Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 13:29
 
Uluslararası makalede rektörlerle ilgili çarpıcı sonuç: Bilim yerine tweet üretmişler
Uluslararası Higher Education dergisinde yayımlanan bir makale, Türkiye üniversitelerinde görevli 70’in üzerinde rektörün, bilimsel üretim yerine 'tweet' atmakla ilgilendiklerini ve tweetlerin büyük bir bölümünde hükümet üyelerine veya Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlılıklarını yansıttıklarını ortaya koydu.
TÜRKİYE Haberi
Uluslararası makalede rektörlerle ilgili çarpıcı sonuç: Bilim yerine tweet üretmişler

Akdeniz Üniversitesi’nden Engin Karadağ’ın, Türkiye’de üniversite rektörlerinin akademik profilleri üzerine araştırma makalesi, uluslararası Higher Education dergisinde yayımlandı. 127’si devlet ve 70’i vakıf olmak üzere 197 üniversitenin rektörlerini konu alan araştırmada bibliyometrik analiz yöntemi kullanılarak Türkiye’de vakıf ve devlet üniversitelerindeki rektörlerin sosyodemografik özellikleri, kariyer gelişimleri ve akademik niteliklerine ilişkin bulgular sergilendi. Araştırma, rektör profillerinin yanı sıra, üniversite sisteminde cinsiyet dağılımı, iş ilanları gibi çeşitli alanları da kapsayan geniş bir envanterle Türkiye’de üniversitelerin 2016 sonrasında geldiği durumu özetliyor.

 

Geçmişte rektörlerin üniversite içinden atandığını ve fakülte özgürlüğünü mesleklerinin bir parçası olarak gördüklerini belirten araştırmada, özellikle Türkiye’de üniversite rektörlerinin giderek menajerlik mantığını benimsedikleri ve bunun akademisyen özgürlüğü ve gücünü baltaladığı görüşüne yer veriliyor. Türkiye’de YÖK gibi siyasi iktidarın doğrudan belirlediği kurumların genel tabloda belirleyici olduğuna da dikkat çekiliyor.

 

 

REKTÖRLERİN AKADEMİK GEÇMİŞLERİ

Makalede, Türkiye’deki rektörlerin kariyer basamakları değerlendirmeye alınıyor. Buna göre Türk üniversitelerindeki rektörler, altı ülkeden 64 farklı üniversiteden mezunlar.

 

Bu ülkeler içinde yüzde 80.7 ile Türkiye başı çekiyor, onu yüzde 10.7 ile ABD ve yüzde 6.6 ile İngiltere izliyor. Bunların dışında, yalnızca üç rektörün doktoralarını İsviçre, Rusya ve Japonya’dan aldıkları ekleniyor.

 

Rektörlerin doktora yaptıkları Türk üniversiteleri içinde ilk beş sırada ise İstanbul Üniversitesi (yüzde 11.2), Ankara Üniversitesi (yüzde 8.1), Marmara Üniversitesi (yüzde 7.1), Gazi Üniversitesi (yüzde 4.6) ve Atatürk Üniversitesi (yüzde 4.1) yer alıyor.

 

İLAHİYATÇI REKTÖR SAYISINDA ARTIŞ

Araştırmada on yıl önce rektörlerin ODTÜ, İTÜ gibi okullardan doktoralarını almışken bugün bu okulların yerini Marmara Üniversitesi gibi ilahiyatın öne çıktığı üniversitelere bırakmakta olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Türkiye’de rektörlerin akademik disiplinlerinde ön sırayı yüzde 21.8’le tıp alıyor; bunu mühendislik (yüzde 18.8), idari bilimler (yüzde 9.1), ilahiyat (yüzde 8.6) ve hukuk (yüzde 6.1) izliyor.

 

Bununla birlikte, Türkiye’de her 37 ilahiyat profesöründen birinin rektör olduğuna ve devlet üniversiteleri bazında ilahiyatçı rektör oranının yüzde 10’un üzerinde olduğuna dikkat çekiliyor. Makaleye göre on yıl önce hiç ilahiyatçı rektör yokken 2016’dan sonra belirlenen, Erdoğan’a bağlı rektör atama usulü nedeniyle bu sayılara ulaşılmış durumda.

