Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 18:06
 
MbS'nin imajına yeni darbe: Bezos skandalı
Amazon'un kurucusu ve Washington Post'un sahibi Jeff Bezos'un telefonunun Suudi veliaht prensi tarafından hacklendiğine dair haberler, dikkatlerin yeniden Muhammed bin Selman üzerine odaklanmasına yol açtı.
DÜNYA Haberi
MbS'nin imajına yeni darbe: Bezos skandalı

2015 yılında babasının Suudi kralı olmasıyla ülke içindeki profili sürekli yükselen ve gelecekte Suudi kralı olmasına kesin gözüyle bakılan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, sürekli olarak uluslararası gündemin ön sıralarında yer bulmayı başardı. Henüz 30’lu yaşlardayken tahta aday gösterilen genç prensin Arap Baharı sürecinde Suudi Arabistan’da ve Orta Doğu’da ortaya çıkan güvenlik sorunlarıyla baş etmek, Orta Doğu bölgesinde zayıflayan Suudi nüfuzunu kuvvetlendirmek, ülke nüfusunun üçte ikisini temsil eden genç Suudilere yeni bir heyecan aşılamak ve azalan petrol gelirleri sonucu ortaya çıkan ekonomik sorunlarla uğraşmak gibi çok önemli sorunları vardı.

 

Tüm bu alanlarda elde edeceği kazanımlarla ülkesinin hem İslam dünyasındaki hem de uluslararası arenadaki saygınlığını artıracak olan genç veliaht prens, böylece Suudi kamuoyunu ve uluslararası aktörleri de kendi liderliği konusunda ikna etmiş olacaktı. Fakat aradan geçen beş yıla ve Suudi politik sisteminde artan gücüne rağmen Muhammed bin Selman, tüm bu alanlarda kayda değer bir başarı elde edemediği gibi sıra dışı uygulamalarıyla hem kendi prestijine hem de ülkesinin uluslararası saygınlığına önemli oranda zarar verdi.

 

Muhammed bin Selman’ın, ülkesindeki muhalifleri susturmak ve Riyad yönetiminin desteklediği propaganda faaliyetlerini sürdürmek için 3 bin dolar maaşla sosyal medyada trol ordusu kurduğu ve Twitter’ın Suudi Arabistan merkezli 88 bin Twitter kullanıcısının hesabını "yanlış bilgi ve reklam içerikli e-mail yaydıkları" gerekçesiyle kapattığı bilinmekteydi. Son olarak Amazon'un kurucusu ve Washington Post'un sahibi Jeff Bezos'un telefonunun Suudi veliaht prensi tarafından hacklendiğine dair haberler, dikkatlerin yeniden Muhammed bin Selman üzerine odaklanmasına yol açtı.

 

Orta Doğu’da, insan hakları ve özgürlük taleplerine istinaden ortaya çıkan, devrimci dalgayı tersine çevirmek için İsrail ile yakınlaşma ve ABD güvenlik şemsiyesine yaslanma politikası Suudi Arabistan’ı bölgede yalnızlaştırırken Muhammed bin Selman’ın ülke içindeki ve İslam dünyasındaki prestijine önemli ölçüde zarar verdi.

 

Maceracı prens

Muhammed bin Selman’ın bu süreçte yaşadığı olumsuzlukların en önemli sebebi, kendisini Suudi tahtına taşıması için kurduğu yanlış ittifaklar ile Suudi Arabistan ve Orta Doğu bölgesini yanlış bir istikamete doğru sürüklemek istemesidir. Öyle ki son beş yılda, veliaht prensin Suudi politik sisteminde artan gücüne paralel olarak, Suudi Arabistan’ın takip ettiği iddialı politikalar Orta Doğu bölgesi için büyük sıkıntılara yol açtı. Orta Doğu’da, insan hakları ve özgürlük taleplerine istinaden ortaya çıkan, devrimci dalgayı tersine çevirmek için İsrail ile yakınlaşma ve ABD güvenlik şemsiyesine yaslanma politikası Suudi Arabistan’ı bölgede yalnızlaştırırken Muhammed bin Selman’ın ülke içindeki ve İslam dünyasındaki prestijine önemli ölçüde zarar verdi. 

