Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 14:27
 
Ruhi Su, 1969 TÖS Grevi, Kuş Hoca, Marshall, Fulbright, Süt Tozu ve Nazmi Toker
ÖMÜR ÇELİKDÖNMEZ
@oc32oc39
 
 

Başlık Arapsaçı gibi. Yazı uzun, hikâye çok,  sabırla okunursa geçmişe yolculuk garantili, benden söylemesi.

 

Behçet Kemal Çağlar'ın  çok beğendiğim bir tespiti var; "ITRÎ’nin notayla, Sinan’ın taşla yaptığını kelime ile yapan insana Yahyâ Kemal derler."

Gerçekten de öyle değil mi?

 

O nedenle Yahya Kemal'in "Kökü mazide olan atiyim" yani geleceğim dizesinin ortaya çıkışından söz  etmek isterim.

Ziyâ Gökalp, bir gün yarı şaka Yahya Kemal'e takılır ve derki, " -Harabisin harabati değilsin /Gözün mazidedir âti değildin."

 

Yahyâ Kemal  bu ironinin altında kalmaz, Ziya Gökalp'e şu cevabı verir "Ne harâbî ne harabatiyim /Kökü mazide olan âtiyim."

 

Gerçekten de kökü geçmişte olan gelecek olma anlayışı müthiş bir felsefik paradigma.

 

Isparta ve Kayseri’de Okul Yaptıran Maarif Mücahidi Mehmet Nazmi Toker

Okulumuz adını  hayırsever  Mehmet Nazmi Toker'den alıyor.  Çoğumuz onu Kayserili biliyoruz. Oysa İstanbul’da yaşayan Ispartalı bir aileye mensup.

Nazmi Bey, 1875 yılında Ispartalı bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da doğmuş. Babası Ispartalı M. Şevki Bey, annesi ise Ayşe Hanım’dır.  Mehmet Aldan 'Isparta' kitabında ailenin Barlalı olabileceğini söyler.

 

Ancak  Böcüzade tarihinde  geçen Yayla Mahallesi sakinlerinden, Isparta mebuslarından Arapzade Mehmet Şevki Efendi ismi  nedeniyle ailenin Isparta merkezden olabileceği kuvvetle muhtemeldir.*

Arapzade Mehmet Şevki'nin 1875 doğumlu Mehmet Nazmi'den başka  kerestecilik  yapan Şükrü isminde bir oğlu daha vardır.

 

Kendisi de kereste tüccarıdır. Aile, Isparta merkezinde tarihi camilerin restorasyonuna yaptıkları yardımlarla dikkat çekmektedir.

 

1895 yılında Harp Okulu’nu teğmen olarak bitiren Mehmet Nazmi 1915'te 62. Alay Komutanlığına tayin olmuş ve Galiçya cephesinde savaşmıştır.

 

Bağdatta ölen Ordu müfettişi Müşir yani Mareşal Nurettin'in kızı Hatice Hanımla evlenmiş, bu evlilikten Fahire isimli kızı doğmuştur. Başka da çocuğu yoktur.  Ne var ki  önce 1909'da eşi Hatice bir yıl sonrada  kızı  Fahire ard arda ölmüştür.

Derin acılarını kalbine gömen Nazmi Toker bir daha evlenmemiş, tüm mal varlığını Türk gençliğinin eğitimine seferber eden Nazmi Toker varisi olmadan ölmesine rağmen, Kayseri ve Isparta'da adını taşıyan okulların banisidir.

 

O değerli bir asker, başarılı bir idareci, hayırsever örnek bir insan olarak tarih sahnesinden çekilen efsane kuşağın son temsilcilerinden.

 

Kayseri’de Valilik, Belediye Başkanlığı ve son olarak Milletvekilliği yapan M. Şevki Efendi oğlu Nazmi Toker, ölümüne kadar Ankara'da ikamet eder.

 

Ankara’da emekli yaşamı sürdüren Nazmi Toker 25 Aralık 1956 tarihinde vefat etmiştir. Ancak ölüm tarihi bazı kaynaklarda 1958 olarak belirtilir. Mezarı Ankara  Cebeci Asri Mezarlığı'nda bulunuyor.

 

Ruhu şad mekanı cennet Hızır yoldaşı olsun, Allah rahmet eylesin!

 

Isparta Nazmi Toker İlkokulunun Yapım Süreci

Atatürk döneminde farklı illerde valilik yapan  ve 1939'da  Kayseri Milletvekili seçilen Mehmet Nazmi Toker, vefatından önce hazırladığı 2.7.1947 tarihli vasiyetinde şöyle demektedir: -“Kızılay Cemiyeti Muhteremesin, (sahip olduğum malların satısından) toplanan para ile Kayseri’de veya ecdadımın yurdu Isparta’da, il merkezinde Nazmi TOKER adına bir okul yaptıracaktır. Bu okulun şehrin en güzel yerinde yaptırılması dileğimdir…. ”

 

Nazmi TOKER’in ölümünün ardından okulun yapılacağı ilin tespiti amacıyla Kızılay Başkanlığı’na iki ilden de başvuru kaydı mevcuttur.

