Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 16:28
 
SDÜ HASTANESİNDE NELER OLUYOR ?
ISPARTA Haberi
SDÜ HASTANESİNDE NELER OLUYOR ?

   SDÜ HASTANESİNDE NELER OLUYOR ?

   Sevgili Ispartalılar, Kıymetli Haber Akdeniz Okurları,

   Haber Akdeniz ve Mehmet Ali Çelik olarak bizim hiç kimse ile bir alıp veremediğimiz yoktur. Kimse ye karşı da bir husumetimiz ve kişiselleştirdiğimiz bir husus ta bulunmamaktadır. Rektör Çarıkçı’nın yeniden Rektör olarak atanmasına kadar geçen sürede SDÜ ile ilgili olumsuz bir tana bile eleştirel yazımız olmamıştır. Hatırlanacağı üzere Nisan ayındaki Rektörlük seçimlerinin başlaması ile birlikte Isparta’nın menfaatine olacağını bildiğimiz ve düşündüğümüz bazı yazıları kaleme aldık ve buradan paylaştık.

   Emin olun ki tek düşüncemiz Isparta’mızın geleceği için bir şeyler yapmaktı. Gelin görün ki SDÜ’nün içine girdikçe liyakatsizlik ve ehliyetsizlikten dolayı liğme liğme dökülen bir yapı gördük ve bunları kamuoyu ile paylaştık. Belki bizim dışımızda diğer Isparta basınını temsil eden arkadaşlar kötü gidişi kaleme almadılar ama biz doğru bildiğimizi gazetecilik etiği gereği yaptık ve reklam gazeteciliğini benimsemedik. Sonuçta herkes kendi yazdığından ve duruşundan sorumludur.

   SDÜ HASTANESİ ÖDEME YAPAMIYOR MU ?

   Sayın Rektör Çarıkçı! Üniversite hastanenizin mali durumu nedir? Borç batağında mıdır, ödeme yapabiliyor musunuz?

   Sizin döneminizde Üniversite Hastanesinin başarı algısı nedir?, tercih ediliyor musunuz, mevcut durumdan hoşnut musunuz?

   Üniversite hastanesine hangi şirketler mal ve malzeme tedariki yapmaktadırlar ve bu şirketlerin siyasi bağlantıları var mıdır?

    ISUBÜ NEDEN DAHA BAŞARILI?

    Bilindiği üzere TÜBİTAK Araştırma Destek Başkanlığı (ARDEB) tarafından son beş yılda (2014-2018) üniversiteler tarafından sunulan ve kabul edilen proje sayıları ile bu projelere aktarılan finansman desteği kamuoyu ile paylaşıldı. İlgili listeye göre Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 182 devlet ve vakıf üniversitesi içerisinde 12. sırada yer aldı. Buradan emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Ama hatırlanacağı üzere SDÜ ARDEB projelerinde "SIFIR" CEKMISTİR.

İlgili sıralama listesi için:

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/18842/9_universiteler_bazinda_ardeb_destek_istatistikleri_2014-2018.pdf

http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/akademik/ulusal-destek-programlari/icerik-akademik-destek-istatistikleri

https://www.memurlar.net/common/news/documents/829589/proje-sunma-kabul-tablo-6.pdf

    ISUBÜ'NÜN BÜYÜK BAŞARISI, SDÜ'NÜN ÇÖKÜŞÜ

    ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMALARI LABORATUVARI tarafından her yıl yayınlanan Türkiye’deki devlet üniversiteleri ve bu üniversitelere bağlı fakülteleri akademik teşvik performanslarına göre sıralayan DEVLET ÜNİVERSİTELERİ ve FAKÜTELERİ SIRALAMASI 2019 raporuna göre Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 116 üniversite arasında 9.uncu, 2000 yılından sonra kurulan 63 Üniversite arasında 3.üncü oldu. Orman Fakültesi ise 10 fakülte arasında 2.inci, Teknoloji Fakültesi 15 fakülte arasında 5.inci, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi ise 25 fakülte arasında 8.inci oldu. ISUBÜ’yü bu başarısından dolayı da tebrik ederiz.

     REKTÖR ÇARIKCI YÖNETİMİ YÖNETEMİYOR

     Aynı laboratuarın 2016 yılında yayınladığı raporda genel sıralamada 27.inci sırada bulunan SDÜ, Rektör Çarıkçı yönetiminde 2019 yılında 55.inci sıraya geriledi ve çöktü. Fakültelerin durumu ise daha içler acısı duruma düştüğünden yazmamızın doğru olmadığını düşünüyoruz.

