Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 12:12 Bu haber 174 kez okundu
 
SALDA GÖLÜ’NÜ BESLEYEN DERE ÜZERİNDE YAPILAN GÖLETİN İNŞAATI DURDU
Üç yıl önce inşaatına başlanan, ancak Salda Gölü için büyük bir tehdit olacağı ifade dilen Salda Göletinin inşaatı durduruldu.
BURDUR Haberi
SALDA GÖLÜ’NÜ BESLEYEN DERE ÜZERİNDE YAPILAN GÖLETİN İNŞAATI DURDU

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan ve 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altında bulunan Salda Gölü’nü besleyen Düden Deresi üzerinde DSİ tarafından inşa edilen Salda Göletinde inşaat durdu, iş makineleri geri çekildi. Bilim insanlarının ve sivil toplum örgütlerinin tüm uyarılarına rağmen üç yıl önce inşasına başlanan Salda Göleti’nin ihale aşamasında başlayan çelişkiler inşaat sürecinde de sürdü. Lağvedilen Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan yatırım kitapçığında adı baraj olarak anılan ve 2014’te inşaatına başlandığı belirtilen Salda Göleti, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü bilgilerine göre ise Aralık 2018’de inşa edilmeye başladı. Ancak köylülerin verdiği bilgiye göre gölette yaklaşık 1 yıldır inşaat çalışması yok. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz yetkililer Salda Göleti inşaatının durduğunu doğrularken, bunun nedeninin projeyle ilgili ilk aşama ihalesinin tamamlanmasını gösteriyor. Köylüler ise ödenek bittiği için gölet inşaatının durduğunu öne sürerek alandaki iş makinelerinin bile geri çekildiğini dile getiriyor.

TÜRKİYE’NİN NAZAR BONCUĞU SALDA GÖLÜNÜN YIKIMLA SINAVI

Yaklaşık bir aydır kıyısında yapılması planlanan millet bahçesi projesiyle Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Salda Gölü’nün başına gelenler, “Türkiye’de hiç bir güzellik cezasız kalmaz” dedirtiyor. Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, doğal sit alanı, tabiat parkı ve sulak alan olarak üç ayrı koruma şemsiyesine sahip. 2006’da turizm bölgesi ilan edilen göl ve çevresi, geçtiğimiz mart ayında ise Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmişti.

MİLLET BAHÇESİYLE GÜNDEMDE

Ancak geçtiğimiz Şubat ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Burdur’daki açıklamasıyla kamuoyuna duyurulan Salda Gölü kıyısına millet bahçesi yapılması girişimi Türkiye’nin nazar boncuğu niteliğindeki gölü birden ülke gündemine taşıdı. TOKİ’nin 31 Temmuz’da yaptığı ihaleyle millet bahçesi projesi için düğmeye basılırken, Yeşilovalı 5 vatandaş ise bu girişime karşı iptal davaları açtı.

SKANDAL GÖLET PROJESİNDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DURDU

Türkiye Salda Gölü’nde yapılacak millet bahçesini tartışırken üç yıl önce inşaatına başlanan, ancak göl için büyük bir tehdit olacağı öne sürülen Salda Göletinin ise inşaatı durdu. Salda Gölü’nü besleyen en önemli tatlı su kaynağı olan Düden Deresi üzerinde DSİ 18. Bölge Müdürlüğü tarafından projelendirilen ancak bilim insanlarının ve uzmanların uyarılarına karşın yapımına başlanan Salda Göleti’nin inşaatının durması gözleri bir kez daha bu projeye çevirdi.

 

‘YÜKLENİCİ FİRMA PARASINI ALAMADI, İNŞAATI BIRAKIP GİTTİ’ İDDİASI

Gölet inşaatının bulunduğu bölgede yaşayan köylüler, yüklenici firmanın hak edişini alamadığı için inşaatı durdurduğunu ve alandan ayrıldığını öne sürüyor. Köylülerin verdiği bilgiye göre yaklaşık 1 yıldır gölette inşaat çalışması yapılmıyor, iş makineleri de alandan çekildi. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz yetkililer ise Salda Göleti ve Sulaması Projesi’nin inşaatının durduğunu doğruladı. Projeyle ilgili ihalenin ilk kısmının tamamlandığını ve çalışmaların bu yüzden durduğunu dile getiren yetkilier, yeni bir ihale olup olmayacağı konusunda ise kesin bir bilgi bulunmadığını kaydetti.

