Haber Detayı
27 Haziran 2020 - Cumartesi 15:20
 
Koronavirüs tedavisinde 'Türk' damgası! Dünyaya umut olacak flaş gelişme.
TÜRKİYE, KORONAVİRÜS Haberi
Koronavirüs tedavisinde 'Türk' damgası! Dünyaya umut olacak flaş gelişme.

Diyarbakır’da korona virüs tedavisi gören bir hastaya, dünyada ilk defa Türk ışını tedavisi uygulandı. Uygulanan tedavi yöntemi sonrası hastanın korona virüs testi negatif çıktı.

 

Diyarbakır'da korona virüs tedavisi gören bir hastaya, dünyada ilk defa Türk ışını tedavisi uygulandı.

Uygulanan tedavi yöntemi sonrası hastanın korona virüs testi negatif çıktı.

 

Türk Işın Tedavisi Yöntemi (TurkishBeam) ilk kez Diyarbakır'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısıyla yatan hastaya uygulandı.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Baysal ve Gazi Üniversitesi Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik ile düzenlediği basın toplantısında Türk Işın Tedavisi Yönteminin Prof. Dr. Gedik koordinasyonunda yeni koronavirüs (Kovid,19) tanısıyla yatan 46 yaşında erkek hastaya uygulandığını söyledi.

 

Bir hasta üzerinde uygulama fırsatı bulduklarını bildiren Tekin, şöyle konuştu:

"Türk ışını tedavisi projesini ilk defa Diyarbakır'da bir hasta üzerinde uyguladık. Koronavirüs ile ilgili enfekte olmuş bir vatandaşımızın tedavi sürecini burada gerçekleştirdik. Hepinizin malumu korona tedavisinde birçok farklı ve başarılı özellikle Türkiye'de Sağlık Bakanlığı ve Türk hekimleri tarafından uygulanan bir çok farklı yöntem vardı ancak bugün burada hocamızın gerçekleştirmiş olduğu yöntem dünyada bir ilk olma özelliğini taşımakta."

 

"GURUR VERİCİ BİR TABLO"

Test sonuçları pozitif olan ve yoğun bakımda yatan bir hastada yaptıkları uygulamanın neticelerini aldıklarını bildiren Tekin, şöyle devam etti:

 

"Kovid pozitif olarak görünen bir hastamızın negatife döndüğünü müjdesini buradan hem Diyarbakır'a hem Türkiye'mize hem de tüm dünyaya duyurmak Diyarbakır adına hakikaten gurur verici bir tablo. Tabi Diyarbakır özellikle bölge illeri açısından gerçekten önem taşıyan bir il konumunda.

 

Özellikle teknik alt yapısı ve kendi kadrosuyla birlikte ciddi işlere imza atmış durumda. Bugün de bu vesileyle bir araya toplanmış bulunmaktayız. Bu başarı hikayesini ilk olarak Diyarbakır'da yazmanın açıkçası gururunu paylaşıyoruz. Tüm vatandaşlarımıza da Rabb'imden hayırlı şifalar diliyorum. Diyarbakır dimdik ayakta, Allah'ın izniyle kovid mücadelesinde gerek Diyarbakır gerek Türkiye olarak çok iyi bir başarı elde edeceğiz ve inşallah en kısa süre içerisinde kovidden kurtulmuş olacağız."

 

"TÜRK IŞIN TEDAVİ PROJESİNE UYGUN OLDUĞUNU TESPİT ETTİK"

Başhekim Baysal da hastanın acil servise ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle başvurduğunu, hastanın yapılan tetkiklerinde ağır pnömoni teşhisi koyduklarını söyledi.

 

Yapılan testin pozitif çıkması üzerine hastayı yoğun bakıma yatırdıklarını bildiren Baysal, "Sonra değerli hocamla istişare edip hastamızın Türk ışın tedavi projesine uygun olduğunu tespit ettik ve bugün hastamıza bu işlemi uygulamak için karar verdik. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak sadece bölge değil Türkiye'de ilklerin bir merkezi olduğumuz için gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

 

YÜKSEK TEKNOLOJİK ALT YAPI VE YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ

 

Prof. Dr. Gedik ise projede Diyarbakır'ın bir merkez olmasının talebini ilettiklerinde gönülden ve coşkuyla "evet" dediklerini söyledi.

Gedik, "Maalesef son zamanlarda kovid hastalığıyla ilgili ön cephede olan Diyarbakır'ın aslında bu morale de ihtiyacı vardı. Ne ilaç ne aşı artık bir paradigma değişimi yaşadığımız bu tedavi yönteminde başarıya biz de susamıştık. Diyarbakır'ın da buna öncülük etmesi şahsımdan öte ülkem adına benim için gurur verici bir tablo." ifadelerini kullandı.

