Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 12:12
 
SALDA GÖLÜ’NÜ BESLEYEN DERE ÜZERİNDE YAPILAN GÖLETİN İNŞAATI DURDU
Üç yıl önce inşaatına başlanan, ancak Salda Gölü için büyük bir tehdit olacağı ifade dilen Salda Göletinin inşaatı durduruldu.
BURDUR Haberi
SALDA GÖLÜ’NÜ BESLEYEN DERE ÜZERİNDE YAPILAN GÖLETİN İNŞAATI DURDU

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan ve 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altında bulunan Salda Gölü’nü besleyen Düden Deresi üzerinde DSİ tarafından inşa edilen Salda Göletinde inşaat durdu, iş makineleri geri çekildi. Bilim insanlarının ve sivil toplum örgütlerinin tüm uyarılarına rağmen üç yıl önce inşasına başlanan Salda Göleti’nin ihale aşamasında başlayan çelişkiler inşaat sürecinde de sürdü. Lağvedilen Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan yatırım kitapçığında adı baraj olarak anılan ve 2014’te inşaatına başlandığı belirtilen Salda Göleti, DSİ 18. Bölge Müdürlüğü bilgilerine göre ise Aralık 2018’de inşa edilmeye başladı. Ancak köylülerin verdiği bilgiye göre gölette yaklaşık 1 yıldır inşaat çalışması yok. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz yetkililer Salda Göleti inşaatının durduğunu doğrularken, bunun nedeninin projeyle ilgili ilk aşama ihalesinin tamamlanmasını gösteriyor. Köylüler ise ödenek bittiği için gölet inşaatının durduğunu öne sürerek alandaki iş makinelerinin bile geri çekildiğini dile getiriyor.

TÜRKİYE’NİN NAZAR BONCUĞU SALDA GÖLÜNÜN YIKIMLA SINAVI

Yaklaşık bir aydır kıyısında yapılması planlanan millet bahçesi projesiyle Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Salda Gölü’nün başına gelenler, “Türkiye’de hiç bir güzellik cezasız kalmaz” dedirtiyor. Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, doğal sit alanı, tabiat parkı ve sulak alan olarak üç ayrı koruma şemsiyesine sahip. 2006’da turizm bölgesi ilan edilen göl ve çevresi, geçtiğimiz mart ayında ise Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmişti.

MİLLET BAHÇESİYLE GÜNDEMDE

Ancak geçtiğimiz Şubat ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Burdur’daki açıklamasıyla kamuoyuna duyurulan Salda Gölü kıyısına millet bahçesi yapılması girişimi Türkiye’nin nazar boncuğu niteliğindeki gölü birden ülke gündemine taşıdı. TOKİ’nin 31 Temmuz’da yaptığı ihaleyle millet bahçesi projesi için düğmeye basılırken, Yeşilovalı 5 vatandaş ise bu girişime karşı iptal davaları açtı.

SKANDAL GÖLET PROJESİNDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DURDU

Türkiye Salda Gölü’nde yapılacak millet bahçesini tartışırken üç yıl önce inşaatına başlanan, ancak göl için büyük bir tehdit olacağı öne sürülen Salda Göletinin ise inşaatı durdu. Salda Gölü’nü besleyen en önemli tatlı su kaynağı olan Düden Deresi üzerinde DSİ 18. Bölge Müdürlüğü tarafından projelendirilen ancak bilim insanlarının ve uzmanların uyarılarına karşın yapımına başlanan Salda Göleti’nin inşaatının durması gözleri bir kez daha bu projeye çevirdi.

 

‘YÜKLENİCİ FİRMA PARASINI ALAMADI, İNŞAATI BIRAKIP GİTTİ’ İDDİASI

Gölet inşaatının bulunduğu bölgede yaşayan köylüler, yüklenici firmanın hak edişini alamadığı için inşaatı durdurduğunu ve alandan ayrıldığını öne sürüyor. Köylülerin verdiği bilgiye göre yaklaşık 1 yıldır gölette inşaat çalışması yapılmıyor, iş makineleri de alandan çekildi. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz yetkililer ise Salda Göleti ve Sulaması Projesi’nin inşaatının durduğunu doğruladı. Projeyle ilgili ihalenin ilk kısmının tamamlandığını ve çalışmaların bu yüzden durduğunu dile getiren yetkilier, yeni bir ihale olup olmayacağı konusunda ise kesin bir bilgi bulunmadığını kaydetti.

‘ÖNCE İHALE YAPILDI, ARDINDAN BİLİMSEL RAPOR HAZIRLANDI’

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz, gölet inşaatı sürecini yakından izleyen ancak adının açıklanmasını istemeyen bir uzman ise şunları dile getirdi: “Salda Göleti bilimsel raporların aksine inşa edilmiştir. Gölet ihalesi, bilimsel rapor ve izinlerden önce yapılmıştır. İhaleden sonra ise DSİ tarafından Salda Göleti ve Sulama Projesi için üniversite ve bilim insanlarına hazırlatılan ekosistem değerlendirme raporuna göre, gölet yapılması planlanan Düden Deresi’nin suyunun 2/3’ünün gölete bırakılması gerektiği belirtilmesine rağmen, bu rapor dikkate alınmadan ‘göletin verimini düşüreceği’ gerekçesiyle gölet havzasındaki suyun tamamına yakınını tutacak şekilde inşa edilmeye başlandı.

‘DEVLET ZARARA UĞRATILDI, BU KONU ACİLEN İNCELENMELİ’

Salda Gölü’nü besleyen akarsu kaynakların önü bu göletle tamamen kesilerek bilimsel raporlarda da bahsedildiği gibi gölün varlığı tehlikeye sokuldu. Göletin tamamlanması durumunda zamanla doğa harikası Salda Gölü kuruma tehlikesiyle baş başa kalacak ve ekosistemi bozulacaktır. Bilimsel verilere aykırı şekilde inşa edilen bu hatalı projede kamu kaynakları yanlış biçimde harcanmıştır ve devlet zarara uğratılmıştır. Bu konunun acilen ilgili kurumlarca incelenmesi ve gerekiyor.”

EROL KESİCİ: ‘BU İŞLER OY KARŞILIĞI YAPILIRSA SONUÇ BÖYLE OLUYOR’

Geçmişte Salda Gölü’nde yaptıkları bilimsel çalışmaların ardından hazırladıkları raporda, gölü besleyen derelere kesinlikle müdahalede bulunulmamasını belirttiklerini anımsatan Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise “Salda Gölü’ne özelliğini veren beyaz kumsallar aslında canlı bir yapı. Bu yapıyı oluşturan etkenler de Salda Deresi’nden gelen mineraller ve çeşitli organik besin maddeleri. Eğer bu dere üzerine gölet yaparsanız, bu yapının oluşumuna engel olursunuz. Bunları raporda anlattık. Ancak yetkililerin mantığı bu değil. Bize ‘bilmem ne köyünde 890 kişi gölet istiyor, sulu tarıma geçmek istiyor. Oraya su gitmesi lazım’ diyorlar. Herkes sulu tarım yapmak zorunda mı? Neden bilim insanlarının ‘yapılmasın’ dediğinin tersini yapıyorsunuz. Salda Gölü ve çevresini neden SİT Alanı ve Tabiat Parkı ilan ettiniz? Bu özel alanların koruma statülerine neden uyulmuyor? Biz kim için, ne için hazırladık o raporları? Bu işler oy karşılığında yapılırsa sonuç ne yazık ki böyle oluyor” diye konuştu. 

