Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 20:40
 
KHK İle Kapatılan Bir Gazetenin Yerine F Tipi Kadro İle Yeni Bir Gazete'nin Kurulması
KHK İle Kapatılan Bir Gazetenin Yerine F Tipi Kadro İle Yeni Bir Gazete'nin Kurulması
ISPARTA Haberi
KHK İle Kapatılan Bir Gazetenin Yerine F Tipi Kadro İle Yeni Bir Gazete'nin Kurulması

Terörle irtibatı ya da irtisakı bulunan her kim olursa olsun kesinlikle gazete ya da benzeri dergi ya da süreli ya da süresiz yayın çıkaramaz.

İlimizde halen bu irtibatı bulunan ve kapatılan gazetenin boşa çıkan çalışanlarının bir başka ad ya da görünüm altında gazete çıkaracakları bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

Bir gazete çıkarmak izne tabi değildir ve anayasal haktır. Ancak bu gazetenin ilk müracaatıyla birlikte Cumhuriyet Savcılığına vereceği bilgi beyannamesinde sayın savcının incelemesinde böyle bir hususiyetin çıkması elbette bir müeyyide gerektirecektir.
Gazete dilli bir varlıktır ve kesinlikle yazılan eser ya da yorum ya da köşe yazıları sahibinin sesi olarak piyasaya sürülmekte ve maalesef toplumda bu gazetenin ya da arzuladığı ekip ya da ekolün fikir enjektesini yapmaktadır.

Buna asla müsaade edilmemelidir. Keza KHK kapatılan gazetenin sahibi yazı işleri müdürü ve benzeri ekibi ya da yazar ekibi, çaycısı işçisi matbaacısı hariç ancak kendi sahip ve yakın akrabaları olmamak kaydıyla sorumlu tutulamaz.

Ne var ki 2004 yılında yayımlanan 25504 sayılı Resmi Gazete incelendiğinde yayımlanan basın kanunu 5. maddesinin d fıkrasında açık hüküm vardır kaldı ki kapatılma hükmü adli hüküm sonrası bir takım kısıtlamalar getirmekte ya da unvanlar yetkiler düşürülmekte rütbeler alınmaktadır. Gazetecilik bir rütbe ise buda başka yayın organları ya da başka patronlar tarafından göz önüne alınmalıdır.

Yine Madde 7 Beyanname verilmesi madde 8 ise adli mercilerce incelenmesi şeklinde belirlenmiş buraya verilen isimlerde gerçek adresler gerçek bilgiler verilmeli ve müstear isimler kesinlikle kullanılmamalıdır. Kaldı ki taşeron olarak yazı geçişleri yapılacaksa siber ortamda bu izlenmeli ilgili makamlarca bu takip edilmelidir.

Sonuç olarak Isparta Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne görev düşmektedir. Kaldı ki bizlerde kanunlar çerçevesinde bu hususu takip edeceğimiz arz ve beyan etmek isteriz. Bunun sebebi durumdan vazife çıkarmak değil devletimizin içersine düşürülmek istendiği durumda şöyle ya da böyle yapılacak tilkiliklere karşı uyanık olmak yetkilileri de uyandırmaktır. Kamuoyuna saygıyla beyan ederiz.

Kaynak: Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: KHK, İle, Kapatılan, Bir, Gazetenin, Yerine, F, Tipi, Kadro, İle, Yeni, Bir, Gazete'nin, Kurulması, ,
Haber Yazılımı