Gedik, böyle bir tedavinin yapılabilmesi için yüksek teknolojik bir alt yapının ve yetişmiş insan gücünün olması gerektiğini, bunların Diyarbakır'da mevcut olduğunu aktardı.

 

Bu sayede bugün Türk ışın tedavisinin en önemli aşamasını Diyarbakır'da gerçekleştirdiklerini yineleyen Gedik, "Diyarbakır'daki hastamıza hem damar içinde hem de solunum yollarına ultraviyole ışın tedavisini bir fiberoptik katedrale uygulayarak bu tedaviyi gerçekleştirdik." dedi.

 

Gedik, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Öğrendiğimiz kati sonuçlarla hastanın işlem sonrasında derin noktalarında direk solunum borusundan ve gerekse kanından aldığımız numuneleri 3.01'den negatif çıktı. Bu sonucu bugün burada elde etmenin gururunu başta şahsımdan öte Diyarbakır ve Türk milletine armağan etmek istiyorum. Tabi bu imkanlar kolay imkanlar değil bu nedenle özellikle Diyarbakır'da bile bu imkanları bulabildiğiniz şartlarda şimdi artık Türkiye'den ve dünyadan bir ses yükseldi. Bir umut ışığı Diyarbakır'dan çıktı. Eskiden bu şartları bulabilmek çok mümkün değildi.

 

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu iradeyle bizim arkamızda duran bütün büyüklerime Sağlık Bakanlığına, Gazi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi hocalarına ve buradaki tüm bilim dalındaki bu projenin gerçekleşmesini sağlayan değerli arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

 

Bu çalışmayı başından itibaren New York Üniversitesinde planladıklarını, ancak ilk önce Türkiye'de gerçekleştirmek istediklerini bildiren Gedik, "Bugün geldiğimiz noktada ülkemizde bu çalışmayı başarıyla tamamlamanın gurur ve huzurunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Canlı Corona Virüsü Haritası - Corona Virüsü Ölü ve Vaka Sayısı Son Durum

Ortak aklın bulunduğunu bildiren Gedik, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Tabi bu ortak bir irade gerektiriyordu ve bu iradenin en tepesindeki Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkürlerimi iletirim. Hepinize Diyarbakır'dan Türkiye olarak tüm dünyaya bir umut ilettiğim için bugün çok mutluyum."

 

TEDAVİNİN UYGULANDIĞI HASTA

Tedavinin uygulandığı hasta Mahmut Orak da 18 Haziran'dan ailesiyle kendilerini kötü htiklerini, ambulanslarla Eğitim Araştırma Hastanesine getirildiklerini söyledi.

Testinin pozitif çıkması üzerine ilaç tedavisine başladığını ifade eden Orak, "5 gün evde kaldım, sonra kötü olunca hastaneye yattım. Işın tedavisini kabul ettim. Ankara'dan heyet geldi. Işın tedavisini yaptılar. Beni bayıltılar. Sonra uyandım. Şu anda durumum çok güzel. Herhangi bir ağrı ve sızı çekmedim. Yapılan tüm emekler için teşekkür ediyorum." dedi.

 

TÜRK IŞIN TEDAVİ YÖNTEMİ

Türk Işın Tedavi Yöntemi, ilk olarak Türk bilim adamları tarafından "TurkishBeam Seçici- Sensitiv UVC ve Lazer Tedavisi", kısaca "TurkishBeam" adı altında kurulup geliştirildi. TurkishBeam, Türkiye kökenli dünya çapında önemli tıbbi cihaz firması RD Global INVAMED'in 3 yıllık araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonucu ortaya çıktı.

2017 yılından beri bu tedavi yöntemiyle enfeksiyona neden olan patojenler ve mikroorganizmalar üzerinde çalışmalar yürüten RD Global INVAMED, Kasım 2019'dan itibaren bu çalışmalarını yoğun bir şekilde Kovid-19 üzerinde odaklanarak sürdürmeye devam etti.

 

Yapılan hayvan çalışmalarından Kovid-19 ve benzeri viral hastalıkların tedavisi ile ilgili olumlu ve ümit verici sonuçlar alındıktan sonra, Sağlık Bakanlığına klinik çalışma başvurusu yapıldı ve yapılan başvuru 4 Mayıs 2020'de onaylandı.

