Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 12:19
 
İstiklal Marşımız 97 yaşında
GÜNDEM Haberi
İstiklal Marşımız 97 yaşında

Türk milletine ˮkorkmamayıˮ öğreten, kendisini vatanına ve milletine adayan vatan şairi Mehmet Akif Ersoyʹun kaleme aldığı ˮmilli mutabakat metniˮ İstiklal Marşıʹnın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün üzerinden 97 yıl geçti.

Mehmet Akif, derin bir tebliğ ve telkin gücü barındıran İstiklal Marşıʹnda, Kurtuluş Savaşıʹnın kazanılacağına olan inançla, bağımsızlık, hak, iman, vatan ve din konularını özenle işledi.Savaş koşulları altında yazılan ve derin bir telkin gücü barındıran İstiklal Marşıʹnın sözleri, yaklaşık bir asırdır her okunuşunda Türk milletinin, bağımsızlık sevdasını güçlü bir şekilde dile getirmesine vesile oluyor.Mehmet Akif şiirinde, Kurtuluş Savaşıʹnın kazanılacağına olan inancıyla bağımsızlık, hak, iman, vatan, din ve benzeri konuları özenle işledi. Millete ve kahraman orduya armağan ettiği ve imza atmadığı şiiri Safahat adlı eserine de almayan Mehmet Akif, kendisine yöneltilen, ˮYeniden yazılsa olmaz mı?ˮ sorusuna,

ˮAllah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.ˮ

karşılığını vererek ilelebet varlığını sürdürecek milli mutabakat metnine de son noktayı koydu.Milli şiire götüren süreçİstiklal Marşı, İstanbul ve Anadoluʹda bağımsızlık için sürdürülen milli mücadele sırasında, cephedeki askerin şevklendirilmesi, cephe gerisindeki halka da milli mücadele ruhunun kazandırılması amacıyla yazdırıldı.Milli şiire götüren süreç, 1. Dünya Savaşıʹndan sonra 10 Ağustos 1920ʹde Sevr Antlaşmasıʹnın imzalanmasıyla başladı. Türkiyeʹyi parçalayan bu antlaşma, Anadoluʹdaki mücadele ruhunun da fitilini ateşledi.Sevrʹden güç alan itilaf devletlerinin Anadoluʹnun pek çok yerindeki işgalleri ile 16 Mart 1920’de İstanbulʹun, 15 Mayıs 1919ʹda da İzmir ve yöresinin Yunanlılar tarafından işgali, Anadoluʹda sönmek bilmeyen mücadele ruhunu canlandırdı.Antlaşmalar ve işgallerle zora düşen Osmanlı Devletiʹnin durumunu bilen Anadolu halkı, hak ve hukukunu korumak için yalnızca kendi bölgelerinde etkili olan milli cemiyetler kurdu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu cemiyetleri bir araya getirmek için 19 Mayıs 1919 günü Samsunʹda bir meşale yaktı. Türk milletini örgütlemek ve milli mücadeleyi başlatmak için yakın arkadaşlarıyla birlikte çalışmalara başladı.

23 Temmuz 1919ʹda Mustafa Kemal Atatürkʹün başkanlığında Erzurum Kongresi toplandı, 4 Eylül 1919ʹda da Sivasʹta bir kongre yapıldı. Türkiyeʹnin, herhangi bir ülkenin bir mandasında yönetilmesi önerileri kesin olarak reddedildi.

Sivas Kongresiʹnde, Anadolu ve Rumeliʹdeki müdafaa-i hukuk cemiyetleri birleştirilerek tek cemiyet haline getirildi.Atatürk, Ankaraʹya Heyet-i Temsiliye üyeleriyle geldiMustafa Kemal Atatürk, Heyet-i Temsiliye üyeleriyle 27 Aralıkʹta Ankaraʹya gelmesinin ardından olağanüstü yetkileri olan bir Meclisin Ankaraʹda toplanması çalışmalarına hız verdi.

İstanbul Meclisi işgal dolayısıyla kapanınca, Meclis-i Mebusan üyeleri ve yeni seçilen milletvekilleri 23 Nisan 1920ʹde Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisini (TBMM) kurdu.Bu arada İstanbul ve yurdun çeşitli yerlerinde mitingler düzenlenerek işgallere karşı milli mücadele fikri uyandırılmaya çalışıldı.

