Haber Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 12:46 Bu haber 734 kez okundu
 
OSMAN ZABUN’UN AK PARTİDEKİ YERİ NEDİR, NE OLMALIDIR?
OSMAN ZABUN’UN AK PARTİDEKİ YERİ NEDİR, NE OLMALIDIR?
HABER AKDENİZ KULİS Haberi
OSMAN ZABUN’UN AK PARTİDEKİ YERİ NEDİR, NE OLMALIDIR?

Haber Akdeniz olarak dikenli bir konuda ama yürekli bir çıkış yaparak Isparta Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun için bir algı ve gündem ile kamuoyunun karşısındayız.

Şöyle ki;

Sn. Zabun 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimlerinde şöyle veya böyle siyaset arenasında varlığını karınca kaderince hisstirmek için çalışmıştır.

22 Mayıs 2018 tarihinde Haber Akdeniz olarak kaleme aldığımız bir yazıda ‘’MHP ISPARTA’DA HAVLU ATTI’’ başlığı ile seçim sonuçlarının 3/1 olacağını seçimlere 32 gün kala kamuoyuna duyurmuştuk. Sonuç hiç farklı olmadı ve öyle de çıktı: 3/1.

Peki Osman Zabun daha önceden seçim sonuçlarını 32 gün önce tahmin edip bilen Haber Akdeniz siyasi yorum ve öngörüsü karşısında bir şeyler yapması gerekmez miydi? Yani Sn. Zabun: ‘’Biz Ak Parti olarak 3/1 değil, 4/4 yapacağız veya en az 3/1’ lik bir seçim sonucu bekliyoruz demesi gerekmez miydi ?

Değerli Isparta kamuoyu, Sn. Zabun için seçim sonuçları çok önemli olmasa gerektir ki, Haber Akdeniz’in bu siyasi yorumu karşısında sessiz kalmayı yeğlemiştir.  Sn. Zabun 24 Haziran 2018 seçimlerinde Milletvekili Sn. Gökgöz’ün yerine seçilmek ve milletvekili olmak istiyordu. Fakat Sn. Bilgiç’in: ‘’Ben seni Isparta Belediye Başkanı yapacağım, istifa dilekçeni geri çek ‘’talimatına kuzu kuzu ayak uydurmak zorunda kalacaktır.

İşte Sn. Zabun 24 Haziran 2018 seçimlerinde yarı gönüllü, yarı gönülsüz bir psikolojik yapı ile yerini alacaktır.

Haziran seçimlerinde 3.sıra vekil adayı Sn. Gökgöz, sıkmadık el, çalmadık kapı, ulaşmadığı seçmen kalmayıncaya kadar çalışarak hak ettiği vekilliği kazanmış Isparta’nın siyasi itibarını kurtarmada en etkili rol almıştır, Sn Erdoğan’ın övgüsüne mazhar olmuştur.

Yine aynı özverili çalışmayı Ak Parti’nin YSK’ daki temsilcisi olan milletvekili Sn. Özel’inde gösterdiğini belirtmeden geçmemek gerekmektedir.

Fakat Ak Parti İl Başkanı Sn. Zabun adeta bir metal yorgunu gibi ortalarda gözükürken 3/1’lik seçim sonucundaki etkisi büyük bir tartışma konusu olduğu kamuoyunca dillendirilme talihsizliği yaşamıştır.

Osman Zabun milletvekili olamayınca, hevesini Isparta Belediye Başkanı olacağını kendisine söyleyen TBMM Başkan vekili (o tarihte Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı) ve Isparta milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in Siyasi gücünü beklemeye başlamıştır.

MHP Camiası, Osman Zabun’un Ak Parti’nin Isparta Belediye Başkanı adayı olmasını büyük bir heyecanla beklemeye başlar. Zira Osman Zabun’un aday olması o günün Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın tekrar Isparta Belediye Başkanı olması demek olacağı anlamına geliyordu.

Yine Haber Akdeniz böyle bir ortamda sessiz kalamazdı. Osman Zabun’un Isparta Belediye Başkanı olması halinde YZG’nin Isparta’ya kaybettirdiği hizmetlerin tekrarından başka bir şey ifade etmeyecekti.

Isparta’nın yüksek menfaatleri için Haber Akdeniz bu uğurda olanca kalem gücünü kullanmış ve Sn. Zabun’un aday yapılmaması için uğraş vermiştir. Sn. Gökgöz ile Sn. Özel’in de Sn. Zabun’a ‘hayır’ düşüncesindeki duruşlarıdır ki, Sn. Bilgiç’in istemese de (kerhen) Sn. Başdeğirmen’e evet demek zorunda kaldığı bir 31 Mart 2019 Yerel Seçim süreci başlıyordu.

31 Mart seçim sürecinde Sn. Zabun ile Sn. Bilgiç’in seçim çalışmalarındaki isteksizliklerini Isparta kamuoyunun yakından takip ettiğini Haber Akdeniz’de seyrediyordu. 