Onayın ardından, insanlar üzerinde uygulanmasına yönelik gerekli çalışmalar başlatılırken, "TurkishBeam Türk Işın Tedavisi", denenmesi ve analizlerinin yapılması için ABD'nin tıp merkezlerinden Cleveland Kliniği ve New York Üniversitesi tarafından resmi olarak davet edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koronavirüs, tedavisinde, 'Türk', damgası!, Dünyaya, umut, olacak, flaş, gelişme.,
Yorumlar
Diğer Haberler
Türk bilim insanları başardı! Koronavirüs üç boyutlu görüntülendi
Türk bilim insanları başardı! Koronavirüs üç boyutlu görüntülendi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'a yakalananlardan 170 bin 595 kişi iyileşti
Dev sağlık merkezi Kovid-19
Dev sağlık merkezi Kovid-19'da lokomotif oldu
Kovid-19 hastasına Türk Işın Tedavisi Yöntemi uygulandı
Kovid-19 hastasına Türk Işın Tedavisi Yöntemi uygulandı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan 160 bin 240 kişi iyileşti
Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin
Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. İlhan Çetin'den 'Maske ülke genelinde zorunlu olsun' önerisi
Akhisarspor
Akhisarspor'da 12 kişide koronavirüs tespit edildi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan 156 bin 22 kişi iyileşti
Artık Yasak
Artık Yasak
Bakan Varank: Kovid-19
Bakan Varank: Kovid-19'a karşı kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı ürettik
Sağlık Bakanı Koca: Salgını, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak yenebiliriz
Sağlık Bakanı Koca: Salgını, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak yenebiliriz
Yeni sağlık tesislerine yerli üretim röntgen cihazı
Yeni sağlık tesislerine yerli üretim röntgen cihazı
Sağlık Bakanlığından Kovid-19
Sağlık Bakanlığından Kovid-19'la mücadeleye yönelik yeni tedbirler
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 137 bin 969 oldu
Kurulan taziye çadırı ve bir otobüs şoförünün ihmali, bir kentimizde 2. dalga paniği..
Kurulan taziye çadırı ve bir otobüs şoförünün ihmali, bir kentimizde 2. dalga paniği..
Bakan Koca’dan Müjde: Ayağınız Kapıda Olsun
Bakan Koca’dan Müjde: Ayağınız Kapıda Olsun
Hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak
Hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 131 bin 778'e yükseldi
Rize
Rize'ye gelen çay üreticilerden 22 kişinin test sonucu pozitif çıktı
Sağlık Bakanı Koca
Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüse karşı tedbir uyarısı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 128 bin 947 oldu
Pazartesi iş yerine döneceklere
Pazartesi iş yerine döneceklere 'ortak alan kullanımı' uyarısı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 127 bine yaklaştı
Türkiye
Türkiye'de son 24 saatte 1141 kişiye Kovid-19 tanısı kondu
'Lösemili çocuklar koronavirüse karşı daha dikkatli olmalı' uyarısı
Sağlık Bakanlığından normalleşme sürecinde 11 sektöre yönelik yeni rehber
Sağlık Bakanlığından normalleşme sürecinde 11 sektöre yönelik yeni rehber
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 121 bin 507'ye ulaştı
Filyasyon ekibi gece de koronavirüsün izini sürüyor
Filyasyon ekibi gece de koronavirüsün izini sürüyor
4 ilimizde koronavirüs yeniden kendini gösterdi! Vakalar artıyor
4 ilimizde koronavirüs yeniden kendini gösterdi! Vakalar artıyor
Koronavirüse yakalanan Türk vatandaşı kadın ve ailesi Bangladeş
Koronavirüse yakalanan Türk vatandaşı kadın ve ailesi Bangladeş'ten yurda getirildi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 117 bin 602'ye ulaştı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 116 bin 111'e ulaştı
Prof. Dr. Levent Yamanel
Prof. Dr. Levent Yamanel'den koronavirüs açıklaması! Haziranın ortasını işaret etti
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 114 bin 990'a ulaştı
Çay üreticileriyle 65 yaş ve üstü vatandaşlar, İstanbul
Çay üreticileriyle 65 yaş ve üstü vatandaşlar, İstanbul'dan ayrılmaya başladı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'la mücadelede günlük vaka sayısı 1000'in altına geriledi
Türkiye genelinde 25 ilde maske takma zorunluluğu getirildi
Türkiye genelinde 25 ilde maske takma zorunluluğu getirildi
Eczacılardan
Eczacılardan 'maske yıkanıp tekrar kullanılamaz' uyarısı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 112 bin 895'e ulaştı
KORONA GÜNLERİNDEN NOTLAR… VE “SAYGISIZ MASKESİZLER”