Çok geçmeden Anadoluʹda milli mücadele bayrağı açıldı. Milli irade, bu bayrak altında toplanmaya başladı. Milli mücadelenin manevi cephesini güçlendirmek için Ankaraʹya davet edilen isimlerden birisi olan Mehmet Akif, bu daveti kabul ederek Ankaraʹya geldi.Mehmet Akif bu arada, yurdun çeşitli yerlerinde vaazlar verdi, Sebilürreşad dergisini Kastamonu ve Ankaraʹda yayınladı, bu mecmua, cephelere kadar dağıtıldı.Garp Cephesi Kurmay Başkanı İsmet Bey marşı teklif ettiVatanın çeşitli bölgelerindeki cephelerde işgal güçlerine karşı savaşan neferlerin modern silahlarla donatılması ve düzenli ordu haline getirilmesi için de bir yandan çalışmalar yürütüldü.

Türk milletinin bağımsızlığı için bu mücadeleler sürerken Garp Cephesi Kurmay Başkanı İsmet Bey (İnönü), Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Rıza Nur Beyʹi ziyaret ederek askeri şevklendirecek ve milli mücadele ruhunu ifade edecek bir marş yazdırılmasını ordu adına teklif etti. Milli marşın güfte ve bestesinin ayrı ayrı yarışmaya konması, kazanan şair ve besteciye 500ʹer lira ödül verilmesi kararlaştırıldı.İstiklal Marşı için yarışma düzenlendi, Akif katılmadıRıza Nurʹun, TBMM tarafından Moskovaʹda bir delegelikle görevlendirilmesinin ardından yerine Hamdullah Suphi Bey getirildi. Hamdullah Suphi, milli şiir müsabakası için gazetelere ilan verdi. Bu ilanın ardından yarışmaya 724 adet şiir gönderildi.

Mehmet Akif, müsabakanın şeklini ve parayı kabul etmeyerek yarışmaya katılmadı.

Edebiyattan anlayan ve güzel konuşan Türk aydını Hamdullah Suphi, gelen şiirlerde aranılan coşkunun olmadığını düşünerek, Mehmet Akifʹe bir mektup gönderdi ve ˮmilli şiirˮi yazmasını istedi.Mehmet Akif, arkadaşlarının da ısrarıyla şiiri yazmayı kabul etti. Şair Mehmet Akif İstiklal Marşıʹnı, evde, sokakta, camide, mecliste yürürken, otururken, yemek yerken bütün hücreleriyle düşünerek yazdı.

ˮKorkmaˮ diyerek başladığı şiirini, ˮHakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet / Hakkıdır, Hakkʹa tapan, milletimin istiklal.ˮ şeklinde iki günde bitiren Mehmet Akif, eserini imzasız bir şekilde Maarif Vekili Hamdullah Suphiʹye teslim etti.Şiiri ilk kez Maarif Vekili Hamdullah Suphi okudu, milletvekilleri ayakta dinlediTBMM 2. Başkanı Adnan Beyʹin (Adıvar) başkanlığında yönetilen mecliste birçok kanun görüşüldükten sonra, 1 Mart 1921ʹde basılı olarak dağıtılan şiirler mebuslarca uzun süre tartışıldı.Şiir, 12 Mart 1921ʹde yapılan oylama sonucunda resmi İstiklal Marşı olarak kabul edildi. Daha sonra kürsüye gelen Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey kabul edilen metni okudu ve milletvekilleri, milli marşı ayakta dinledi.Mehmet Akif, yazdığı İstiklal Marşı okunurken mahcubiyetinden mecliste bulunamadı.

Şiiri Safahatʹa da koymayan Mehmet Akif, almak istemediği ancak kanunen kendisine yarışma ödülü olarak verilen 500 lirayı ˮDarʹül Mesaiˮ isimli, şehit eşlerinin oluşturduğu bir derneğe bağışladı. Orduya ithaf edilerek yazılan bu eser, Türk milletinin resmi marşı oldu.Beste yarışması sonuçlandıMilli mücadeleden dolayı yavaş yürüyen ve geciken beste yarışması, cumhuriyetin ilanından sonra yeniden gündeme geldi.

1924ʹte Ankaraʹda Maarif Vekaletinde bir kurul toplandı.

Bu kurul, 24 müzisyenin bestesinin içinden Ali Rıfat Çağatayʹın bestesini kabul etti. İstiklal Marşı, metni ve bestesiyle bütün okullara bildirildi. 1930 yılına kadar bütün okullarda söylendi.Ali Rıfat Çağatayʹın bestesinin Türk müziğinin etkisi altında olduğu gerekçesiyle 1930 yılında alınan karar uyarınca Osman Zeki Üngörʹün bestesi benimsendi.

Kaynak: (ANONİM) - ANONİM Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: İstiklal, Marşımız, 97, yaşında,
Haber Yazılımı