 

The World University Rankings 2018 (Dünya Üniversiteleri Sıralaması, 2018) listesi temel alınarak ülkemizdeki rektörlerin doktora derecelerini aldıkları üniversitelerin dünya üniversiteleri içindeki yerleri de belirtilmiş. Buna göre rektörlerin doktora aldıkları üniversitelerin yalnızca yüzde 15’i dünyanın ilk 500 üniversitesi içinde yer alırken, ilk 100 üniversiteden doktoralı rektörlerin oranı ise yalnızca yüzde 8…

 

ÇOĞUNLUĞUNUN ULUSLARARASI YAYINI VE ATIFI YOK

Araştırmada Türk üniversitelerindeki rektörlerin akademik nitelikleri, Scopus ile Web of Science (WoS) standartlı uluslararası makalelerde yaptıkları yayınlar, makalelerine atıf gibi veriler üzerine ayrıntılı tablolar yer alıyor.

 

Devlet ya da vakıf üniversiteleri arasında bu bakımdan önemli bir farkın olmadığı saptandıktan sonra, rektörlerden yüzde 23.8’inin Scopus ve yüzde 34.5’inin de WoS endeksindeki yayınlar içinde hiçbir makalesinin bulunmadığı, yüzde 50’sinin bu iki endekste yer alan makale sayısının 5 ya da daha az olduğu belirtiliyor.

 

Atıf oranı açısından da rektörlerin yüzde 29’unun Scopus’ta yüzde 36’sının da WoS endeksinde hiçbir atıf almadığı gösteriliyor. Rektörlerin yüzde 40’ı ise iki endekste en fazla on atıf almış. Söz konusu akademik nitelik ölçümleri bakımından Türkiye’de sayıca Umran. S. İnan (Koç Üniversitesi) ve ile Yusuf Leblebici (Sabancı Üniversitesi) isimleri başarılı görünüyor.

 

Rektörlerin yaklaşık dörtte birinin Scopus’ta, üçte birinden fazlasının da WoS endekslerinde hiçbir makalelerinin olmadığına, yüzde 50’sinden fazlasının ise iki endekste beş ya da daha az makalesinin olduğuna dikkat çekilerek, sonuç olarak Türk üniversite rektörlerinin akademik kalifikasyonlarının “ortalamanın altı” düzeyinde bulunduğu dile getiriliyor

 

REKTÖRLER SOSYAL MEDYADA GEZİYOR

Araştırmada rektörlerin sosyal medyadaki faaliyetleri ile akademik performanslarına ilişkin ölçümler de yer alıyor. Buna göre akademik performansı en düşük (H-Index’i 0) olan 72 rektörün sosyal medya paylaşımları sayısı ile akademik nitelikleri arasında ters orantı bulunuyor. Ocak-Mayıs 2019 arasında bu rektörlerin 56’sı (yüzde 78) günde 100’den fazla twitter paylaşımı yapmış ve bu paylaşımların içeriğini de rektörler ile hükümet üyeleri ya da hükümete yakın kuruluşların karşılıklı ziyaretleri teşkil etmiş. Paylaşımlarda hükümete ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek, bağlılık bildiren içerikler de bulunuyor.

 

Araştırmaya göre, akademik performansı en düşük rektörlerin üniversiteleri de gerek yerel gerek uluslararası derecelendirme sistemlerinde en alt sıralarda ve bu üniversitelerde bilgi üretimi yok denecek kadar az.

 

Daha önce akademik nitelikleri yüksek rektörlerce yönetilen üniversitelerin başına özellikle 2016 sonrasında düşük akademik nitelikli rektörler atandıktan sonra, yerel ve uluslararası sıralamada hızlı düşüşe uğradıkları da saptanıyor. Örneğin THE listesinde göre 2016 öncesinde en yüksek 1000 üniversite içinde bulunan üç üniversite, rektörleri 2016 yılında değiştikten sonra 1000’in altına düşmüşler; aynı üniversiteler, Türkiye’nin üniversite listesi olan TUMA’da da dikkat çekici bir düşüş göstermiş.

 

KADINLAR AKADEMİDE VAR, İDAREDE YOK

Sosyodemografik verilere gelince, rektörlerin yaş aralığı 39 ile 69 yaş arasında iken ortalama yaş 54.8 olarak saptanmış. Devlet ve vakıf, bütün üniversite rektörlerinin yalnızca yüzde 9.6’sı kadın iken devlet üniversitelerinde bu oran yüzde 4.6’ya düşüyor.

