Haber Detayı
08 Aralık 2018 - Cumartesi 18:56
 
Yavuz Dizdar'ın sözleri çok konuşulacak: Yakında doktora ihtiyaç kalmayacak
Yavuz Dizdar'ın sözleri çok konuşulacak: Yakında doktora ihtiyaç kalmayacak
SAĞLIK Haberi
Yavuz Dizdar'ın sözleri çok konuşulacak: Yakında doktora ihtiyaç kalmayacak

Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar Türkiye’de Genetiği Değiştirilmiş (GDO) gıdaları gündeme ilk getiren kişi olarak tanınıyor. Sonrasında “ekşimeyen yoğurt”, “kokuşmayan yumurta”, “45 günde büyüyen tavuk” diyerek gıdalardan gelecek tehlikeye dikkat çekti. Yakınlarda yayımlanan kitabı “Vicdan Hayat Kurtarır” da ise insan sağlığına başka bir yönden yaklaşıyor ve direkt olarak sağlık sisteminin unsurlarını eleştiriyor. Dr. Yavuz Dizdar kitabında da değindiği sağlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kanser teşhislerinin büyük bir kısmının kanser olmadığını söyleyen Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, “Bir şeye kanser diyebilmemiz için sonuçta bu tablonun hastada bir belirti vermesi lazım. Eğer siz belirti bulmadan sadece tarama niyetiyle bir şey saptayıp da, buna “patolojik olarak kanser” derseniz, bu her zaman kanser olmayabilir. Sonuçta bir hücre farklılaşması söz konusudur. Bunun sonrasında neye dönüşeceğini de bilmeniz mümkün değildir. Çünkü bunun için ayrı bir klinik çalışma yapmak gerekiyor. Elimizdeki Teknolojik olanakları çok fazla arttı. Çok fazla artan ve çok fazla detaylanan, çok daha hassas Çözünürlüğü yüksek sistemleri kullanmaya başlayınca, eskiden göremediğimiz şeyleri görebilir hale geldik. Tarama programlarına mesafeli yaklaşın dememin sebebi de bu. Yapılması gereken şey çok basit ama kanserin olumsuz algısı yüzünden yapılamamış. Saptadığımız kişiyi bir süre takip edip doğal seyrin nasıl olduğuna bakmamız lazım” dedi.

"ŞİKAYETİNİZ YOKSA ORANIZI BURANIZI KURCALATMAYIN"

Bu durumda vatandaşın hiçbir şikâyeti yokken orasını burasını kurcalatmamasını ifade eden Dizdar, “Eğer şikâyeti varsa elbette sağlık sistemine gitmeli. Ama gittiğiniz şikâyetle doktorun bulduğu şey birbiriyle uymuyorsa, yani sizi ayağınız ağrıyor diye gidiyorsunuz ama tiroitte bir şey çıkıyor; safra kesenizde taş bulunuyor o zaman oturun bir kere daha düşünün. En çok da tiroitte oluyor bu tür durumlar. Çevrenizdekilerin tiroidini tarasanız yüzde onunda kanser hücresi bulursunuz. Büyük bir bölümünde de dokunulmazsa öylece duruyor. Bu şekilde gereksiz teşhis ve tedavilerle sistem köpürüp şişiyor. Sistem hasta pompalamak üzere kurulmuş. Hekim de bu durumda fazla bir şey yapamıyor. Yeterli zamanı ayıramayınca, üzerinde fazla düşünmeden görüntülemeye gönderiyor. Özel sağlık sistemleri zaten bunu gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Tıbbın ticarete döndüğünü söyleyen Dizdar, “Bazı meslekler vardır ticareti kaldırmaz. Yapılan işlerden ücret alınmalıdır. Ancak yapılan iş ticarileşmeye döndüğünde durum değişir. Ticarette kaygı ne kadar para kazanılacağıdır. Tıbbın ticarileşmesi bizim bildiğimiz normal ticarete göre çok vahşice gerçekleşiyor. Hasta elini veriyor kolunu kaptırıyor misali vahşileşme. Bunlar tüccar terzi bile değiller, tüccar doktorlar. ‘Doktor transferi' diye bir kavram var mesela. Portföyü olan doktor, bir hastaneden diğer hastaneye gittiğinde kendi hastalarını da götüreceği var sayıldığı için bir transfer ücreti ödeniyor. Hem de hatırı sayılır bir miktar. Portföy büyükse transfer parası da büyüyor Futbolcular gibi Kusura bakmasın bizde sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Bir zamanlar yapılmış olan ve hala da yapıldığına inandığım “hasta yönlendirme” diye bir kavram var. Bir ticari faaliyet alanıdır bu. Yani siz bir yere tetkikler için bir hasta gönderiyorsanız, sürekli aynı yere gönderiyorsanız, bir de bunun telkininde bulunuyorsasnız üzerinde biraz düşünmek gerekir. Belki gönderdiğiniz yer daha iyisini çekiyordur ama siz bundan komisyon aldığınız anda durum değişir. Bu komisyon içselleştirilmiş artık almayana salak gözüyle bakıyorlar” dedi.