 

Menkul ve gayri menkul satışlarından elde edilen para ile Kayseri’de ve Isparta’da olmak üzere vasiyetnamenin ruhuna uygun olacağı sonucuna varılarak bu husus 17. 05. 1959 tarihli protokol ile tespit edilir ve adı geçen illere tebliğ olunur .

 

Nazmi TOKER’in vasiyet edilen menkul ve gayrimenkul mallarının satısından elde olunan 571. 840 liranın yarısı Kayseri’de, yarısı Isparta’da kurulan Nazmi Toker Okul Yaptırma Derneğine gönderilmiştir.**

 

Eski Mezarlık Okul Yeri olarak Tahsis edilir

Alman şehir planlama uzmanı, Hitlerin zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Prof. Dr. Gustav Oelsner ile Doçent Dr. Kemal Ahmet  Aru'nun 1943  yılında hazırladıkları Isparta İmar Planında SİT  alanı kapsamına alınan Turan(Tahtacı) Mahallesi sınırları içerisinde bulunan eski mezarlık okul yapımına uygun görülür.

 

Folklor uzmanı, emekli müzik öğretmeni Veli Asan'ın ısrarla vurguladığı Ağaçeri  yani Tahtacı Türkmen Alevileri'nin Turan Mahallesine  yerleşmesi 1923 - 1935  arasına  rastlıyor.***

 

 Isparta Valiliği ve Isparta İl Özel İdaresi, Devlet Hastanesi yolu üzerinde, halk arasında Tahtacı Mahallesi olarak bilinen Turan Mahallesi sınırları içinde yer alan Tekke Camisi bitişiğinde yer alan eski mezarlık yerini yeni yapılacak olan ilkokula tahsis eder.

 

Isparta’da 17. 04. 1959 yılında yapımına başlanılan ilkokul'un yeri Nazmi Toker İlkokulu bugünkü durumu ile 31. 10. 1961 tarihinde Nazmi Toker ilkokulu adıyla öğretime açılmıştır.

 

Okulumuz için harcanan toplam para 514. 714 liradır. Bunun 31. 784 lirası mahalli yardımdan, 285. 920 lirası Nazmi Toker mirasından, 197. 010 lirası da devlet tarafından karşılanmıştır.

Bir önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de yaptırılan Nazmi Toker Ortaokulu mezunudur.

1961 –1962 eğitim öğretim yılından 1983 yılına kadar ilkokul olarak kullanılan binada 1983 yılında üst katta Nazmi Toker Ortaokulu açılmıştır.

 

1992 /1993 öğretim yılında ilköğretim uygulaması başlayınca orta ve ilkokul birleştirilmiş okulun adı Nazmi Toker ilköğretim Okulu olmuş ve ikili öğretime geçilmiştir.

2008 /2009 eğitim öğretim yılında yeni binasında tekli öğretim olarak başlamış ve halen devam etmektedir.****

Nazmi Toker İlkokulu 1976 mezunlarından Dilek Altın Demirkan'ın ifadesine göre babaannesinin dayısı Ali Galip Çapçı, Nazmi Toker'in ilk başöğretmeni yani müdürüdür.

 

1969 Türkiye Öğretmenler Sendikası Grevinden Nazmi Toker İlkokulu nasıl etkilendi?

1965 yılında kurulan ve 1971 yılındaki Anayasa değişikliği sonrasında kapanan 'Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın Türkiye genelinde olduğu gibi Isparta’da da üyeri vardı ve 15-18 Aralık 1969 günleri gerçekleştirilen ve tarihimize “Büyük Öğretmen Boykotu” adıyla geçen ilk genel greve katılmışlardı.

 

Öğretmenler grevinin Ispartada etkili olmasının sebebi, Isparta Gönen Köy Enstitüsü mezunu Fakir Baykurt'un başı çekmesidir.

 

Nazmi Toker İlkokulu 1970 Mezunlarından 5/A sınıfı öğrencilerinden 1958 doğumlu Eğirdir Akdoğanlı emekli  mühendis ve öğretim görevlisi  Muharrem Aksın,  ilkokul öğretmenleri Hüseyin Özkan'ın TÖS grevine katılmaması için okul müdürü(!) Halis Atila tarafından uyarıldığını, ancak Hüseyin Özkan ve okuldaki bir kaç öğretmenin greve katıldığını belirtiyor.

 

Hüseyin Özkan'ın bir diğer öğrencisi emekli Astsubay, gazeteci yazar Necdet Çelikdönmez,  öğretmenlerinin Baladız yeni adıyla Gümüşgün köyünden, Bektaşi Dedesi Kantarcı Ali Rıza Güler'in (saatçi Hasan Güler'in babası) akrabası olduğunu kaydediyor.