 

Büyük oranda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Prensi Muhammed bin Zayed ve Trump’ın damadı ve baş danışmanı Jared Kushner’in akıl hocalığında siyaset üreten Muhammed bin Selman, hem ülkesini hem de genel olarak Orta Doğu bölgesini sıkıntıya sokacak politikalar takip ediyor. Muhammed bin Selman’ın bu süreçte ilk ve en önemli hatası Suudi yönetim erki içindeki nüfuzunu kullanarak ülkeyi Yemen’e yönelik askeri bir müdahaleye zorlaması oldu. Öyle ki Suudi Arabistan, Yemen’e yönelik askeri müdahale kararı aldığında ülkenin en elit birliği olan Ulusal Muhafızların komutanı (önceki kral Abdullah’ın oğlu) Muteyb bin Abdullah yurt dışındaydı ve ülkesi bu kararı alırken fikri dahi sorulmamıştı. Yemen savaşı ülkenin tüm kaynaklarını tüketmesine rağmen herhangi bir başarı sağlamadığı gibi yol açtığı insani felaket yüzünden Suudi Arabistan’ın uluslararası imajına da çok büyük zarar verdi.

 

Ülke içinde potansiyel rakiplerini etkisiz hale getirmek için hanedanın önemli isimlerini tutuklayarak taht iddialarından vazgeçmeleri için baskı uygulayan ve bu konuda da başarılı olan Muhammed bin Selman, bu şekilde Suudi hanedanı içindeki pozisyonunu tahkim etmeyi başardı. Fakat muhaliflerine karşı takındığı sert tavrı ülke içinde kendisine karşı bir muhalefet bloğunun oluşmasına ve çok sayıda Suudi vatandaşının yönetimin baskısından kurtulmak için ülke dışına kaçmasına yol açtı. Bu durum, bugüne kadar hep ileri yaşlardaki krallar tarafından yönetilen ülkede, genç bir liderin yeni bir sinerji açığa çıkarmasını bekleyen Suudilerde de hayal kırıklığına yol açtı.

 

Washington Post'un sahibi Jeff Bezos'un telefonunun hacklenerek telefonun içindeki çok büyük miktarda dosyanın başka mecralara aktarılmasının da Bezos'un ve Washington Post'un Kaşıkçı cinayetindeki tavrı ile yakından alakalı olduğu değerlendiriliyor. 

 

Kaşıkçı cinayeti ve Bezos skandalı

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda işlenen Kaşıkçı cinayeti de Muhammed bin Selman’ın imajına önemli bir darbe vurdu. Cinayetin bir başkonsolosluk binasında işlenmesi, maktulün Washington Post gibi etkili bir gazetenin yazarı olması ve bu cinayette rol alanların yönetime olan yakınlıkları, Suudi Arabistan’ın ciddi bir uluslararası baskı ile karşılaşmasına yol açtı. Suudi yargısının geçtiğimiz aylarda cinayette bizzat rol alanları cezasız bırakan göstermelik kararları yüzünden bu cinayet uzun süre uluslararası arenada Suudi Arabistan’ın başını ağrıtmaya devam edecek. Washington Post'un sahibi Jeff Bezos'un telefonunun hacklenerek telefonun içindeki çok büyük miktarda dosyanın başka mecralara aktarılmasının da Bezos'un ve Washington Post'un Kaşıkçı cinayetindeki tavrı ile yakından alakalı olduğu değerlendiriliyor. Nitekim telefonun hacklenmesi haberleri çıktığında Bezos'un Twitter hesabında, geçen yıl İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun önünde düzenlenen anma töreninde çekilen bir fotoğrafını paylaşması da bu iddiayı kuvvetlendiriyor. Washington Post gazetesinin Trump tarafından hedef tahtasına oturtulması, Trump ile Muhammed bin Selman arasındaki yakın münasebet göz önüne alındığında, Bezos'un telefonunun Muhammed bin Selman tarafından hacklenmesini daha da anlamlı hale getiriyor. Anlaşılan o ki veliaht prens Trump ile yakın ilişkileri devam ettirmek adına izah edilmesi zor işlere kalkışmakta bir beis görmüyor.