    SDÜ YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER MERKEZİ’DE ÇÖKTÜ!

Büyük umutlarla ve DPT desteğiyle büyük paralarla kurulan ülkemizin ilklerinden SDÜ Yenilikçi Teknolojiler Mükemmeliyet Merkezinin(YETEM) Rektör Çarıkçı yönetiminde geldiği nokta içler acısı…

     Rektör Çarıkçı; 10 milyon dolarlık bu merkezi niye çalıştırmıyor?

     SDÜ YETEM’in temelleri 2008 yılında Isparta Ticaret ve Sanayi Odasının desteğiyle SDÜ tarafından Başbakanlık DPT ye sunulan Yenilikçi Üretim Teknolojileri projesi ile gündeme gelmiş ve 2010 yılında kabul edilen bir projedir.

      Bu proje kapsamında CAD/CAM, Hidrojen Enerjisi Teknolojileri, Malzeme Araştırma Merkezi, Yenilenebilir Enerji ARGE ve Bioteknoloji ARGE Merkezleri bir araya gelerek bir proje geliştirmiş ve DPT den altyapı desteği almıştır. Amaç olarak ulusal ve bölgesel inovasyon ve teknolojiyi geliştirerek katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi adına bilimsel ve ticari projeler üretmektedir. Bu sayede bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır. DPT tarafından verilen ve toplamda 10 milyon doları aşkın bir bütçeyle kurulmuştur.  Proje başlangıçta ciddi anlamda diğer üniversiteler tarafından ilgi ile karşılanmıştır. Hatta Türkiye’de ilk denilebilecek cihaz ve ekipmanlar bu merkez bünyesine kazandırılmıştır. Başlangıçta merkez yöneticilerinin gayretleri ile öncelikle altyapısı tamamlanmış daha sonra küçük projelerle merkez işletilmeye başlanmıştır. Fakat Rektör Çarıkçı yönetiminde her nedense merkez içinde yapılan araştırmalar ve çalışmalar bireysel araştırmaların ötesine fazla geçememiş ve verimli kullanılamamıştır. Bugün bile merkez içersinde bir çok değerli cihaz ve ekipmanlar atıl bir vaziyette beklemekte ve ne ülke ekonomisine nede bölge ekonomisine bir katkı sağlamamaktadır. Rektör Çarıkçı bu merkezi adeta çürümeye terk etmiştir.  Merkez yönetimi SDÜ deki diğer tüm arge merkezilerinin kapatılmasından sonra YETEM olarak değiştirilmiş bu yönetim biçimi akademisyenler tarafından pek benimsenmemiştir. Projenin farklı araştırma merkezilerinin farklı hedeflerine hitap eden dağınık bir yapıda olması, bir amaç ve özel araştırma alanının tam ve kesin olarak tespit edilememesi ve yetersiz insan kaynağından dolayı çıktıları çok güdük kalmıştır.

    Rektör Çarıkçı yönetiminde akademik, başarı, memnuniyet ve performans anlamında her alanda gerileyen SDÜ de böylesi büyük bir yatırım neden çalıştırılmamaktadır?

    Rektör Çarıkçı'nın 10 milyon dolarlık bir merkezi çalıştırmamaktaki amacı nedir?

    Türkiye’de nadir teknoloji merkezlerine sahip olan SDÜ; TÜBITAK ARDEB projeleri ve Teknokent projelerinden "sıfır" çekmektedir?

    Sevgili Haber Akdeniz okurları; dün olduğu gibi bugünde SDÜ’de kötü bir yönetimin olduğunu, şaibeli bir yeniden atanma süreci yaşandığını ve Ispartamız için Üniversitemizin duruşunun değerli olduğunu kamuoyu ile birlikte yazıyoruz. Amacımız halka galeyana getirmek, üniversitemizin adını lekelemek ve olumsuz bir algı üretmek değildir. Biz sadece ve sadece can çekişen Isparta’mızda rant çevrelerine durun dedik, liyakat ve ehliyet dikkate alınsın dedik. Öyle ya, siyasetin kestiği parmak acımaz diye bir şey yoktur. Kaldı ki her siyasi karar ve destek doğru sonuçlara yol açmaz. Ama siyasi gücü yanlış kullanmak Isparta gibi bir şehri tarumar edebilir. Tarih bizi haklı çıkartacaktır. Emin olun, eğer biz yanılırsak herkesten buradan özür dileyecek erdem ve ahlaka sahibim.

    Kıssadan Hisse:

    İki tilki can-ciğer dost olmuşlar.