 

Hüseyin Özkan ile bir başka bilgi de, 1946'da Baladız Köylüleri ile Kınık Çiftliği sahibi Abdullah Demiralay arasında yaşanan anlaşmazlık ve Demiralay'ın köylüler tarafından öldürülmesi olayı sonrası tutuklanan 36-43 kişi arasında olmasıdır. Olay sırasında Abdullah Demiralay öldürülür. Ruhi Su Baladız Destanını yazar ve besteler. *****

Baladız Destanı

 

Bin dokuz yüz kırk altının yazında

Baladız'ın harmanları savrulur

Demiralay toprağında tozunda

Ecel gelmiş, kuşlar gibi çevrilir

Çevrilir ağam

 

Sulh olalım dediler de olmadı

Beyde insaf, kulda sabır kalmadı

Haber gitti candarmalar gelmedi

Kara toprak bey kanıyla yuğrulur

Yuğrulur ağam

 

Haciz geldi ocakları bozuyor

Kimi vergi kimi sorgu yazıyor

Can dayanmaz kul canından beziyor

Böyl'olursa demir kalmaz sivrilir

Sivrilir ağam

 

Demiralay ağaların ağası

Katar katar olmuş gider devesi

Isparta'dan Baladız'a ovası

Bir yanından Aksu gelir kıvnlır

Kıvrılır ağam

 

Akıl ermez şu feleğin işine

Ağa olmak paşa olmak boşuna

Bir taş değer gelir bir gün başına

İnsan oğlu baki değil devrilir

Devrilir ağam.

 

Demiralay ailesi, Isparta’nın en önde gelen ailelerinden birisidir ve hem CHP hem de DP döneminde devletle çok yakın ilişkileri vardır. Davada, tutuklu olarak 36 kişi yargılanması, bu olayın toplu bir girişim olduğunu  gösteriyor. ******

 

TÖS grevi sonrasında hakkında idari soruşturma başlatılan Hüseyin Özkan, 1969 - 1970 eğitim öğretim döneminin ilk yarısı sona ererken başka okula tayin edilir.

 

Onun yerine 5/A sınıfına Eğirdir Direskeneli bugünkü adı ile Yuvalı köylü, Isparta Merkez Bahçelievler Mahallesinde bulunan barakadan müteşekkil Şehit Ali İhsan Kalmaz İlkokulunda görev yapan,  1925 doğumlu Mustafa Dikbaş atanır. 

Babası ile ilgili bilgileri aldığımız Mustafa Dikbaş'ın oğlu Isparta Barosu Avukatlarından Nuri Dikbaş; 95 yaşındaki babasının 1977'de 52 yaşında Nazmi Toker İlkokulu'ndan emekli olduğunu söylüyor.

 

Tahtacı mahallesinden bir öğrenci bir gün derse geç kalır, Mustafa Dikbaş  talebesine "- neden derse geç kaldın" diye sorar.  Öğrenci "-örtmenim bubam beni bakkala şarap almaya gönderdi"deyince bütün sınıf gülmekten yere yatar. Mustafa Dikbaş 1970 - 1977  arası Nazmi Toker İlkokulunda görev yapmıştır.

 

TÖS üyesi ve 15-18 Aralık 1969’da gerçekleştirilen, “Büyük Öğretmen Boykotu” na katılan Hüseyin Özkan, Serebral Palsi (Beyin Felci) rahatsızlığından uzun yıllar tedavi görmüş, 2009'da Isparta'da vefat etmiştir.

 

 Tarih sahnesinden öğretmenler geçiyor

31 Ekim Salı günü 1961'de eğitim öğretime açılan Nazmi Toker İlkokulunun sonrası Nazmi Toker ilkokulunda  öğretmenlik yapanlardan isimlerini tespit edebildiklerim:

Nazmi Toker'in ilk başöğretmeni Ali Galip ÇapçıSami Bütüner,  Avni Doğangil, Fikri Aytaç, Tayyip Özveren, Halim Özsoy Nail Baysal (daha sonra Merkez Ortaokulu Müdürü, ortaokul diplomamda ismi var), Baladız/ Gümüşgünlü Hüseyin Özkan, Selahattin Kayışcı.

Demircili Mehmet Efenin 1920'de  Kuvayı Milliye'ye  karşı diyerek Eğirdir de çınar (Kanlı Kavak) ağacına astığı, Yılanlıoğlu Şeyh Ali Ağa  Medresesi müderrislerinden Kuş Hoca lakabıyla tanınan Mustafa Efendinin torunu Muammer Fesci******* ve eşi Beyhan Fesci.

 

Koçularlı Hüseyin Karakoç, Turan Mahallesi sakinlerinden Tahtacı Türkmenlerinden Ahmet Aygün ve Hasan Battal, Sütçülerli Nazmi Şen, Yalvaçlı Adem Akgül, Güney doğulu Halis Atilla, Cavide Küçük, Mehmet Taşkın.

 

Okul müdürlerinden İhsan Sevindik, (Babasının evleri Hızırbaba Türbesinin arkasında idi, emekli Astsb. Hüseyin Yurdusevimli'nin babası), Tahir Şahin.

 

Senirkent eski belediye başkanlarından, Aydın'da geçirdiği trafik kazası sonucu 22 Haziran 2013 Cumartesi günü vefat eden Süleyman Dönmez'in eşi Ülfet Dönmez********, Günay Durakoğlu, Ulviye Sakallı, Melek Kaya, Sabahat Şevik.

 

Son olarak 10 Mart 2016 tarihinde Isparta’da ölen, Isparta Ulu Cami İmamlarından Nuri Hocanın torunu, Said Nursi müntesiplerinden  araba tamircisi, hattat Hüsnü Altıntabak'ın oğlu, İlahiyat mezunu ve Mücadele Birliği mensuplarından 25 Mart 1943 doğumlu Şükrü Altıntabak'ın eşi Aynur Altıntabak.

