Haber Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 15:01
 
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Ömür Çelikdönmez yazdı...
ANALİZ Haberi
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin

Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin

Rusya Suriye’de İran’ı çizdi Esad’ı safını belirlemeye zorluyor. Küresel ekonomiyi olumsuz etkileyen Covit-19 salgını Rusya’yı es geçmedi. Küresel piyasalar uzun yıllardır görülmeyen bir petrol krizi ile karşı karşıya.

 

Corona virüsün ekonomik aktiviteyi yavaşlatmasından dolayı enerji talebi de düştü. Petrol fiyatlarındaki düşüş,  petrol ihracatından elde edilen geliri de düşürdüğünden,  Rusya'da dolar ve euro'da keskin bir artışa neden oldu. 

 

Dolar döviz kuru 75 rubleyi aşarken, euro 85 ruble üzerinden işlem görüyor. Rus para birimindeki düşüş, Rus menkul kıymetlerinin maliyetindeki düşüşü tetikledi.* Sonuçta bu gelişmeler Rusya’nın savaş ekonomisini de ister istemez etkiledi.

 

Ruslar Şam Rejimine neden mesafeli?

Rusya'nın 2015'teki askeri müdahalesi Suriye Rejimini korkutan CIA taşeronu işbirlikçi isyancıların ilerleyişini büyük ölçüde durdurdu. Moskova ve Şam arasındaki ilk anlaşmazlık siyasi geçiş için “tarafsız ve güvenli bir ortam oluşturulması” konusunda yaşandı.

İranlı askeri danışmanların telkinlerine kulak kesilen Beşşar Assad, Rusların tavsiyelerine ayak diredi ve süreci uzatmayı tercih etti.

Ruslar kendilerine yakın Suriyeli işadamları, bürokratlar ve gruplarla bu sürecin kontrolünden yanaydı. Ancak Esat tüm çaresizliğine rağmen Rusların taleplerine boyun eğmedi.

 

Ayrıca Wagner adlı Rus paralı askerinin patronu Yevgeny Prigozhin'ye fosfat yataklarını işletme imtiyazı vermiyor. 

Bu nedenle Rusya Federasyonu Başkanı Putin’in Beşşar Assad’a tepkisini gösterdiği söyleniyor.  Bu tepkinin bir başka nedeni de Rusya’nın Suriye’deki askeri birliklerin ekonomik yükümlülüğü üstlenmede Şam rejiminin isteksiz davranması.

 

Rusya’nın Suriye’de 25 savaş uçağı, hava savunma sistemleri yüzlerce askeri danışmanı var. Kriz ortamında Rusya’nın daha fazla bu askeri gücünü Suriye’de tutmasının ekonomik bedeli her geçen gün ağırlaşıyor.

Suriye’deki Rus askeri danışmanlar Beşşar Assad’ın iki konuya dikkat etmesini söylüyor.

 

İlki Suriye’de hemen yerde Rusların ayaklarına dolanan İranlılara fazla yüz verilmemesi, Suriye devletinin imkânlarından yararlandırılmaması.

İkincisi ise Suriye’de yatırımı bulunan Rus oligarkların imtiyaz sürelerinin uzatılması, işlerinde kolaylık sağlanması.

 

Rusların tavsiyelerine kulak yıkayan Beşşar Assad’a karşı Ruslar şimdiden bazı askeri yaptırımlara başlamış bile.

Bu kapsamda Suriye’nin güneyinde geçmişte İsrail tarafından desteklenen isyancı milislerin Suriye ordusuna katılmasının Ruslar tarafından engellediği ayrıca Cebel Dürzi kabilelerinin Şam yönetimine destek vermelerinin önüne geçildiği ve tarafsız kalmalarının kendilerine söylenildiği iddia ediliyor.

Hatta son zamanlar İsrail’in Suriye hava sahasını ihlal ederek gerçekleştirdiği bombardımana Rusların sessiz kalması da bu anlaşmazlığa bağlanıyor.**

 

İngiliz ve İran istihbaratının Yönlendirdiği Beşşar Assad Rusya Taraftarı Arap Oligarkları Tutukluyor

Suriye’den gelen haberler eğer doğru ise İran yanlısı Beşar Esad ve Rusya ile ekonomik ilişkileri bulunan Rami Mahluf arasındaki gerginlik her geçen gün daha da büyüyor.

