Haber Detayı
25 Temmuz 2020 - Cumartesi 11:47
 
Yüksek Askeri Şura’da Geri Sayım YAŞ Sürprizi Yok!
Ömür Çelikdönmez yazısıs...
ANALİZ Haberi
Yüksek Askeri Şura’da Geri Sayım YAŞ Sürprizi Yok!

Her yıl ağustos ayı başında toplanan Yüksek Askeri Şura'nın, 31 Temmuz'da başlayacak Kurban Bayramı dolayısıyla bu yıl öne çekilmesi gündemde.

Bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısının Temmuz ayı sonunda gerçekleşebilir.
 

Yeniden Yapılanma Kapsamında TSK'da 2020 YAŞ Toplantısı
15 Temmuz darbe girişimi sonrası, OHAL kapsamında 16 Ağustos 2016'da çıkarılan iki Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile Genelkurmay Başkanı’nın görev ve yetkileri yeniden düzenlendi.

 

Yeni düzenlemeyle mevcut orgeneral ve oramiraller arasından herhangi bir isim, Bakanlar Kurulu’nun teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla Genelkurmay Başkanı olabiliyor.

 

Daha önce 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu’nda yapılan değişiklik, ‘1324 sayılı Genelkurmay Başkanı’nın Görev ve Yetkilerine Ait Kanun'a da yansıtıldı.
 

 Genelkurmay Başkanının Atanma Usulü
Kara Kuvvetleri Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişi öncesinde 10 orgeneral, 23 korgeneral, 50 tümgeneral ve 115 tuğgeneral olmak üzere 198 general görevde bulunuyordu.Geçtiğimiz yıl 2019 YAŞ kararlarında Orgeneral sayısı yarıya indi, hiçbir korgeneral terfi ettirilmedi, 15 Temmuz'dan sonra terfi ettirilen albaylar da emekli edildi. 2019 YAŞ kararlarının dikkat çeken bir yönü de TSK’daki orgeneral sayısının azalmasıydı. 
TSK’da geleneksel olarak 15 orgeneral ve amiral olurdu. Nedense 2019'da korgenerallerden orgeneralliğe yükseltilen kimse olmadığından, Orgeneraller arasında da emekli edilenler olunca, TSK’da orgeneral sayısı 7’ye düştü.

 

Bu nedenle günümüzde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde Or rütbesi taşıyanların sayısı iki elin parmaklarından daha az.
Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları dahil mevcut  OR rütbesini taşıyan general sayısı 7. 

 

Ama şöyle bir durum var; OHAL kapsamında 16 Ağustos 2016'da çıkarılan iki Kanun Hükmündeki Kararname’ye göre, mevcut Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Yaşar Güler’in  2020 YAŞ’ta emekli olması durumunda,  6 orgeneral ve oramiraller arasından herhangi bir isim, Bakanlar Kurulu’nun teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla Genelkurmay Başkanı olabilir.
 

Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in Görev Süresi Dolmadı
10 Temmuz 2018’de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre;  mevcut  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi 4 yıl.

Dolayısıyla ilgili kararname gereği iki yıl daha görev yapabiliyor.
Olağanüstü bir durum olmadığı takdirde 31 Ağustos 2022 tarihine kadar muvazzaf.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek emeklilik talebinde bulunmadığı sürece, mevcut Orgenerallerden hiç birisinin Genelkurmay Başkanlığına atanması mümkün değil.


Bu kapsamda, yaş haddinin yanı sıra görevdeki bekleme süresini de henüz doldurmayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in kendi iradesi ile emekliliğini istemesi durumu hariç, mevcut görevine devam etmesi kuvvetle muhtemel.

 

Mevcut Kuvvet Komutanları ile Devam
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı, Erdoğan'ın başkanlığında Temmuz ayı sonunda yapılacak toplantıya;  YAŞ üyeleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katılıyor.

 

Hazırlıkları uzun süredir yapılan toplantıda mutat şekilde albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları da ele alınacak.

 

YAŞ çalışmalarının bir günde tamamlanması öngörülürken, Şura'da alınan kararlar Erdoğan'ın onayının ardından uygulamaya konulacak.

 

Şura'da ele alınacak konular arasında her YAŞ döneminde olduğu gibi general ve amirallerin terfi ve atama dosyaları da  bulunuyor. 
 

Sivil Asker uyumu Komutanların görev süresini uzatıyor
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine göre Millî Savunma Bakanlığına bağlanan Genelkurmay Başkanlığının uyum sorunu yaşamaması, mevcut Komuta kademesinin değişmemesinde en önemli etken.
Güneş çarığı, çarık ayağı sıksada, sonuçta kol kırılır yen içinde kalır ve taraflar kan kusar kızılcık şerbeti içtik derler.
Hükümet ve askeri bürokrasi arasındaki uyumda hiç şüphesiz MSB Hulusi Akar'ın katkısı yadsınamaz.
Görünen o ki MSB ve TSK’da Hulusi Akar Paşa en güçlü isim.  Ona eleştiri getiren komutan kim olursa olsun, hatta halkın gözünde kahraman olsun pozisyonunu koruyamadı.

 

Hulusi Akar ister şahsından kaynaklı, ister konjuktürden kaynaklı karizması  nedeni ile olsun neredeyse dört yıldır YAŞ terfi listesini belirleyen güç odağı.

 

2020 YAŞ Toplantısının seyrini, içeriğini kimin gidip kimin kalacağını  en iyi bilen  MSB Hulusi Akar. Onunla zıtlaşan, takışan askeri personelin hiç şansı yok.
 

YAŞ'a şimdiden Suriye ve Libya’daki de facto durum damgasını vurdu
Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklara göre, mevcut Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanlarının göreceli Suriye ve Libya krizindeki başarıları ve savaş komuta deneyiminden dolayı, bu kritik süreçte görevlerinin başında olmasını gerektiriyor.
Ayrıca alevlenen Azerbaycan Ermenistan anlaşmazlığının  Kafkaslarda bölgesel savaşa dönüşme kapasitesi, Kuvvet Komutanlarının görev sürelerinin  temdidi yani uzatılmasında önemli bir faktör.
Geçen seneki Şura kararları kapsamında görev süreleri birer sene uzatılan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın yanı sıra görev süresini bu sene dolduran Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın durumları ise YAŞ'tan çıkacak en önemli kararlar arasında yer alıyor.

 

Kuvvet Komutanlarına Temdit bekleniyor
Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve sınır ötesindeki harekatlarında üstlendikleri önemli rolleri dolayısıyla kuvvet komutanlarının görev sürelerinin bir yıl daha uzatılması, böylece Yüksek Askeri Şura toplantısıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarına imza atan TSK komuta kademesinin mevcut yapısını koruması öngörülüyor.

 

Ankara Kalecikli Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, 2. Ordu Komutanlığı görevinden alınarak Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevine atanan  Bayburtlu Orgeneral İsmail Metin Temel ve son olarak Konya Ereğlili 1. Ordu Komutanı Musa Avsever,  TSK içindeki  7 Orgeneralden. 

Muhtemelen bu isimlerden bazıları 31 Ağustos 2020 sonrası TSK tarihi arşivinde yerlerini alacak.
YAŞ kararları kapsamında bazı korgeneral ve koramirallerin de bir üst rütbeye terfi etmesi söz konusu.

Bu kapsamda geçen sene görev süreleri uzatılan 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ile Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak’ın yanı sıra rütbedeki dördüncü yıllarını dolduran Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ile Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, dördüncü yıldızı takma ihtimali olan terfi sırasındaki isimlerden.
 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla'nın durumu ise ortada.

 

15 Temmuz darbecileri ile evinden mücadele eden Zekai Aksakallı emeklilik havasında
Özel Kuvvetler Komutanlığından 2.Kolordu Komutanlığına atanan Korgeneral Zekai Aksakallı’nın 31 Ağustosta kıta görevi doluyor.Birkaç hafta önce görev yerinden ayrılan Zekai Aksakallı,  Erzurum Ilıca Rizekent köyüne bir ziyaret gerçekleştirdi. Akrabaları ve köylülerle sohbet eden Aksakallı, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Merkeze çekildiğini söylemişti.

 

Zekai Aksakallı’nın orgeneralliğe terfi ettirilerek  Libya meşru hükümeti nezdinde askeri danışman statüsünde atanmasını bekleyenlere rağmen emekliliğe sevk edileceğini söyleyenler daha çoğunlukta. Demekki buraya kadarmış.

 

Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı, üçler yediler kırklar ile çoktan listeleri hazırladı. Sadece günü gelince kamuoyuna açıklanacak. Bekleyelim görelim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yüksek, Askeri, Şura’da, Geri, Sayım, YAŞ, Sürprizi, Yok!,
Yorumlar
Diğer Haberler
Lüblin üçgeni: Tarih tekerrür eder mi?
Lüblin üçgeni: Tarih tekerrür eder mi?
2020 YAŞ Kararları ve daha muhafazakar yapıların TSK içerisindeki etkinliğinin artması
2020 YAŞ Kararları ve daha muhafazakar yapıların TSK içerisindeki etkinliğinin artması
Soğuk Savaş sarmalına giren ABD-Çin ilişkileri uçurumun kenarında
Soğuk Savaş sarmalına giren ABD-Çin ilişkileri uçurumun kenarında
Ayasofya hakkında Papalık neden konuşamaz?
Ayasofya hakkında Papalık neden konuşamaz?
Çıkmaz sokakta Fransa ve Yunanistan nereye kadar?
Çıkmaz sokakta Fransa ve Yunanistan nereye kadar?
ABDnin gayri nizami harp unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı öldürmüş olmasın?
ABDnin gayri nizami harp unsurları Azerbaycanlı General ve Albayı öldürmüş olmasın?
Mavi Nil sorunu Türkiye-Etiyopya stratejik ortaklığını güçlendirir mi?
Mavi Nil sorunu Türkiye-Etiyopya stratejik ortaklığını güçlendirir mi?
Azərbaycan, Irak Suriye ve Libya
Azərbaycan, Irak Suriye ve Libya'daki krizin cevabı Kırım olamaz!
Daralan Çin ekonomisi dünya için ne anlama geliyor?
Daralan Çin ekonomisi dünya için ne anlama geliyor?
Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı
Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gerginliğin nedenleri ve muhtemel sonuçları
Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gerginliğin nedenleri ve muhtemel sonuçları
Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel
Kuzey Makedonya erken genel seçimleri ve Türk siyasi partileri
Kuzey Makedonya erken genel seçimleri ve Türk siyasi partileri
İsrail
İsrail'in İran'a yönelik asimetrik savaşı ve İran'ın muhtemel tepkileri
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Yeni normal, yeni Avrupa, yeni Almanya
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Tarihte Yanlış Bildiklerimiz :
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Latin Amerika’nın doğaya karşı mücadelesi ve Kovid-19
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA'ya Nasıl Peşkeş Çekiyor?
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
BAE
BAE'nin Sokotra adasını işgal etmesi Yemen’in bölünmesini hızlandırıyor
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
Türkiye kazandıkça Libya
Türkiye kazandıkça Libya'da uluslararası rekabet kızışıyor
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
GÖRÜŞ - Kuruluşunun 75. yılında Birleşmiş Milletler
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Suudi Arabistan BAE ile ittifakının bedelini ödüyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Ekonomi yönetimi ve kurumların proaktif adımları örnek oluyor
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
 ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
ANADOLU VE PEÇENEKLER: YENİ BİR YORUM II
Devlet kontrolündeki
Devlet kontrolündeki 'Eski Uzay'dan özel ve ticari 'Yeni Uzay'a
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
UZLAŞMA KÜLTÜRÜ…
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Milli Olmayan Eğitimde Hayal Kırıklığı Ziya Selçuk
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Açık semalara veda soğuk savaşa merhaba
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright,  Süt Tozu ve Nazmi Toker
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright, Süt Tozu ve Nazmi Toker
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Pandeminin Çin-Batı ilişkilerine etkisi ve Türkiye
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
Kim bu Paşa?
Kim bu Paşa?
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
GÖRÜŞ - Gelişen bir siber aktör olarak İran’ın stratejik operasyonları
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Kovid-19 salgını ve petrol savaşı yenilenebilir enerji sektörünü nasıl etkileyecek?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Küresel siyasetin geleceği ve Türkiye
Fuat Doğu
Fuat Doğu'nun MİT'i FETÖyü Irak ve Suriye 'de Nasıl Kullandı?
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
Kovid-19 krizi Kuzey Kafkasya’daki istikrarsızlığı derinleştiriyor
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'unu Türk Doktorlara Emanet Etti!
ABD ve Çin
ABD ve Çin'in Kovid-19 tartışması BM Güvenlik Konseyini bir kez daha kilitledi
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi  neden geri çevirdi!
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi neden geri çevirdi!
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
Ankara Berlin Moskova
Ankara Berlin Moskova'nın Covid-19 dayanışması ve NATO fiyaskosu
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul'dan Hangi Siyasiyi Kaçıracak?
Muhammed bin Selman
Muhammed bin Selman'ın 2030 rüyası kâbusa dönüşüyor
TBMM
TBMM'nin Açılışının 100. Yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’dan Ankara’ya Gelecek mi?
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş'ın Sırlı Bağlantıları
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
Süleyman Soylu
Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
'Korona Düzeni'nden 'Tek Dünya Devleti'ne mi?
Covid-19
Covid-19'u Yok Eden Antibakteriyel Antiviral Ürün, Kendirden Kanser İlacı Çelikten Güçlü Zırh Yaptı!
KRİPTO TESADÜFLER.!
KRİPTO TESADÜFLER.!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları  Üretiyor!
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
Salgın sonrası
Salgın sonrası 'Tarım Politikası ve Ziraai Üretim' Nasıl Olmalı?
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye'de Tıp Literatürüne girdi
Coronavirüsün  Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
Kovid-19
Kovid-19'un açtığı patikalar: Yeni cumhuriyetçilik ve yeni küreselleşme
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
KIYAMETE BEŞ KALA DİYENLERE!..
ABD ile NATO’nun Avrupa
ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
Kovid-19
Kovid-19'dan kaçarken dezenformasyona tutulmak
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman'ın Ölümü ve Orduların Kornovirüsle Savaşı!
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Kovid-19 salgını: ABD-Çin rekabeti propaganda savaşına dönüşüyor
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Rusya Orta Doğu’da ne yapmak istiyor?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
Haber Yazılımı