Doktorların hepsinin böyle olmadığını ifade eden Dizdar,” İşini cansiperane yapan, idealist dürüst insanlar çoğunlukta. Sözünü ettiğim rayından çıkmış kısım yüzde 5’lik bir bölüm ama diğer yüzde 95’i de götürüyor bu oran” açıklamasında bulundu.

Bu tür sözlerle sağlık sektöründe şimşekleri üzerine çektiğini söyleyen Dizdar, “Tabi öyle olunca eleştiri biraz oturuyor içine. Ben kimseye kötü bir şey söylemedim. Genel tıp eleştirisi, sistemin eleştirisini yaptım ama inanılmaz şekilde geri dönüş oldu. Sanki birinin adını anmışım gibi geri dönüldü” dedi.

"BANA EN ÇOK İŞİNİ İYİ YAPAN DOKTORLAR TEPKİ GÖSTERİYOR"

Tıp camiasından gelen tepkilerin çoğunun aslında işini dürüst yapan, cansiperane çalışanlar olduğunu söyleyen Dizdar, “Tıp camiasından tepkiler bir kısmı, ‘aslında bir de bu yönden de bakmak lazım’ şeklindeydi. Bir kemik kitle var ki onlar, ‘vay doktorları zor durumda bırakıyorsun. Doktorlara şiddeti özendiriyorsun’ diye tepki gösterdiler. Hiç alakası yok efendim. Bu ülkede sadece doktora şiddet değil, kadına, hayvana birçok unsura şiddet var ve bunun hak etmeyle hiç alakası yok. Zaten kitabın tamamını okuyanlar benim ne demek istediğimi anladı. Sadece beyanatları dinleyenler konunun ne olduğunu tam olarak anlayamadı” ifadelerini kullandı.

"YAKINDA DOKTORA İHTİYAÇ KALMAYACAK"

Toplum açısından baktığınızda daha hasta bir toplum olduk. Doktor açısından baktığımızda cahilleştik diyen Dizdar, “Bu cahilliği aşmanın tek yolu bütüncül bakmak. Bu bütüncüllük 1900’lerin sonunda kaybedildi. Tıp eğitimi tam bir felâket. Üniversiteler büyük birer kreş gibi. Eleştiriyi sağlık sistemi üzerinden yapıyoruz ama bu bütün meslek grupları için geçerli. Aileler çocukları diploma sahibi olsun diye okula gönderiyorlar. Çocuklar okulda zaman geçiriyorlar. Sonuçta bir şey öğrenilmiyor. Okumuyorlar. Buna müdahale etmeye kalktığınızda, karşınıza okul yönetimi çıkıyor çünkü o öğrenciden para kazanıyorlar. Ortalık makine mühendisinden geçilmiyor ama musluğunuzu tamir ettirecek doğru dürüst ustu bulamıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Doktorların da sonunda teknisyenleşmeye başladığını kaydeden Dizdar, “Doktor dediğiniz kişi bir canlı, bir sistemi ve onun hastalıklarını anlamaya çalışacak kişidir. Oysa 40 yıldır tıpta bir ilerleme yok. Babamın kitaplarına da bakıyorum aynı şeyler yazılıyor. Hep bunlar ezberleniyor. Başka bakış açıları geliştirilmiyor. Sadece teknoloji ilerledi. Arada bir de iyi bir ilaç çıkıyor. Tam tersine hekimlik becerisi yıllar içinde geri plana düşüyor. Çünkü teknoloji o kadar gelişti ki, biz teknisyenleşmeye doğru gidiyoruz. Günün birinde biri çıkıp da,” Doktoraya ihtiyaç yok. Tıp teknisyenliği yeterlidir” derse çok yanlış olmaz” dedi.