Söylentilerde rejimin istihbarat başkanı Tümgeneral Ali Memlük'ün Mahluf'u desteklediği bilgisi var. 

 

2000'li yıllarda ülke ekonomisinin yarıdan fazlasını kontrol eden en zengin iş adamı haline geldi. Yasa dışı yollarla zenginleşme, yolsuzluk ve ekonomik adaletsizliğin sembolü olarak görülen Mahluf, ülkede 2011'de yönetimin reformu talebiyle başlayan halk hareketlerinde protestocuların hedefindeydi.

İç savaşta ekonominin kötüleşmesi ve devlet gelirlerinin azalması üzerine rejimin, Mahluf başta olmak üzere iş adamlarından vergi ve haraç benzeri talepleri arttı. 

Rejim, iş adamlarından beklentilerini karşılayamayınca Ağustos 2019'da ülkenin en zengin 29 iş adamına karşı kara para aklama ve terörü finanse etme suçlarından soruşturma başlattı. 

 

Bu süreçte Mahluf ve diğer bazı oligarkların mallarına kısmen el konuldu. Mahluf'un servetinin önemli bir bölümünün Lübnan ve Avrupa ülkelerinde olduğu tahmin ediliyor. 

Bir kaç gün önce Rami Mahluf’a ait olan Syriatel adlı şirkette çalışan 28’den fazla müdür ve teknisyen Rusya’nın direktifleri doğrultusunda güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.***

 

Beşar Esad'ın annesi Enise Ahmed ile Rami Mahluf’un babası kardeş

Enise Ahmed,  1930, Lazkiye doğumlu. Mensubu olduğu Mahluf ailesi oldukça zengin  ve Lazkiye civarında etkili. Enise Ahmed. 1957 yılında Hafız Esad ile evlendi ve bu evlilikten beş çocukları dünyaya geldi.****

Makhluf ailesinin  serveti 2006 yılında yaklaşık 3 milyar Amerikan dolarına erişmişti.

 

Makhluf  ailesi Haddadin aşiretinden.  Ortadoğu’da domlara yani çingenelere ‘haddadin’ deniliyor.*****  Bazı kaynaklarda Haddâdîn aşîreti’nin Alîoğulları, Mehâlibe, Metâvira ve Derâvise aşîretlerinin kökenini oluşturduğu belirtilir. Suriye’de, politik ve askerî elitin çoğunluğu Haddadin aşiretine mensuptur.

 

Mahluf ailesi, Esad ailesinden daha önemli ve Aleviler arasında tarihi bir yere sahip.  Batı yani sahil bölgesinde yaşayan Aleviler daha güçlü bir şekilde Rami Mahluf ve ailesinin nüfuz bölgesi.

 

Oradaki etkileri daha büyük. Bu bölge sakinleri, İran yerine Rusya ile işbirliğini tercih ediyorlar. Humus köyleri ve kırsalındaki Doğu Alevileri ise mutlak bir biçimde Mahir Esed, Hizbullah ve İran’a bağlılar.

 

Makhluf ailesinde öne çıkan isimler arasında,  Beşşar’ın iki kuzeni var. Dayısı Muhammed Makhluf’un (1932) oğulları Rami Mahluf (1969) ve Hafız Mahluf (1971). Hafız’ın Mahir (Esad) ile arası çok iyi.

 

Hafız 1994’te Basil’in öldüğü trafik kazasında aynı araçtaydı. Hafız bugün Suriye istihbaratında önemli bir pozisyona sahip. 

 

Rami ise devletten çok para ile ilgileniyor. 2000’li yıllarda Suriye ekonomisindeki liberalizasyon Rami’yi daha da zengin etti.

 

The Financial Times Rami’nin ülke ekonomisinin 60’ının sahibi olduğunu yazdı. Cep telefonu, emlak, finans ve sanayi sahalarında neredeyse tekel konumunda.  Rami aynı zamanda Büşra (Esad) ile çok iyi anlaşıyor.

 

Ayrıca iki kardeşler İyad Makhluf (1973) ve İhab Makhluf (1973) var. İyad genel güvenlik başkanlığında subay. İhab SyriaTel adlı Rami’ye ait Telekom şirketinde başkan yardımcısı.