 

"Ilımlı İslam" politikası ile Batı kamuoyuna Suudi Arabistan’ın artık “radikalizmi” desteklemeyeceği mesajları veren Muhammed bin Selman, aslında ülke içinde yönetimin en önemli unsuru olan ve yönetimde ikiliğe yol açan ulemayı tasfiye ederek gücünü konsolide etmeyi planlamıştı. Çünkü bugünkü Suudi Arabistan’ın temelleri 1744 yılında Muhammed bin Abdulvehhab ile Muhammed bin Suud arasında kurulan pakt ile atılmıştı. Muhammed bin Abdulvehhab ile Muhammed bin Suud arasında yaklaşık üç asırdır değişmeden kalan anlaşma gereğince, İbn Suud ve soyu politik ve askeri yapıyı kontrol ederken Abdulvehhab ve soyu (Eş-Şeyh ailesi) dini yapıyı kontrol etmekteydi. Son dönemde ulemanın uhdesinde olan eğitim, basın yayın, polis ve adliye teşkilatı gibi alanlarda ulemanın yetkisini kısıtlayan çok sayıda uygulama ortaya çıktı. 2019 yılı Kasım ayının başlarında Riyad’daki Kral Abdullah Park Tiyatrosu'nda sahnelenen bir oyun esnasında düzenlenen bıçaklı saldırıda biri kadın üç sanatçının yaralanması Muhammed bin Selman’ın “ılımlı İslam” politikasının ne kadar kırılgan bir zemin üzerinde yürütüldüğünü göstermesi açısından oldukça önemli. Çünkü ülkede modernleşme adına faaliyet gösteren Eğlence Otoritesi’nin konser, sinema ve tiyatro gibi sanatsal faaliyetleri, ülkede egemen dini anlayışa ters olması sebebiyle, hem yönetim kademelerinde etkili olan ulemadan hem de geniş toplum kesimlerinden ciddi eleştiriler almakta.

 

Geçmişte Suriye krizini derinleştirerek İran ve Türkiye gibi iki önemli bölgesel aktörü zayıflatmak ve kendi nüfuz alanlarından uzak tutmak için takip ettiği politikanın bir benzerini Libya’da takip ediyor olması Muhammed bin Selman’ın maceracı politikalardaki ısrarını gösteriyor. Çünkü Suudi yönetiminin, bir taraftan, “ılımlı İslam” politikasına rağmen, Libya’da meşru hükümete karşı savaşan Hafter’in yanında savaşmak için selefi savaşçılar ihraç ettiği, diğer taraftan yine Hafter’e destek vermek için Libya’ya gelen Rus güvenlik şirketi Wagner Grubu'nu fonladığı ifade ediliyor. Libya’nın Suudi Arabistan’a olan siyasi ve coğrafi uzaklığı Suudi yönetiminin Libya ile bu kadar yakından ilgilenmesini anlamsız kılıyor. Fakat mesele Türkiye karşıtı bir pozisyon almak olduğu için Suudi yönetimi Libya iç savaşına müdahil olup krizi derinleştirerek, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de zayıflatmak istiyor. Benzer şekilde Suudi Arabistan’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan ile geliştirdiği sıcak ilişkiler de Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de çevrelemeye dönük politikasının bir sonucu.

 

Muhammed bin Selman’ın açmazları

Suudi Arabistan gibi İslam dünyası ve küresel enerji piyasası açısından çok önemli bir ülkeye yönetici adayı olmak önemli sorumluluklar da getiriyor. Suudi Arabistan’ın potansiyel lider adayının isminin konsolosluktaki cinayet, Yemen savaşındaki insani krizler, sosyal medya skandalları ve bölgedeki iç savaşlarda rol alan terör örgütleri ile gündeme geliyor olması epey şaşırtıcı bir durum. Özel olarak Suudi Arabistan’ın ve genel olarak Orta Doğu bölgesinin içinde bulunduğu sorunlar ile baş edebilmek için basiretli kararlar alacak lider profiline ihtiyaç duyduğu bir dönemde Suudi veliaht prensinin isminin bu şekilde gündeme geliyor olması, bölge halklarının geleceğe dönük umutlarını söndürmekten başka bir işe yaramıyor.

 

Muhammed bin Selman’ın, kendisinin ve ülkesinin gücünü ve kapasitesini yanlış değerlendirdiği aşikâr. Bugün Suudi Arabistan, kendi imkân ve kaynaklarına dayanarak Orta Doğu bölgesinde hegemonya kurabilecek bir kapasiteye sahip değil. ABD güvenlik şemsiyesi de İsrail’in askeri kapasitesi de Muhammed bin Selman’ın takip ettiği maceracı politikalarda başarılı olması için yeterli gelmeyecektir. Ülkesini muhtemelen, haklı olarak, ekonomik bir dev olarak değerlendirmekte olan Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan’ın askeri ve entelektüel alanda yetersiz olduğunu göz ardı ediyor. Bu gerçeği göz önüne aldığımızda, Suudi Arabistan’ın, çözümü askeri kapasiteye dayanan hiçbir krizde başarı şansının olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu gerçek, Muhammed bin Selman’ın tüm bölgede siyasi kriz ve iç savaşları derinleştirme politikası göz önüne alındığında, Suudi Arabistan’ın işini iyice zorlaştırmaktadır.