 

Bunun dışında Türkiye yüksek öğretiminde kadın araştırmacı istihdamının yüzde 44’lük bir oranla Avrupa ülkelerinin yüzde 33’lük ortalamasını geçtiği belirtilen araştırmada, kadın araştırma görevlisi oranının da yüzde 51 ile erkeklerden fazla olduğu ve daha da artmasının beklendiği ekleniyor. Profesörlerde ise kadın oranı yüzde 35 olup bu yüzde mühendislik ve benzeri disiplinlerde yüzde 20 iken tıpta yüzde 37’ye kadar çıkıyor. Araştırma, bu istatistikleri, Türkiye’de kadının profesyonel yaşama, işgücüne katılımını teşvik eden ve toplumda kadının temsilinin önünü açan kurucu ideolojinin yansıması olarak yorumluyor.

 

Akademik kariyerdeki bu yüksek oranlara karşın, idari mekanizmada kadınların oranının Avrupa’dan da ABD’den de düşük olması ise Türk yüksek öğretim kurumlarındaki idari yapıda hakim ataerkil kültürle açıklanıyor. Yalnızca rektörlüklerde değil, dekanlıklarda da kadın temsiliyeti son derece düşük olup bu oran devlet üniversitelerinde daha da düşüyor. Türkiye, yüksek idari görevlerde yüzde 10’luk kadın oranıyla dünyada 142 ülke arasında 132’nci sırada bulunuyor.

 

Makalede rektörün niteliğinin üniversite niteliğini doğrudan etkilediği savunulurken Gebze Teknik Üniversitesi, İzmir Teknoloji Enstitüsü ve Abdullah Gül Üniversitesi’nin bunun örneği olduğuna, özellikle Gebze Teknik Üniversitesi rektörü Haluk Görgün’ün üniversitesini THE endeksinde kısa sürede üst sıralara taşıdığına işaret ediliyor. Söz konusu başarılı rektörlerin de yine 2016 değişiklikleri öncesinde atanmış olduğuna da dikkat çekiliyor. Üniversitelerin temel işlevinin araştırma olduğu, rektörlerin standardı belirlediği, iyi araştırmacıların da standardı yüksek tuttuğu hatırlatılıyor.