İNŞAAT SÜRECİ BAŞTAN SONA BİLMECEYE DÖNEN HAYALET GÖLET

2015 yılında yatırım programına alınan ve dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yerel siyasiler tarafından diğer projelerle birlikte propaganda aracına dönüştürülen Salda Göleti’nin ihale süreci gibi inşaat tarihiyle iligli de çelişkili bilgiler var. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 2015 yılında hazırlanan ‘Burdur Yatırım Kitapçığı’nda 04 Temmuz 2014’te inşaatına başlandığı belirtilen Salda Göleti, aynı kuruma bağlı DSİ. 18. Bölge Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde ise 24 Aralık 2018 tarihinde inşa edilmeye başlandı. Ancak kurumun sosyal medya hesabında gölet inşaatıyla ilgili sıyırma kazıları ve rölokasyon yolu imalatlarının, Mayıs 2017’de yapıldığı bilgisi paylaşılması dikkat çekiyor. Kurumun göletle ilgili bir başka paylaşımında, Haziran 2016 tarihi yer alıyor.

KAYADİBİ GÖLETİNİ DE DANIŞTAY İPTAL ETMİŞTİ

DSİ’nin Salda Gölü etki alanında yaptığı bir diğer gölet olan Kayadibi Göleti ise bir süre önce yargı tarafından iptal edilmişti. Mahkeme süreci devam ederken inşaatı tamamlanan Kayadibi Göleti de hayalet gölet olarak son yıllardaki plansız yatırımlar arasına girmiş durumda. Gölette tutulacak su bile olmadığını dile getiren yöre halkı, yanlış yatırımlar yüzünden kamunun zarara uğratıldığı görüşünü savunuyor. “Gölet yapılırken de bize soran olmadı” diyen köylüler, inşaatın durmasıyla ilgili de bir bilgilendirme yapılmadığına dikkat çekiyor. Yöre halkı DSİ 18. Bölge Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili bakanlığın konu hakkında kamuoyunu aydınlatan bir açıklama yapmasını bekliyor.

SALDA GÖLÜ BİR YIL İÇİNDE 1 METREDEN FAZLA ÇEKİLDİ

Salda Gölü kıyısında yaşayan Yeşilovalılar, gölün her geçen gün çekildiğini dile getiriyor. “Sadece bu yıl gölde 1 metreden fazla çekilme oldu” diyen Yeşilovalılar, bu durumun göl kıyısındaki kayalıklardan çıplak gözle bile görülebildiğini belirtiyor. Yerel halkın bu gözlemini uzmanlar da doğruluyor. Buna göre Salda Gölü’ndeki su seviyesi 1997-2014 yılları arasında dengeli bir salınım izlerken bu denge 2014’ten itibaren bozulmaya başladı. Uzmanlara göre bunun nedeni ise göl çevresindeki müdahaleler.

 