 

Ölenleri hayırla yad ediyor, yaşayanlara sağlık ve sıhhat dolu uzun ömürler diliyorum.

 

Nazmi Toker İlkokulu Anılarım

1970 - 1971 eğitim ve öğretim yılı. Eğitim yaşı yedi olmasına rağmen ailem beni bir yıl erken okula göndermek istiyor.

 

Ancak Isparta merkezdeki Tekke (Hızırbey) mahallesi Nabil sokakta bulunan evimize en yakın okul Nazmi Toker idarecileri yaşımın küçük olduğunu ileri sürerek kabul etmediler.

 

Hesaba katmadıkları en hakiki özbeöz Ispartalı olarak, demokrasilerde çare tükenmeyeceğini  biliyor olmamızdı.

 

 Çözüm hemen devreye girdi.

 

Önce akrabalarımın bulunduğu Senirkent ilçesine bağlı Yassıören Kasabası İlkokuluna kaydım yaptırıldı.  Öğretmenimiz Abdurrahman Gürdal ve kalabalık bir sınıfımız vardı.

 

Bir hafta 10 gün  kısa süren köy okulu maceramdan  sonra nakil ile soluğu, Turan Mahallesi ve Tekke/Hızırbey Mahallesini ikiye ayıran Hastane caddesi  üzerindeki Nazmi Toker İlkokulunda  alıyorum.

 

Birinci sınıfta öğretmenimiz Sütçülerli Nazmi Şen.  Uzun boylu, esmer tenli ve zayıf.  Rüzgar Gibi Geçti filminin baş aktörü Clark Gable gibi bıyıkları vardı.

 

Asla kızmıyor, sabırlı ve bizlere nasıl davranılması gerektiğini biliyor. 

Menekşeler tutam  tutam, bugün bize pir geldi  gibi şarkılar, Hoşgelişler ola Mustafa Kemal Paşa, İzmir'in dağlarında çiçekler açar gibi marşları öğretiyor.

 

Mutluyuz. Okulu, dersleri ve öğretmenimizi seviyoruz. Ama  kısa sürüyor.  12 Mart Muhtırası sonrası Nazmi Şen,  Gülistan İlkokuluna tayin olmuş ama okul inşaatı bitmediği için öğrencileri de Nazmi Toker'de eğitim görüyordu. Nazmi Şen'de bu öğrencilerin derslerine giriyordu.

 

Hatta bazı arkadaşlarımız sanırım Dilek Altın Nazmi Şen'in derslerine kaçak girmişti.

Sonra yerine kısa bir süre Günay Durakoğlu bakıyor. Dönemin bitmesine yakın Yalvaçlı Adem Akgül  yeni öğretmenimiz. Şimdi hatırlayamadığım başka bir okuldan gelmişti ve kızı (Türkan) da  bizim sınıfta idi.

 

 İlk öğretmen dayağını nasıl yedim?

Adem Akgül çok sert adamdı dayağa başladı mı dur durak bilmez, sınıfı sıradan geçirir, hızını alamayınca gözünün yaşına bakmaz, kızını da döverdi.

 

Hiç unutmam, Nazmi Şen'in  bizim sınıftan alınıp başka bir sınıfa verilmesini çoçuk aklımızla anlamıyoruz. Yeni öğretmene de biraz tepkiliyiz. Adem Akgül'de bunun farkında.

 

 Bir gün "-çocuklar beni mi daha çok seviyorsunuz önceki öğretmeni mi?" diye sordu ve "-kızmayacağım!" dedi.

 

Öyle ya koskoca öğretmene güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz?

 Ben, rahmetli Ali Demir,  Havva, Çiğdem, Dilek Altin, Sinan Özbek, Mustafa Yıldırım ve "Helvacı helva" türlüsünü söyleyen, sınıf tekrarı yapan Mevlüt   arkadaşımız el kaldırıyoruz.

Sınıfın çoğunluğu yeni gelene ayak uydurmuş,  onlar Adem Akgül için el kaldırıyor. Adem Akgül  verdiği sözde durmadığı gibi bizi bir güzel patakladı.

 

Marshall Yardımı ve Fulbright Programı ve Süt tozu

Sınıf arkadaşımız Dilek Altın Demirkan'ın da hatıralarında değindiği gibi, 1971-1972 eğitim öğretim  yılına kadar ABD ile anlaşma çerçevesinde Marshall Yardımı ve Fulbright Programı gereği süt ve sandviç dağıtılırdı.

Bazılarımız dağıtımı sabırsızlıkla bekler ama Dilek arkadaşımız  süt tozunda yapılan sözde sütü içmemekte direnirdi. 

Büyük aliminyum kazanların içine önce su doldurulur sonra  bir kaç paket süt tozu içine katılarak karıştırılır, sıraya giren öğrencilere verilirdi.

 

Kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandım?

Adem öğretmen dayakçı ama iyi eğitimci idi. Sınıfımızın mütevazi kitaplığında yer alan kitapları okuduktan sonra birbirimizle değiştirirdik. En çok kitap okuyan öğrenci ayağa kaldırılır ve alkışlanırdı.