"ŞÖHRET OLMAKTAN KORKUYORUM"

Ezber bozan cümleleri çok ses getiren Dizdar, Yeni bir Canan Karatay mı doğuyor korkusunu yaşayanlar için, “Bunun korkusunu yaşıyorlar. Yeni bir Canan Karatay derken olumsuz anlamda söylemiyorum. O da bildiğini söylüyor ve şunun farkında ki, bazı şeyleri bir şekilde söylerseniz insanların dikkatini çeker. Benim medyaya düçar olduğum, medyada görünmek için yanıp tutuştuğum falan yok. Tam tersine en çok korktuğum şey o pozisyonu sevmek. Bu en sonunda gazinoda yer bulamamış kişinin sokaklara çıkıp bas bas bağırarak şarkı söylemesi gibi bir şeydir. Tam tersine şöhret olmak istemiyorum. Çünkü tanınmaya başladığınızda herkesin gözü üstünüzde oluyor. Oturup bir börek bile yiyemezsiniz” şeklinde konuştu.

"PARAYLA PULLA İŞİM YOK"

İşin maddi yönü hakkında konuşan Dizdar, “Benim maddiyatla hiçbir zaman işim olmadı. Muayenehanem yok. Hastalarım hastanede ücretsiz olarak tedavi oluyorlar. Herhangi bir şirketle bağlantım yok. Satın alınamamak durumu en yakışandadır. Satın alınamayacaksınız. Çünkü sizin toplumda kabul edilmiş olmanızı sağlayan şey, bundan çıkarsız olduğunu bilmeleridir. Hala meslektaşlarım “bu adamın bundan ne çıkarı var” diye düşünüyorlar. Ben çocukların geleceğini kurtarmak istiyorum. Tıpta köklü değişiklik oluşabilmesi için yeterli bilgi birikimi oluşmuş. Ama tıp görememiş. Besin endüstrisi yapmış, süt endüstrisi yapmış, ilaç endüstrisi kısmen yapmış. Bütün Öğrencilere tıbba gelin diyorum. Tıpta bir Rönesans yani algı değişikliği diğer alanların da okunabilmesi ile mümkün. Aslında tıbbın önü çok açık. Burada amaç tamamen bu” dedi.