Haber Akdeniz

Lokman KUMCU

Kaynak: Editör:
Etiketler: SALDA, GÖLÜ’NÜ, BESLEYEN, DERE, ÜZERİNDE, YAPILAN, GÖLETİN, İNŞAATI, DURDU,
Yorumlar
Diğer Haberler
BURDUR VALİLİĞİ’NDEN SEYAHATLER İÇİN KARAR
BURDUR VALİLİĞİ’NDEN SEYAHATLER İÇİN KARAR
30.05.2020 TARİHLİ VE 53 SAYILI  İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
30.05.2020 TARİHLİ VE 53 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
ÖNEMLİ DUYURU
ÖNEMLİ DUYURU
Tek Kullanımlık Seccade
Tek Kullanımlık Seccade
CAMİLERİMİZ BUGÜN CEMAATİYLE BULUŞUYOR...
CAMİLERİMİZ BUGÜN CEMAATİYLE BULUŞUYOR...
CUMA NAMAZI KILINACAK ALANLARDA HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI
CUMA NAMAZI KILINACAK ALANLARDA HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI
CUMA NAMAZI KILINACAK ALANLAR İLE UYULACAK KURALLAR BELİRLENDİ
CUMA NAMAZI KILINACAK ALANLAR İLE UYULACAK KURALLAR BELİRLENDİ
Başkan Ercengiz, Kaldırım çalışmalarını yerinde inceledi
Başkan Ercengiz, Kaldırım çalışmalarını yerinde inceledi
Alkollü sürücünün kullandığı otomobil şarampole devrildi
Alkollü sürücünün kullandığı otomobil şarampole devrildi
ÇEVRECİ BAŞKAN BİSİKLET İLE ÖRNEK OLDU
ÇEVRECİ BAŞKAN BİSİKLET İLE ÖRNEK OLDU
AK Parti Burdur İl Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı’nın 27 Mayıs açıklaması.
AK Parti Burdur İl Gençlik Kolları Başkanı Hasan Yağcı’nın 27 Mayıs açıklaması.
VALİ ŞILDAK, "ÇARŞAMBA
VALİ ŞILDAK, "ÇARŞAMBA'DAN İTİBAREN DENETİMLERE AĞIRLIK VERİLECEK"
VEFA GRUPLARI DÖRT GÜN BOYUNCA ÖZVERİYLE GÖREV YAPTILAR
VEFA GRUPLARI DÖRT GÜN BOYUNCA ÖZVERİYLE GÖREV YAPTILAR
Kaldırım ve yollar yıkandı
Kaldırım ve yollar yıkandı
29 MAYIS CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN
29 MAYIS CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN
Kemer Cumhuriyet Meydanı Projesi’nde sona gelindi
Kemer Cumhuriyet Meydanı Projesi’nde sona gelindi
Vali Şıldak Bayramda Şehitlerimizi, Görev Başındaki Personelimizi ve Büyüklerimizi Unutmadı
Vali Şıldak Bayramda Şehitlerimizi, Görev Başındaki Personelimizi ve Büyüklerimizi Unutmadı
AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi Milletvekili Göker  ve Siyasi Parti İl Başkanlarını arayarak bayramlarını tebrik etti.
AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi Milletvekili Göker ve Siyasi Parti İl Başkanlarını arayarak bayramlarını tebrik etti.
AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin Ramazan Bayramı Mesajı;
AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin Ramazan Bayramı Mesajı;
VALİ ŞILDAK "SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYALIM"
VALİ ŞILDAK "SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYALIM"
VALİ ŞILDAK "BU BAYRAM EVDE KALALIM DİJİTAL BAYRAMLAŞMA YAPALIM"
VALİ ŞILDAK "BU BAYRAM EVDE KALALIM DİJİTAL BAYRAMLAŞMA YAPALIM"
TEFENNİ BELEDİYESİ HİZMET BİNASI KÖPRÜBAŞINDA İNŞA EDİLECEK
TEFENNİ BELEDİYESİ HİZMET BİNASI KÖPRÜBAŞINDA İNŞA EDİLECEK
Başkan Ercengiz, yaşlıların Ramazan Bayramını kutladı
Başkan Ercengiz, yaşlıların Ramazan Bayramını kutladı