    Bir av bulup aç karınlarını doyurmak hevesiyle sahraya çıkmışlar. Hikâye bu ya; meğer bir grup avcı da, tazılarıyla o civarda geziniyormuş. Birbirlerine rastlayınca tilkilerde bet-beniz kalmamış.

   Tabanları yağlayıp kaçmaya başlamışlar; lakin tazılar çok yaman, kısa sürede mesafeyi kapatmışlar.

   Postu ele vereceklerini anlayan tilkilerden biri:

   Arkadaş bu tazılardan kurtuluş yok. Bundan geri seninle buluşmamız artık kıyamete kaldı, demiş.

   Öteki acı acı gülümsemiş:

   Tasalanma bizde bu post var iken kürkçü dükkânında mutlaka karşılaşırız, diye cevap vermiş.

   Kıssada anlatılan Tilki kimdir, Tazı kimdir bilinmez ve en bilindik şey Rektör Çarıkçı yönetiminin istenmediği ve İSTİFA etmesinin uygun olduğudur.

 

   Haber Akdeniz

   Mehmet Ali ÇELİK

  

  Not: SDÜ yönetimimin bugüne kadar yazdıklarımızla ilgili bir açıklaması ya da başarısı var ise memnuniyetle yayınlarız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SDÜ, HASTANESİNDE, NELER, OLUYOR, ?,
Yorumlar
Diğer Haberler
ISPARTA
ISPARTA'DA SAĞANAK SU BASKININA NEDEN OLDU
BELEDİYE KİRACILARDAN KİRA ALMAYACAK
BELEDİYE KİRACILARDAN KİRA ALMAYACAK
HER TÜRLÜ MÜDAHALEYİ EDEBİLECEK GÜCE SAHİBİZ
HER TÜRLÜ MÜDAHALEYİ EDEBİLECEK GÜCE SAHİBİZ
Bu başkan yapım işinde fos yıkım işinde çoş çoş çoş…
Bu başkan yapım işinde fos yıkım işinde çoş çoş çoş…
MHP İL BAŞKANI SÖNMEZ
MHP İL BAŞKANI SÖNMEZ'E ÖNEMLİ ZİYARET
Sinema salonları yeniden misafirlerini ağırlamaya başladı
Sinema salonları yeniden misafirlerini ağırlamaya başladı
ISBAŞ’ta bayilik sistemine geçildi
ISBAŞ’ta bayilik sistemine geçildi
Ayazmana’nın özlemle beklediği asfalt çalışması başladı, muhtar iki adak kesti
Ayazmana’nın özlemle beklediği asfalt çalışması başladı, muhtar iki adak kesti
ÜZÜM PAZARI RESTORASYONU BAŞLIYOR
ÜZÜM PAZARI RESTORASYONU BAŞLIYOR
YAKUP ÜSTÜN
YAKUP ÜSTÜN'DEN SAYIN CUMHURBAŞKANINA,
YALVAÇ’TA İYİ PARTİ YÖNETİMİ DÜŞTÜ!
YALVAÇ’TA İYİ PARTİ YÖNETİMİ DÜŞTÜ!
Eğirdir İYİ Parti’de topluca istifa
Eğirdir İYİ Parti’de topluca istifa
SÜTÇÜLER’DE BETON YOL SEVİNCİ
SÜTÇÜLER’DE BETON YOL SEVİNCİ
İL BAŞKANLIĞINA RECEP AVCU ATANDI
İL BAŞKANLIĞINA RECEP AVCU ATANDI
ISPARTA BU TARİHE DİKKAT
ISPARTA BU TARİHE DİKKAT
İYİ PARTİ’DE KAVGA SÜRÜYOR
İYİ PARTİ’DE KAVGA SÜRÜYOR
Batıkent’te üç caddede asfalt çalışmaları başlatıldı
Batıkent’te üç caddede asfalt çalışmaları başlatıldı
ÜRETİMİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ TKDK’DAN ISPARTA’YA REKOR PROJE BAŞVURUSU!!!
ÜRETİMİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ TKDK’DAN ISPARTA’YA REKOR PROJE BAŞVURUSU!!!
Kaçakçılık ve Organize şubesinden Temmuz ayı raporu
Kaçakçılık ve Organize şubesinden Temmuz ayı raporu
ISPARTA
ISPARTA'DA OTOMOBİLİN PENCERESİNDEN SARKAN ÇOCUK FOTOĞRAFI POLİSİ HAREKETE GEÇİRDİ
ISPARTA
ISPARTA'DA AYAĞINDAN YARALANIP KANYONDA MAHSUR KALAN ZİYARETÇİ KURTARILDI
ÖZGÜR TANDOĞAN’IN YERİNDE OLSAM
ÖZGÜR TANDOĞAN’IN YERİNDE OLSAM
ISPARTA
