Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 17:18
 
TANAPʹa 500 milyon dolarlık kredi
ANTALYA Haberi
TANAPʹa 500 milyon dolarlık kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yönetim Kurulunca, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için Azerbaycan şirketi Güney Gaz Koridoru AŞʹye (SGC) 500 milyon dolarlık finansman sağlanması onaylandı.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada, Hazar Deniziʹnden doğalgaz taşıyacak ve Güney Gaz Koridoruʹnun en önemli kısmını oluşturan TANAPʹın Avrupaʹnın enerji güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini sağlayacağı belirtilerek, projenin karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini de destekleyeceği vurgulandı.

TANAPʹın Azeri gazını Türkiye üzerinden taşıyacağı aktarılan açıklamada, söz konusu önemli projenin tamamlanması için bankanın yönetim kurulunca SGCʹye 500 milyon dolarlık kredi verilmesinin onaylandığı bildirildi.

40 MİLYAR DOLARLIK PROJENİN PARÇASI

TANAPʹın önemli bir parçasını oluşturduğu Güney Gaz Koridoru, toplamda 3 bin 500 kilometre uzunluğunda ve 6 ülkeden geçiyor. Toplam maliyeti 40 milyar doları bulacak projenin yaklaşık bin 850 kilometresini TANAP oluşturuyor.

İlk kapasitesi 16 milyar metreküp olarak planlanan TANAP ile 10 milyar metreküp doğalgaz Avrupaʹya, 6 milyar metreküp ise Türkiyeʹye taşınacak. TANAP, Yunanistan sınırında Avrupa ayağı olan Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesine bağlanacak.

Gelecek yıl ortasında tamamlanması planlanan TANAPʹın ardından, TAPʹın da 2020ʹnin ilk çeyreğinde hazır hale getirilmesi bekleniyor.

TANAP için daha önce Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası olmak üzere uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 2 milyar dolar finansman onaylanmıştı. Projeye finansman sağlamak için Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile görüşmeler de sürüyor.

BAKAN ALBAYRAKʹTAN İNCELEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da iki hafta önce TANAPʹın Çanakkale Boğazı denizaltı boru döşeme çalışmalarını yerinde incelemişti.

TANAPʹın Azerbaycan-Türkiye özelinde olmak üzere Avrupa ve doğalgaz arz güvenliği açısından hayati ve tarihi bir proje olduğuna işaret eden Albayrak, ˮÇalışmalar son hızıyla, son sürat devam ediyor. İnşallah istediğimiz bu planlamayla giderse hesaplanandan daha erken tamamlanacak.ˮ ifadesini kullanmıştı.

TANAPʹta Güney Gaz Koridoruʹnun yüzde 58, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞʹnin (BOTAŞ) yüzde 30 ve BPʹnin de yüzde 12ʹlik hissesi bulunuyor.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TANAPʹa, 500, milyon, dolarlık, kredi,
Haber Yazılımı