 

Suudi Arabistan Libya ve Suriye’de adı terörle anılan birtakım güvenlik şirketlerini fonlayabilir, sosyal medya mecralarında ekonomik gücüne dayanarak manipülatif operasyonlar yapabilir, muhalifleri ülke dışında bile takip edip sindirmek isteyebilir, ancak bunların hiçbiri, ülkenin gücüne ve saygınlığına katkı sağlamayacaktır. Süleymani suikastının ardından Orta Doğu’da gerginlik arttığında, somut bir güvenlik tehdidi olmamasına rağmen, Suudi Arabistan’ın ABD’ye bir milyar dolar ödeyerek birkaç yüz ABD askerinin ülke güvenliğini sağlamak için Suudi Arabistan’a konuşlandırılmasını sağlaması, ülkenin içinde bulunduğu güvensizlik atmosferini gayet net bir şekilde ortaya koyuyor.

 

Muhammed bin Selman’ın, ısrarla ülkesinin imkân ve kabiliyetlerinin çok üzerinde iddialı ve maceracı bir politika takip etmesi, bir taraftan gittikçe azalan Suudi kaynaklarının gereksiz alanlarda israf edilmesine yol açarken diğer taraftan hem veliaht prensin hem de Suudi Arabistan’ın itibarını önemli ölçüde yaralıyor. Ayrıca Muhammed bin Selman’ın Suudi Arabistan’ın imkân ve kabiliyetlerini aşan maceracı politikaları Mısır, Suriye, Yemen ve Libya gibi bölge ülkelerinde kriz ve iç savaşların derinleşmesine yol açarken ABD ve İsrail’e ekonomi ve güvenlik alanında büyük faydalar sağlıyor. Çünkü bu süreçte Trump yönetimi yüz milyarlarca dolarlık silah siparişleri ile ülkesinin savunma sanayiini Suudilere finanse ettirerek büyük ekonomik faydalar elde ederken İsrail ise Suudilerin yol açtığı kaosu fırsata çevirerek Filistin ve Suriye topraklarındaki işgali meşrulaştırıp güvenliğini artırdı. 

[Dr. Necmettin Acar Mardin Artuklu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü başkanıdır]AA