 
Kaynak: (mynet.com) - mynet.com Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: Yavuz, Dizdar'ın, sözleri, çok, konuşulacak:, Yakında, doktora, ihtiyaç, kalmayacak,
Yorumlar
Diğer Haberler
Türk bilim insanları görüntü kalitesi yüksek taşınabilir mikroskop geliştirdi
Türk bilim insanları görüntü kalitesi yüksek taşınabilir mikroskop geliştirdi
Çinli bilim insanından yeni tip koronavirüsün kalıcı olabileceği uyarısı
Çinli bilim insanından yeni tip koronavirüsün kalıcı olabileceği uyarısı
'Televizyon karşısında miskinlik' kadınların kalp sağlığı için tehlike arz ediyor
Lösemiyi anne karnında önlemek için
Lösemiyi anne karnında önlemek için 'doğru beslenme' uyarısı
Çin, yeni tip koronavirüse karşı Ebola ilacını deniyor
Çin, yeni tip koronavirüse karşı Ebola ilacını deniyor
Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüs tanı kiti yurt dışına da satılacak
Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüs tanı kiti yurt dışına da satılacak
Bulaşıcı koronavirüsler halk sağlığını sınır aşırı tehdit ediyor
Bulaşıcı koronavirüsler halk sağlığını sınır aşırı tehdit ediyor
Andız pekmezinin faydaları nelerdir? Andız pekmezi neye iyi gelir?
Andız pekmezinin faydaları nelerdir? Andız pekmezi neye iyi gelir?
Tam bir şifa kaynağı Karadut
Tam bir şifa kaynağı Karadut'un faydaları saymakla bitmiyor
Raflar domuz dolu! Maalesef bunların hepsini yedik..!
Raflar domuz dolu! Maalesef bunların hepsini yedik..!
Sağlık Bakanı Koca: Çin
Sağlık Bakanı Koca: Çin'den gelen 11 bin yolcu tarandı, şüpheli bir yolcuya rastlanmadı
Sağlık Bakanı Koca
Sağlık Bakanı Koca'dan 'koronavirüs' açıklaması
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından 'koronavirüs' rehberi
Domuz gribi mevsimsel griple aynı belirtileri gösterebilir
Domuz gribi mevsimsel griple aynı belirtileri gösterebilir
Yoğurt tüketiminin gripten koruduğu tespit edildi
Yoğurt tüketiminin gripten koruduğu tespit edildi
Sömestirde erkekler saç ekimi, kadınlar estetik yaptıracak
Sömestirde erkekler saç ekimi, kadınlar estetik yaptıracak
Türkiye genelinde geçen yıl 9 bin 477 organ ve doku nakli yapıldı
Türkiye genelinde geçen yıl 9 bin 477 organ ve doku nakli yapıldı
Egzersiz bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabiliyor
Egzersiz bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabiliyor
Soğuk havada sıcak su ile duş cilde zarar veriyor
Soğuk havada sıcak su ile duş cilde zarar veriyor
ABD
ABD'li bilim adamları: Oruç tutmak ömrü uzatıp birçok hastalığı engelliyor
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından 'Yapay Zeka Enstitüsü'
İran
İran'da grip salgınından ölenlerin sayısı 106'ya yükseldi
'Kafa nakli 10 yıl içinde mümkün olabilir' iddiası
Saç boyasında meme kanseri riski
Saç boyasında meme kanseri riski
Zeytin yaprağı özütünün tip 2 diyabete etkisi kanıtlandı
Zeytin yaprağı özütünün tip 2 diyabete etkisi kanıtlandı
Sanatsal ve kültürel etkinlikler ömrü uzatıyor
Sanatsal ve kültürel etkinlikler ömrü uzatıyor
Türkiye
Türkiye'de kalp krizi geçirenlerin ambulans çağırma oranı düşük seviyede
Dünya genelinde tütün kullanan erkeklerin sayısında ilk kez artış gözlenmedi
Dünya genelinde tütün kullanan erkeklerin sayısında ilk kez artış gözlenmedi
Stres ve uykusuzluk
Stres ve uykusuzluk 'karabasan'a yol açıyor
Prof. Dr. Karatay
Prof. Dr. Karatay'ın 'tavuk döner' açıklamasına suç duyurusu
Sağlık Bakanlığından karbonmonoksit zehirlenmesi uyarıları
Sağlık Bakanlığından karbonmonoksit zehirlenmesi uyarıları
Çocukların günlük su tüketimi yetersiz
Çocukların günlük su tüketimi yetersiz
Aile hekimleri, Samoa
Aile hekimleri, Samoa'daki kızamık salgını üzerine aşı uyarısı yaptı
Boğaz tahrişine karşı limonlu su, karanfil ve ekinezya çayı
Boğaz tahrişine karşı limonlu su, karanfil ve ekinezya çayı
Yapay zeka doktorların en büyük yardımcısı olacak
Yapay zeka doktorların en büyük yardımcısı olacak
Her Şeyin Başı Sağlık
Her Şeyin Başı Sağlık
Obezite sağlığı giderek daha çok tehdit ediyor
Obezite sağlığı giderek daha çok tehdit ediyor
