderse İtalya gibi oluruz
Böyle giderse İtalya gibi oluruz
İNSANLAR VE İNSANLIK!
İNSANLAR VE İNSANLIK!
Burdur
Burdur'da tarlasını süren çiftçi Roma dönemine ait yapı parçaları buldu
DİKKAT !! KORONA VİRÜSÜ DÜNYAYI SARDI.
DİKKAT !! KORONA VİRÜSÜ DÜNYAYI SARDI.
Size bir soru : “Tarihte uygarlığın ilk işareti nedir? “
Size bir soru : “Tarihte uygarlığın ilk işareti nedir? “
Büyükşehir huzurevinde önlemleri artırdı
Büyükşehir huzurevinde önlemleri artırdı
BÜYÜKŞEHİR, KENTTE ZEMİN TEMİZLİĞİ ÇALIŞMASI YAPTI
BÜYÜKŞEHİR, KENTTE ZEMİN TEMİZLİĞİ ÇALIŞMASI YAPTI
İkinci bir koronavirüs dalgasıyla karşılaşabiliriz
İkinci bir koronavirüs dalgasıyla karşılaşabiliriz
Tüketiciler sağlıklı yaşam için
Tüketiciler sağlıklı yaşam için 'organik ve katkısız ürün' arıyor
CORONA GÜNLERİNDE “HOLLYWOOD’DAN MUT’A” UZANAN BİR IŞIK…
CORONA GÜNLERİNDE “HOLLYWOOD’DAN MUT’A” UZANAN BİR IŞIK…
Gazetecilerin sağlıkları güvence altına alınmalı
Gazetecilerin sağlıkları güvence altına alınmalı
ALKIŞLIYORUZ…
ALKIŞLIYORUZ…
Espiye Kaymakamı kurtarılamadı
Espiye Kaymakamı kurtarılamadı
ITALYAN BIR   DOKTOR ANLATIYOR.....
ITALYAN BIR DOKTOR ANLATIYOR.....
80 öğrenciye burs
80 öğrenciye burs
MEZİTLİ’DE İHTİYAÇ OLAN  ” SALON”  BOŞTA ve BAKIM BEKLİYOR...
MEZİTLİ’DE İHTİYAÇ OLAN ” SALON” BOŞTA ve BAKIM BEKLİYOR...
Şanlıurfalılar Ankara’da ağaç dikecek
Şanlıurfalılar Ankara’da ağaç dikecek
Isparta’da Mevlid-i Nebi Gençlik Yarışması yapıldı
Isparta’da Mevlid-i Nebi Gençlik Yarışması yapıldı
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!
Türk halkının kalbi İdlib
Türk halkının kalbi İdlib'de Mehmetçikle beraber
TİNGADER’den BLT Türk Tv’ye ziyaret
TİNGADER’den BLT Türk Tv’ye ziyaret
TİNGADER’DEN MEDYA ÖDÜLÜ
TİNGADER’DEN MEDYA ÖDÜLÜ
Rusya’nın Boğazını Sıkma Zamanı Geldi
Rusya’nın Boğazını Sıkma Zamanı Geldi
Lotus’un koçluk eğitimi başladı
Lotus’un koçluk eğitimi başladı
GAZELHANLAR GECESİ
GAZELHANLAR GECESİ
Bilinçaltını keşfet yaşam kaliteni yükselt
Bilinçaltını keşfet yaşam kaliteni yükselt
Şefkat Derneği’nden İdlib’e yardım
Şefkat Derneği’nden İdlib’e yardım
Büyükşehir’den Yine “Umut” Dolu Bir Kurtarma Hikayesi
Büyükşehir’den Yine “Umut” Dolu Bir Kurtarma Hikayesi
Anafartalar (Güllük) Caddesi Asfalt Yenileme Çalışmaları tamamlandı
Anafartalar (Güllük) Caddesi Asfalt Yenileme Çalışmaları tamamlandı
URSİAD Bahçivan’la devam ediyor
URSİAD Bahçivan’la devam ediyor
TİNGADER’DEN VALİ ERİN’E ZİYARET
TİNGADER’DEN VALİ ERİN’E ZİYARET
ŞİDDET VE SEVGİSİZLİK!
ŞİDDET VE SEVGİSİZLİK!
Sevgililer günü 14 Şubat Cuma burç yorumları! Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık...
Sevgililer günü 14 Şubat Cuma burç yorumları! Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık...
Tütüncü, Antalya’nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
Tütüncü, Antalya’nın 23 yıllık hayalini gerçekleştirdi
"Devlet Nasıl Biter ve Çökertilir?"
"Devlet Nasıl Biter ve Çökertilir?"
İNSANCA VE HAKÇA YAŞAMAK!
İNSANCA VE HAKÇA YAŞAMAK!
Haber Yazılımı