Hatta Kültür ve Turizm Bakanının SD Havalimanında karşılama sırasında (seçimden 15 gün önce) Sn. Bilgiç’in yanında bulunan ve YZG için çalışan gazetecileri gören Sn. Başdeğirmen’in: ‘’bunların burada ne işi var?’’ tepkisine Sn.Bilgiç: ‘’seni bitiririm (sandığa gömerim)’’ diyebilecek kadar şiddetli bir tepki gösterebiliyordu. Havaalanında yaşanan bu şok gelişme karşısında orada bulun milletvekili Sn. Gökgöz, Bilgiç’e: ‘’ böyle bir şey yaparsan seni, Sn. Erdoğan’a şikayet etmezsem şerefsizim’’ diyerek bu gergin ve buz kesen ortamı yatıştırıyordu(!).

Şimdi böyle bir ortamda ise Sn. Zabun dut yemiş bülbül gibi suskun ve tepkisiz kalabiliyordu. Oysa, Ak Parti’nin Isparta’da bir numaralı siyasi patronu Sn. Zabun’dan bir İl Başkanı olarak, tarafını Isparta belediye başkanı adayı Sn. Başdeğirmen’den yana koyması beklenirken adete Sn. Bilgiç’in yanında ve söylediklerine katılan, tasdik eden bir tavır sergiliyordu.

Değerli Ispartalılar;
Eğer Isparta’da Ak Parti bundan sonra siyasi varlığını devam ettirecekse, yeni bir yapılanmaya gitmek zorunda olduğunu Isparta kamuoyu (Ak Parti seçmeni) yüksek sesle konuşur hale gelmiştir.

Sn. Başdeğirmen’in 5 Aralık 2018 günü Isparta Belediye Başkanlığına adaylığı ilan edildikten sonra Haber Akdeniz’in:

‘’SN. ZABUN TAMAM MI, DEVAM MI? ‘’ başlıklı haber-yorum yazısı karşısında Sn. Başdeğirmen’in yanına giderek, sonuna kadar destek vereceğini söylemek zorunda kalmıştır. Haber Akdeniz olarak da, niyetimizin bağcı dövmek değil üzüm yemek olduğu için bu yazının yazıldığı güne kadar (10 mayıs 2019) sessiz kalmayı tercih ettik.

ŞİMDİ GELELİM ESASA;

1- Sn. Zabun böyle bir İl Başkanlığı yapmaya devam etmeyi düşünüyorsanız yanlış yoldasınız.
2- Sn. Zabun kimsenin etkisi altında kalmadan Başkanlık yapamayacaksanız bu koltukta lütfen daha fazla durmayın.
3- İl Başkanlığı makamında geyik yaparken, sizinle görüşmeye gelenlere toplantı var demekten vazgeçin.
4- Yine Ak Parti seçmenlerince sık-sık ifade edilen kendini beğenmişlikten, gurur ve kibirden uzak durun.
5- Sizinle görüşmek isteyenlere zaman ayırın, ayrımcılık yapmayın.
6- Bu koltuk sizin değildir. O koltuk bir emanettir. Siz o koltuktan güç almayın bilakis o koltuğa güç verin.
7- O koltukta daha da oturmayı ve 2024 de milletvekili olma düşüncesinde iseniz lütfen bu sevdadan vazgeçin.
8- Allah her zaman çalışana verir. O’nun adalet sıfatı bize böyle bir kültürel anlayışı kimliğimiz haline getirmiştir.
9- Sn. Zabun Haber Akdeniz sadece sizin için değil Isparta ve Türkiye’nin ileri, güçlü ve mutlu insanlarla yaşadığı, devasa tarihi değerlerine layık bir millet olmamız için vardır ve var olmaya devam edecektir.
10- Ak Parti İl Başkanlığı koltuğuna daha layık, daha özverili, daha diyalog ehli kişilerin olduğunu herkes bilmekte ve sizden özveri beklenmektedir.
11- Sizin içinde bulunduğunuz mevcut şartlarda Ak Parti Isparta’da ileride yapılacak ne Milletvekilliği nede Belediye Başkanlığı seçimlerinde başarılı olamayacağı kamuoyu tarafından konuşulduğunu haber Akdeniz Kulis masasına gelen bilgilerden öğrenmek hiçte zor olmasa gerek.

Sonuç olarak;

Sn. Zabun ya tamam demeli (istifa etmelisiniz) ya da silkelenip kendinize gelmelisiniz.

Dünün Başbakanı, bugünün Ahmet Davutoğlu ile dünün Cumhurbaşkanı, bugünün Abdullah Gül’ü olmaya devam mı edeceksiniz diyen bir kamuoyu karşısında olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Sizden Haber Akdeniz olarak Isparta’nın çıkarları ve yüksek menfaatleri için nasıl bir tepki vereceğinizi merakla bekliyoruz.

Haber Akdeniz
Mehmet Ali ÇELİK
Hatice YILMAZ

Kaynak: (HABER AKDENİZ) - HABER AKDENİZ Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: OSMAN, ZABUN’UN, AK, PARTİDEKİ, YERİ, NEDİR,, NE, OLMALIDIR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı