Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 20:14
 
Moodyʹsʹten beklenmedik karar! Türkiyeʹnin kredi notunu indirdi
EKONOMİ Haberi
Moodyʹsʹten beklenmedik karar! Türkiyeʹnin kredi notunu indirdi

Moodyʹsʹten yapılan yazılı açıklamada, Türkiyeʹnin kredi notunun ˮBa1ˮdan ˮBa2ˮye revize edildiği bildirildi. Kredi notunun aşağı çekilmesinde, Türkiyeʹnin not görünümünün geçen yıl ˮnegatifˮe çevrilmesinde rol oynayan iki temel gelişmenin belirleyici olduğu kaydedilen açıklamada, bunlar özetle ˮkurumların direncindeki süregelen kayıpˮ ve ˮdış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artmasıˮ olarak sıralandı. Moodyʹsʹin açıklamasında kurumların direncindeki düşüşe, ˮparasal politikanın etkinliğindeki ilave bozulma ve temel yapısal reformların uygulanmasındaki ek gecikmeleriˮ örnek gösterildi. Açıklamada, dış şok riskinin ise yüksek cari açık ve dış borçların yanı sıra artan siyasi riskler ve küresel faiz oranları nedeniyle yükseldiği öne sürüldü. Ayrıca, Türkiyeʹnin not görünümünün ˮnegatifˮten ˮdurağanˮa çevrilmesinde ülkenin mali ve ekonomik gücünün etkili olduğunu belirtildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodyʹs, Türkiyeʹnin potansiyel büyümesine ilişkin tahmininin yüzde 3,5-4 olduğunu duyurdu. Moodyʹs, Türkiyeʹnin kredi notunu ˮBa1ˮden ˮBa2ˮye ve not görünümünü ˮnegatifˮten ˮdurağanˮa revize ettiği açıklamasında, ekonomik değerlendirmelere de yer verdi.

BÜYÜME POTANSİYELİ YÜZDE

3,5-4 ARALIĞINDA Türkiyeʹnin dinamik bir ekonomiye sahip olduğu belirtilen açıklamada, ˮMoodyʹs Türkiyeʹnin potansiyel büyüme oranının, hükümetin yüzde 5 büyüme beklentisine karşın yüzde 3,5-4 olduğunu öngörüyor.ˮ ifadesi kullanıldı. Ülkenin mali gücünün benzer ekonomilere göre daha iyi durumda olduğuna işaret edilen açıklamada, Türkiyeʹde kamu borcu-gayrisafi yurt içi hasıla oranının 2017 sonunda yüzde 28 olarak gerçekleşmesi tahmininde bulunuldu. Bu oranın ˮBa1ˮ notuna sahip diğer ülkelerde ise ortalama yüzde 46 civarında seyrettiği belirtildi.

KREDİ NOTU HANGİ SENARYODA YÜKSELİR?

Kredi derecelendirme kuruluşunun, Türkiyeʹnin ˮBa2ˮye revize edilen kredi notunun dış kırılganlıklarla baskılandığını vurguladığı açıklamada, ˮcari açığın kayda değer ve sürdürülebilir şekilde düşürülmesi, bankacılık ve özel sektörün dış borçlarına yönelik vadelerin uzatılması gibi dış kırılganlıkları azaltacak değişiklerin not üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabileceğiˮ kaydedildi. Türkiyeʹye ilişkin bir önceki not açıklamasını 18 Mart 2017ʹde yapan kuruluş, kredi notunu ˮBa1ˮ seviyesinde tutmuş, görünümünü ise durağandan negatife çekmişti. Moodyʹs, Türkiye analistinin artık Avrupa Birliği (AB) dışından raporlama yapacağı gerekçesiyle not değerlendirme takviminde Türkiyeʹye yönelik potansiyel tarihlere geçen seneden beri yer vermiyor.

Kaynak: (ANONİM) - ANONİM Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: Moodyʹsʹten, beklenmedik, karar!, Türkiyeʹnin, kredi, notunu, indirdi,
Haber Yazılımı