BELEDİYE BAŞKANI EMRULLAH ÜNAL’DAN BELEDİYE PERSONELİNE ANLAMLI MEKTUP
BELEDİYE BAŞKANI EMRULLAH ÜNAL’DAN BELEDİYE PERSONELİNE ANLAMLI MEKTUP
Başkan Ercengiz
Başkan Ercengiz'in Ramazan Bayramı Mesajı
Vali Şıldak
Vali Şıldak'tan 4 Günlük Sokağa Çıkma Kısıtlaması Öncesi Yeni Önemli Uyarılar
Vali Hasan Şıldak’ın Ramazan Bayramı Mesajı
Vali Hasan Şıldak’ın Ramazan Bayramı Mesajı
BAŞKAN İLKAY GÜNGÖR: “CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
BAŞKAN İLKAY GÜNGÖR: “CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
7 adet köpük koliden şüphelenilmesi üzerine
7 adet köpük koliden şüphelenilmesi üzerine
Vali Şıldak "Sokağa Çıkma Kısıtlaması İçin Tedbirler Alındı, Tedirgin Olunmasını Gerektiren Bir Durum Yok
Vali Şıldak "Sokağa Çıkma Kısıtlaması İçin Tedbirler Alındı, Tedirgin Olunmasını Gerektiren Bir Durum Yok
20.05.2020 TARİHLİ VE 43 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
20.05.2020 TARİHLİ VE 43 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
Başkan Ercengiz’den Gönüllülere Plaket
Başkan Ercengiz’den Gönüllülere Plaket
Gençler, 19 Mayıs Korteji ile bayramlarını kutladı
Gençler, 19 Mayıs Korteji ile bayramlarını kutladı
19.05.2020 TARİHLİ VE 42 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
19.05.2020 TARİHLİ VE 42 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
Vali Şıldak ve İl Protokolü 19 Mayıs Kutlamalarını Evlere Taşıdılar
Vali Şıldak ve İl Protokolü 19 Mayıs Kutlamalarını Evlere Taşıdılar
Vali Şıldak, Video Konferansla Sporcu Gençlerin Bayramını Kutladı
Vali Şıldak, Video Konferansla Sporcu Gençlerin Bayramını Kutladı
Vali Şıldak
Vali Şıldak'tan Bayram Öncesi Burdur'a Geleceklere Uyarı
Vali Hasan Şıldak’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
Vali Hasan Şıldak’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
Tedbirlerle Yaşamayı Öğreneceğiz
Tedbirlerle Yaşamayı Öğreneceğiz
BURDUR BELEDİYE ŞİRKETLERİNDE 18 MİLYON TL’YE NE OLDU?
BURDUR BELEDİYE ŞİRKETLERİNDE 18 MİLYON TL’YE NE OLDU?
Başkan Ercengiz
Başkan Ercengiz'in 19 Mayıs mesajı
Burdur Belediyesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı başlıyor
Burdur Belediyesi İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı başlıyor
Vali Hasan Şıldak
Vali Hasan Şıldak'tan 4 Gün Gönüllü Olarak Evde Kal Çağrısı
“18 UYGULAMASINDA ŞİMDİ NE OLACAK?”
“18 UYGULAMASINDA ŞİMDİ NE OLACAK?”
BURDUR GENELİNDE 11 MİLYON 934 BİN TL YARDIM YAPILDI
BURDUR GENELİNDE 11 MİLYON 934 BİN TL YARDIM YAPILDI
15.05.2020 TARİHLİ VE 40 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
15.05.2020 TARİHLİ VE 40 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARI
Vali Hasan Şıldak Eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, ziyarette bulundu
Vali Hasan Şıldak Eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte, ziyarette bulundu
BURDUR
BURDUR'DA ARTIK MASKE TAKMAK ZORUNLU!..
Vali Şıldak’tan Sağlık Personeline Teşekkür Ziyareti
Vali Şıldak’tan Sağlık Personeline Teşekkür Ziyareti
LAVANTA TANITIM MERKEZİNDE SONA GELİNDİ
LAVANTA TANITIM MERKEZİNDE SONA GELİNDİ
