Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 21:30 Bu haber 258 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Butmir'deki Türk askerlerini ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Butmir'deki Türk askerlerini ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Butmir'deki Türk askerlerini ziyaret etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Barış Gücü bünyesinde, Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığı Milli Destek Birlik Komutanlığında görev yapan Türk askerleriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'teki temasları kapsamında ilk olarak Butmir Askeri Üssü'nde bulunan Avrupa Birliği (AB) Barış Gücü bünyesinde Bosna Hersek Türk Temsil Heyet Başkanlığı Milli Destek Birlik Komutanlığına ziyarette bulundu.

Erdoğan, Komutanlığa gelişinde askeri tören mangasını selamladı.

Birlikte bulunan askerlerle öğle yemeği yiyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemek sırasında bazı askerlerle sohbet etti.

"Zulümden kaçan Suriyelilerin ilk sığındığı ülke Türkiye olmuştur"

Ziyarette yaptığı konuşmaya tüm askerleri selamlayarak başlayan Erdoğan, "Sözlerimin hemen başında vatanımızın bağımsızlığı için bir gül bahçesine girercesine kara toprağın bağrına giren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Kurtuluş Savaşımızı kazanarak bizlere son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere kahraman ordumuzun tüm mensuplarını da şükranla anıyorum." diye konuştu. 

Terörle mücadelede şehit olan asker, polis ve koruculara Allah'tan rahmet, gazilere de şifa dileyen Erdoğan, "Bu vesileyle ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında vatandaşlarımızın, dostlarımızın, bugün burada olduğu gibi kardeş coğrafyaların huzuru için görev yapan tüm güvenlik güçlerimize Türkiye Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetlerimizin Başkomutanı olarak teşekkür ediyorum." dedi. 

"Biz tarih boyunca kendini asker millet, ordu millet olarak gören, askerliğe mukaddes bir vazife nazarıyla bakan bir milletiz." ifadesini kullanan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizler dünyanın en güçlü ordularını, en büyük devletlerini kurmuş, asırlar boyunca üç kıta, yedi iklimde barışın sancaktarlığını yapmış bir milletiz. Bizler cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal'in o veciz ifadesiyle 'yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesini savunan bir devletiz. Dünyanın 34 farklı ülkesinde 78 şehitliği olan bir devletin gönül coğrafyasındaki sorunlara kayıtsız kalması düşünülemez. Şu anda da sizlerle gönül coğrafyasında bir arada bulunuyoruz. Türkiye'nin ne Avrupa'daki ne Kuzey Afrika'daki ne de Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya'daki gelişmeleri uzaktan seyretme lüksü yoktur. Bu topraklarda yaşanan her olay, her hadise doğrudan ve dolaylı olarak ülkemizi etkilemektedir. Şayet Balkanlar'da, Orta Doğu'da istikrarsızlık varsa, Afrika'da insanlar açlıkla, kıtlıkla boğuşuyorsa menfi yansımaları bir şekilde Türkiye'de de hissedilmektedir."

Suriye'de 8 yıldır devam eden iç savaştan en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Suriye'deki zulümden kaçan 3,6 milyon mazlumun canını kurtarmak için kapısını çaldığı, sığındığı ilk ülke Türkiye olmuştur. DEAŞ terör örgütü Irak'ın bazı şehirlerini işgal ettiğinde insanlar yine ülkemize sığınmışlardır. İşte şu anda bakın Kamışlı'da bazı bu terör örgütlerinin dünyadaki koruyucuları, ülkemizden kaçıp giden hainler, hepsi bir araya gelmek suretiyle DEAŞ terör örgütünü bizim koruduğumuzu söyleyecek kadar ihanet içerisindedirler." şeklinde konuştu. 

 "Gönül coğrafyamızdaki sıkıntılarla yakından ilgileniyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de dünyanın farklı bölgelerinden 4 milyonu aşkın mülteci bulunduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi:

"Son 1,5 asırdır çeşitli sebeplerle ülkemize göç etmiş 10 milyonlarca vatandaşımız, soydaşımız, kardeşimiz var. Tarihimiz bize şu gerçeği çok açık ve net göstermiştir; Türkiye'nin güvenliği sınırlarında değil, kardeş coğrafyaların başkentlerinde başlar. Afganistan huzur bulmadan, Irak barışa kavuşmadan, Suriye'de çatışmalar durmadan bizim de huzura kavuşmamız mümkün değildir. Balkanlar istikrar içinde olmazsa Türkiye de tam manasıyla refah içinde olamaz. İşte bu anlayışla gönül coğrafyamızdaki sıkıntılarla yakından ilgileniyoruz. Altını çizerek ifade etmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti asla yayılmacı, müdahaleci bir perspektifle hareket etmemektedir. Her zaman söylediğimiz gibi bizim hiç kimsenin, hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde, iç işlerinde gözümüz yok.

Biz sadece kendi milli güvenliğimizi, kendi vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini garanti altına almaya çalışıyoruz. Biz sıradan bir millet değiliz. Biz 21 milyon kilometrekare topraklardan azala azala azala 780 bin kilometrekareye gelmiş, dolayısıyla toprak nedir, bunu çok iyi bilen bir milletiz. Bize kimse kabile devleti muamelesi yapamaz. Biz bunları aşmış bir ülkeyiz. Onun için de şu anda bu nazarla bize bakanlara Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Kandil'de, her yerde gereken derslerini veriyoruz."

"İnlerine giriyoruz, girmeye de devam edeceğiz." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Onun için asla buralarda acımak macımak diye bir şey söz konusu değildir çünkü eğer acırsanız acınacak hale gelirsiniz. Asker millet, ordu millet işte budur. Biz kendi insanımızla beraber kardeşlerimiz, soydaşlarımız, dost ve akraba topluluklarımız da huzur içinde yaşasın diye mücadele ediyoruz. Sizin gibi yurt dışında başka ülkelerin barış ve istikrarına hizmet eden Türk milletinin göz bebeği ordumuzun askerleriyle biz gurur duyuyoruz. Bizler, birlikte sizler, Bosna Hersek'te Türkiye'nin 'yurtta sulh, cihanda sulh' siyasetinin temsilcileri olarak görev yapıyorsunuz. Askerlerimiz burada olduğu gibi Afganistan'da, Katar'da, Kosova'da, Lübnan'da, Somali'de de sorumluluk üstleniyor. Uzaktan seyretmiyoruz. Seyirci bir millet değiliz, seyirci bir ordu değiliz. Tam aksine artık masada olan bir Türkiye var."

TSK'nın operasyonel kabiliyet, caydırıcılık ve tecrübe bakımından dünyanın en güçlü ordularından biri konumunda olduğunun altını çizen Erdoğan, dünyanın neresinde olursa olsun TSK'nın verilen görevi alnının akıyla, milletin göğsünü kabartacak şekilde yerine getirdiğini vurguladı.

Erdoğan, "Her birinize ülkem ve milletim adına yerine getirdiği görev sebebiyle çok ama çok teşekkür ediyorum. Türkiye olarak, Bosna Hersek'te güvenli ve huzurlu bir ortamın daim kılınmasına katkıda bulunmaya özel önem atfediyoruz." diye konuştu.

Bölgede barış ve istikrarın sürdürülebilmesinin insani ve ekonomik refahı da pekiştireceğine işaret eden Erdoğan, tarihin her döneminde Bosna Hersek ve Türkiye'nin birbirine iyi ve yakın dost olduğunu, bu dostluğu da mümkün olan en üst düzeyde gösterdiğini kaydetti.

Erdoğan, Bosna Hersek'in birlik ve beraberliğinin sağlanması ve egemenliğinin korunmasının bölgenin ve Avrupa kıtasının güvenliği ve esenliği için gerekli olduğunun altını çizdi.

Bosna Hersek'te oluşabilecek bir istikrarsızlığın yalnızca bölgenin değil, tüm dünyanın barış ve istikrarını riske artabilecek potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Bu bağlamda da EUFOR Althea gibi misyonların ehemmiyeti açıktır. Bu misyonun varlığı, Bosna Hersek'in güvenlik ve istikrarı noktasında birçok başarıyı beraberinde getirmiştir." dedi.

"Türkiye, güvenlik ve istikrarın teminatı olmaya devam edecek"

Türkiye'nin ayrıca EUFOR irtibat ve gözlemevlerinde de aktif görev aldığını belirten Erdoğan, bu evlerde mukim Türk temsil heyeti mensuplarının yerel yetkililerle ve bölge halkıyla irtibat kurarak ülkedeki genel durumu takip ettiğini söyledi. 

Erdoğan, "İrtibat ve izleme timlerimiz, sorumlu oldukları bölgelerde din, dil, ırk ayrımı yapmadan, her kesimden, Boşnak, Sırp ve Hırvat üst düzey yöneticilerle diyalog halindedir. Halkın nabzını tutarak ve barışın devamlılığını sağlamak için devriye görevleri icra ederek çok önemli bir sosyal işlevi yerine getiriyorlar. Misyonu, ülkenin dört bir yanında bugüne kadar uyguladığı faaliyetler ve projeler, Bosna Hersekliler kadar bizler için de büyük anlam ifade ediyor. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de sizlerin bu hassasiyetle çalışmalarınızı yürüteceğinize inanıyorum. Türkiye, burada örneğini gördüğümüz üzere tüm varlığıyla bölgesinde ve ötesinde barış, güvenlik ve istikrarın teminatı olmaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de, Irak'ta, diğer ülkelerde, sınır boylarında, dağlarda ve ihtiyaç duyulan her yerde istiklal ve istikbal için, bölgenin barış ve huzuru için kahramanca görev yapan tüm askerlere şükranlarını sundu.

Kaynak: (AJANSLAR) - AJANSLAR Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, Butmir'deki, Türk, askerlerini, ziyaret, etti,
Yorumlar
Diğer Haberler
METEOROLOJİ
METEOROLOJİ'DEN SON HAVA DURUMU TAHMİNLERİ
YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ
YARGI REFORMU STRATEJİ BELGESİ'NİN İLK PAKETİ KABUL EDİLDİ
MAKÜ
MAKÜ'DEKİ 'CİNSEL TACİZ' DOSYASI YÖK'ÜN GÜNDEMİNDE
TÜRKİYE
TÜRKİYE'DE 40 BİN 'LORD' VE 'LADY' VAR
MİRYOKEFALON SAVAŞI’NIN VUKUBULDUĞU TZYBRİTZİ, CYBRİLCYMANİ VEYA SYBRİZE GEÇİDİ NERESİDİR?
MİRYOKEFALON SAVAŞI’NIN VUKUBULDUĞU TZYBRİTZİ, CYBRİLCYMANİ VEYA SYBRİZE GEÇİDİ NERESİDİR?
22 İLDE EKOLOJİK KORİDOR OLUŞTURULACAK
22 İLDE EKOLOJİK KORİDOR OLUŞTURULACAK
KAMUOYU KURUM VE KURULUŞLARINA !...
KAMUOYU KURUM VE KURULUŞLARINA !...
SON DAKİKA! AYTEN ENE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
SON DAKİKA! AYTEN ENE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
SUUDİ ARABİSTAN
SUUDİ ARABİSTAN'DA İLK KADIN FUTBOL LİGİ BAŞLADI
BİN 500 KİLOGRAM ANZER BALI SATIŞA SUNULDU
BİN 500 KİLOGRAM ANZER BALI SATIŞA SUNULDU
KEKİK NEDİR? DÜNYA BUNU NEDEN GİZLİYOR ?
KEKİK NEDİR? DÜNYA BUNU NEDEN GİZLİYOR ?
26 MESLEKTE DAHA BELGE ZORUNLULUĞU
26 MESLEKTE DAHA BELGE ZORUNLULUĞU
SDÜ DÖNER SERMAYESİ KİMİN İÇİN DÖNÜYOR!
SDÜ DÖNER SERMAYESİ KİMİN İÇİN DÖNÜYOR!
ÜÇ GÜNDE 2.5 MİLYON MÜKELLEFİN BANKA HESAPLARI BLOKE EDİLDİ
ÜÇ GÜNDE 2.5 MİLYON MÜKELLEFİN BANKA HESAPLARI BLOKE EDİLDİ
ÇİN, EN ÖNEMLİ  ORTAKLARIMIZDAN BİRİDİR
ÇİN, EN ÖNEMLİ ORTAKLARIMIZDAN BİRİDİR