 

Beşşar’ın annesi Enise’nin kardeşi Fatma’nın Atıf Necib  adında bir oğlu var. Atıf Necib siyasi güvenlik başkanlığının eski başkanı. Enise’nin bir diğer kardeşi ise General Adnan Makhluf. General Adnan Makhluf daha önce Cumhuriyet Muhafızlarının komutanıydı.******

 

Moskova Şam arasında  ayrılık rüzgârı esiyor

Rus medyası zaman zaman, Beşşar Assad’ın ülkeyi yönetme tarzı, politik ve ekonomik hayatta ciddi ve yapısal reformları uygulamakta ciddiyetsizliğini gündeme getirdi ve Ruslara ayak bağı olduğunu vurguladı.

 

Tüm dünyada olduğu gibi Rusya’da koronavirüs salgınından kaynaklanan kriz durumu ve petrol fiyatlarının aşırı düşüşü, Rusları Suriye’deki sonu olmayan ve son derece maliyetli bataklıkta tek başına saplandıklarını düşündürüyor.

 

Çözüm, Şam yönetiminin Rus korumasının maliyetine "katkıda bulunması". Yani Türkçe deyimle 'Salma' yapılacak.

 

Rus baskısından bunalan rejim, başta Mahluf olmak üzere ekonomisinin sembol isimlerinden , milyarlarca doları tahsil etmek için şiddetli bir şekilde baskıya yöneldi.

 

Suriyeli oligarkların Lübnan’daki bankalardan yüz milyonlarca dolar çekilip Suriye’ye nakledildi. Bu da, Lübnan’da döviz kurunu etkiledi. Rami Mahluf kendisinden isteneni karşılayamadığı /Rus dostlarına güvenerek karşılamadığı için de rejim mal varlığına el koymaya başladı.

 

İngilizlerin sevmediği Rami Mahluf’un Ruslarla ilişkileri

Mahluf ailesinin Rusya ile ilişkisi sorunsuz. İngiliz Financial Times gazetesi, Rami Mahluf ve babasının, uluslararası yaptırımları atlatmak için şüpheli ve gizemli sahte şirketlerden oluşan karmaşık bir ağ aracılığıyla paralarını kaçırmak için Moskova’yı kullandıklarını yazmıştı.

 

İngiliz medyası Suriye first ladysi  olmadan önce Londra'daki yatırım bankası JPMorgan Chase'de bir yönetici pozisyonundaki Esma Esad’ın  önünde engel gördüğü Rami Mahluf'u Beşşar Assad’ın gözünde düşmana dönüştürmüştü.

 

O dönemde, Esad’in dayısı Muhammed Mahluf yaşanacak geçiş dönemi kapsamında Esed rejimine yeni bir alternatif arayışında olan Rusya’ya oğlu Rami’yi aday gösterdi.

 

Bu haber Beşşar Esad’a ulaştığında beklenildiği gibi oldu. Dayısı ile kuzenine yönelik öfkesi arttı. Soru şu: Muhammed Mahluf oğlunu Beşşar Esad’ın yerine nasıl olupta aday gösterme cesaretini gösterebilmişti?

 

Çünkü  kendileri iktidardaki Alevi grubun etkili nüfuz  odaklarından.

 

İran’a bağlı olan istihbarat organlarının aksine Suriye ordusu uzun bir zamandır Rusya’ya sadakat duyuyor.

Rusların Esad’a yardım etmek için Suriye’ye geldiklerinde karşılaştıkları Suriye ordusunun yaşadığı yıpranmışlıktı.

 

Fazlasından İranlı komutanların Suriye ordusu üzerindeki nüfuzu Rusları şaşırttı. Rusların ordunun zayıf noktalarını onarma çabaların  boşa çıktı.

 

Süreç içinde Suriye ordusunda İranlı komutan ve askeri danışmanların  yerini Rus askeri uzmanlar almaya başladığında  denge kurulabildi.

 

Rusya Suriye’nin bütünlüğünü sağlama noktasında rejimin başındaki ismin Alevi olmasından yana. Çünkü Alevilerin yönetimden uzaklaştırılmaları, sahilde bağımsız bir ülke talep sürecini hızlandırabilir.

 

Ancak bu konu Ankara ve Tahran yönetimlerinin Suriye’nin toprak bütünlüğüne ilişkin uluslararası platformlarda  deklare ettikleri, Suriye’nin toprak bütünlüğü  mutabakatına ters.

