Yazı Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 10:24
 
ETKİSİZ VE TEPKİSİZ GÜÇ!
EYYÜP AYDIN
 
 

ETKİSİZ VE TEPKİSİZ GÜÇ!

Etkisiz ve tepkisiz güç kimdir biliyor musunuz? Her şeye rıza gösteren ve sayıları 12 milyonu aşan emekli kitlesi. SSK , BAĞ-KUR ve MEMUR emeklilerine; her yıl verilen zamlar bu kitleyi açlık sınırının altında bıraktı. Harca harca bitmez. Elin emeklisi aldığı emekli maaşıyla dünyayı geziyor, bizim emekliler de, yaşadıkları kentlerden dışarı adım atamıyor... Bütün gün parklardaki banklarda oturarak, ya da kahvehane köşelerinde oturarak günlerini geçiriyorlar. Kahvehanelere gidip bir bardak çay içecek veya bir gazete alacak parası yok cebinde. Ocak ayı yaklaşıyor. Emekli zammı gündemde. Ben size söyleyeyim. Verilecek zam yüzde 4 veya 5, bilmediniz yüzde 6'yı geçmez. Kim itiraz edecek, ya da kim tepki gösterecek? Bakın yüzde 50 zam verilse ne olacak, bu bile emekliyi aç ve açıkta kalmaktan kurtarmaz! Çünkü yüzde 80'ni asgari ücretin altında maaş alıyor.


Yıllardır kapısında beklediğimiz Avrupa Birliği ülkelerinin emeklileri yaz-kış ülkemizi ve dünyayı gezerek emekliliklerini mutlu bir şekilde yaşarken, bizim emekliler de, yaşadığı kentin çevresini bile gezmeye güçleri yetmiyor. Tatili ve seyahati ancak hayallerinde yaşıyorlar. İğneden ipliğe gelen zamlar karşısında, emekliye verilen zam oranıyla sözüm ona insanca yaşamaya çalışıyorlar. Daha durun bakalım turpun büyüğü heybede, henüz çıkmadı. Bunlar iyi günlerimiz. Bu gidişle açlık sınırının altında yaşamaya mahkum olan emeklilerin, Türkiye'de insanca yaşama şansı hemen hemen yok gibi! 17 yılda en çok mağdur edilen kesim emekliler oldu.

Dünyada 132 ülke nüfusundan daha büyük bir nüfusa sahip olan ülkemiz emeklileri, isteseler hem kendi kaderlerini, hem ülkenin kaderini değiştirebilirler. Ama onlar tam tersine ülkenin kaderiyle, sessiz ve etkisiz kalarak oynuyorlar. Güçlerinin farkında değiller. Halbuki bu emekliler parti kursa, tek başına iktidar olurlar. Hadi parti kurmadınız, hiç değilse gücünüzü ortaya koyun, torunlarınızın ve çocuklarınızın geleceğini düşünün!

Şu emeklilere kızdığım kadar hiç kimseye kızmıyorum. Emekli kitlesi olarak 17 yıldır hayat standardınız yükseldi mi? Göstermelik intibak zammıyla, ağzınıza çalınan bir parmak bala kandınız ve kandırıldınız. Bugün SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin yüzde 80’ni açlık sınırının altında yaşamını sürünmeye çalışıyor. Her defasında emekli aylıklarına sadaka niteliğinde verilen zamma rıza gösteren, buna bile "şükür" diyen, hatta istikrar bozulursa emekli maaşını alamayacağından korkan emekliler var bu ülkede. Tüp 110 liraya dayandı, elektrik ve doğalgaz faturaları can yakmaya başladı. Kamu hastaneleri ile özel hastaneler arasında fark kalmadı. Parası olan sağlık hizmeti alıyor, olmayan sürünüyor! Bu etkisiz ve tepkisiz emeklilerin yüzünden, gençlerimizin geleceği ile oynanıyor…

 

 

 
Etiketler: ETKİSİZ, VE, TEPKİSİZ, GÜÇ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı