Haber Detayı
08 Aralık 2018 - Cumartesi 18:56 Bu haber 1061 kez okundu
 
Yavuz Dizdar'ın sözleri çok konuşulacak: Yakında doktora ihtiyaç kalmayacak
Yavuz Dizdar'ın sözleri çok konuşulacak: Yakında doktora ihtiyaç kalmayacak
SAĞLIK Haberi
Yavuz Dizdar'ın sözleri çok konuşulacak: Yakında doktora ihtiyaç kalmayacak

Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar Türkiye’de Genetiği Değiştirilmiş (GDO) gıdaları gündeme ilk getiren kişi olarak tanınıyor. Sonrasında “ekşimeyen yoğurt”, “kokuşmayan yumurta”, “45 günde büyüyen tavuk” diyerek gıdalardan gelecek tehlikeye dikkat çekti. Yakınlarda yayımlanan kitabı “Vicdan Hayat Kurtarır” da ise insan sağlığına başka bir yönden yaklaşıyor ve direkt olarak sağlık sisteminin unsurlarını eleştiriyor. Dr. Yavuz Dizdar kitabında da değindiği sağlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kanser teşhislerinin büyük bir kısmının kanser olmadığını söyleyen Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, “Bir şeye kanser diyebilmemiz için sonuçta bu tablonun hastada bir belirti vermesi lazım. Eğer siz belirti bulmadan sadece tarama niyetiyle bir şey saptayıp da, buna “patolojik olarak kanser” derseniz, bu her zaman kanser olmayabilir. Sonuçta bir hücre farklılaşması söz konusudur. Bunun sonrasında neye dönüşeceğini de bilmeniz mümkün değildir. Çünkü bunun için ayrı bir klinik çalışma yapmak gerekiyor. Elimizdeki Teknolojik olanakları çok fazla arttı. Çok fazla artan ve çok fazla detaylanan, çok daha hassas Çözünürlüğü yüksek sistemleri kullanmaya başlayınca, eskiden göremediğimiz şeyleri görebilir hale geldik. Tarama programlarına mesafeli yaklaşın dememin sebebi de bu. Yapılması gereken şey çok basit ama kanserin olumsuz algısı yüzünden yapılamamış. Saptadığımız kişiyi bir süre takip edip doğal seyrin nasıl olduğuna bakmamız lazım” dedi.

"ŞİKAYETİNİZ YOKSA ORANIZI BURANIZI KURCALATMAYIN"

Bu durumda vatandaşın hiçbir şikâyeti yokken orasını burasını kurcalatmamasını ifade eden Dizdar, “Eğer şikâyeti varsa elbette sağlık sistemine gitmeli. Ama gittiğiniz şikâyetle doktorun bulduğu şey birbiriyle uymuyorsa, yani sizi ayağınız ağrıyor diye gidiyorsunuz ama tiroitte bir şey çıkıyor; safra kesenizde taş bulunuyor o zaman oturun bir kere daha düşünün. En çok da tiroitte oluyor bu tür durumlar. Çevrenizdekilerin tiroidini tarasanız yüzde onunda kanser hücresi bulursunuz. Büyük bir bölümünde de dokunulmazsa öylece duruyor. Bu şekilde gereksiz teşhis ve tedavilerle sistem köpürüp şişiyor. Sistem hasta pompalamak üzere kurulmuş. Hekim de bu durumda fazla bir şey yapamıyor. Yeterli zamanı ayıramayınca, üzerinde fazla düşünmeden görüntülemeye gönderiyor. Özel sağlık sistemleri zaten bunu gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Tıbbın ticarete döndüğünü söyleyen Dizdar, “Bazı meslekler vardır ticareti kaldırmaz. Yapılan işlerden ücret alınmalıdır. Ancak yapılan iş ticarileşmeye döndüğünde durum değişir. Ticarette kaygı ne kadar para kazanılacağıdır. Tıbbın ticarileşmesi bizim bildiğimiz normal ticarete göre çok vahşice gerçekleşiyor. Hasta elini veriyor kolunu kaptırıyor misali vahşileşme. Bunlar tüccar terzi bile değiller, tüccar doktorlar. ‘Doktor transferi' diye bir kavram var mesela. Portföyü olan doktor, bir hastaneden diğer hastaneye gittiğinde kendi hastalarını da götüreceği var sayıldığı için bir transfer ücreti ödeniyor. Hem de hatırı sayılır bir miktar. Portföy büyükse transfer parası da büyüyor Futbolcular gibi Kusura bakmasın bizde sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Bir zamanlar yapılmış olan ve hala da yapıldığına inandığım “hasta yönlendirme” diye bir kavram var. Bir ticari faaliyet alanıdır bu. Yani siz bir yere tetkikler için bir hasta gönderiyorsanız, sürekli aynı yere gönderiyorsanız, bir de bunun telkininde bulunuyorsasnız üzerinde biraz düşünmek gerekir. Belki gönderdiğiniz yer daha iyisini çekiyordur ama siz bundan komisyon aldığınız anda durum değişir. Bu komisyon içselleştirilmiş artık almayana salak gözüyle bakıyorlar” dedi.

Doktorların hepsinin böyle olmadığını ifade eden Dizdar,” İşini cansiperane yapan, idealist dürüst insanlar çoğunlukta. Sözünü ettiğim rayından çıkmış kısım yüzde 5’lik bir bölüm ama diğer yüzde 95’i de götürüyor bu oran” açıklamasında bulundu.

Bu tür sözlerle sağlık sektöründe şimşekleri üzerine çektiğini söyleyen Dizdar, “Tabi öyle olunca eleştiri biraz oturuyor içine. Ben kimseye kötü bir şey söylemedim. Genel tıp eleştirisi, sistemin eleştirisini yaptım ama inanılmaz şekilde geri dönüş oldu. Sanki birinin adını anmışım gibi geri dönüldü” dedi.

"BANA EN ÇOK İŞİNİ İYİ YAPAN DOKTORLAR TEPKİ GÖSTERİYOR"

Tıp camiasından gelen tepkilerin çoğunun aslında işini dürüst yapan, cansiperane çalışanlar olduğunu söyleyen Dizdar, “Tıp camiasından tepkiler bir kısmı, ‘aslında bir de bu yönden de bakmak lazım’ şeklindeydi. Bir kemik kitle var ki onlar, ‘vay doktorları zor durumda bırakıyorsun. Doktorlara şiddeti özendiriyorsun’ diye tepki gösterdiler. Hiç alakası yok efendim. Bu ülkede sadece doktora şiddet değil, kadına, hayvana birçok unsura şiddet var ve bunun hak etmeyle hiç alakası yok. Zaten kitabın tamamını okuyanlar benim ne demek istediğimi anladı. Sadece beyanatları dinleyenler konunun ne olduğunu tam olarak anlayamadı” ifadelerini kullandı.

"YAKINDA DOKTORA İHTİYAÇ KALMAYACAK"

Toplum açısından baktığınızda daha hasta bir toplum olduk. Doktor açısından baktığımızda cahilleştik diyen Dizdar, “Bu cahilliği aşmanın tek yolu bütüncül bakmak. Bu bütüncüllük 1900’lerin sonunda kaybedildi. Tıp eğitimi tam bir felâket. Üniversiteler büyük birer kreş gibi. Eleştiriyi sağlık sistemi üzerinden yapıyoruz ama bu bütün meslek grupları için geçerli. Aileler çocukları diploma sahibi olsun diye okula gönderiyorlar. Çocuklar okulda zaman geçiriyorlar. Sonuçta bir şey öğrenilmiyor. Okumuyorlar. Buna müdahale etmeye kalktığınızda, karşınıza okul yönetimi çıkıyor çünkü o öğrenciden para kazanıyorlar. Ortalık makine mühendisinden geçilmiyor ama musluğunuzu tamir ettirecek doğru dürüst ustu bulamıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Doktorların da sonunda teknisyenleşmeye başladığını kaydeden Dizdar, “Doktor dediğiniz kişi bir canlı, bir sistemi ve onun hastalıklarını anlamaya çalışacak kişidir. Oysa 40 yıldır tıpta bir ilerleme yok. Babamın kitaplarına da bakıyorum aynı şeyler yazılıyor. Hep bunlar ezberleniyor. Başka bakış açıları geliştirilmiyor. Sadece teknoloji ilerledi. Arada bir de iyi bir ilaç çıkıyor. Tam tersine hekimlik becerisi yıllar içinde geri plana düşüyor. Çünkü teknoloji o kadar gelişti ki, biz teknisyenleşmeye doğru gidiyoruz. Günün birinde biri çıkıp da,” Doktoraya ihtiyaç yok. Tıp teknisyenliği yeterlidir” derse çok yanlış olmaz” dedi.

"ŞÖHRET OLMAKTAN KORKUYORUM"

Ezber bozan cümleleri çok ses getiren Dizdar, Yeni bir Canan Karatay mı doğuyor korkusunu yaşayanlar için, “Bunun korkusunu yaşıyorlar. Yeni bir Canan Karatay derken olumsuz anlamda söylemiyorum. O da bildiğini söylüyor ve şunun farkında ki, bazı şeyleri bir şekilde söylerseniz insanların dikkatini çeker. Benim medyaya düçar olduğum, medyada görünmek için yanıp tutuştuğum falan yok. Tam tersine en çok korktuğum şey o pozisyonu sevmek. Bu en sonunda gazinoda yer bulamamış kişinin sokaklara çıkıp bas bas bağırarak şarkı söylemesi gibi bir şeydir. Tam tersine şöhret olmak istemiyorum. Çünkü tanınmaya başladığınızda herkesin gözü üstünüzde oluyor. Oturup bir börek bile yiyemezsiniz” şeklinde konuştu.

"PARAYLA PULLA İŞİM YOK"

İşin maddi yönü hakkında konuşan Dizdar, “Benim maddiyatla hiçbir zaman işim olmadı. Muayenehanem yok. Hastalarım hastanede ücretsiz olarak tedavi oluyorlar. Herhangi bir şirketle bağlantım yok. Satın alınamamak durumu en yakışandadır. Satın alınamayacaksınız. Çünkü sizin toplumda kabul edilmiş olmanızı sağlayan şey, bundan çıkarsız olduğunu bilmeleridir. Hala meslektaşlarım “bu adamın bundan ne çıkarı var” diye düşünüyorlar. Ben çocukların geleceğini kurtarmak istiyorum. Tıpta köklü değişiklik oluşabilmesi için yeterli bilgi birikimi oluşmuş. Ama tıp görememiş. Besin endüstrisi yapmış, süt endüstrisi yapmış, ilaç endüstrisi kısmen yapmış. Bütün Öğrencilere tıbba gelin diyorum. Tıpta bir Rönesans yani algı değişikliği diğer alanların da okunabilmesi ile mümkün. Aslında tıbbın önü çok açık. Burada amaç tamamen bu” dedi.