 

Sadece bu değil. Rusya'nın bağımsız Alevi devletini destekleyecek malı gücü yok. Ne derece doğru bilmiyorum ama Suriye’de Tahran ve Şam rejim dayanışmasının Rusya aleyhine dönüşme ihtimaline karşı Rus şemsiyesi altında Hıristiyan Ortodoks milislerden silahlı  birlikler kurulması söz konusu.

 

Amaç İran güdümündeki Asaib Ehlil Hak ve Hizbullah gibi Suriye’deki İran milis güçlerine karşı Rusya yanlısı milis güçleri  devreye sokmak.

 

Rami Mahluf'un son günlerdeki muhalif söyleminin muhatabı büyük ölçekte sahil bölgesindeki Arap Alevileri. Beşşar Assad’ın dezavantajı eşi Esma Assad’ın “Sünni”  olması.

 

Bir diğer dezavantaj, Rami Mahluf’un destekçilerinin öne sürdüğü Esma Assad’ın, Osmanlı hanedanından olduğu iddiası. *******

 

ABD'nin Eski Şam Büyükelçisi Robert Ford yılları önce evinde misafir olduğu Rami Mahluf’un Beşşar Assad’a yönelik eleştirilerini, "-şimdiye kadar aklın neredeydi?" demeye getiriyor.

 

Birtakım Rus şirketlerin ve analistlerin de bugün ‘ülkede yolsuzluk olduğunu keşfetmeleri’ ve bugün bundan şikayet etmelerini ilginç bulan Robert Ford,  Rusların para taleplerini karşılamak isteyen Beşşar Assad’ın, gözlerini dayısı oğlunun parasına çevirdiğini  söylüyor.

 

Suriyeli bir analiste göre İngiliz ve İran destekli Esma Assad ile Rusya destekli Rami arasındaki çekişmenin ana nedeni Suriye ekonomisinin kontrolü.

 

General Mahir  Assad’ın yakın çevresinden iş adamı Hızır Tahir de bazı ekonomik sektörlerde Rami ile rekabet etmeye çalışıyor. Suriye rejiminin tepe noktasındaki çatlak, iktidardaki seçkinler arasındaki bölünmelerin, gelecek günlerde siyasi geçişe katkıda bulunabilir. ********

 

Suriye’de İngiliz ve İran istihbaratı destekli Beşşar Assad’a karşı Türk  ve Rus İstihbaratlarının işbirliği

İngilizler Esma Assad, İranlılar Şiilik ve Beşşar Assad üzerinden Suriye’yi birlikte dizayn ediyorlar. Amaçları Rusya’yı ve Türkiye’yi oyun dışı bırakmak.

 

Bu nedenle Rusların Suriye halkından oluşturduğu toplumsal destek taleplerini işlevsiz bırakmak için, Rusya bağlantılı iş adamlarını itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.

 

Beşşar'a verilen talimat, Rusların adamı görülen oligarkların mal varlığına çökmesi.  Böylece Rusların Beşşar Assad’a karşı Suriyeli aktörlerle  darbe yapmasının peşindeler.

 

Darbenin başarısız olması için yedi yirmidört birlikte mesai yaptıkları kesin. İngiliz istihbaratının bilgi akışı, İranlıların insan gücü ve sahadaki askeri birlikleri bu iş için çoktan haberdar edilmiş.

 

Türk İstihbaratı Suriye İstihbaratının direktörü Ali Memlük, Rus Dış İstihbarat Servisi ise Beşşar Assad’ın kuzeni işadamı Rami Mahluf’un piyasaya sürüyor.

 

Mahluf'un yakın korumasını Wagner adlı Rus paralı askeri sağlıyor ve çoğunluğu Çeçenlerden  oluşuyor. Ayrıca Rusya’da askeri eğitim alan ve Suriye savaşı süresince Rus ordusu ile birlikte hareket eden generallerde savaşın sona ermesinden yana. Onlarda Rus ve Türk partnerleri gibi düşünüyor.

 

Beşşar Assad’ın gönderilmesi ne zaman planlandı?

Açık istihbarat kaynakları bu konuda çok verimli. Türk İstihbarat yetkililerinin en son  ne zaman hangi tarihte Moskova'ya gittiklerine bakın.