Ama itiraf etmeliyim, bana kitap okuma alışkanlığı kazandıran abim Necdet Çelikdönmez olmuştu.

 

Çocukluğumuzda pazar yerlerinde çarşıda destancılar vardı. Bu destancılar acı verici olayları şiirleştirirler, yanık sesleriyle insanın yüreğini dağlayan tonda türkü söylerler ve matbaada tab ettirdikleri, yani sarı saman kağıda bastırdıkları tek sayfalık bu destanları cüzi fiyata satarlardı.

 

Köyden kente göç eden aile olduğumuz için nene ve dedelerimiz köydeki toprak damlı kerpiç duvarlı evlerde kalmışlardı, ölümü bekliyorlardı ve bize bu hikayeleri anlatacak kimse yoktu.

 

Allah’tan radyo vardı ve Demirbank'ın  iyi günler dilediği Cuma sabahları, yedi haberlerinden sonra Radyo programlarında halk hikâyelerini sabırsızlıkla beklerdik.

 

Derdiyok ile Zülfü Siyah, Tahir ile Zühre, Ercişli Emrah, Arzu ile Kamber,  Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Yusuf ile Züleyha Aşık Garip, Karacaoğlan ile İsmikan Sultan, Köroğlu, Aşık Kerem, Aşık Garip, Kaçak Nebi, Kirmanşah, Yaralı Mahmut,Şah İsmail ve Bey Böyre halk hikayelerinin en tanınmışlarıydı.

 

Bu hikayeleri ya radyodan dinlemiş ya da abim sayesinde okuyabilmiştim. Daha şanslı olanlar halk hikâyelerinin basılı nüshalarına ulaşır, satın alır ve okurdu.

 

O konuda şanslıydım çünkü bana okuma zevki aşılayan ağabeyim; emekli asker, araştırmacı yazar, gazeteci Necdet Çelikdönmez, harçlıklarıyla aldığı bu kitapları eve getirir, elma sandığından bozma kütüphanesinde muhafaza ederdi.

 

 Ona müteşekkirim.

 

Hatırlamaya çalışıyorum da Abim, o yıllarda kaç yaşındaydı? Sanırım 14-15 olmalı.

O yıllarda kilim bile çok lükstü ve hasır neyimize yetmiyordu? Kitaplığımız o nedenle elma sandığından bozmaydı.

 

Kitap okumaya dadandıktan sonra sınıf arkadaşımız Tahtacı Türkmeni Ali Demir'in  evlerinden getirdiği, Hz. Ali Kesikbaş ve Muharrem Zeki Korgunal'ın Eba Müslüm Horasani okumuştum

 

4.Sınıfta okulumuza gelen sınıf arkadaşımız Uluborlulu emekli polis memuru Özcan Duruer,  benim bulup getirdiğim Teksas, Tommiks, Zagor gibi resimleri romanları birlikte okuduğunuzu hatırlıyor.

 

Matematik dersinden nasıl soğudum

Günlük hava sıcaklığı ölçülür, cetvellere işlenirdi. Sık deney yapardık. 

Bizleri döve döve çarpım tablosunu öğretmişti.  Siz bana bakmayın, sınıfımızda matematik dersinde en başarılı öğrenci Hadi Büyükkaytan'dı. İlkokulu bitirince askeri okula gitmiş, Yüzbaşı rütbesiyle emekli olmuştu.

 

Matematik dersinden ilk okulda onun yüzünden, Merkez Ortaokulunda da Fatma Bodur isimli yaşlı ve sevimsiz matematik öğretmeni yüzünden nefret ettim.

Bakıyorum da şimdi bırakın ilk okulu liselerde bile bu düzeyde eğitim öğretim yapılmıyor.

 

Etkinlikler

Bahar pikniklerimiz olurdu, Ayazmana, Öküzbattı, Halife Sultana gibi mesire alanlarına, yürüyerek şarkılar ve marşlar eşliğinde giderdik ve  Dilek arkadaşımızın ifade ettiği gibi hiç de yorulmazdık, ah gençlik!

Bayramlarda ve önemli gün, haftalarda müsamerelerimiz olurdu. Piyesler oynanır, şiirler okunur, sesi güzel arkadaşlarımızdan oluşan koromuz  vardı. En güzel şarkıları Yasemin  Dede söylerdi. 

 

O yıllarda Zeki Müren'in  1972'de plağa okuduğu "gölgesinde mevsimler boyu oturduğumuz o ağacın altını bilmem hatırlıyor musun?" şarkısı çok popülerdi ve en güzel Yasemin'in  yorumladığı konusunda bütün arkadaşlar mutabıktık.

 

Battal Gazi Kara Murat Filmlerini okulda izledik

Okulumuzun sinema salonu  olduğunu söylesem ne dersiniz?

Sinema Makinesi çalışacağı zaman, aşağı katta bulunan büyük salonun pencerelerine siyah perdeler çekilirdi.

 

Fen Bilgisi, sosyal bilgiler gibi derslerin konularını anlatan MEB tarafından hazırlanmış filmlerin yanı sıra, Cüneyt Arkının başrollerde oynadığı Battal Gazi ve Kara Murat film serilerini  seyretmiştik.