 
Kaynak: (mynet.com) - mynet.com Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: Yavuz, Dizdar'ın, sözleri, çok, konuşulacak:, Yakında, doktora, ihtiyaç, kalmayacak,
Yorumlar
Diğer Haberler
ERKEKLERİN ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINI ARTIRABİLEN 16 BESİN
ERKEKLERİN ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINI ARTIRABİLEN 16 BESİN
ACİL KAN ARANIYOR!
ACİL KAN ARANIYOR!
Kalın bağırsağının yüzde 70
Kalın bağırsağının yüzde 70'inin göğüs kafesinde olduğu tespit edildi
ÇARPICI RAKAM 100 BİN KİŞİ
ÇARPICI RAKAM 100 BİN KİŞİ
İnciri zeytinyağında bekletip yerseniz bunlar oluyor
İnciri zeytinyağında bekletip yerseniz bunlar oluyor
RAMAZANDA REFLÜYÜ AZALTMAK İÇİN 10 KURAL
RAMAZANDA REFLÜYÜ AZALTMAK İÇİN 10 KURAL
Isparta İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya Astımı Olanları Uyardı
Isparta İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya Astımı Olanları Uyardı
ORUÇ TUTACAKLAR DİKKAT! UZMANLARDAN BESLENME UYARILARI
ORUÇ TUTACAKLAR DİKKAT! UZMANLARDAN BESLENME UYARILARI
DNA’daki parmak izi
DNA’daki parmak izi
Dokunulamayan damarı açan Türk
Dokunulamayan damarı açan Türk
Yazıcıdan çıkan kafatası Alzheimer’a umut oldu
Yazıcıdan çıkan kafatası Alzheimer’a umut oldu
Kanserle savaşta eşik aşıldı
Kanserle savaşta eşik aşıldı
Organ naklinde Dr. Ali devrimi
Organ naklinde Dr. Ali devrimi
Hacamat yüksek lisans ve doktora müfredatına alındı
Hacamat yüksek lisans ve doktora müfredatına alındı
Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor...
Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor...
Sağlıkta performansa göre ek ödeme değişiyor!
Sağlıkta performansa göre ek ödeme değişiyor!
‘Yaptırmam’ diyen her yıl ikiye katlanıyor
‘Yaptırmam’ diyen her yıl ikiye katlanıyor
‘Kulak içi bluetooth kulaklıklar kanser riski yaratabilir’
‘Kulak içi bluetooth kulaklıklar kanser riski yaratabilir’
Gözdeki sinsi düşmana Türk keşfiyle önlem
Gözdeki sinsi düşmana Türk keşfiyle önlem
Bakan Koca açıkladı! Sağlık vadisi geliyor
Bakan Koca açıkladı! Sağlık vadisi geliyor
Deri kanseri yok edildi
Deri kanseri yok edildi
AIDS
AIDS'ten kurtulan ikinci kişi 'Londralı'
23 bin aile aşıyı reddetti, kızamık yeniden hortladı
23 bin aile aşıyı reddetti, kızamık yeniden hortladı
'Çok alkol almak DNA'yı bozuyor'
Milyonlarca şeker hastasını ilgilendiriyor: İnsülin iğnesi tarih olabilir
Milyonlarca şeker hastasını ilgilendiriyor: İnsülin iğnesi tarih olabilir
OZON VÜCUDUNUZU YENİLİYOR
OZON VÜCUDUNUZU YENİLİYOR
Bekar erkeklerde cinsellik hormonu testosteron, evli erkeklere göre daha yüksek
Bekar erkeklerde cinsellik hormonu testosteron, evli erkeklere göre daha yüksek
İlaçta kritik tarih 19 şubat
İlaçta kritik tarih 19 şubat
Bu dört hastalık yeni ve cinsel yolla bulaşıyor
Bu dört hastalık yeni ve cinsel yolla bulaşıyor
Doğal antibiyotik arı kovanında çıktı
Doğal antibiyotik arı kovanında çıktı
"Her derde deva" dedi, antibiyotiğe karşı önerdi: Propolis tüketin
"Her derde deva" dedi, antibiyotiğe karşı önerdi: Propolis tüketin
Göz doktoru olan vekilden korkutan iddia: SGK’nın kanser ilacı kör ediyor
Göz doktoru olan vekilden korkutan iddia: SGK’nın kanser ilacı kör ediyor
Canan Karatay
Canan Karatay'dan dikkat çeken çay uyarısı! Sakın bunu yapmayın
Kahvaltı için ezberleri bozacak araştırma: Kanıt bulunamadı
Kahvaltı için ezberleri bozacak araştırma: Kanıt bulunamadı
'Beynin 10 yıl gençleşmesi için düzenli aerobik egzersizleri yapın'
SMA hastaları ilaçlarını bugünden itibaren alabilecek
SMA hastaları ilaçlarını bugünden itibaren alabilecek
İsrailli bilim insanları: Kanseri yok eden ilacı bulduk!
İsrailli bilim insanları: Kanseri yok eden ilacı bulduk!
Kenevirden üretilen x-Ray
Kenevirden üretilen x-Ray'ler havalimanında
Yalnızlığın çaresi eczanede satılacak
Yalnızlığın çaresi eczanede satılacak
İskoçyalı uzmanlar
İskoçyalı uzmanlar 'kanser ilaçları yumurtlayan' tavuk yetiştirdi
Bağışıklığı güçlendirecek yeni damar keşfedildi
Bağışıklığı güçlendirecek yeni damar keşfedildi
OZON SAĞLIĞINIZIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ
OZON SAĞLIĞINIZIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ
Felce karşı 3 boyutlu zafer
Felce karşı 3 boyutlu zafer
Gizli hastalık akalazyaya dikkat! Bu belirtiler sizde de varsa...
Gizli hastalık akalazyaya dikkat! Bu belirtiler sizde de varsa...
Şartlar değişti: Koordinatör başhekim geliyor
Şartlar değişti: Koordinatör başhekim geliyor
Sağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı'ndan damacana sularla ilgili açıklama!
Sporcu gıdalarına
Sporcu gıdalarına 'kreatin' sınırı
Kansere vücut sıcaklığından teşhis
Kansere vücut sıcaklığından teşhis
2019 yerel seçim anket sonucunda dikkat çeken oy oranları! İstanbul, Ankara, İzmir ve 7 büyükşehirde kim, hangi parti önde?
2019 yerel seçim anket sonucunda dikkat çeken oy oranları! İstanbul, Ankara, İzmir ve 7 büyükşehirde kim, hangi parti önde?
Alışveriş fişlerindeki ölümcül tehlike
Alışveriş fişlerindeki ölümcül tehlike
Yapay zeka fotoğrafa bir bakacak hastalığı bulacak
Yapay zeka fotoğrafa bir bakacak hastalığı bulacak
30 ilaç daha geri ödeme listesinde
30 ilaç daha geri ödeme listesinde
Sağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı'ndan 'grip salgını' açıklaması
Kilo beyinden yiyor!
Kilo beyinden yiyor!
43 marka incelendi: Plastik su şişelerinde fazla kurşun
43 marka incelendi: Plastik su şişelerinde fazla kurşun
Veremi tarihe gömecek keşifte Türk profesör izi
Veremi tarihe gömecek keşifte Türk profesör izi
Sağlık raporlarında yeni dönem! Sağlık Bakanı açıkladı
Sağlık raporlarında yeni dönem! Sağlık Bakanı açıkladı
Eski kanser ilaçlarına da geri ödeme
Eski kanser ilaçlarına da geri ödeme
Türk Nörolog kadınların kabusu olan hastalığın yeni tanı yöntemini keşfetti
Türk Nörolog kadınların kabusu olan hastalığın yeni tanı yöntemini keşfetti
'Geri ödeme listesindeki ilaçlar' için emsal karar: SGK uygulama öncesi alınan ilaçları da ödemeli
1 yıl süreyle çalışacaklar: Yardımcı eczacılar geliyor
1 yıl süreyle çalışacaklar: Yardımcı eczacılar geliyor
45’i kanser ilacı olmak üzere 413 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
45’i kanser ilacı olmak üzere 413 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
OZON İLE SAĞLIK SORUNLARI TARİH OLUYOR
OZON İLE SAĞLIK SORUNLARI TARİH OLUYOR
Kanserin çaresi ‘salmonella’da bulundu
Kanserin çaresi ‘salmonella’da bulundu
Ambulanslarda dijital dönem: 2019
Ambulanslarda dijital dönem: 2019'da faaliyete geçecek
"25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz"
"25 bin sağlık personelinin atamasını gerçekleştireceğiz"
Bakanlıktan aile hekimliğiyle ilgili yeni hamle: Aile Hekiminizi Erken Tanıyın kampanyası
Bakanlıktan aile hekimliğiyle ilgili yeni hamle: Aile Hekiminizi Erken Tanıyın kampanyası
Sağlık Bakanı: 25 bine yakın personel ataması yapacağız
Sağlık Bakanı: 25 bine yakın personel ataması yapacağız
Doktorlara 30 dakika kuralı
Doktorlara 30 dakika kuralı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan canlı yayında şehir hastanesi açıklaması
CHP Ankara için 5 aday belirledi, içlerinden biri iş adamı
CHP Ankara için 5 aday belirledi, içlerinden biri iş adamı
İşte Türkiye’nin ilk yerli kanser ilacı
İşte Türkiye’nin ilk yerli kanser ilacı
62 ilaç, bedeli ödenecek ilaçlar listesine alındı
62 ilaç, bedeli ödenecek ilaçlar listesine alındı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca müjdeyi verdi!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca müjdeyi verdi!
OECD açıkladı: 2,4 milyon insan ölebilir! En riskli ülke Türkiye!
OECD açıkladı: 2,4 milyon insan ölebilir! En riskli ülke Türkiye!
O ürünlerde kanserojen madde çıktı
O ürünlerde kanserojen madde çıktı
Sağlık alanında düzenlemeler içeren teklifin 5. maddesi kabul edildi
Sağlık alanında düzenlemeler içeren teklifin 5. maddesi kabul edildi
İnsan dışkısında ilk kez 10 farklı plastik tespit edildi
İnsan dışkısında ilk kez 10 farklı plastik tespit edildi
Sağlıkta şiddet teklifi TBMM
Sağlıkta şiddet teklifi TBMM'ye sunuldu
Türk doktorun devri̇m gi̇bi̇ keşfi̇ alkışlandı
Türk doktorun devri̇m gi̇bi̇ keşfi̇ alkışlandı
Haber Yazılımı