Kaynak: (aa.com.tr) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: MbS'nin, imajına, yeni, darbe:, Bezos, skandalı,
Yorumlar
Diğer Haberler
Trump
Trump'ın ABD'deki gösterilerden sorumlu tuttuğu Antifa nedir?
İranlı siyaset bilimci Zibakelam: Suriye
İranlı siyaset bilimci Zibakelam: Suriye'de halkın çoğunluğunun muhalif olduğu bir rejime yardım ettik
ABD
ABD'deki protestoları takip eden TRT World ekibine iki ayrı saldırı
Floyd
Floyd'un ölümünde iki otopsi farklı bulgular
ABD Adalet Bakanlığından federal güçlere
ABD Adalet Bakanlığından federal güçlere 'protestoları provoke edenleri' yakalama emri
'Trump, protestolar sırasında sığınağa götürüldü' iddiası
Beyaz Saray önündeki Floyd gösterilerinde tansiyon yükseldi
Beyaz Saray önündeki Floyd gösterilerinde tansiyon yükseldi
Mavi Marmara Gazze ile dayanışma tarihinde
Mavi Marmara Gazze ile dayanışma tarihinde 'kilometre taşı'
Minneapolis
Minneapolis'te bir siyahinin öldürülmesiyle başlayan protestolar ülke genelinde kaosa dönüştü
Korkunç: Koronavirüsün sona ermesi için bir kişiyi kurban etti
Korkunç: Koronavirüsün sona ermesi için bir kişiyi kurban etti
ABD
ABD'de George Floyd'un ölümüne yol açan polise ünlülerden tepki
Trump
Trump'tan Minneapolis'teki gösterilere ilişkin Belediye Başkanı ve protestoculara sert uyarı
Siyahi Amerikalı Floyd
Siyahi Amerikalı Floyd'un öldürüldüğü Minneapolis'te göstericiler polis merkezini ateşe verdi
Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong
Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong'da uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti
ABD
ABD'de siyahi Floyd'un polis şiddetiyle ölümünü protesto edenlere polisten gazlı müdahale
ABD
ABD'yi sarsan olayda yeni görüntüler ortaya çıktı
Yunan yat acenteleri Türkiye ile deniz yolunun açılmasını istiyor
Yunan yat acenteleri Türkiye ile deniz yolunun açılmasını istiyor
E-spor
E-spor'un piyasa değeri 1,5 milyar doları bulacak
ABD’de korona ve dev eşek arılarının ardından yeni tehdit!
ABD’de korona ve dev eşek arılarının ardından yeni tehdit!
Yunan polisi Kovid-19 salgınından faydalanarak sığınmacıları zorla Türkiye
Yunan polisi Kovid-19 salgınından faydalanarak sığınmacıları zorla Türkiye'ye gönderiyor
Libya ordusu Hafter milislerine BAE
Libya ordusu Hafter milislerine BAE'nin temin ettiği Rus hava savunma sistemini imha etti
O ülkede vaka sayısı zirve yaptı!
O ülkede vaka sayısı zirve yaptı!
‘kutsal su’ sıkan rahibin görüntüleri viral oldu
‘kutsal su’ sıkan rahibin görüntüleri viral oldu
Libya Ordusu Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü
Libya Ordusu Hafter milislerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü'nde kontrolü sağladı
Brezilya vaka sayısında İtalya
Brezilya vaka sayısında İtalya'yı geçti
Sağlık çalışanlarından Belçika Başbakanı Wilmes’e şok protesto! Hepsi sırtını döndü
Sağlık çalışanlarından Belçika Başbakanı Wilmes’e şok protesto! Hepsi sırtını döndü
Kanada
Kanada'da 5.9 büyüklüğünde deprem
ABD ordusuna ait F-22 savaş uçağı düştü
ABD ordusuna ait F-22 savaş uçağı düştü
Fransa
Fransa'da ilk kez bir çocuk öldü! Koronadan sonra yeni bela Kawasaki
Beşiktaş Kulübü NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO Trablus hükümetine destek vermeye hazırBaşkanı Çebi koronavirüse yakalandı
Beşiktaş Kulübü NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO Trablus hükümetine destek vermeye hazırBaşkanı Çebi koronavirüse yakalandı
MİT
MİT'in operasyonunda PKK/KCK'nın sözde üst düzey yöneticisi etkisiz hale getirildi
Forbes: Türkiye, TCG Anadolu ile daha da güçlenecek
Forbes: Türkiye, TCG Anadolu ile daha da güçlenecek
"ERKEKLERİN GELİN GİTTİĞİ ÜLKE
"ERKEKLERİN GELİN GİTTİĞİ ÜLKE
ABD Kongresi
ABD Kongresi'ne sunulan F-35 raporunda Türkiye detayı
Mucize ameliyat: Beynine demir çubuk saplandı
Mucize ameliyat: Beynine demir çubuk saplandı
Haberi İran basını verdi! İran donanması kendi gemisini vurdu
Haberi İran basını verdi! İran donanması kendi gemisini vurdu
Merkel
Merkel'in e-postalarının hacklendiği ortaya çıktı
İnsan Hakları İzleme Örgütü: Suudi Arabistan
İnsan Hakları İzleme Örgütü: Suudi Arabistan'da Prens Faysal bin Abdullah gözaltına alındı
Dünya Sağlık Örgütü
Dünya Sağlık Örgütü'nden Çin’deki hayvan pazarıyla ilgili açıklama
Danimarka gazetesi Information: Türkiye Orta Doğu