ISPARTA'DA KAMYONET İLE MOTOSİKLET ÇARPIŞTI 2 KİŞİ ÖLDÜ
Hilmi Tütüncü Yalvaç
Hilmi Tütüncü Yalvaç'ın haklarını ne zaman savunacak ?
İSTİFA
İSTİFA
İYİ Parti
İYİ Parti'de Aylin Cesur çatlağı!.
Prof. Dr. İbrahim Diler’in Kurban Bayramı Mesajı
Prof. Dr. İbrahim Diler’in Kurban Bayramı Mesajı
İYİ Partili İl Genel Meclisi Üyesi partisinden istifa etti İstifa ederken kimi suçladı? İşte o açıklama
İYİ Partili İl Genel Meclisi Üyesi partisinden istifa etti İstifa ederken kimi suçladı? İşte o açıklama
MİLLETVEKİLİ ÖZEL
MİLLETVEKİLİ ÖZEL'DEN BAYRAM MESAJI
ISPARTALI KADINLAR MEHTERAN TAKIMI KURDU
ISPARTALI KADINLAR MEHTERAN TAKIMI KURDU
ITSO’dan Mahkum ve Mahkum Yakınlarına Destek; İlker Övey’den ITSO’ya Teşekkür
ITSO’dan Mahkum ve Mahkum Yakınlarına Destek; İlker Övey’den ITSO’ya Teşekkür
MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR:  SOSYAL MEDYA YASASI BİR İNTİKAM YASASIDIR
MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR: SOSYAL MEDYA YASASI BİR İNTİKAM YASASIDIR
Modernevler sakinlerinin asansörlü üst geçit sevinci
Modernevler sakinlerinin asansörlü üst geçit sevinci
Başdeğirmen: Tüm köylerimiz bizimdir
Başdeğirmen: Tüm köylerimiz bizimdir
15 yaşında Süper Lig kapısını araladı
15 yaşında Süper Lig kapısını araladı
Kardeş belediyelerden, Başkan Başdeğirmen’e ziyaret
Kardeş belediyelerden, Başkan Başdeğirmen’e ziyaret
O azmin timsali
O azmin timsali
Milliyetçi Hareket Partisi Isparta il Başkanı Basri Sönmez Bayram Mesajı
Milliyetçi Hareket Partisi Isparta il Başkanı Basri Sönmez Bayram Mesajı
SAV KASABASI DEV ADIMLARLA ISPARTA ‘NIN YENİ BİR İLÇESİ OLMA YOLUNDA
SAV KASABASI DEV ADIMLARLA ISPARTA ‘NIN YENİ BİR İLÇESİ OLMA YOLUNDA
İYİ PARTİ ISPARTA İL BAŞKANI VE 7 İLÇE BAŞKANI PARTİDEKİ GÖREVLERİNDEN İSTİFA ETTİ
İYİ PARTİ ISPARTA İL BAŞKANI VE 7 İLÇE BAŞKANI PARTİDEKİ GÖREVLERİNDEN İSTİFA ETTİ
AYLİN CESUR; KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI
AYLİN CESUR; KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI
Isparta Belediyesi Kurban Bayramına hazır
Isparta Belediyesi Kurban Bayramına hazır
Bayramda otobüsler 4 gün ücretsiz
Bayramda otobüsler 4 gün ücretsiz
İYİ PARTİ
İYİ PARTİ'DE 500'DEN FAZLA İSTİFA
TULUMUNA "DATOME" YAZAN HEMŞİREYE ÜNLÜ BASKETBOLCU FORMA HEDİYE ETTİ
TULUMUNA "DATOME" YAZAN HEMŞİREYE ÜNLÜ BASKETBOLCU FORMA HEDİYE ETTİ
Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU’nun Kurban Bayramı Mesajı
Isparta Valisi Ömer SEYMENOĞLU’nun Kurban Bayramı Mesajı
ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’İN BAYRAM MESAJI
ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’İN BAYRAM MESAJI
ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim DİLER Canlı Yayında
ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim DİLER Canlı Yayında
Isparta
Isparta'da denetimler sıklaştırıldı...
DELEGESİNDEN KORKAN O MAKAMI İŞGAL ETMESİN
DELEGESİNDEN KORKAN O MAKAMI İŞGAL ETMESİN
Yalvaç Belediye Başkanı’nın zulmüne mahkeme dur mu dedi?