DÜZENLİ SAÇ BOYAMAK MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR
DÜZENLİ SAÇ BOYAMAK MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR
DEMANS HASTALIĞINDA ERKEN TANI ÖNEMLİ
DEMANS HASTALIĞINDA ERKEN TANI ÖNEMLİ
Sağlık Bakanlığı 17 bin 689 sözleşmeli sağlık personeli alacak
Sağlık Bakanlığı 17 bin 689 sözleşmeli sağlık personeli alacak
ÇOCUKLARINIZA UZUN SÜRE TELEVİZYON İZLETMEYİN
ÇOCUKLARINIZA UZUN SÜRE TELEVİZYON İZLETMEYİN
“Süt zararlı mı, faydalı mı?”
“Süt zararlı mı, faydalı mı?”
Kanser hastalarında kalp ve damar hastalıkları riski artıyor
Kanser hastalarında kalp ve damar hastalıkları riski artıyor
Tatili fırsat bilin, çocuklarınızın diş bakımını yaptırın!
Tatili fırsat bilin, çocuklarınızın diş bakımını yaptırın!
KOAH kamuoyu tarafından yeterince bilinmiyor
KOAH kamuoyu tarafından yeterince bilinmiyor
Sağlık Bakanı Koca
Sağlık Bakanı Koca'dan diyabet uyarısı
SİGARA KULLANANLAR DİKKAT
SİGARA KULLANANLAR DİKKAT
Geç saatte yemek kadınlarda kalp rahatsızlığı riskini artırıyor
Geç saatte yemek kadınlarda kalp rahatsızlığı riskini artırıyor
Uzmanından "baykuş" ve "tavuk" tipi uyku bozukluğu uyarısı
Uzmanından "baykuş" ve "tavuk" tipi uyku bozukluğu uyarısı
Alerji uzmanlarından annelere "diyet" uyarısı
Alerji uzmanlarından annelere "diyet" uyarısı
Kanserde tedavi yöntemi ve ilaçlar hastaya göre belirlenecek
Kanserde tedavi yöntemi ve ilaçlar hastaya göre belirlenecek
ABD
ABD'deki elektronik sigara rahatsızlıklarının sebebi bulundu
Sağlık Uygulama Tebliği
Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişiklik yolda
GRİPTEN SONRA DİŞ FIRÇASI DEĞİŞTİRİLMELİ Mİ?
GRİPTEN SONRA DİŞ FIRÇASI DEĞİŞTİRİLMELİ Mİ?
'Obeziteyle mücadele beyinde başlıyor'
'Sertifikasız çiğ süt' satışı uyarısı
Türkiye’de Musluk Suyu Kalitesi Giderek Düşüyor!
Türkiye’de Musluk Suyu Kalitesi Giderek Düşüyor!
Sağlık Bakanı Koca: ABD
Sağlık Bakanı Koca: ABD'den sonra dünyada en çok dijital hastaneye sahip ülkeyiz
Yoğurt ve lifli gıdalar akciğer kanseri riskini azaltabilir
Yoğurt ve lifli gıdalar akciğer kanseri riskini azaltabilir
 29. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi
29. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi
ERKEKLERİN ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINI ARTIRABİLEN 16 BESİN
ERKEKLERİN ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINI ARTIRABİLEN 16 BESİN
ACİL KAN ARANIYOR!
ACİL KAN ARANIYOR!
Kalın bağırsağının yüzde 70
Kalın bağırsağının yüzde 70'inin göğüs kafesinde olduğu tespit edildi
ÇARPICI RAKAM 100 BİN KİŞİ
ÇARPICI RAKAM 100 BİN KİŞİ
İnciri zeytinyağında bekletip yerseniz bunlar oluyor
İnciri zeytinyağında bekletip yerseniz bunlar oluyor
RAMAZANDA REFLÜYÜ AZALTMAK İÇİN 10 KURAL
RAMAZANDA REFLÜYÜ AZALTMAK İÇİN 10 KURAL
Isparta İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya Astımı Olanları Uyardı
Isparta İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya Astımı Olanları Uyardı
ORUÇ TUTACAKLAR DİKKAT! UZMANLARDAN BESLENME UYARILARI
ORUÇ TUTACAKLAR DİKKAT! UZMANLARDAN BESLENME UYARILARI
DNA’daki parmak izi
DNA’daki parmak izi
Dokunulamayan damarı açan Türk
Dokunulamayan damarı açan Türk
Yazıcıdan çıkan kafatası Alzheimer’a umut oldu
Yazıcıdan çıkan kafatası Alzheimer’a umut oldu
Kanserle savaşta eşik aşıldı
Kanserle savaşta eşik aşıldı
Organ naklinde Dr. Ali devrimi
Organ naklinde Dr. Ali devrimi
Hacamat yüksek lisans ve doktora müfredatına alındı
Hacamat yüksek lisans ve doktora müfredatına alındı
Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor...
Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor...
Sağlıkta performansa göre ek ödeme değişiyor!
Sağlıkta performansa göre ek ödeme değişiyor!
‘Yaptırmam’ diyen her yıl ikiye katlanıyor
‘Yaptırmam’ diyen her yıl ikiye katlanıyor
‘Kulak içi bluetooth kulaklıklar kanser riski yaratabilir’
‘Kulak içi bluetooth kulaklıklar kanser riski yaratabilir’
Gözdeki sinsi düşmana Türk keşfiyle önlem
Gözdeki sinsi düşmana Türk keşfiyle önlem
Bakan Koca açıkladı! Sağlık vadisi geliyor
Bakan Koca açıkladı! Sağlık vadisi geliyor
Haber Yazılımı