Geçmiş zaman olur ki,  hayali cihana değer. Kısacası Nazmi Toker İlkokulu, 70'li yıllar için altyapısı mükemmel okullardan birisiydi.

 

Karınca kararınca Isparta eğitim tarihinin bir bölümüne ışık tutmak istedim. Umarım, başka başka hatıraları yazanlar çıkar.

Ne demişler Sürçi Lisan ettimse af ola!

 

Not : sözlü ve görsel bilgileri ile katkı sunan Muharrem Aksın, Nuri Dikbaş, Necdet Çelikdönmez,  Dilek Altin Demirkan, Hadi Büyükkaytan, Özgür Bütüner, , Ramazan Topraklı, Ömer Uyar ve Özcan Duruer'e teşekkürlerimi sunuyorum.

*

Böcüzade Süleyman Sami, Isparta Tarihi,  Hazırlayan Hasan Babacan, Isparta Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yayını,  Isp.2012

**

Mehmet Aldan, Isparta, 1985, Akdeniz Üniversitesi Isparta Mühendislik Fakültesi Matbaası, shf 39- 44

https://www.biyografya.com/biyografi/8948

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Nazmi_Toker

https://vymaps.com/TR/Nazmi-Toker-Orta-Okulu-isparta-706142672781375/

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://openaccess.inonu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11616/4971/Makale.pdf3Fsequence3D126isAllowed3Dy&ved=2ahUKEwj-xIm4gtXpAhWTHHcKHctYDNs4RhAWMAh6BAgIEAE&usg=AOvVaw2Db3kROGIRtpGj_R4rPowz

***

Veli Asan, Tahtacı Türkmen Alevileri, Kardelen Sanat Yayınları,  1. bak. Isparta 2011

Sümer Şenol, A'dan Z'ye Isparta 'nın El Kitabı, Göltaş Yayınları, Ekim 2003

****

http://www.ajans32.com/turkulere-konu-olan-baladiz-agidinin-hikayesi-23541h.htm?interstitial=true

*****

Sinan Yıldıramaz, Demokrat Parti ve Dönemi: Sol Tarihyazımında “Kayıp” Zamanın İzinde

******

Nuri Güngör, Eğirdir Ansiklopedisi,  Eğirdir Belediyesi yayını, 2005

*******

http://www.sonsenirkent.com/vefat/suleyman-donmez-aydin-da-kaza-gecirdi-10900.html

 