MİRYOKEFALONDAN SDÜ TARİH BÖLÜMÜDE SORUMLUDUR
MİRYOKEFALONDAN SDÜ TARİH BÖLÜMÜDE SORUMLUDUR
FACEBOOK
FACEBOOK'A 1 MİLYON 600 LİRALIK VERİ İHLALİ CEZASI
MİLLİ SPORCU ŞAHİKA ERCÜMEN
MİLLİ SPORCU ŞAHİKA ERCÜMEN'DEN ALTIN MADALYA
METEOROLOJİ
METEOROLOJİ'DEN SON DAKİKA UYARISI!
TÜRKİYE GENELİNDE RADARLA HIZ DENETİMİ
TÜRKİYE GENELİNDE RADARLA HIZ DENETİMİ
TURİZMİN MERKEZİ
TURİZMİN MERKEZİ '16 MİLYON TURİST' HEDEFİNE KOŞUYOR
RENK DEĞİŞTİRMESİYLE ÜNLÜ TUZ GÖLÜ
RENK DEĞİŞTİRMESİYLE ÜNLÜ TUZ GÖLÜ
SON DAKİKA... YARGI REFORMU PAKETİ MECLİS
SON DAKİKA... YARGI REFORMU PAKETİ MECLİS'E GELİYOR
POLİS OLMANIN ŞARTLARI DEĞİŞİYOR
POLİS OLMANIN ŞARTLARI DEĞİŞİYOR
BAŞKANLARDAN HÜRRİYET
BAŞKANLARDAN HÜRRİYET'E ZİYARET
ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM!
ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM!
KAMUDA
KAMUDA 'GELİR' DÖNÜŞÜMÜ
YAPILAN ALIŞVERİŞTEN BANKA SORUMLU
YAPILAN ALIŞVERİŞTEN BANKA SORUMLU
ÇADIR, DÜDÜK, EL FENERİ VE BATTANİYE SATIŞLARI KATLANDI
ÇADIR, DÜDÜK, EL FENERİ VE BATTANİYE SATIŞLARI KATLANDI
TÜRKİYE YILDA 214 MİLYAR LİRALIK GIDA İSRAF EDİYOR
TÜRKİYE YILDA 214 MİLYAR LİRALIK GIDA İSRAF EDİYOR
YABAN KEÇİSİ AVLAYANA 23 BİN LİRA CEZA
YABAN KEÇİSİ AVLAYANA 23 BİN LİRA CEZA
KKYDP’DE SÜRE UZATILDI
KKYDP’DE SÜRE UZATILDI
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS
TCMB FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRDÜ
TCMB FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRDÜ
'KIRMIZI CEVİZ'İN FİDANINA TALEP ARTIYOR
TBMM BAŞKANVEKİLİ BİLGİÇ JAPONYA HEYETİNİ AĞIRLADI
TBMM BAŞKANVEKİLİ BİLGİÇ JAPONYA HEYETİNİ AĞIRLADI
BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT!
BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT!
DİYARBAKIR ANNELERİNE 81 İLDEN KADIN DESTEĞİ
DİYARBAKIR ANNELERİNE 81 İLDEN KADIN DESTEĞİ
ARABADA SİGARA İÇEN SÜRÜCÜLERE CEZA KESİLİYOR
ARABADA SİGARA İÇEN SÜRÜCÜLERE CEZA KESİLİYOR
TARIM ARAZİSİNDE 1 KİLOMETRELİK YARIK OLUŞTU
TARIM ARAZİSİNDE 1 KİLOMETRELİK YARIK OLUŞTU
HABER MÜDÜRÜMÜZ SN. LOKMAN KUMCU İZMİR / FOÇA
HABER MÜDÜRÜMÜZ SN. LOKMAN KUMCU İZMİR / FOÇA 'DA
Müslüm AKTÜRK...
Müslüm AKTÜRK...
AK PARTİLİ YEREL YÖNETİCİLER AFYON
AK PARTİLİ YEREL YÖNETİCİLER AFYON'DA BULUŞTU
AKDENİZ
AKDENİZ'DE 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
DEVLET BAHÇELİ TABURCU OLDU
DEVLET BAHÇELİ HASTANEYE KALDIRILDI
DEVLET BAHÇELİ HASTANEYE KALDIRILDI
FETÖ
FETÖ'NÜN İPLİĞİNİ TÜM DÜNYADA PAZARA ÇIKARMAKTA KARARLIYIZ
SEYAHAT ŞİRKETİ THOMAS COOK İFLASA GİDİYOR
SEYAHAT ŞİRKETİ THOMAS COOK İFLASA GİDİYOR
KADİM DOSTLAR....
KADİM DOSTLAR....
NARGİLE VE SİGARA İÇİN YENİ DÜZENLEME GELİYOR
NARGİLE VE SİGARA İÇİN YENİ DÜZENLEME GELİYOR
KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIĞA KARŞIYIM
KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIĞA KARŞIYIM
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
'DEFİNE AVCILARI' YAKALANDI
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
MÜSİAD:MİRYOKEFALON DERHAL TESCİLLENMELİDİR
MÜSİAD:MİRYOKEFALON DERHAL TESCİLLENMELİDİR
Müslüm AKTÜRK...
Müslüm AKTÜRK...
AMERİKALI KİM KARDASHİAN
AMERİKALI KİM KARDASHİAN'IN TÜRKİYE BAĞLANTISI!
DİYARBAKIR ANNELERİNE 20 ŞEHİRDEN 117 STK DESTEK VERDİ
DİYARBAKIR ANNELERİNE 20 ŞEHİRDEN 117 STK DESTEK VERDİ
SON DAKİKA! 49 İLİN EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ
SON DAKİKA! 49 İLİN EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ
 MİRYOKEFALON ZAFERİNİN TESCİLİNİN GECİKMESİ AHMET KÜRKÇÜ’YÜ DE KÜKRETTİ
MİRYOKEFALON ZAFERİNİN TESCİLİNİN GECİKMESİ AHMET KÜRKÇÜ’YÜ DE KÜKRETTİ
AK PARTİ
AK PARTİ'DEN SON DAKİKA YARGI PAKETİ VE AF AÇIKLAMASI! KİMLER YARARLANABİLECEK?.
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
 REKTÖR ATAMALARI RESMİ GAZETE
REKTÖR ATAMALARI RESMİ GAZETE'DE
4. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
4. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
KIZILAY
KIZILAY'DAN MENZİL'E 120 MİLYON AVROLUK İHALE
TOKAT’TA DOMATES 20 KURUŞA DÜŞTÜ
TOKAT’TA DOMATES 20 KURUŞA DÜŞTÜ
İZNİK
İZNİK'TE MUHTEŞEM KEŞİF! ÇİFTÇİ BULDU
YARALI HAYVANLARA BAKTI, CEZA ALDI
YARALI HAYVANLARA BAKTI, CEZA ALDI
KAMUYA 425 ŞEHİT YAKINI VE GAZİ ATANACAK
KAMUYA 425 ŞEHİT YAKINI VE GAZİ ATANACAK
Eyyüp AYDIN...
Eyyüp AYDIN...
ŞANLIURFA
ŞANLIURFA'DA GÖBEKLİTEPE BENZERİ YAPILARA RASTLANDI
49 BİN 717 OKUL SERVİSİ VE SÜRÜCÜ DENETLENDİ
49 BİN 717 OKUL SERVİSİ VE SÜRÜCÜ DENETLENDİ
SANDIKLI’DA ARAZİLER TOPLULAŞTIRILDI
SANDIKLI’DA ARAZİLER TOPLULAŞTIRILDI
ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ
ASPENDOS OPERA VE BALE FESTİVALİ'NDE TROYA RÜZGARI ESTİ
RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE REKOR KIRILDI
RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE REKOR KIRILDI
82 MİLYON €’YA ANTALYA’YA OTEL YAPIYOR, PLANDA BİR OTEL DAHA VAR
82 MİLYON €’YA ANTALYA’YA OTEL YAPIYOR, PLANDA BİR OTEL DAHA VAR
'ABD İLE ANLAŞAMAZSAK KENDİ PLANIMIZI UYGULAYACAĞIZ'
CUMHURBAŞKANINDAN SANDIKLI’YA MÜJDE
CUMHURBAŞKANINDAN SANDIKLI’YA MÜJDE
YURT İÇİ PETROL ÜRETİMİNDE REKOR
YURT İÇİ PETROL ÜRETİMİNDE REKOR
Haber Yazılımı