Kaynak: (karar.com) - karar.com Editör:
Etiketler: Uluslararası, makalede, rektörlerle, ilgili, çarpıcı, sonuç:, Bilim, yerine, tweet, üretmişler,
Yorumlar
Diğer Haberler
'İzole' tatilin adresi: Dikili koyları
Türkiye
Türkiye'nin ilk deniz seyir füzesi 'Atmaca' hedefini başarıyla vurdu
AMANOSLAR
AMANOSLAR'IN "YANAN TAŞLARI" TURİZME KAZANDIRILACAK
 Van Gölü
Van Gölü'nde kaybolan tekneyi arama çalışmalarında 1 kişinin daha cesedine ulaşıldı
65 yaş ve üzerindekiler izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek
65 yaş ve üzerindekiler izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek
İlk Kazmaa…
İlk Kazmaa…
Van
Van'ın Saray ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem
Sakarya
Sakarya'da havai fişek fabrikasında patlama: 2 ölü, 73 yaralı
Eski savcı örgütün yargıdaki
Eski savcı örgütün yargıdaki 'kirli hesapları'nı anlattı
Suriye sınırındaki ilçenin sokakları Yakup öğretmenin çizimleriyle renklendi
Suriye sınırındaki ilçenin sokakları Yakup öğretmenin çizimleriyle renklendi
Diyarbakır
Diyarbakır'da 14 günde 3 ton esrar ve 28 milyon kök Hint keneviri ele geçirildi
HSK bazı mahkemelerin yargı alanlarını yeniden belirledi
HSK bazı mahkemelerin yargı alanlarını yeniden belirledi
Yarından itibaren başlıyor! 6 yıla kadar hapsi var!
Yarından itibaren başlıyor! 6 yıla kadar hapsi var!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Almanya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Almanya'nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor
Sıcak hava dalgası geliyor
Sıcak hava dalgası geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'a gitti
Askeri alanda düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu
Askeri alanda düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu
 Diyarbakır ve Elazığ
Diyarbakır ve Elazığ'da düğünler Kovid-19 tedbirleriyle yapılmaya başladı
Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor
Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor
FRANSIZ KARARGAHI HALK KÜTÜPHANESİ OLDU
FRANSIZ KARARGAHI HALK KÜTÜPHANESİ OLDU
Türk Kızılay 4 milyon insana kurban eti ulaştırmayı hedefliyor
Türk Kızılay 4 milyon insana kurban eti ulaştırmayı hedefliyor
Eski korgeneral Metin İyidil
Eski korgeneral Metin İyidil'in beraat kararı bozuldu
Bakan Albayrak ve ailesine yönelik hakaret içerikli paylaşımlara ilişkin 11 gözaltı
Bakan Albayrak ve ailesine yönelik hakaret içerikli paylaşımlara ilişkin 11 gözaltı
Kurbanlık sayısında sıkıntı yok
Kurbanlık sayısında sıkıntı yok
Sağlık Bakanlığının sözleşmeli personel yerleştirme sonuçları açıklandı
Sağlık Bakanlığının sözleşmeli personel yerleştirme sonuçları açıklandı
Rize
Rize'de çıktığı ağaçta mahsur kalan ayı AKUT ekiplerince kurtarıldı
ISPARTA BELEDİYESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI:
ISPARTA BELEDİYESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI:
Van Gölü
Van Gölü'nde kaybolan tekneyi arama çalışmalarında 5 kişinin cesedine ulaşıldı
Görevden alırımm..
Görevden alırımm..
Bakan Soylu: Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu
Bakan Soylu: Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu 'Bataklık' 9 ülkenin iş birliğiyle düzenlendi
13 üniversite bünyesinde yeni fakülte ve enstitü kuruldu
13 üniversite bünyesinde yeni fakülte ve enstitü kuruldu
Milli Savunma Bakanı Akar, Pençe-Kaplan Operasyonu’nun bilançosunu açıkladı
Milli Savunma Bakanı Akar, Pençe-Kaplan Operasyonu’nun bilançosunu açıkladı
Mega yatlar Bodrum
Mega yatlar Bodrum'a demir attı
Enfeksiyon uzmanından kurbanlık alışverişlerinde
Enfeksiyon uzmanından kurbanlık alışverişlerinde 'Tokalaşmadan pazarlık yapın' uyarısı
BELEDİYELERİN MASALARI SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ DEĞİL!
BELEDİYELERİN MASALARI SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ DEĞİL!
Kovid-19 sürecinde balkonlar seraya dönüştü
Kovid-19 sürecinde balkonlar seraya dönüştü
 AYM ve Yargıtay kararlarına göre
AYM ve Yargıtay kararlarına göre 'ByLock', tartışmasız FETÖ delili