Vali Şıldak ve Protokolden Engelliler Haftası Ziyareti
Vali Şıldak ve Protokolden Engelliler Haftası Ziyareti
UMUDA KAPI AÇIYORUM HAYATA TUTUNUYORUM PROJESİ DEVAM EDİYOR
UMUDA KAPI AÇIYORUM HAYATA TUTUNUYORUM PROJESİ DEVAM EDİYOR
Burdur İlimizde Sulama Sezonu Başladı
Burdur İlimizde Sulama Sezonu Başladı
Başkan Ercengiz, Berber ve Kuaförler Ziyaret Haberi
Başkan Ercengiz, Berber ve Kuaförler Ziyaret Haberi
Başkan Ercengiz, Çocuklara ve Ailelerine Maske Dağıttı
Başkan Ercengiz, Çocuklara ve Ailelerine Maske Dağıttı
Vali Şıldak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkilileri İl Birlikte Salda Gölü
Vali Şıldak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkilileri İl Birlikte Salda Gölü'nde İncelemede Bulundu
Vali Şıldak’tan “Engelliler Haftasında Öğrencilere Anlamlı Çağrı”
Vali Şıldak’tan “Engelliler Haftasında Öğrencilere Anlamlı Çağrı”
Korktuğumuz başımıza geldi!
Korktuğumuz başımıza geldi!
Vali Şıldak Vakıf Personelini Ziyaret Etti
Vali Şıldak Vakıf Personelini Ziyaret Etti
Vali Hasan Şıldak Salı Pazarında İncelemede Bulundu
Vali Hasan Şıldak Salı Pazarında İncelemede Bulundu
AK Parti Deprem yıl dönümünde YAZIKÖY’de
AK Parti Deprem yıl dönümünde YAZIKÖY’de
Burdur
Burdur'un Bucak ilçesinde bir beldenin karantinaya alınması
Başkan Ercengiz
Başkan Ercengiz'den Hemşirelere ziyaret
Burdur
Burdur'un Bucak ilçesinde bir belde karantinaya alındı
Tuhafiyeciler e tıbbi tedbir desteği
Tuhafiyeciler e tıbbi tedbir desteği
Vali Şıldak
Vali Şıldak'tan Çok Önemli Uyarı
Vali Şıldak
Vali Şıldak'tan Yeni Haftaya Başlarken Tedbirleri Sürdürelim Çağrısı
SALDA GÖLÜ’NDE BEYAZ KUMLAR EVİNE KAVUŞTU
SALDA GÖLÜ’NDE BEYAZ KUMLAR EVİNE KAVUŞTU
Başkan Ercengiz, Sağlık Çalışanları
Başkan Ercengiz, Sağlık Çalışanları'nın Anneler Günün Kutladı
Başkan Ercengiz’den Anneler Günü ziyareti
Başkan Ercengiz’den Anneler Günü ziyareti
Vali Şıldak Öncülüğünde Anneler Gününü Anlamlı kılan ziyaretler
Vali Şıldak Öncülüğünde Anneler Gününü Anlamlı kılan ziyaretler
Büyüklerimiz için uygun bir ortam sağlayalım
Büyüklerimiz için uygun bir ortam sağlayalım
AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin Anneler Günü Mesajı;
AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi’nin Anneler Günü Mesajı;
Vali Hasan Şıldak, “Ülke Genelinde EBA Kullanımında 6. Sıradayız"
Vali Hasan Şıldak, “Ülke Genelinde EBA Kullanımında 6. Sıradayız"
“14 gündür Kredi Yurtlar Kurumunda misafir edilen, riskli gebeliğibulunananne adayının ambulans iletransferi sağlandı.”
“14 gündür Kredi Yurtlar Kurumunda misafir edilen, riskli gebeliğibulunananne adayının ambulans iletransferi sağlandı.”
MAKÜ UZAKTAN EĞİTİMLE TAMAMLAYACAK
MAKÜ UZAKTAN EĞİTİMLE TAMAMLAYACAK
Vali Hasan Şıldak Normalleşme Süreciyle İlgili Uyarılarda Bulundu
Vali Hasan Şıldak Normalleşme Süreciyle İlgili Uyarılarda Bulundu
Vali Hasan Şıldak’ın Anneler Günü Mesajı
Vali Hasan Şıldak’ın Anneler Günü Mesajı
Burdur
Burdur'da karantina süreci tamamlanan 80 kişi memleketlerine uğurlandı
VALİ ŞILDAK
VALİ ŞILDAK'TAN BERBER VE KUAFÖRLERE MESAJ
Haber Yazılımı