KORONA GÜNLERİNDEN NOTLAR… VE “SAYGISIZ MASKESİZLER”
Türkiye
Türkiye'de son 24 saatte 1615 kişinin daha Kovid-19 tedavisi tamamlandı
Kovid-19
Kovid-19'un sağlık çalışanları için 'meslek hastalığı' olarak tanımlanması talebi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 110 bine yaklaştı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 108 bin 137'ye ulaştı
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 106 bin 133'e ulaştı
Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrika ilk kez görüntülendi
Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrika ilk kez görüntülendi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 104 bini geçti
Maske takma zorunluluğu ülke genelinde yaygınlaşıyor
Maske takma zorunluluğu ülke genelinde yaygınlaşıyor
Meslek lisesi öğretmenleri
Meslek lisesi öğretmenleri 'temassız' el dezenfektan cihazı üretti
Bakan Koca: Şu anki şartlarda salgın kontrol altında
Bakan Koca: Şu anki şartlarda salgın kontrol altında
Kuveyt’ten getirilen Türk vatandaşlarından 36
Kuveyt’ten getirilen Türk vatandaşlarından 36'sında Kovid-19 tespit edildi
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 98 bin 889'a ulaştı
  Fenerbahçe
Fenerbahçe'de bir personelin daha Kovid-19 testi pozitif çıktı
Kovid hemşireleri salgınla mücadelede en ön cephede savaşıyor
Kovid hemşireleri salgınla mücadelede en ön cephede savaşıyor
Berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden faaliyete geçti
Berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden faaliyete geçti
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı sayısı 90 bini geçti
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 89 bin 480'e ulaştı
Bilim Kurulu Üyesi Tezer uyardı ve ekledi: 2
Bilim Kurulu Üyesi Tezer uyardı ve ekledi: 2'nci dalga kaçınılmaz olur
İçişleri Bakanlığından
İçişleri Bakanlığından 'Ticari Taksilere' ilişkin yeni genelge
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 86 bini geçti
İstanbul
İstanbul'da ücretli maske satışı başladı
Sağlık Bakanı Koca: Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun
Sağlık Bakanı Koca: Ev dışında mutlaka maske takın ve sosyal mesafeyi koruyun
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 83 bine yaklaştı
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının detayları açıklandı
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının detayları açıklandı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: Koronavirüs bitmeyecek
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap: Koronavirüs bitmeyecek
'Kovid-19 Hastaları İzlem Merkezi' açıldı
Sağlık Bakanı Koca: Yeni dönem
Sağlık Bakanı Koca: Yeni dönem 'kontrollü sosyal hayat'tır
Berber, güzellik salonu ve kuaförlerin çalışma esasları belirlendi
Berber, güzellik salonu ve kuaförlerin çalışma esasları belirlendi
İçişleri Bakanlığından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma istisnalarına ilişkin genelge
İçişleri Bakanlığından 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma istisnalarına ilişkin genelge
Koronavirüs salgınında iyileşenlerin sayısı 73 bin 285 oldu
Koronavirüs salgınında iyileşenlerin sayısı 73 bin 285 oldu
Sağlık Bakanlığından mevsimlik tarım işçilerine yönelik Kovid-19 tedbirleri
Sağlık Bakanlığından mevsimlik tarım işçilerine yönelik Kovid-19 tedbirleri
Her 3 kişiden biri Van
Her 3 kişiden biri Van'da
Türkiye
Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 68 bini geçti
Burkina Faso ve Gine
Burkina Faso ve Gine'den gelen 122 Türk vatandaşı İzmir'de öğrenci yurtlarına yerleştirildi
Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara: Türkiye
Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara: Türkiye'de 36 bin hayalet taşıyıcı var
Sağlık Bakanı Koca: Günlük Kovid-19 vaka sayısı 2 binin altına düştü
Sağlık Bakanı Koca: Günlük Kovid-19 vaka sayısı 2 binin altına düştü
Sağlık Bakanı Koca: Son 24 saatte iyileşenler, yeni tanı konan hastaların 2,25 katı
Sağlık Bakanı Koca: Son 24 saatte iyileşenler, yeni tanı konan hastaların 2,25 katı
31 ildeki 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı
31 ildeki 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı
Sağlık Bakanı Koca: Test sayısında 1 milyonu geçtik
Sağlık Bakanı Koca: Test sayısında 1 milyonu geçtik
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye ikinci tıbbi yardım seferi
Haber Yazılımı