FETÖ örgüt üyesi askeri öğrencilere "tedbir kuralları" için bir ay kamp yaptırmış
FETÖ örgüt üyesi askeri öğrencilere "tedbir kuralları" için bir ay kamp yaptırmış
ADANA
ADANA'DAKİ FABRİKA YANGINI
HATAY
HATAY'DA ÇIKAN ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI
AFAD vatandaşların güvenli şekilde yüzmeleri için rehber hazırladı
AFAD vatandaşların güvenli şekilde yüzmeleri için rehber hazırladı
Muğla
Muğla'nın Marmaris ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem
Türkiye Çıkaracakk..
Türkiye Çıkaracakk..
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: İlk defa Türkiye
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: İlk defa Türkiye'de bir projeyi yerli makineyle bitirmiş oluyoruz
Ege Denizi
Ege Denizi'nde 4,5 büyüklüğünde deprem
İstanbul
İstanbul'da tekstil atölyesinde patlama: 1 ölü, 10 yaralı
Akkuyu Nükleer Güç Santrali
Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ikinci ünitesinin temeli atıldı
Manisa
Manisa'da 5.5 büyüklüğünde deprem
Yerli ve Milli otomobilden sonra milli uçak geliyor..
Yerli ve Milli otomobilden sonra milli uçak geliyor..
ADANA
ADANA'DA KİRASINI ÖDEYEMEYEN AİLE SOKAKTA KALDI
Ertuğrul Gazi Türbesi
Ertuğrul Gazi Türbesi'ndeki 'Saygı Nöbeti' yeniden başladı
EKMEK VE SU GİBİ ADALETE  İHTİYACIMIZ VAR!
EKMEK VE SU GİBİ ADALETE İHTİYACIMIZ VAR!
BALIKÇILARIN KORKULU RÜYASIYDI, İHRACAT ÜRÜNÜ OLDU
BALIKÇILARIN KORKULU RÜYASIYDI, İHRACAT ÜRÜNÜ OLDU
Muğla
Muğla'daki tatilciler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak
Kurban kesimi
Kurban kesimi 'randevu' sistemiyle yapılacak
65 yaş ve üzerindekiler izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek
65 yaş ve üzerindekiler izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat yapabilecek
 Pandemi döneminde online kitap satışları yüzde 100 arttı
Pandemi döneminde online kitap satışları yüzde 100 arttı
BELEDİYELERİ SEKRETERLER YÖNETİYOR!
BELEDİYELERİ SEKRETERLER YÖNETİYOR!
DOĞU AKDENİZ
DOĞU AKDENİZ'İN "GİZLİ CENNETİ": ŞELLAK ŞELALESİ
İPEK BÖCEĞİNE ZARAR VERMEDEN KUMAŞ ÜRETTİLER
İPEK BÖCEĞİNE ZARAR VERMEDEN KUMAŞ ÜRETTİLER
İzmir
İzmir'de Yunan güvenlik güçlerince Türk kara sularına bırakılan 36 düzensiz göçmen kurtarıldı
Atama kararları Resmi Gazete
Atama kararları Resmi Gazete'de
Camilerde cemaatle ilk sabah namazı kılındı
Camilerde cemaatle ilk sabah namazı kılındı
Ne zaman emekleri yüzlerini güldürecek?
Ne zaman emekleri yüzlerini güldürecek?
Otobüslerde ikramlar ambalajlı ve soğuk olacak
Otobüslerde ikramlar ambalajlı ve soğuk olacak
BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilen Bozkır: BM üyelerinin tamamını temsil edeceğim
BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilen Bozkır: BM üyelerinin tamamını temsil edeceğim
Kuvvetli yağışlar etkisini sürdürecek
Kuvvetli yağışlar etkisini sürdürecek
Bakan Soylu: Bursa
Bakan Soylu: Bursa'daki selde kaybolan Derya'nın aranmasına devam ediliyor
TUSAŞ: Test uçuşu yapan Hürkuş uçağımız kaza geçirdi 2 pilotumuzun durumları iyi
TUSAŞ: Test uçuşu yapan Hürkuş uçağımız kaza geçirdi 2 pilotumuzun durumları iyi
Karadeniz
Karadeniz'in göçer arıcıları kaliteli bal için Ağrı'nın dağlarını mesken tuttu
Tarihi Obruk Hanı turizme kazandırılacak
Tarihi Obruk Hanı turizme kazandırılacak
'Mor tarlalar' Kovid-19'a rağmen ilgi gördü
Yerli f’üzemiz…
Yerli f’üzemiz…
İmzalar Atıldı…
İmzalar Atıldı…
FETÖ
FETÖ'nün 'MİT kumpası' davasında duruşmalar kapalı yapılacak
 Vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri açıklandı
Vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri açıklandı
Bakan Pakdemirli: Bursa
Bakan Pakdemirli: Bursa'daki selde zarar gören köylerimizle alakalı 1 milyon liraya yakın destek getirdik
HOŞGÖRÜ KENTİNİN ENDEMİK TÜRÜ "BARIŞ", EXPO 2021
HOŞGÖRÜ KENTİNİN ENDEMİK TÜRÜ "BARIŞ", EXPO 2021'İN LOGOSUNA İLHAM OLDU
MASAL GİBİ HAYATIMIZA NE OLDU?
MASAL GİBİ HAYATIMIZA NE OLDU?
Diyarbakır Lice
Diyarbakır Lice'de 7 milyon 571 bin kök Hint keneviri ile 1 ton 600 kilogram esrar ele geçirildi
Haber Yazılımı