Aynı zaman diliminde Suriye'den de  bazı isimlerin, Ali Memlük ve Rami Mahluf’un da  Moskovada soluğu aldıklarını görürsünüz.

 

Libya’da Ruslar Hafter’i yalnız bıraktı

Türk Rus gizli servisleri arasındaki göreceli  operasyon dayanışmasının  sadece Suriye ile sınırlı olduğunu sanmayın.

 

 Libya’da Hafter’in sürekli zayiat vermesi, birliklerini geri çekmesi ve meşru Libya hükümetinin  savaşta kontrolü ele geçirmesi, bu sözünü ettiğim işbirliğinin yansıması.

 

Tatar Türkü Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı  Sergey Narışkin

Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı  Sergey Narışkin, Rus Tarihi’nde mühim rol oynayan Tatar”(Türk) menşeli,  130 kadar asil ailelerden birine mensup.

Rus dış istihbarat servisinin (SVR) şefi Sergey Yevgenyeviç Narişkin’in aile kökleri çok ilginç. Rus soylu ailesi Naryshkins; 16. yüzyılın ortalarından beri biliniyor. Naryshkin ailesi (Rusça: Нарышкины), Tatar kökenli bir Moskova boyar ailesiydi. 15. yüzyılda ailenin bir kısmı Moskova’ya taşınmıştı.

 

Bu aileden Lev Kirillovich Naryshkin Podolsk (Rusça: Подольск), Rusya’nın Moskova Oblastında bulunan ve 1791’de şehir statüsü verilen kentin yöneticiliğini yapmıştı.

 

1671’de Rus Çarına yakınlaştılar. Kirill Poluektovich Naryshkin’in büyüleyici güzellikteki kızı Naryshkin Natalya Naryshkina (1651-1694), Çar I. Aleksey ile 22 Ocak 1671’de evlendi. Ertesi yıl, Natalya, gelecekteki Çar ve İmparator 1. Petro’yu (Deli Petro) doğurdu.

 

Naryshkin Natalya Naryshkina’nın eşi Çar I.Aleksey, Romanov Hanedanının kurucusu 1613-45 arasında hüküm süren ilk çar I. Mihail’in oğluydu.

 

Natalya Narişkina’nın oğlu Petro, ülkesini modernize etmeye ve dönüştürmesine olanak tanıyan sinerjisini annesinden miras almıştı. Zihinsel çevikliği, sorgulayan zihni ve Batı’ya olan hayranlığı annesi kaynaklıydı. 1686’da, Rus çarı I. Petro kendisine soy ağacı hazırlattı.

 

Annesinin soyunu ta antik döneme kadar götüren aslı astarı olmayan bilgilerle donatılan bu şecere kitabına göre; Naryshkin Natalya Naryshkina’nın soyunun Tacitus tarafından belirtilen bir Germen kabile olan Naristi’den geliyordu.

 

Daha sonra atalarının Kuzey Macaristan’daki Eger’e yerleştiği, Naryshkins ailesinin, Rusya’da geleneksel olarak eski yönetici ailelerinin merkezi konumundaki Kiev, Litvanya, Tatary ve birkaçlarının soyundan gelenlere mahsus ayrıcalıklı bir asalet mirasnı devam ettirdiği belirtildi.

 

Bununla birlikte, Naryshkins aile üyelerinin prens unvanını asla kullanmamaları onur kaynağı görülüyordu. Bunun anlamı şu; kendi aile soylarını Çar ailesinden daha soylu kabul ediyor ve soyadlarının yeterince onurlu olduğunu savunuyorlardı.

 

Naryshkins ailesinin sonraki yıllarda saray ve kamu ofisleri düzenleyen  Rus kamu politikası üzerinde önemli bir etkisi vardı. Decembrist MM Naryshkin de Naryshkin ailesindendi. Naryshkin isminin kökeniyle ilgili olarak birkaç versiyon var. Aile soylu bir aileydi ve ataları Kırım Tatarcasına göre Naryshka olarak adlandırılırdı. Naryshka, Tatar adam anlamına gelen adı Narysh’in küçültülmüş halidir ve Rusça çeviride “cesur” demektir.

 

Sergey Yevgenyeviç Narişkin; Putin’in güvendiği bir isim.

O kadar ki “Financial Times” Putin’in Naryshkin’e Medvedev’in yönetimini başkan olarak ele geçirmesini emrettiğini yazmıştı.

 

Çocukluk çağında çocukluğunu sevmeyen  birisi. Hırslı olduğundan, çocukluktaki en büyük hedefi sınıfında birinci olmaktı. Aile bağları ve gelenekler onun için önemliydi ve bunu önemserdi.

 

Geleneklere ve dostluğa bağlılık Naryshkin için utanç değil, onurdu. 1.78 cm. boyunda sessiz bir kişiliği olan ve yıllarca aynı kiloyu, 76 kg. istikrarlı şekilde koruyabilen Naryshkin, akrep burcundan. Kindar.

 

Çocukluğunda St. Petersburg’da Fontanka Nehrinde öğrendiği yüzme sporunu çok seviyor. Sovyetler Birliği döneminde Stratejik İstihbarat Generali rütbesine yükselebilmiş ilk Türk Haydar Aliyev olmuştur. 1967’de Azerbaycan SSC Devlet Güvenlik Komitesinin başkanı olarak görevlendirilen Haydar Aliyev, Leningrad’daki İstihbarat Okulunda Sergey Yevgenyeviç Narişkin’i yetiştiren isim olarak biliniyor.

 

Narişkin İngilizce ve Fransızcayı bu yıllarda öğrendi. Sergey Naryshkin  ile okul günlerinden beri  özel ilgilenildi. Dedektiflik araştırmasında doğuştan gelen yeteneği keşfedildi. Gitar çalmasını biliyordu ve Romantik kabul ediliyordu.

 

Spor derslerinde canlı piramidin en tepesinde o olurdu. Çılgınlık derecesinde davranışları vardı, lisede sınavlarından başarıyla geçince  kendini Fontanka çayının sularına bırakmıştı.

 

Sonradan iyi bir raftingci olmuştu. Sergei Naryshkin, özel sektörde çalıştı. Philip Morriss, Ford, Katarpillar firmalarında yöneticilik yaptı. Narışkin ve karısı Tatyana Yakubçikə hakkında, bir dizi olumsuz iddialarda vardı.

 

Güya Narışkinler Leningrad vilayetindeki alkol üretimini kontrol altında tutuyor, rakip firmaları yasal olmayan yollarla tasfiye ediyordu. Haydar Aliyev’e saygısından dolayı Azerbaycan’ı çok seviyor ve Azerbaycan’ın büyük bir dostu. 2012’de Azerbaycan yönetimi onu “Dostluk” ödülüne layık gördü.*********

*

Читайте больше на https://www.pravdareport.com/news/russia/144392-financial_crisis/


**

https://www.debka.com/putin-to-assad-syrias-prime-economic-assets-are-russias-due/

***

https://www.dikgazete.com/fuat-dogu-nun-miti-fetoyu-irak-ve-suriye-de-nasil-kullandi-makale,2435.html

****

https://www.aljazeera.com/news/2016/02/syrian-president-mother-anissa-assad-dies-aged-86-160206210505879.html

*****

https://m.bianet.org/biamag/dunya/203548-otekinin-de-otekisi-suriyeli-domlar

https://multeciler.org.tr/wp-content/uploads/2018/11/sultanbeyli-sosyal-uyum-calistayi-2-ekim-2018.pdf

******

https://diplomatikgozlem.com/_haber/boyle-olur-diktatorlerin-aileleri

*******

https://aawsat.com/turkish/home/article/2268086/hC3BCseyin-C59FubukC59Fi/esed-ile-mahluf-C3A7ekiC59Fmesi

 

********

https://aawsat.com/turkish/home/article/2268736/robert-ford/mahlufE28099un-evinde-bir-akC59Fam-yemeC49Fi