 
Etiketler: Ruhi, Su,, 1969, TÖS, Grevi,, Kuş, Hoca,, Marshall,, Fulbright,, , Süt, Tozu, ve, Nazmi, Toker,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
29 Haziran 2020
Ey Güzel Kırım Mustafa Cemiloğlu Seni CIA'ya Nasıl Peşkeş Çekiyor?
25 Haziran 2020
Türklük Düşmanı Amerikancı/İngilizci İslamcılar!
22 Haziran 2020
Azərbaycan Respublikasının Gelecek Prezidenti Hazarın Sultanı Mehriban Arif qızı Əliyeva
12 Haziran 2020
Cumhurbaşkanına Kafa Tutan İçişleri Bakanı!
12 Haziran 2020
Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller
04 Haziran 2020
Göbekli Tepe Tapınak Değilse Ne?
28 Mayıs 2020
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Şifreleri ve Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar!
27 Mayıs 2020
Çocukluğumun Ispartasında eski Ramazanlar eski bayramlar
26 Mayıs 2020
Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi
25 Mayıs 2020
Darbeyi Durduramayan Darbe Mağduru Olur!
24 Mayıs 2020
Kim bu Paşa?
12 Mayıs 2020
Atatürk Cihanşümul Kadim Türk Derin Devlet Teşkilatı ile Görüştü mü?
09 Mayıs 2020
Rus Dış İstihbarat Servisi ile Türk İstihbaratının Ortak Suriye Operasyonu ve Sergey Narışkin
06 Mayıs 2020
Fuat Doğu'nun MİT'i FETÖyü Irak ve Suriye 'de Nasıl Kullandı?
04 Mayıs 2020
Mançurya Türkü Kim Yong-nam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'unu Türk Doktorlara Emanet Etti!
02 Mayıs 2020
ABD Merkez Bankası Türkiye’yi neden geri çevirdi!
30 Nisan 2020
Eşcinsel lobi iktidarın oy kaybını nasıl korudu?
27 Nisan 2020
Ankara Berlin Moskova'nın Covid-19 dayanışması ve NATO fiyaskosu
25 Nisan 2020
Koca Yusuf İngilizleri Neden Korkuttu ABD HAARP Gemisi İstanbul'dan Hangi Siyasiyi Kaçıracak?
23 Nisan 2020
TBMM'nin Açılışının 100. Yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’dan Ankara’ya Gelecek mi?
22 Nisan 2020
Rus Meclisi Duma’da Konuşan ABD Ödüllü Haydar Baş'ın Sırlı Bağlantıları
21 Nisan 2020
MHPnin Başına Soylu’yu Taşıma Operasyonunu Kim Nasıl Bitirdi?
20 Nisan 2020
Süleyman Soylu'nun İstifa Parodisi Washington Enstitüsünün Raporu Gölgesinde Nasıl Okunmalı?
14 Nisan 2020
Covid-19'u Yok Eden Antibakteriyel Antiviral Ürün, Kendirden Kanser İlacı Çelikten Güçlü Zırh Yaptı!
13 Nisan 2020
Tesla’nın Türk Soylu patronu Elon Musk Türk Tedarikçi Firmalarla Suni Solunum Cihazları Üretiyor!
13 Nisan 2020
Salgın sonrası 'Tarım Politikası ve Ziraai Üretim' Nasıl Olmalı?
11 Nisan 2020
Dünyanın peşinde olduğu Koronavirüs ilacı İlk kez Türkiye'de Tıp Literatürüne girdi
08 Nisan 2020
Coronavirüsün Türk Jeopolitiğine Katkısı Kraliçeyi Konuşturdu Borisi Hastalandırdı
07 Nisan 2020
Biyoterörizme Karşı Türkiye’nin Biyolojik Savunması
30 Mart 2020
Cumhurbaşkanı İzole Hükümete Olağanüstü Hal Baskısı
30 Mart 2020
Avrupa Savunma Tatbikatı 2020’ye Koronavirüs Darbesi!
28 Mart 2020
ABD ile NATO’nun Avrupa'yı İşgali ve Rothschild Hanedanının İngiltere’de Kraliyet Ayarı!
27 Mart 2020
Suriye ile Adana Mutabakatı’nı İmzalayan KKK Orgeneral Aytaç Yalman'ın Ölümü ve Orduların Kornovirüsle Savaşı!
24 Mart 2020
Dinde Reform Başladı Alkol İçeren Kolonya Caiz Cemaatle Namaz Yasak!
23 Mart 2020
Coronavirüs Kovid-19 İlacını Türkler Bulmuş Olabilir mi?
19 Mart 2020
Ankara Moskova Hattında Yeni Büyükelçi Krizi!
18 Mart 2020
Kriz Eşiğindeki Rusya Ekonomisi Türk Ekonomisini Nasıl Etkiler?
18 Mart 2020
İngiltere Kraliyeti Kuzenleri Romanovlar Üzerinden Rusya’da Hak İddia Ederse Ne Olur?
10 Mart 2020
İsmail Gaspıralı Üzerinden Türk Rus İlişkilerine Operasyon Nasıl Çekilir?
07 Mart 2020
Erdoğan Putin Görüşmesinin Sonucu Türkiye İstikrarsızlaştırıcı bir faktör!
06 Mart 2020
10 Yaşındaki Atakan Kayalar Yobazları Nasıl Korkuttu?
02 Mart 2020
FETÖ’nün Siyasi Ayağına Operasyon Başladı İktidarın Haberi Yok!
29 Şubat 2020
Pentagon Liyakat Lejyonu madalyalı politik figür, İdlip şehitlerinin sorumlusu mu!
27 Şubat 2020
ABD Darbesi Out of question Söz konusu değil İngiliz Darbesi Yolda?
27 Şubat 2020
Devlet Bahçeli’nin Klasik Araba Koleksiyonunu Dağıtması Türk Siyasetinin Geleceği Açısından Nasıl Yorumlanmalı?
26 Şubat 2020
Ülkücü Katili Şüphelisi Büyükelçi Atamasıyla İktidarın Destekçileri Nasıl Ayrıştırılıyor?
19 Şubat 2020
Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığının Zaaf Lüksü Var mı?
17 Şubat 2020
Türkiye İran Savaşı ve Suriye’nin Bölünme Süreci Başladı!
12 Şubat 2020
Suriye’de MİT ve El Muhaberatın Çözemediği Derin Yapı Barış Görüşmelerini Nasıl Baltaladı?
10 Şubat 2020
Filistin Davası ve Kudüs Seviciliği İngiliz Sömürge Bakanlığının Projesidir!
07 Şubat 2020
İdlibte Ne Oldu? Milli İstihbarat Başkanlığı mı? Polatlı Topçu Okulu mu?
05 Şubat 2020
İdlibte Ruslarla çatışmadan Önce Ayetullah Mike'ın Türkiye'deki Akrabalarına Dikkat!
03 Şubat 2020
CIA Ajanı “Ayetullah Mike" Uçak Kazasında Öldü-rül-dü!
31 Ocak 2020
Türkiye'nin Enerji Jeopolitiği ve Çin İstilasında Avrasya Balkanları!
28 Ocak 2020
Elazığ Depremini Tetikleyen ABD'nin HAARP Silahı ve Çin'deki Corona Virüsü!
27 Ocak 2020
Bürokraside Tehlike Çanları Çalıyor Cemaat Mensubiyeti Değil Liyakat Esas Alınmalı
23 Ocak 2020
Atatürk’e Deccal Türk Devletine Kafir Diyenler Güneydoğu Medreselerinde Yetiştiriliyor!
21 Ocak 2020
Cübbeli Konuştu Bitlis Güroymak'ta Nakşi Kürt Şeyhi Öldürüldü
20 Ocak 2020
Putin'in Rusya’sı Yolsuzluğu Tescilli Bir Ermeni/Yahudi Meleze Emanet!
17 Ocak 2020
İran Rejimi İngiltere'den Koptu ABD Yörüngesine Kanlı bir Ayinle Kabul Edildi
16 Ocak 2020
Hakan Fidan ve Kasım Süleymani Almanya’daki ABD Askeri Üniversitesinden Nasıl Mezun Oldu?
15 Ocak 2020
Firavunun Rüyası Yusuf’un Yorumu Önce Küresel Isınma Kuraklık Sonra Buzul Çağı!
13 Ocak 2020
Bürokraside yaprak dökümü ve Kasım Süleymani Suikastında Suriye İstihbaratının parmağı!
12 Ocak 2020
ABD MASERS Işınlarıyla Avustralya’nın Ormanlarını Yakıyor, Hindistan’ın Karlarını Eritiyor!
09 Ocak 2020
MİT Başkanı John Wick 3 filmini İzledi Kasım Süleymani Sizlere Ömür!
05 Ocak 2020
2012'de Türkiye Karşıtı ABD'nin Libya Büyükelçisi Chris Stevens Nasıl Öldürüldü?
03 Ocak 2020
Libya Niyet Irak Kısmet!
30 Aralık 2019
Kıbrıslı Popaz III. Makaryos Türkiye’den mi Gitti? Türk Devletine Nasıl Hizmet Etti?
26 Aralık 2019
MOSSAD Güney Kıbrıs'ta Türklere mi Çalışıyor?
23 Aralık 2019
Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’nin Para Trafiğini Neden İzliyor?
20 Aralık 2019
Miryokefalon Zaferinin Kutlama Tarihçesi
17 Aralık 2019
Atatürk'e Beton Kemal Diyenler Ülkeyi Nasıl Betona Gömdü?
16 Aralık 2019
Yeni Siyasi Gelişmeler ve Sarıgül Ailesinin Kafa Karıştıran Nikâh Töreni!
13 Aralık 2019
Eyyy İngilizci İslamcılar! Doğu Akdeniz'de Türkiye ve İsrail’in Gizli İşbirliği Var mı?
11 Aralık 2019
Birleşik Avrupa Ordusu Fransa’nın Başını Yer mi?
10 Aralık 2019
Türkiye İngilizlerin Suudi Arabistan’ı Parçalama Projesine Nasıl Bakıyor?
06 Aralık 2019
Türkiye'yi Şikayet Eden Yunanistan’a NATO’dan Tokat Gibi Cevap!
05 Aralık 2019
Şubat 2020’deki HDP 4. Kongresi Öncesinde Selahaddin Demirtaş Neden Hastalandı?
01 Ekim 2019
Prens Selman'a gün doğdu! Babası Suud Kralı’nın korumasını Cidde'de öldürdüler, Mekke'de gömdüler!
26 Eylül 2019
İngiliz tur operatörü Thomas Cook’u Alman İstihbaratı mı batırdı? Türkiye neden kurtarmak istedi!
24 Eylül 2019
Kerç Boğazı trajedisinde yeni gelişmeler!
17 Eylül 2019
İnsan yiyen porsuklar, bombacı yarasalar, kameraman sincaplardan casuslar ordusu!
17 Eylül 2019
İnsan yiyen porsuklar, bombacı yarasalar, kameraman sincaplardan casuslar ordusu!
16 Eylül 2019
MOSSAD Trump’ı, İngilizler Kıbrıs’tan Türkiye’yi izliyor da Türkiye topunu birden izlemiyor mu?
16 Eylül 2019
Atatürkçü Trump’a Güvenlik Danışmanı dayanmıyor! John Bolton gitti, sıra Michael Rubin’de mi?
13 Temmuz 2019
Alman Kristin dul, Adıyaman yetim kaldı! Dengir Mir Mehmet Fırat öldü!
19 Mart 2019
Ağca’nın Papa Suikasti çözülemedi, Brenton Tarrant’ın Yeni Zelanda Katliamı da çözülemez!
02 Şubat 2019
1 Şubat Dünya Hicap Günü’nde “Müslümanlar”ın cinsel fantezileri
01 Şubat 2019
Şanlıurfa Akçakale sınırından sızan terörist gruplar Türkiye’de eylem hazırlığında!
26 Ocak 2019
Putin, gündeme getirdiği Adana Mutabakatı ile Türk heyetini nasıl ters köşeye yatırdı?
15 Ocak 2019
İran savaşına doğru Rusya Amerika’nın önünü açıyor olabilir mi?
26 Aralık 2018
Sektörel Sağlık Emperyalizmi Türkiye'de kanseri tetikliyor mu!..
24 Aralık 2018
Isparta'da uçaklar neden düşer?
17 Aralık 2018
Irak'ın Kürt Cumhurbaşkanı Behram Salih ve MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in irtibatı!
02 Aralık 2018
Putin'in temsilcisi Çeçen lider Kadirov'un Suriye, Suudi Arabistan ve Türkiye temasları!
30 Kasım 2018
PENTAGON’da derin anlaşma! Suriye'deki ABD üsleri Türk ordusuna bırakılacak!
09 Kasım 2018
İbrahim Peygamber neden sünnet “ختنة /Hitan” oldu?
Haber Yazılımı