Yalvaç Belediye Başkanı’nın zulmüne mahkeme dur mu dedi?
GÖKÇAY’DAKİ DÜKKANLAR İHALEYE ÇIKIYOR
GÖKÇAY’DAKİ DÜKKANLAR İHALEYE ÇIKIYOR
Isparta Valiliğinden Kurban Bayramı Önlemleri
Isparta Valiliğinden Kurban Bayramı Önlemleri
ITSO’dan Esnafına Sahip Çık Kampanyasına Tam Destek.
ITSO’dan Esnafına Sahip Çık Kampanyasına Tam Destek.
MHP Isparta Merkez İlçe Başkanlığında Görev Değişikliği...
MHP Isparta Merkez İlçe Başkanlığında Görev Değişikliği...
ISPARTA
ISPARTA'NIN MEŞHUR "KRALİYET KİRAZI"NDA HASAT SONA ERDİ
İYİ PARTİ
İYİ PARTİ'DE KAZANAN ADAY BELLİ OLDU
ISPARTA MAY-DER BAŞKANI İLKER ÖVEY’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
ISPARTA MAY-DER BAŞKANI İLKER ÖVEY’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Isparta gül kokusu Ayasofya
Isparta gül kokusu Ayasofya'ya ulaştı
Yayla Şartlarında Örtüaltında Yetiştiriciliğinde Hasat Başladı
Yayla Şartlarında Örtüaltında Yetiştiriciliğinde Hasat Başladı
LAVANTA BAHÇESİNDE BULDUĞU ALTINLARI TSKGV
LAVANTA BAHÇESİNDE BULDUĞU ALTINLARI TSKGV'YE BAĞIŞLADI
OTO HIRSIZLIĞI ÇETESİNE EŞ ZAMANLI OPERASYON
OTO HIRSIZLIĞI ÇETESİNE EŞ ZAMANLI OPERASYON
Çünürlüler’den "bişi" ikramı
Çünürlüler’den "bişi" ikramı
MERHUM ( MV ) HALİL YILDIZ ve M. ÇAĞRI YILDIZ
MERHUM ( MV ) HALİL YILDIZ ve M. ÇAĞRI YILDIZ
TİNGADER’den sansürün kaldırılışına kutlama
TİNGADER’den sansürün kaldırılışına kutlama
“ASKERİ OKULLAR VE HASTANELER ARTIK AÇILMALIDIR”
“ASKERİ OKULLAR VE HASTANELER ARTIK AÇILMALIDIR”
MHP İl Başkanı Hasan Basri Sönmez; Gazetecilerle Kahvaltıda Buluştu
MHP İl Başkanı Hasan Basri Sönmez; Gazetecilerle Kahvaltıda Buluştu
En Güzel Kokulu Mor Hasat Devam Ediyor
En Güzel Kokulu Mor Hasat Devam Ediyor
YALVAÇ
YALVAÇ'TA KÖYLÜLERİ TEŞVİK ETMEK İÇİN EKİLEN LAVANTALAR MOR RENGE BÜRÜNDÜ
ISPARTA
ISPARTA'DA OTOMOBİLLE TIRIN ÇARPIŞMASI SONUCU 1 KİŞİ ÖLDÜ
Isparta Kafeler Caddesi
Isparta Kafeler Caddesi'ndeki Yangın Sonduruldu
ISPARTA
ISPARTA'DA ORMANLIK ALANDAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
120 milyon kg evsel atık toplandı, 850 ton tıbbi atık da bertaraf edildi
120 milyon kg evsel atık toplandı, 850 ton tıbbi atık da bertaraf edildi
Ayasofya’yı gül kokusu saracak
Ayasofya’yı gül kokusu saracak
BAŞKAN ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’İN 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI MESAJI
BAŞKAN ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN’İN 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI MESAJI
Başdeğirmen çiftinden şehit eşine vefa örneği
Başdeğirmen çiftinden şehit eşine vefa örneği
Gökçaydaki işyerleri kiraya verilecek!!
Gökçaydaki işyerleri kiraya verilecek!!
Hayvan Pazarlarında Denetimler Arttırıldı
Hayvan Pazarlarında Denetimler Arttırıldı
MERHUM ( MV ) HALİL YILDIZ ve M. ÇAĞRI YILDIZ
MERHUM ( MV ) HALİL YILDIZ ve M. ÇAĞRI YILDIZ
SEDAK (Sektörel Danışma Kurulu) 6. Toplantısı ISUBÜ Ev Sahipliğinde Yapıldı
SEDAK (Sektörel Danışma Kurulu) 6. Toplantısı ISUBÜ Ev Sahipliğinde Yapıldı
Haber Yazılımı