*********

https://kafkassam.com/tatar-asilli-rus-dis-istihbarat-baskani-sergey-nariskin-washingtonda-ne-gorustu.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rus, Dış, İstihbarat, Servisi, ile, Türk, İstihbaratının, Ortak, Suriye, Operasyonu, ve, Sergey, Narışkin,
Yorumlar
Diğer Haberler
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA'ya Nasıl Peşkeş Çekiyor?
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
BAE
BAE'nin Sokotra adasını işgal etmesi Yemen’in bölünmesini hızlandırıyor
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Türkiye kazandıkça Libya
Türkiye kazandıkça Libya'da uluslararası rekabet kızışıyor
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
Devlet kontrolündeki
Devlet kontrolündeki 'Eski Uzay'dan özel ve ticari 'Yeni Uzay'a
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright,  Süt Tozu ve Nazmi Toker
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright, Süt Tozu ve Nazmi Toker
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Kim bu Paşa?
Kim bu Paşa?
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Fuat Doğu
Fuat Doğu'nun MİT'i FETÖyü Irak ve Suriye 'de Nasıl Kullandı?
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'unu Türk Doktorlara Emanet Etti!
ABD ve Çin
ABD ve Çin'in Kovid-19 tartışması BM Güvenlik Konseyini bir kez daha kilitledi
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi  neden geri çevirdi!
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi neden geri çevirdi!
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Ankara Berlin Moskova
Ankara Berlin Moskova'nın Covid-19 dayanışması ve NATO fiyaskosu
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul'dan Hangi Siyasiyi Kaçıracak?
Muhammed bin Selman
Muhammed bin Selman'ın 2030 rüyası kâbusa dönüşüyor
TBMM
TBMM'nin Açılışının 100. Yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’dan Ankara’ya Gelecek mi?
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş'ın Sırlı Bağlantıları
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
Süleyman Soylu
Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
'Korona Düzeni'nden 'Tek Dünya Devleti'ne mi?
Covid-19
Covid-19'u Yok Eden Antibakteriyel Antiviral Ürün, Kendirden Kanser İlacı Çelikten Güçlü Zırh Yaptı!
KRİPTO TESADÜFLER.!
KRİPTO TESADÜFLER.!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları  Üretiyor!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
Salgın sonrası
Salgın sonrası 'Tarım Politikası ve Ziraai Üretim' Nasıl Olmalı?
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye'de Tıp Literatürüne girdi
Coronavirüsün  Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Kovid-19
Kovid-19'un açtığı patikalar: Yeni cumhuriyetçilik ve yeni küreselleşme
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
ABD ile NATO’nun Avrupa
ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
Kovid-19
Kovid-19'dan kaçarken dezenformasyona tutulmak
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman'ın Ölümü ve Orduların Kornovirüsle Savaşı!
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
İngiltere Kraliyeti Kuzenleri Romanovlar Üzerinden Rusya’da  Hak İddia Ederse Ne Olur?
İngiltere Kraliyeti Kuzenleri Romanovlar Üzerinden Rusya’da Hak İddia Ederse Ne Olur?
Kovid-19 Türkiye’de: Bundan sonra ne yapmalı?
Kovid-19 Türkiye’de: Bundan sonra ne yapmalı?
İslamofobi Batı
İslamofobi Batı'dan sonra Hindistan’ın da gerçeği
İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
Riyad’da taht kavgasında yeni perde
Riyad’da taht kavgasında yeni perde
Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı bir faktör!
Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı bir faktör!
10 Yaşındaki Atakan Kayalar Yobazları Nasıl Korkuttu?
10 Yaşındaki Atakan Kayalar Yobazları Nasıl Korkuttu?
Bir diktatörün bıraktığı miras: Yavaş yavaş ölen Mısır
Bir diktatörün bıraktığı miras: Yavaş yavaş ölen Mısır
FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
 ABD Darbesi Out of question Söz konusu değil İngiliz Darbesi Yolda?
ABD Darbesi Out of question Söz konusu değil İngiliz Darbesi Yolda?
Devlet Bahçeli’nin Klasik Araba Koleksiyonunu Dağıtması Türk Siyasetinin Geleceği Açısından Nasıl Yorumlanmalı?
Devlet Bahçeli’nin Klasik Araba Koleksiyonunu Dağıtması Türk Siyasetinin Geleceği Açısından Nasıl Yorumlanmalı?
Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
Gölge CIA –RAND’ın Türkiye Raporu Aman Gözden Kaçmasın
Gölge CIA –RAND’ın Türkiye Raporu Aman Gözden Kaçmasın
Çin
Çin'de devrimin başladığı kentte devrimin partisi sorgulanıyor
Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığının Zaaf Lüksü Var mı?
Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığının Zaaf Lüksü Var mı?
Haber Yazılımı