Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 11:54
 
Alanya'da Çalışan Gazeteciler Günü böyle kutlandı
Alanya Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ve üyeleri, Alanya protokolünün de katılımıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.
ANTALYA Haberi
Alanya'da Çalışan Gazeteciler Günü böyle kutlandı

ALANYA Gazeteciler Cemiyeti (AGC) yönetimi ve üyeleri, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nedeniyle dün, 18 Şubat 1935 tarihinde Alanya'yı ziyaret eden Ulu Önder Atatürk'ün iskelede gemiden karaya çıktığı noktada bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.  Çelenk sunma törenine Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim ve AGC üyelerinin yanısıra, Alanya Kaymakam Vekili Nurullah Kaya, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Ahmet Pınarbaşı, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (AHEP) Rektörü Mehmet Durdu Öner, Alanya Emniyet Müdürü Haşim Çakmaklı, Alanya Jandarma Komutanı Serkan Akbaba, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Ali Takavüt, Alanya Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Yazan, Alanya Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar, daire amirleri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.   
‘MERDİVEN ALTI GAZETECİLİK ÇOĞALDI’
TGF Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı açılış konuşmasında "Aslında bu yasa 1952 yılında çıkan bir yasa. O gün siyasi iktidarın farklı düşüncelerle çıkardığı bir yasa. 8 Ocak 1961'de ihtilal hükümetinin yaptığı bir değişiklikle, çalışan gazetecileri patron ve siyasi etkiler altında bırakmamayı öngören bir yasa bu yasa. Fakat 57 yılda birçok kez değişikliğe uğradı. Gazetecilere tanınan bir çok hak zamanla ellerinden alındı. Daha sonra bugünü, kendi içimizde öz eleştiri yapma gününe çevirdik. Türkiye'de gazetecilik yapmak artık o kadar kolaylaştı ki merdiven altı gazeteciler türedi. Kopyala-yapıştırcı dediğimiz gazeteciler, maalesef her geçen gün artıyor. Bu da aslında bugün kutladığımız günün anlamına karşıda bir emek hırsızlığıdır. Geçen sene Suriye'de 45 gazeteci öldü. Nitekim dün Alanya Adliyesi'nde iki gazeteciye saldırıldı. Bu şartlar altında çalışan gazetecilere haksızlık yapılıyor. Mutlaka bir emek olmalı, emek olmadan yemek olmuyor.
  'ALANYA MEDYA ÖRGÜTLENMESİ PARMAKLA GÖSTERİLİYOR'
Bugün Alanya'da gerçekten çok önemli bir medya örgütlenmesi var. Bu anlamda aramızda kurucu başkanımız Hayrettin Barbaros, eski AGC başkanlarımızdan Servet Sipahioğlu ve Necati Masatlı ile medya patronları da var.  Onlara hoşgeldiniz diyorum. Alanya'da gazetecilik gerçekten çok önde ve parmakla gösteriliyor. Bu gücü bizlere sunan tüm meslektaşlarıma, medya patronlarına çok teşekkür ediyorum. Kahvaltı etkinliğini bize nezaket göstererek organize eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e de teşekkür ediyorum. Herkese bu organizasyona katıldığı için teşekkür ediyor, tüm gazetecilerin gününü kutluyorum" dedi.
‘ÖNCÜ BİR YAPILANMA VAR’
ALKÜ Rektörü Pınarbaşı da “Her yönüyle öncü ve örnek olan Alanya basını gerçekten öncü ve lider bir duruş sergiliyor. Gazeteler, televizyonlar ve internet televizyonları olarak çok güçlü bir basına sahibiz. Alanya'da en küçük bir problemde gazeteciler olaya el atarak yetkililere iletiyor. Böylece sorunların hızlıca çözülmesi sağlanıyor. Dinamik, çalışkan, ahlaklı ve ilkeli bir basınımız var. Biz eğitim camiası olarak basınımızla gurur duyuyoruz. Bu vesileyle tüm AGC çalışanlarımızın gününü kutluyorum. Sizler için çok daha güzel günlerin gelmesini diliyorum” dedi. 
‘HALKIN MÜŞTEREK SESİ’
Alanya Belediye Başkanı Yücel ise “Basın halkımızın müşterek sesidir inancı ve anlayışıyla gününüzü kutluyorum. Memleket için daha kalıcı imzalar atmayı Allah sizlere nasip etsin. Ben verilen her emeğe saygı duyduğum gibi basının da emeğine saygı duyuyorum” diye konuştu. 
 ‘MARKA BİR ŞEHRE MARKA BİR BASIN’
Alanya Kaymakam Vekili Nurullah Kaya da şunları söyledi: “Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle bugün bir aradayız. Bu davete iştirak etmenin mutluluğunu ben de yaşamış oldum. Bizler marka bir şehir yaratmanın gayreti içinde olan kişiler olarak, marka bir basınımızın olmasının Alanya adına gurur verici olduğunu düşünüyoruz. Bizler Alanya'da gerçekleştirdiğimiz her organizasyonda basınımızla birlikte olduk. Onlara hürmeten de sosyal medyayı Alanya'da çok fazla kullanmıyorum. Çünkü haberi haberci yapsın istiyorum. 10 Ocak Gazeteciler Gününüzü kutluyorum.”  Konuşmaların ardından törene katılan gazeteciler, Rıhtım Restoran’da Başkan Yücel tarafından verilen kahvaltıya katıldılar. 
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ HAKKINDA
10 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında çok önemli iyileştirmeler içeren 212 sayılı yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabulü üzerine tam 9 gazete sahibi yasayı protesto etme kararı aldı. Üç gün boyunca gazetelerini yayından kaldıracaklarını açıklayan gazete sahiplerine, gazetecilerden farklı bir tepki geldi. Bu gazetelerde çalışan gazeteciler, 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla sendika binası önünde toplanarak yürüyüş yaptı. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında "Basın" adını verdikleri kendi gazetelerini sendikanın öncülüğünde çıkaracaklarını duyurdu. 11, 12 ve 13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınlamayı başaran gazetecilerin bu hareketinden sonra 10 Ocak günü 'Çalışan Gazeteciler Bayramı' ilan edildi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alanya'da, Çalışan, Gazeteciler, Günü, böyle, kutlandı,
Haber Yazılımı