Danimarka gazetesi Information: Türkiye Orta Doğu'nun SİHA süper gücü
Somali
Somali'de sel felaketinde 16 kişi öldü
Rusya rekor üstüne rekor kırıyor! Korkunç!
Rusya rekor üstüne rekor kırıyor! Korkunç!
İran ekonomisi ABD yaptırımları ve koronavirüs kıskacında
İran ekonomisi ABD yaptırımları ve koronavirüs kıskacında
Alman sanayi üretiminde yaklaşık son 30 yılın en büyük düşüşü
Alman sanayi üretiminde yaklaşık son 30 yılın en büyük düşüşü
Endonezya
Endonezya'da 7,3 büyüklüğünde deprem
Çin
Çin'deki Humen Köprüsü'nde tehlikeli anlar
BAE
BAE'de bir gökdelende çıkan yangında 7 kişi yaralandı
Libya Ordusu Vatiyye Hava Üssü’ne 24 hava operasyonu düzenledi
Libya Ordusu Vatiyye Hava Üssü’ne 24 hava operasyonu düzenledi
İsrail, Gazze
İsrail, Gazze'de 3 noktayı topçu ateşiyle vurdu
Kuzey Kore, Güney Kore sınırına ateş açtı!
Kuzey Kore, Güney Kore sınırına ateş açtı!
Cristiano Ronaldo yine karantinaya uymadı! Satın aldığı adayı keşfe çıktı
Cristiano Ronaldo yine karantinaya uymadı! Satın aldığı adayı keşfe çıktı
Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı: Hafter, büyük kayıplar verdiği için Rusya
Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı: Hafter, büyük kayıplar verdiği için Rusya 'ateşkes' ilan etmesini istedi
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un fabrika açılışı yaparken fotoğrafları ortaya çıktı
Kanada
Kanada'da ezan ilk kez hoparlörden okundu
Libya
Libya'da hükümet güçlerinden Hafter milislerine ait konvoya 6 hava saldırısı
Trump
Trump'ın eski danışmanı Flynn'ın FBI tarafından yalan beyanda bulunmaya zorlandığı iddiası
Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı: Türkiye ile işbirliği hükümeti güçlendirdi
Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı: Türkiye ile işbirliği hükümeti güçlendirdi
İran lideri Hamaney, Basra Körfezi
İran lideri Hamaney, Basra Körfezi'ndeki adalarda yerleşim yerleri kurulması talimatını verdi
Afrin
Afrin'de bomba yüklü tankerle terör saldırısı: 11'i çocuk 40 ölü
Hafter milisleri Msallata kentine 65
Hafter milisleri Msallata kentine 65'i aşkın roket fırlattı
Güney Koreli yetkili: Kim Jong-un hayatta ve iyi
Güney Koreli yetkili: Kim Jong-un hayatta ve iyi
'Gençlerimize İslam tarihi ve değerlerini öğretmekte faydalı olacaktır'
İngiliz bakanlar koruyucu ekipmanlar için Türkiye
İngiliz bakanlar koruyucu ekipmanlar için Türkiye'ye teşekkür etti
Dünya genelinde bugün ramazanın ilk günü
Dünya genelinde bugün ramazanın ilk günü
Türkmen lider Salihi: Irak
Türkmen lider Salihi: Irak'ta Türkmenlerin yer almadığı bir hükümet eksik olacaktır
Trump ramazan mesajı yayımladı: Müslümanlara bereketli ve huzurlu bir ramazan diliyorum
Trump ramazan mesajı yayımladı: Müslümanlara bereketli ve huzurlu bir ramazan diliyorum
İtalya İçişleri Bakanı Lamorgese Kovid-19 tedbirlerinin gevşetileceği dönemi anlattı
İtalya İçişleri Bakanı Lamorgese Kovid-19 tedbirlerinin gevşetileceği dönemi anlattı
Trump
Trump'tan ABD donanmasına taciz halinde İran savaş gemilerini vurma emri
İsrail güçleri Doğu Kudüs
İsrail güçleri Doğu Kudüs'te bir Filistinliyi şehit etti
ABD
ABD'den Çin'e karşı 'caydırıcılık inisiyatifi' hamlesi
Mescid-i Aksa ramazan ayında da ibadete açılmayacak
Mescid-i Aksa ramazan ayında da ibadete açılmayacak
Bangladeş
Bangladeş'te haftalardır denizde tekneyle sürüklenen Arakanlı Müslüman sığınmacılar kurtarıldı
NATO: Türkiye Kovid-19 salgınında müttefiklere çok yardım sağlayan ülkelerden
NATO: Türkiye Kovid-19 salgınında müttefiklere çok yardım sağlayan ülkelerden
ABD, Dünya Sağlık Örgütüne sağladığı fonu durdurdu
ABD, Dünya Sağlık Örgütüne sağladığı fonu durdurdu
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Çernobil Nükleer Santrali için herhangi bir tehdit yok
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Çernobil Nükleer Santrali için herhangi bir tehdit yok
Almanya
Almanya'da DİTİB camisi gönüllüleri iftar için evlere servis yapacak
Büyük buhrandan büyük salgına bir oyunun hikayesi
Büyük buhrandan büyük salgına bir oyunun hikayesi
Almanya
Almanya'da çalışan Türk işçilerden Milli Dayanışma Kampanyası'na destek
Ronaldinho
Ronaldinho'nun cezası ev hapsine çevrildi
ABD
ABD'de tıbbi ekipman eksikliğini dile getiren sağlık çalışanlarına 'kovulma' tehdidi
Haber Yazılımı