‘ÖNCE İHALE YAPILDI, ARDINDAN BİLİMSEL RAPOR HAZIRLANDI’

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz, gölet inşaatı sürecini yakından izleyen ancak adının açıklanmasını istemeyen bir uzman ise şunları dile getirdi: “Salda Göleti bilimsel raporların aksine inşa edilmiştir. Gölet ihalesi, bilimsel rapor ve izinlerden önce yapılmıştır. İhaleden sonra ise DSİ tarafından Salda Göleti ve Sulama Projesi için üniversite ve bilim insanlarına hazırlatılan ekosistem değerlendirme raporuna göre, gölet yapılması planlanan Düden Deresi’nin suyunun 2/3’ünün gölete bırakılması gerektiği belirtilmesine rağmen, bu rapor dikkate alınmadan ‘göletin verimini düşüreceği’ gerekçesiyle gölet havzasındaki suyun tamamına yakınını tutacak şekilde inşa edilmeye başlandı.

‘DEVLET ZARARA UĞRATILDI, BU KONU ACİLEN İNCELENMELİ’

Salda Gölü’nü besleyen akarsu kaynakların önü bu göletle tamamen kesilerek bilimsel raporlarda da bahsedildiği gibi gölün varlığı tehlikeye sokuldu. Göletin tamamlanması durumunda zamanla doğa harikası Salda Gölü kuruma tehlikesiyle baş başa kalacak ve ekosistemi bozulacaktır. Bilimsel verilere aykırı şekilde inşa edilen bu hatalı projede kamu kaynakları yanlış biçimde harcanmıştır ve devlet zarara uğratılmıştır. Bu konunun acilen ilgili kurumlarca incelenmesi ve gerekiyor.”

EROL KESİCİ: ‘BU İŞLER OY KARŞILIĞI YAPILIRSA SONUÇ BÖYLE OLUYOR’

Geçmişte Salda Gölü’nde yaptıkları bilimsel çalışmaların ardından hazırladıkları raporda, gölü besleyen derelere kesinlikle müdahalede bulunulmamasını belirttiklerini anımsatan Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise “Salda Gölü’ne özelliğini veren beyaz kumsallar aslında canlı bir yapı. Bu yapıyı oluşturan etkenler de Salda Deresi’nden gelen mineraller ve çeşitli organik besin maddeleri. Eğer bu dere üzerine gölet yaparsanız, bu yapının oluşumuna engel olursunuz. Bunları raporda anlattık. Ancak yetkililerin mantığı bu değil. Bize ‘bilmem ne köyünde 890 kişi gölet istiyor, sulu tarıma geçmek istiyor. Oraya su gitmesi lazım’ diyorlar. Herkes sulu tarım yapmak zorunda mı? Neden bilim insanlarının ‘yapılmasın’ dediğinin tersini yapıyorsunuz. Salda Gölü ve çevresini neden SİT Alanı ve Tabiat Parkı ilan ettiniz? Bu özel alanların koruma statülerine neden uyulmuyor? Biz kim için, ne için hazırladık o raporları? Bu işler oy karşılığında yapılırsa sonuç ne yazık ki böyle oluyor” diye konuştu. 

İNŞAAT SÜRECİ BAŞTAN SONA BİLMECEYE DÖNEN HAYALET GÖLET

2015 yılında yatırım programına alınan ve dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yerel siyasiler tarafından diğer projelerle birlikte propaganda aracına dönüştürülen Salda Göleti’nin ihale süreci gibi inşaat tarihiyle iligli de çelişkili bilgiler var. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 2015 yılında hazırlanan ‘Burdur Yatırım Kitapçığı’nda 04 Temmuz 2014’te inşaatına başlandığı belirtilen Salda Göleti, aynı kuruma bağlı DSİ. 18. Bölge Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde ise 24 Aralık 2018 tarihinde inşa edilmeye başlandı. Ancak kurumun sosyal medya hesabında gölet inşaatıyla ilgili sıyırma kazıları ve rölokasyon yolu imalatlarının, Mayıs 2017’de yapıldığı bilgisi paylaşılması dikkat çekiyor. Kurumun göletle ilgili bir başka paylaşımında, Haziran 2016 tarihi yer alıyor.

KAYADİBİ GÖLETİNİ DE DANIŞTAY İPTAL ETMİŞTİ

DSİ’nin Salda Gölü etki alanında yaptığı bir diğer gölet olan Kayadibi Göleti ise bir süre önce yargı tarafından iptal edilmişti. Mahkeme süreci devam ederken inşaatı tamamlanan Kayadibi Göleti de hayalet gölet olarak son yıllardaki plansız yatırımlar arasına girmiş durumda. Gölette tutulacak su bile olmadığını dile getiren yöre halkı, yanlış yatırımlar yüzünden kamunun zarara uğratıldığı görüşünü savunuyor. “Gölet yapılırken de bize soran olmadı” diyen köylüler, inşaatın durmasıyla ilgili de bir bilgilendirme yapılmadığına dikkat çekiyor. Yöre halkı DSİ 18. Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili bakanlığın konu hakkında kamuoyunu aydınlatan bir açıklama yapmasını bekliyor.

SALDA GÖLÜ BİR YIL İÇİNDE 1 METREDEN FAZLA ÇEKİLDİ

Salda Gölü kıyısında yaşayan Yeşilovalılar, gölün her geçen gün çekildiğini dile getiriyor. “Sadece bu yıl gölde 1 metreden fazla çekilme oldu” diyen Yeşilovalılar, bu durumun göl kıyısındaki kayalıklardan çıplak gözle bile görülebildiğini belirtiyor. Yerel halkın bu gözlemini uzmanlar da doğruluyor. Buna göre Salda Gölü’ndeki su seviyesi 1997-2014 yılları arasında dengeli bir salınım izlerken bu denge 2014’ten itibaren bozulmaya başladı. Uzmanlara göre bunun nedeni ise göl çevresindeki müdahaleler.

 

Haber Akdeniz

Lokman KUMCU

Kaynak: Editör:
Etiketler: SALDA, GÖLÜ’NÜ, BESLEYEN, DERE, ÜZERİNDE, YAPILAN, GÖLETİN, İNŞAATI, DURDU,
Yorumlar
Diğer Haberler
VALİ ŞILDAK, HAFTA SONU ESNAF ZİYARETİNDE BULUNDU
VALİ ŞILDAK, HAFTA SONU ESNAF ZİYARETİNDE BULUNDU
ÇOCUK KOROSU...
ÇOCUK KOROSU...
HÜKÜMETİMİZİN TARIM DESTEKLEMELERİ DEVAM EDİYOR
HÜKÜMETİMİZİN TARIM DESTEKLEMELERİ DEVAM EDİYOR
BURDUR’UN GÜZELLİKLERİNİ YANSITAN KARELER
BURDUR’UN GÜZELLİKLERİNİ YANSITAN KARELER
ERCENGİZ
ERCENGİZ 'KARMA SERGİSİ'NİN AÇILIŞINI YAPTI
HAYIRSEVERLER SAĞLIK TESİSİ YAPTIRACAK
HAYIRSEVERLER SAĞLIK TESİSİ YAPTIRACAK
MAKÜ SPOR BAL LİGİNDE
MAKÜ SPOR BAL LİGİNDE
YARIŞMALAR SERDAR YAVUZ VE ALİ ES ADINA DÜZENLENDİ
YARIŞMALAR SERDAR YAVUZ VE ALİ ES ADINA DÜZENLENDİ
ERCENGİZ
ERCENGİZ'İN GAZİLER GÜNÜ MESAJI
VALİ ŞILDAK’TAN SALDA GÖLÜ AÇIKLAMASI
VALİ ŞILDAK’TAN SALDA GÖLÜ AÇIKLAMASI
KENT İÇİ TRAFİĞİ ORTAK HİZMET PROJESİ
KENT İÇİ TRAFİĞİ ORTAK HİZMET PROJESİ
KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE IHLAMUR AĞACI DİKİLDİ
KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE IHLAMUR AĞACI DİKİLDİ
İYİ
İYİ'LER PAZARDA AŞURE DAĞITTI...
MAKÜ’DE AKADEMİK YIL AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
MAKÜ’DE AKADEMİK YIL AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BURDUR BELEDİYESİ’NDEN YEŞİLOVA BELEDİYESİ’NE ARAÇ HEDİYESİ
BURDUR BELEDİYESİ’NDEN YEŞİLOVA BELEDİYESİ’NE ARAÇ HEDİYESİ
İNSUYU YOLUNDA FECİ KAZA
İNSUYU YOLUNDA FECİ KAZA
AK PARTİ TAM KADRO SAHADA
AK PARTİ TAM KADRO SAHADA
PAHALIYA OTOGAZ SATILIYOR
PAHALIYA OTOGAZ SATILIYOR'A CEVAP GELDİ
DOKTOR SORUNLARINA BAYRAM ÖZÇELİK
DOKTOR SORUNLARINA BAYRAM ÖZÇELİK'TEN ÇÖZÜM SÖZÜ
GÖL FESTİVALİ YİNE DOLU DİZGİN
GÖL FESTİVALİ YİNE DOLU DİZGİN
BURDUR LAVANTA YOLU PROJESİ
BURDUR LAVANTA YOLU PROJESİ
MEHMET GÖKER; SALDA
MEHMET GÖKER; SALDA'NIN KORUMA STATÜLERİ ZAYIFLIYOR
ÇAĞRI MERKEZİ YENİDEN ÇAĞRI ALMAYA BAŞLADI
ÇAĞRI MERKEZİ YENİDEN ÇAĞRI ALMAYA BAŞLADI
SALDA GÖLÜ TURİZM MERKEZİ STATÜSÜNDEN ÇIKARILDI
SALDA GÖLÜ TURİZM MERKEZİ STATÜSÜNDEN ÇIKARILDI
MAKÜ ANAOKULU AÇILIYOR
MAKÜ ANAOKULU AÇILIYOR
VALİ ŞILDAK
VALİ ŞILDAK'IN DOKUNUŞU İNSUYU'NU BAMBAŞKA BİR HALE DÖNÜŞTÜRDÜ
BUTSO BASININ SORUNLARINI DEĞERLENDİRDİ
BUTSO BASININ SORUNLARINI DEĞERLENDİRDİ
''İLİMİZE HAYIRLI OLSUN''
BURDUR İL MÜFTÜLÜĞÜNE ENVER TÜRKMEN ATANDI.
BURDUR İL MÜFTÜLÜĞÜNE ENVER TÜRKMEN ATANDI.
KADIN DOKTORLAR BURDUR
KADIN DOKTORLAR BURDUR'DA OKUL BOYADI
KÖYE ÖZEL TOPRAKLA MAYALANAN PEKMEZ 200 YILDIR GELİR KAYNAĞI
KÖYE ÖZEL TOPRAKLA MAYALANAN PEKMEZ 200 YILDIR GELİR KAYNAĞI
BAŞKAN ERCENGİZ, AŞURE DAĞITTI.
BAŞKAN ERCENGİZ, AŞURE DAĞITTI.
HÜSEYİN OKAN’DAN YAZILI AÇIKLAMA
HÜSEYİN OKAN’DAN YAZILI AÇIKLAMA
BAŞKANIN EĞİTİM SETLERİNE YİNE ENGEL
BAŞKANIN EĞİTİM SETLERİNE YİNE ENGEL
BURDUR’DA FECİ TRAFİK KAZASI
BURDUR’DA FECİ TRAFİK KAZASI
TEHLİKELİ OYUN SERÇE PARMAĞINI KOPARDI
TEHLİKELİ OYUN SERÇE PARMAĞINI KOPARDI
BURDUR
BURDUR'A SİYASİ DONANIMLI MÜDÜR ATAMASI
YAZIN SERİN, KIŞIN ILIMAN: İNSUYU
YAZIN SERİN, KIŞIN ILIMAN: İNSUYU
MV. UĞUR, ELEKTRİKLİ TRAKTÖR ÜRETEN FİRMAYI ZİYARET ETTİ
MV. UĞUR, ELEKTRİKLİ TRAKTÖR ÜRETEN FİRMAYI ZİYARET ETTİ
KARAKURT; “VERİLEN SÖZLERİ UNUTMADIK!
KARAKURT; “VERİLEN SÖZLERİ UNUTMADIK!
ELEKTRİK AKIMI CAN ALDI
ELEKTRİK AKIMI CAN ALDI
BAŞKAN ERCENGİZ, ZABITALARLA BULUŞTU
BAŞKAN ERCENGİZ, ZABITALARLA BULUŞTU
BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI CANLI YAYINLANDI
BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI CANLI YAYINLANDI
BURDUR’DA TURİZM ADETA PATLADI
BURDUR’DA TURİZM ADETA PATLADI
“UMUDA KAPI AÇIYORUM HAYATA TUTUNUYORUM’’
“UMUDA KAPI AÇIYORUM HAYATA TUTUNUYORUM’’
SİVAS KONGRESİNİN 100. YILINDA AKBULUT
SİVAS KONGRESİNİN 100. YILINDA AKBULUT'TAN BASIN AÇIKLAMASI
“BİZLER TİCARETİ, İTİBARA DEĞİŞECEK İNSANLAR DEĞİLİZ”
“BİZLER TİCARETİ, İTİBARA DEĞİŞECEK İNSANLAR DEĞİLİZ”
VOLKAN MENGİ’DEN FLAŞ AÇIKLAMA
VOLKAN MENGİ’DEN FLAŞ AÇIKLAMA
BAŞKAN İLKAY GÜNGÖR’DEN ÜRETİME BAŞLAMA MÜJDESİ
BAŞKAN İLKAY GÜNGÖR’DEN ÜRETİME BAŞLAMA MÜJDESİ
YÜZDE 70 TASARRUF SAĞLANACAK
YÜZDE 70 TASARRUF SAĞLANACAK
BURDUR İŞ İLANI
BURDUR İŞ İLANI
TAVANA ASILMIŞ HALDE BULUNDU
TAVANA ASILMIŞ HALDE BULUNDU
EMİNE ERDOĞAN’DAN SALDA GÖLÜ’NE TAM NOT
EMİNE ERDOĞAN’DAN SALDA GÖLÜ’NE TAM NOT
SATRANÇ TURNUVASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
SATRANÇ TURNUVASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
YÜKÜMLÜLER SALDA GÖLÜ’NÜ TEMİZLEDİ
YÜKÜMLÜLER SALDA GÖLÜ’NÜ TEMİZLEDİ
YARIKÖYLÜLERDEN DAYANIŞMA ÖRNEĞİ
YARIKÖYLÜLERDEN DAYANIŞMA ÖRNEĞİ
KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
VALİ HASAN ŞILDAK
VALİ HASAN ŞILDAK'IN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI.
VEKİLLER ÖZÇELİK VE UĞUR’DAN MÜJDE
VEKİLLER ÖZÇELİK VE UĞUR’DAN MÜJDE
GÖRELİM BAKALIM ETİK İLKELİ SİYASETÇİ KİMMİŞ!!!
GÖRELİM BAKALIM ETİK İLKELİ SİYASETÇİ KİMMİŞ!!!
ALİ ORKUN ERCENGİZ EKREM İMAMOĞLU
ALİ ORKUN ERCENGİZ EKREM İMAMOĞLU'NU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ
BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ERCENGİZ: SALDA GÖLÜ
BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ERCENGİZ: SALDA GÖLÜ'NE İYİLİK Mİ YAPTIK, KÖTÜLÜK MÜ ?
BURDUR
BURDUR'DA YAŞANAN DRAM...
MEMUR-SEN 81 İLDE SAHAYA İNDİ
MEMUR-SEN 81 İLDE SAHAYA İNDİ
MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK’TEN ÇAĞRI MERKEZİ AÇIKLAMASI
MİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK’TEN ÇAĞRI MERKEZİ AÇIKLAMASI
BURDUR’DA KAÇAK İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ
BURDUR’DA KAÇAK İÇKİ ELE GEÇİRİLDİ
SALDA GÖLÜ’NDE YENİ DÜNYA REKORU
SALDA GÖLÜ’NDE YENİ DÜNYA REKORU
BURDUR
BURDUR'DAN TÜRKİYE'YE PROJE
BURDUR GÖLÜ ULUSLARARASI 5. AÇIK SATRANÇ TURNUVASI BAŞLIYOR
BURDUR GÖLÜ ULUSLARARASI 5. AÇIK SATRANÇ TURNUVASI BAŞLIYOR
BUCAK OSB GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİ HİZMETE GİRDİ
BUCAK OSB GÜNEŞ ENERJİSİ PANELLERİ HİZMETE GİRDİ
SAYIN ÖZÇELİK
SAYIN ÖZÇELİK'TEN BÜYÜK JEST
REKORTMEN DERYA CAN, BAŞKAN ERCENGİZ
REKORTMEN DERYA CAN, BAŞKAN ERCENGİZ'İ ZİYARET ETTİ
BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ALİ ORKUN ERCENGİZ, ARNİSA MOBİLYA FABRİKASI ÇALIŞANLARINI ZİYARET ETTİ.
BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ALİ ORKUN ERCENGİZ, ARNİSA MOBİLYA FABRİKASI ÇALIŞANLARINI ZİYARET ETTİ.
SAYIN GÖKER
SAYIN GÖKER'DEN SALDA GÖLÜ AÇIKLAMASI
SAGALASSOS UNESCO YOLUNDA
SAGALASSOS UNESCO YOLUNDA
AKBULUT’TAN MENGİ’YE YANIT
AKBULUT’TAN MENGİ’YE YANIT
Haber Yazılımı